Park u Boříka

Kam jinam umístit velký park a směřovat nemalé investice, než do obvodu s nejnižším počtem obyvatel a lokality, která je mimo vytížené turistické, cyklo a a pěší trasy. V projektu bylo zahájeno územní řízení.

Kontext lokality navrhovaného parku:

zdroj: ostrava.cz
více informací k projektu: fajnova.cz

Související články


Komentáře

 1. Crazym :

  Tak tak, přesně tam podle těch inženýrů lidských duší budou chodit davy lidí do parku si odpočinout od ruchu velkoměsta :DD
  Ale jsem rád, že se něco dělá, kola ekonomiky se musí v zájmu neustálého růstu točit. Hlavně když vidím, že už nás netlačí nic důležitějšího a všeho máme dost, tak milerád přispěji svými daněmi :-)

  Thumb up 15 Thumb down 2
 2. Rdm :

  Ten sklad je za mne zbytečný, to pítko asi taky, když je na dohled hostinec, čímž ztrácí smysl i to WC, stačilo by se domluvit s provozovatelem, ale jinak nevidím důvod, proč by i nejmenší obvod nemohl mít svůj park

  Thumb up 3 Thumb down 1
 3. Fanda :

  Co já vím, tak tam je v celé oblasti stavební uzávěra.Je požádáno o změnu územního plánu.Vypada to, že bude udělena.Za Bořikem je plánovaná výstavba asi 50 domů.Tak ten park tam nemusí být věčně.Proto je tak jednoduše řešen.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 4. balde :

  kdyby prvně dali dokupy pořádně velké Ostravské parky a lesoparky (Bělský les, sad Boženy Němcové, Komenského sady atd.) na úroveň západní Evropy, pak at si tohle staví jak chtějí

  Thumb up 15 Thumb down 2
 5. thvari :

  a projekt na vedlejší, mnohem větší a složitější území lesoparku benátky a prostor bývalého koupaliště, zůstal jen v šuplíku

  Thumb up 9 Thumb down 0
 6. Fanda :

  Balde: Samozřejmě, že je třeba dobudovat centrální parky.Pohybuji se tam a sportují lidé.Ten park u Boříka je úplně z jiné sorty.Je tam stavební uzávěra.Asi to majitel webu neví.Ten park by se zatím mohl přes sezónu využívat jako bufet, bistro se zahrádkou.Asi proto je tam to pítko a WC.Lidi by tam určitě zašli posedět a děti by se tam taky zabavili.

  Thumb up 4 Thumb down 5
 7. Martin [msstavby.cz] :

  Fanda: Co má stavební uzávěra společná s tím parkem a námi?

  Nové Vsi park přeji, ale je na poměry oblasti, kde se nachází předimenzovaný a nebude mít takový potenciál využít jako parky v hustěji zabydlených oblastech, které by potřebovali rekonstrukci/výstavbu urgentněji.

  Ale jelikož je projekční a povolovací proces lehčí u staveb, které „jsou stranou“, jde i rychleji vidět výsledek. Veřejné wc v KOmenskéo sadech například není a musí se využít v objektu magistrátu. Nebo tuším v dětském světě a v Pikové dámě, což je trochu nevhodné.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 8. Fanda :

  Martin (msstavby.cz):Tak dobře,co by tam mělo být?Vy jste s tím přišli, že tam bude park.Az se ta oblast bude rozvíjet, tak na svůj názor na park zapomenete.Urcite by měli být u všech vchodů do parku a to tak velkých jako sady Komenského automatická WC.No, nemyslím že je takový přetlak o toalety na magistrátu,v dětském světě a Pikové Dámě o víkendu.Ale vhodné by byli raději ty toalety u parku.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 9. Martin [msstavby.cz] :

  Fanda: Prosím tě, rozumíš tomu, že my s ničím nepřišli? Že investorem je město a my jen o záměru informujeme?

