OVASTORY #70

Před nedávným časem umístěná tramvaj v Dolní oblasti Vítkovice vyvolala otázky, proč tam není tramvajová trať reálná.

Pokud se ještě podíváme do celkem již dávné historie, můžeme na prvních vizualizacích nové podoby Dolní oblasti Vítkovice od Ing. arch. Josefa Pleskota vedení tramvajové linky skrze celou oblast. Trať by se napojila na současnou tramvajovou trať v Ruské ulici. Dále by vedla pod ulici Místeckou a skrze Dolní oblast by se dostala do centra města na území Nové Karoliny.

Návrh, kudy by trať mohla vést, můžete vidět na následujících vizualizacích:

Při budování prvních etap a prodloužené ulice Ruské se s vedením tramvajové tratě opravdu počítalo. V samotném středu profilu Ruské ulice je ponechána územní rezerva pro výstavbu tramvajového kolejiště. V současné době zde je vydlážděná parkují automobily.

Bohužel, v poslední zveřejněné územní studii na lokalitu Karoliny se již s tramvajovou tratí nepočítá. Celá studie je paskvil a plně nevyužívá potenciálu lokality. Ale nabízí rovnou několik zbytečných nových mostů přes řeku Ostravici. O územní studii Karolina jsme psali v roce 2018.

Proč je tramvaj důležitá?

Nejenže by vedení tramvajové linky podpořilo rozvoj lokalit Dolní oblasti a Nové Karoliny. A bylo by ekologickou a kapacitní alternativou automobilové dopravy. Zároveň by ulehčilo přetížené a JEDINÉ spojnici mezi centrem a Porubou s Jihem. Tedy tratí přes Frýdlantské mosty. V současné době přes Frýdlantské mosty jezdí 10 tramvajových linek. Jedná se o linky 1, 2, 4, 6, 8, 10, 11, 12, 18.

Nechceme si představit situaci, kdy bude muset dojít k rekonstrukce mostů a výluce tramvajové dopravy na této trati. DPO nedisponuje dostatkem autobusů, ani jiných prostředků, aby dopravu za tramvaje plně nahradila. Ukázalo se tak například při současné rekonstrukci mostů na ulici Výškovická přes Rudnou ulici. Původně zde měla být výluka tramvají. Po propočtech se však ukázalo, že DPO nemá dostatek kapacit na nahrazení tramvajové provozu. Proto i při současné kompletní demolici a výstavbě nových mostů musí být tramvajový provoz zachován. Po mostech na ulici Výškovická projíždí pouze linky 2, 7.

Strategie? Rozvoj?

Jak je ze současného stavu patrné. Na propojení Dolní oblasti a Karoliny tramvajovou tratí se zanevřelo. Ze strategického plánování se ztratila strategie. Namísto toho jsem byli a bohužel stále jsme svědky občasných komických úletů, až přehlídky lobotomie. Mohli jsme se kochat vizualizace zbytečné, drahé, ekonomický nereálné lanovky, která snad také upadna do zapomnění. Ale věříme, že pár teplákovek z Dubiny a lidí se základním vzděláním obrázky nadchly.

Nebo v současné době doslova světového a inovativního nápadu na propojení Dolní oblasti a Zoo dvoupatrovými autobusy. Něco, co k Ostravě patří, jako v současné době levojízdný provoz.

Plán města je takový, že lidé zaparkují automobilem v Dolní oblasti a do Zoo pojedou dvoupatrovým autobusem.

 1. DPO musel vypisovat zakázku na autobusy několikrát. Naposledy museli zakázku zadat přímo, aby vůbec nějaké dvoupatrové autobusy vznikly. Autobusy budou dodány v celkovém masivním počtu dvou kusů. Přičemž se nemluví o náhradních vozech. Takže při první poruše takto speciálně pro Ostravu navrženého vozu půjde celá linka do kytek a bude se minimálně půl roku čekat na opravu této specialitky.
 2. Už myšlenka dělat z Dolní oblasti, Národní kulturní památky, záchytné parkoviště je zvrácená a se zdravým rozumem neslučitelná.
 3. Pokud by návštěvníci Zoo chtěli odstavit auto dříve, než čekat u Zoo, už tak dělají nebo to nebudou dělat nikdy.
 4. Autobusy mají sloužit také jako propojení výše zmíněných dvou atrakcí . Zoo a Dolní oblast převážně cílí na malé děti. Čí malé dítě vydrží projít Zoo a pak si dát ještě celou Dolní oblast?

Bonmoty DPO

Když jsme se již dostali k DPO, jakožto městské firmě a objednateli dvoupatrových autobusů, určitě by stálo zmínit i další vtípky této firmy z poslední doby.