  Thumb up 7 Thumb down 0
 10. thrpst :

  Kolem vede páteřní cyklostezka spojující Porubu a centrum :)

  Thumb up 6 Thumb down 0
 11. David :

  thrpst:
  jsem rád, že aspoň někdo tohle ví!
  Umístění parku určitě není problém, nikde tam v okolí prakticky nic není kromě řeky která nemá co nabídnout snad jen pohled na ležící bezdomovce, ten cyklista má aspoň možnost odbočit a dát si siestu v parku. To, že město je neschopné a nedokázalo vymyslet něco zajímavějšího třeba i v Bělském Lese krom vysázení stromečků se jmény a vylít asfalt kolem pískoviště aby se všechny děti zranily když padají to je už jiná, ale tenhle park snad bude příkladem pro úpravu ohavných zelených ploch na Ostravsku.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 12. Rdm :

  David: thrpst: asi jste nekoukali na mapu, ale ta cyklostezka vede v tom lepším případě 300m od parku, v tom horším (ta hlavní) 400m, pro cyklistu samozřejmě lehčí zajížďka, ale je otázka proč by ji dělal, obzvláště, když krom čtenářů tohoto webu a místních, o parku nebude skoro nikdo vědět.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 13. Crazym :

  thrpst: Cyklostezka kolem sice vede ale do páteřní má zatím daleko. Páteřní cyklostezka by podle mě měla být hlavním tahem směřujícím pokud možno přímo mezi většími komunikačními cíly/celky. Třeba zrovna mezi centrem Ostravy a Porubou dokud nebude přímé spojení lidé prostě nebudou využívat více kol k každodenní dopravě, je to odrazující. Tahle má zatím hotovy jen malé části, které zatím spojuje nesmyslné kličkování tak dobré pro výletníky k rekreaci. Když jedu na kole jako zábavu a nespěchám, tak je to OK ale když použiji kolo jako dopravní prostředek, tak to vždy vezmu nejkratší cestou vrchem přes Svinovské mosty a dokud to tam nevyřeší jinak, lidi to prostě nebude motivovat použít kolo :-(

  Thumb up 12 Thumb down 0
 14. xxx :

  Crazym: Je to tak – spousta lidí nebude chtít jezdit přímo přes Svinovské mosty, dokud tam nebude plnohodnotný (= stavebně oddělený) cyklopruh. Jinak to táhnout oklikou přes Dubí nebo Hošťálkovice není moc praktické. Je to zatím celé nějak podivně nedořešené.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 15. Fanda :

  Martin (nástavby.cz)Ano,informujete že tam není cyklostezka, turistické trasy.Pritom o té cyklostezce jste sami několikrát informovali.Vazne nevím proč vám ten park tak vadí? Když pojedu po cyklostezce tak tam posedim a když tam bude bistro se zahrádkou tím líp.Jak už naznačili pánové David,Thrpst,Rdm tak zájem by byl.Ostrava ty peníze neproji a může se stát, že to bude oblíbené místo k relaxaci.Na lesopark Benátky město zatím peníze nemá.Bohuzel.Je to velký projekt.

  Thumb up 1 Thumb down 7
 16. Martin [msstavby.cz] :

  Fanda: V úvodu článku je napsán tento text: „Kam jinam umístit velký park a směřovat nemalé investice, než do obvodu s nejnižším počtem obyvatel a lokality, která je mimo vytížené turistické, cyklo a a pěší trasy. V projektu bylo zahájeno územní řízení.“

  Povšimni si prosím této části: „lokality, která je mimo vytížené turistické, cyklo a a pěší trasy“ Rušno je na cyklostezce podél Odry, z Jihu na Přívoz/Petřkovice.

  Řeka je opravdu magnetem a za slunečných dnů tam je kolo za kolem. Není potom důvod odbočit na Novou ves a zajet si do parku, který neposkytuje to, co řeka.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 17. Rdm :

  Fanda: Nevím kde naznačuji, že by byl zájem ze strany cyklistů, cyklostezka je od parku daleko, lidi tam nebudou zajíždět a kde jste přišel na bistro se zahrádkou? V té dokumentaci se píše o skladu na bůh ví co a WC, ale žádné bistro.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 18. Pavel :

  Cyklostezka centrum-poruba vede hned kolem parku (to je ta cesta s ostruvkem), cyklostezka kolem Odry je skutecne par set metru dal.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 19. David :

  Pavel:
  čili pro cyklisty žádný problém.. navíc by se tam mohl přemístit i GulášFest z protejší Sokolovny :)

  Martine – opět mimo, ta řeka tam magnetem vážně není, je to naprosto odlehlá část bez jakékoliv úpravy. Zkus si tam zajet o prázdninách a jsem zvědav jak moc se budeš kochat. Kolo za kolem tam i je, ale snaží se odtamtud co nejrychleji dostat. Možná by už pak většina z nás ráda dojela k nedalekému parku a na pivo :)

  Thumb up 1 Thumb down 6
 20. Martin [msstavby.cz] :

  David: A ty jsi tam byl? Respektive víš, kde ta řeka protéká? Protože přes léto jsou splavy a břehy plné lidí. Je tam plno rybářů a ohnišť na opékání. Jezdím tam poměrně často.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 21. Fanda :

  Martin (msstavby.cz)Tak za tento názor jsem velice rád.Tahle oblast s řekou by se dala dobře turisticky využít.Lide si našli cestu k řece,jak už jste zmínil.Vzpominam že my jsme vždy zašli potom posedět do Boříka.Ale teď když se díváte z opavské dolů tak je tam nic.Trochu tristní pohled.Mozna i ten park by to pomohl oživit,a potom dál až k Odře.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 22. Rdm :

  Pavel: podle mapy je tam pouze turistická trasa, ne cyklostezka https://mapy.cz/s/mutejunulo

  Thumb up 2 Thumb down 4
 23. David :

  Martin [msstavby.cz]:
  ale bavíme se o lokalitě u Svinovských mostů, tam pálí větve maximálně bezdomovci!
  Většina lidí skončí u Pískových Dolů neboli Splav Odry, kde jsou i rybáři, což tihle negativní lajkaři očividně neví.
  Ale dál už není absolutně nic. Dojít nějakým způsobem k parku už by logiku mělo. Snad začnou brzy :)

  Thumb up 4 Thumb down 0
 24. Crazym :

  Rdm: Tak tu budeme slovíčkařit ne?. To že to není v mapách neznamená, že tam není. Po úpravě úseků kolem křižovatky U vodárny se s cyklostezkou pokračovalo směr Bořík https://screenshot.cz/QC821/ a skončilo se zatím zde https://screenshot.cz/5BKOK/ a i ta malá část je velmi dobrá. K propojení s páteřní cyklostezkou L (nechápu systém toho značení) kolem Odry chybí cca 700 metrů a otázkou je jestli vůbec je nutné, protože ten kousek je lehce průjezdný ulicí U Boříka a tam by stačilo jen změnit značení a vyznačit cyklopruh. Horší je to pak přes řeku a dálnici ale cyklostezka je vyznačena, je průjezdná a funkční a to že kličkuje přes Dubí a Svinov do Poruby je už jiná věc :-)

  Thumb up 4 Thumb down 0
 25. rom :

  Zásadní je, že tyto parky se mají dělat až na konec, nejdříve se mají upravit/spravit/udržovat parky v centru. Ale to nikdo nechce slyšet.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 26. Fanda :

  Rdm:Reaguji na váš příspěvek ze včerejška.Bohuzel jsem ho přehlédl.Netvrdil jsem že tam bude bistro se zahrádkou,ale proč by tam nemohlo být.Nakonec pánové Crazym a Martin (msstavby.cz)to nejlépe vysvětlili.Je to jedna z cest k řece ke které chodí nebo jezdí na kole lidé.Usmevne na tom je také to, že máte za svůj příspěvek palce nahoru i když není pravda to co tvrdite.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 27. Rdm :

  Crazym: tak pardon, nejezdím tam, takže nevím, že tam cyklostezka je, tak mne ale udivuje, že není v mapách, protože ty bývají celkem aktuální

  Fanda: ano, už jsem byl upozorněn, že tam vede tajná cyklostezka :) Jak rušná je tato část stezky, aby uživila provoz bistra, kterému navíc konkuruje hospoda se zahrádnou na dohled?