Ten nepovedený WC koutek pod lávkou na Karolinu se již snad nedá ani počítat.

Předražené tramvaje, koho to zajímá. Novinkou (no novinkou, haha) v DPO je například to, že už je předem jasné, kdo vyhraje veřejnou zakázku. Jako se například stalo nyní při soutěži na rekonstrukci tramvají. Kdy první rekonstruovanou tramvaj ukázali již týden po soutěži.

A už jen povzdech na závěr. Také jste si mohli povšimnout nového designového vzhledu tramvají, které se prvně objevily na vozech Stadler a nyní je aplikován i na starší vozy. A lámete si hlavu, kde jste již takový design viděli? Lámete si ji správně. Viděli jste ho v Mnichově…

Ostravský nový design:

zdroj: patriotmagazin.cz

Design prostředků veřejné dopravy v Mnichově:

zdroj: tz.de

Související články


Komentáře

 1. Daniel :

  Je to smutné… ale moc nechápu to poslední srovnání s Mnichovem. Co je na tom špatně?

  Thumb up 51 Thumb down 2
 2. Patas :

  Asi to, že jediné co je celkem povedené nebyl původně nápad Dpo.

  Thumb up 2 Thumb down 17
 3. FM :

  DOV je od centra opravdu odříznuté a ta trať by hodně pomohla.. Já se vždycky hrozně stydím, když vidím navštěvníky Colours, jak šlapou z centra do DOV podél Místecké. Obzvlášť když prší, tak je to podél té cesty hodně nepříjemné.

  Thumb up 18 Thumb down 3
 4. David :

  To že máme podobné tramvaje jako v Mnichově je úplně jedno… každá tramvaj je si sobě podobná a zas tak podobné si teda nejsou ani vzhledem… Ale když už si někdo dal práci najít fotky Mnichovských tramvají – mě osobě se ty v Mnichově líbí více :) Každopádně je pravda, že ta trať tam určitě vézt měla.. ten areál se zvětšuje, dojít někam do muzea ze zastávky Vysoké Pece může být únavné… ani autobusy tam nejezdí… Určitě by tahle tramvajová trať měla větší logiku než ta do Poruby… Pokud tam ta tramvaje nebude, pak by byla dobrá otázka co s tím prostředním pruhem??! Snad né jen parkoviště, takže klidně udělat zelené plochy, vysázet stromy atd.. je tam tolik místa až mě udivuje čí to byl vůbec nápad si dát práci to takhle vydlaždičkovat….

  Thumb up 16 Thumb down 3
 5. JSjr. :

  Dělat v současné situaci sekundární tramvajovou trať do DOV, když by byla plně využita jen v období letních festivalů se mi nezdá zrovna ekonomické.
  Dokud nebude v DOV větší fluktuace lidí (oživit to kancelářemi a dalšími projekty, kde lidi pracují ale nebydlí), je to moc drahá sranda. Působilo by to jako další účelové finanční injekce do jednoho místa ve městě, připomínám, že soukromého. A co ti ostatní?
  Územní rezerva tam je, jednou tam třeba vznikne.

  Thumb up 13 Thumb down 12
 6. Patrij :

  A představte si, že autobusy v Brně a v Praze jsou taky téměř stejné :O tyvole*e co teď

  Thumb up 29 Thumb down 2
 7. Martin z Ostravy :

  JSjr.:
  Problém je, že územní rezerva je jen v DOV, ale už se s tratí nepočítá v území u Karoliny, což je problém, protože jak se to tam jednou zastaví domy a nebude se s tím dlouhodobě počítat, tak bude realizace velmi obtížná až nemožná.

  Jinak obecně tramvaj by se tam hodila, ale dost pochybuji, že by se dala využít během festivalu, v případě Colours by musela projet uzavřeným areálem mezi davem lidí. Ledaže by z centra (od Karoliny) jezdila obousměrná tramvaj a před areálem by byla úvrať, ale i to by dost pomohlo centrum s festivalem více provázat.

  Jako správný snílek bych si tady dokázal představit i jen jednokolejnou trať, kde by se dala využít parciální tramvaj s aku, aby v DOV nemuselo být trakční vedení. Pro dovoz lidí na akce by to stačilo a pokud by byla poptávka tak by tam mohla být i pravidelná linka (nebo špičková) – škoda jen, že nejde rozumně udělat napojení z trati vedle místecké, vznikla by dobrá a rychlá alternativa pro cestu z jihu do centra. No nic, zpátky do reality.

  Thumb up 7 Thumb down 3
 8. rasta :

  Mám na to podobný názor, že na tuto trať je brzy. Na to je území ještě málo využívané a už vůbec ne zalidněné. Ten poslední výlev a srovnání je podobný úlet, jako srovnání nové fakulty VŠE s tou Vídeňskou.

  Thumb up 16 Thumb down 6
 9. Martin [msstavby.cz] :

  rasta: Hmm jsem investor a kde budu stavět byty, kanceláře? V místě, kde nic není, nebo v lokalitě, která je připravena pro výstavbu a je zde i možnost MHD. Asi začnu stavět uprostřed ničeho, že…

  Lokalita se nebude rozvíjet, když nedá prvotní impuls město.

  Thumb up 15 Thumb down 10
 10. rasta :

  Martin [msstavby.cz]: ale Martine, máš snad pocit, že pan Světlík má snahu stavět byty v této lokalitě? Máš nějaké indície, že se v areálu DOV chystá výstavba nějakého většího office centra, které by potřebovalo zvýšit dopravní obslužnost? Myslím, že tramvajová trať je to poslední, co tohle místo potřebuje. Chystá se Hrušov, CTP chce stavět za Outlet Arenou kanceláře, přivedeme jim tam tramvaj pod okna?

  Thumb up 6 Thumb down 7
 11. chytrak :

  Autor článku prezentuje svůj názor, kdy pomyslná miska vah ekonomiky a majetkové i stavební proveditelnosti je proti jeho vizi ve velkém nesouladu. No i vzhledem k chybám v článku se dá soudit, že možná bylo před jeho zveřejněním nějaké juchuchu.

  Thumb up 9 Thumb down 7
 12. Martin [msstavby.cz] :

  rasta: Já nevím jestli umíš číst, ale psal jsem, že pokud má být v lokalitě rozvoj, musí jít impuls od vybudování infrastruktury.

  Proč by měl být investorem Světlík?
  Chce sídlo Kofoly stavět Světlík?
  Autosalon BMW, které v oblasti nově vzniklo, financoval také Světlík? Ne.

  Chystá se Hrušov. Ok pokud chceš lokalitu DOV srovnávat s plánovanou průmyslovou zónou.

  Takže ať tomu rozumím. Mají prvně v té džungli stavět investoři a pak třeba uděláme nějakoi infrastrukturu?

  A co alternativa k trati přes Frýdlantské mosty?

  Thumb up 8 Thumb down 10
 13. Martin [msstavby.cz] :

  rasta: Martin [msstavby.cz]: A btw. Kanceláře u outletu nechce stavět CTP. A tramvaj tam v docházkové vzdálenosti je.

  Thumb up 6 Thumb down 6
 14. MM :

  Pro město je určitě výhodnější a levnější postavit několik mostů o které se bude muset starat, než řešit tramvajovou trať, která bude reálná třeba za 20 let. Myšleno ironicky. Problém je, že takto dopředu asi nikdo neuvažuje a hlavně se vše kalkuluje na nynější příjmy, které ovšem v čase neustále rostou. Kromě Černé louky není v centru města žádné jiné rozvojové území a proto by město mělo propojení DOV s centrem řešit už nyní a kapacitně.

  Osobně mi připadá, že se neustále staví různé prodloužené silnice a mini obchvaty a já nevím co ještě a když se člověk podívá, tak je Ostrava protkána komunikacemi všeho druhu a výsledek žádný. Stačí se podívat na okolí náměstí Republiky kde je neskutečná hustota, ale použitelnost a propojitelnost velmi omezená. Když se podívám do územního plánu tak se nestačím divit co vše se chystá a o přínosech se dá silně pochybovat.

  Martin psal hodně v emocích, ale já ho chápu. Vidět tu zoufalost a zároveň bezmoc s tím cokoli udělat, to zvedne tlak každému…

  Thumb up 18 Thumb down 1
 15. Radek :

  Nový design tramvají beru jako velké plus. A to jsem byl ze začátku k novým barvám skeptický. Asi je i nereálné vymyslet nový a vkusný nátěr vozidel, aniž by už někde na světě nebyl. Viz. slavný Najbrt ČD a vlaky v Argentině :D. Jo a původní ostravské barvy jezdí v Debrecínu…
  To že se s tramvajovou tratí přes DOV už nepočítá mě překvapilo (dost nemile). Přijde mi to velmi nekoncepční.

  A opět autor nezapomněl zdůraznit (myšleno stereopizovat), které skupiny lidí jsou zaručeně unešeny obrázky. Škoda si tím kazit zajímavý článek, ne?