  Thumb up 2 Thumb down 5
 28. balde :

  https://www.vyslouzilarch.cz/projekty/park-u-borika

  Thumb up 2 Thumb down 0
 29. Jarmil Buqa :

  Za mě super. lokalitou jezdím často, není z nejlidnatějších, ale není pravda, že je bez lidí. Že jsou jinde jiné problémy neznamená, že by na Nové Vsi neměl být park. Autor článku je už bohužel proslulý „kritikou města za každou cenu“, takže už jej značná část dle mého soudu soudných čtenářů nebere příliš vážně. To neznamená, že občas jeho kritika není oprávněná.

  Podle logiky argumentace autora by bylo vhodné umístit podobný park třeba u lávky za chemičkou. ZDE: https://mapy.cz/s/nuvahadocu

  Cyklodoprava tam je jedna z nejintezivnějších ve městě, vede tudy turistická značka, Mariánské Hory jsou poměrně lidnatá část OV, řeka v létě vyzývá k opékání buřtů a v zimě možná dokonce k bruslení… Vlastně proč ne? Bistro s parasem a s pivem by se hodilo, další bych měl po cestě z práce až na splavu v Třebovicích. Za mě tedy parky dva, v Nové Vsi, ten dle MS Martina „zbytný“ a u lávky přes Odru dle kritérií MS Staveb užitečný.

  Každopádně, já bych ten park u Boříka úplně nepodceňoval. Kdysi tam byla tramvajová doprava a už tam není. No a třeba tam jednou povede obrovsky vytížená páteřní cyklostezka evropského formátu a dvacet turistických tras a pak tam zase bude Martinovi chybět park… :)))

  Thumb up 3 Thumb down 6
 30. Crazym :

  Jarmil Buqa: Jarmile, zaspal jsi co? :-) To nic, to se mi stává často ale snažím se z rozespalosti neplácat blbiny. Bruslení na Odře :D A Čertova Lhota coby lidnatá část Ostravy :D https://cs.wikipedia.org/wiki/Mari%C3%A1nsk%C3%A9_Hory No pobavil jsi a už zase běž spát :D

  Thumb up 6 Thumb down 4
 31. Jarmil Buqa :

  Crazym: Vidíte pane, ani Vám nebudu recipročně psát, že musíte být asi pěkný chjplt. Věřím, že nejste.

  Já to bral s humorem. Tady se to bere smrtelně vážně. Ale líbí se mi, že vás bruslení na Odře pobavilo. Mě zase ty Martinovy davy opékajících a u ohně sedících cyklistů. Tenhle bouřlivý fenomén jsem nezaznamenal, ale netvrdím, že neexistuje. Jezdím na kole prakticky denně, ale nejsem vždy ve stejné chvíli úplně všude, takže je možné, že si někdo něco občas u Odry opeče. Ohniště jsem tam včera viděl, takže je to dokonce velmi pravděpodobné.

  Každopádně, ten park na Nové Vsi se mi líbí a je možné, že se i současný cyklopruh stane někdy v budoucnu regulérní a možná i páteřní cyklostezkou. Nabízí se to jako smysluplné řešení, napojit lokalitu „U Boříka“ na stezku z Poruby, ať už přímo z „mostů“, nebo tak jak jezdím neoficiálně kolem Třebovické elektrárny… Pak by mohl mít ten park i pro tým MS Stavby i Vás nějaký význam. Mě se ten záměr líbí už teď.

  Mimochodem – Nová Ves cca 1000 obyv. Mariánky (Čertova Lhota) cca 11000 obyv. Víte co to je řádový rozdíl? :)

  Děkuji za odkaz na wiki. Rád se nechám poučit, když něco nevím. O Čertově Lhotce jsem neměl ani ponětí.

  Thumb up 2 Thumb down 4

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.