  Thumb up 23 Thumb down 1
 16. rasta :

  Martin [msstavby.cz]: tvoje klasická reakce, pokud má někdo výhrady k tomu jakým stylem své příspěvky píšeš. Můžeme tady slovíčkařit do nekonečna a podstata toho, co jsem se snažil napsat je stejná. Můžu ti tady taky argumentovat docházkovýma vzdálenostmi, které jsou od stávajících zastávek Hlubina, Vysoké pece nebo Karolína stejné, jako od Černého potoka, k outletu. Jestli si to pochopil dobře, tak nejsem proti tramvaji v DOV a nejsem ani proti tramvaji v Porubě. Jen trvám na tom, že je to příliš brzy.. to, že jsou Vítkovice v háji a Světlík se zbavuje svých nemovitostí jako na běžícím pásu je veřejně známo. Kofola svůj projekt zatím odložila a který jiný investor by tam šel, když nikdo pořádně neví, co bude. Dělalo se x různých studií tohoto území, ale jak už to u nás bývá, moc z toho nedopadne. A ještě jeden příklad: Seš developer, který chce v areálu DOV postavit bytový dům. Město ti zřídilo tramvajovou trať pod okny. Klienti se ti jen hrnou, protože všichni se nemůžou dočkat, až se každé léto žádný víkend nevyspí pod přívalem zbloudilých decibelů ze všech konaných kulturních akcí. Věř mi, že pět míčů za byt s nevypnutelným jukeboxem ti dá málokdo. To jen k tvé představě o bytech v této lokalitě…

  Thumb up 4 Thumb down 5
 17. Martin [msstavby.cz] :

  rasta: Asi je prvně podstatné definovat o jakém území se bavíme. Oblast mezi Karolinou a DOV není pouze okruh pár set metrů kolem vysoké pece. Ale plocha mezi DOV, Místeckou, Karolinou a řekou Ostravici.

  Když se tedy budeme bavit o docházkové vzdálenosti. Vzdálenost k plánovaným kancelářím u Outletu je cca 430m.
  Když stejnou vzdálenost aplikujeme na radius kolem zastávky Karolina dostaneme se maximálně před Trojhalí. již vůbec ne k řece, nebo k potenciálním rozvojovým oblastem za železniční tratí.

  Při stejné aplikaci radiusu 430m na zastávce důl Hlubina se můžeme dostat k ČOV v DOV nebo ke Gongu. Vůbec ne k řece a již vůbec ne k oblasti mezi žel. tratěmi.

  Při aplikaci na zastávku Dolní oblast se dostaneme max. k Malému světu techniky U6.

  Jak souvisí finanční situace Světlíka s tím, kdo by měl být investorem? To může být kdokoliv. Jak se ukázalo u BMW, Kofoly a dalších objektů. Ano Kofola projekt odložila, ale nezrušila. Nevím tedy, proč by se měl objekt snažit někdo jiný?

  Samozřejmě, že území se dá urbanisticky naplánovat tak, aby pod okny „nehučely koncerty“. Stíněním pomocí administrativních bloků, celkovým řešením území. Ale to by se muselo pořádně naplánovat.

  Což při tvrzení zatím tam nic nestavme, protože tam nic není a počkáme na první střelce investory půjde asi těžko.

  Thumb up 14 Thumb down 4
 18. Jann :

  FM: Jen pro doplnění, tramvaj do DOV určitě, ale Vaše spojení s Colours nesedí, protože v době konání bude mít provoz v tomto místě buď výluku, nebo právě kvůli trati a dalším stavbám, které by mohly vzniknout v tom prostoru bude mít výluku Colours a přemístí se někam na louku nebo letiště, jako ostatní velké festivaly ve světe. Aby tramvaj projížděla skrze tisíce lidí na festivalu opravdu není možné.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 19. Rdm :

  Martin [msstavby.cz]: rasta: Kofola svůj projekt odložila, ale šušká se, že už ne na moc dlouho.

  Co se mne týče, tak si moc nedovedu představit, že by se v DOV stavěly bytové domy, možná tak kanceláře, ale kdo by chtěl bydlet vedle čističky a míst, kde se každou chvíli pořádá nějaká akce. Domy bych viděl nejlíže až za řekou nebo v prostoru mezi DOV a Karolinou (a železničními tratěmi)

  Thumb up 4 Thumb down 0
 20. aggu :

  Rdm: Colours nebo B4L nebudou v DOV navěky. Dříve nebo později se DOV zaplní a festival park vznikne někde jinde. Místa je dost.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 21. Rdm :

  aggu: to přece není jen o Coloursech a B4L, koná se tam i řada jiných akcí a minimálně v okolí gongu stejně nic nepistavite a ty akce tam budou stále.

  Thumb up 2 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.