OVASTORY #41 – sídliště Radvanice

Fasádní nevkus tentokrát z Radvanic.

Mohlo by se zdát, čím méně domů, tím se dá toho méně zkazit. Sídliště Radvanice je příkladem toho, že se dá zkazit téměř vše.

V posledním článku, který se věnoval ostravským fasádám čeští čtenáři poněkud nelibě nesli srovnání s jiným městem, natož německým ( sídliště Hellersdorf, Berlín ). Na konci článku proto pro porovnání přidáváme pohled na snad jediný, slušně revitalizovaný sídelní útvar, aspoň se co fasád týče přímo z Ostravy. Jubilejní kolonii v Ostravě-Hrabůvce.

Mapovaná oblast:

Příkladem řešení barevnosti fasád může být Jubilejní kolonie v Ostravě-Hrabůvce.

zdroj: Google maps

Související články


Komentáře

 1. tom :

  Barevnost fasád v Česku je pekelná. Nechápu, proč čtenáři nelibě nesli srovnání s Německem, spíše to mohlo některé stavebníky inspirovat. Nechápu, proč musí mít každý panelák jinou barvu, nebo přesněji několik barev najednou.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 2. thvari :

  Chytrý tah ukázat, že i přímo v Ostravě se to dá udělat dobře. Jubilejní kolonie je moc pěkná. Možná bychom měli pod různé kulturní ochrany nastrkat vše, co bylo postaveno dřív než v devadesátkách, abychom si kolektivně uvědomili, že je fajn opravovat domy vkusně.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 3. aggu :

  V Radvanicích někomu evidentně hráblo. To už nemá nic společného s obecným nevkusem.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 4. Tano :

  Někdy kolem těch domů jezdím a připadají mě v pohodě. Líbí se mě, že hodně těch domů má stejný design a ne ve stylu „každá ves jiný pes“.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 5. A. Bredr :

  Za me paradni! Styl urban-camo. Ustanovovaci obecne spravneho vkusu necht se stavi na hlavu.

  Thumb up 8 Thumb down 5
 6. talage :

  Firma měla skladem od kažé barvy jen jeden kýbl no :)

  Thumb up 5 Thumb down 0
 7. acdlcia [msstavby.cz] :

  Myslím že tohle by neprodával ani Horst Fuchs.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 8. aldik :

  Nojo, autor nemá rád barvičky tak tady musí pořád kritizovat ty, co je rádi mají :)

  Thumb up 4 Thumb down 10
 9. Martin [msstavby.cz] :

  aldik: Mám rád barvy. Nemám rád nevkus, kýč, degradaci staveb a veřejného prostoru.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 10. Rýša :

  martin [msstavby.cz]: Jistě, to já třeba taky nemám rád. To ale neznamená, že mám právo něco označit za nevkus nebo kýč, neb právě to, co třeba Vy nebo já budeme mít za kýč, třetímu se může líbit a za kýč nepovažuje. Kdo má vlastně právo něco označovat za kýč či nevkus? Nelíbit se mně to samozřejmě může a také můžu si pro sebe říct, jé, tohle je děsný kýč, ale přímo něco, co já mám za kýč, označit kýčem se mi zdá nesprávné.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: Tento web funguje jako blog. Za kýč mohu označit to co si myslím já. Pokud si někdo myslí opak, může se vyjádřit v diskuzi. Vyjádřit se k tématu může člověk i tehdy, když se o něj zajímá. Avšak s mými názory se ztotožňuje většina. Vtipné bylo, jak se na Pecha Kucha většina Auly VŠB smála, když uviděla screen pohledu na sídliště Fifejdy.
  Těm, co se ty barevné paskvilní kombinace líbí je naštěstí menšina.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 12. Martin [msstavby.cz] :

  Btw. teď na FB.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 13. talage :

  Rýša: Kýč a nevkus lze celkem snadno definovat a právo použít tento termín má kdokoliv, včetně autora tohoto blogu. Ano, pestobarevné fasády snadno snesou srovnání se sádrovým trpaslíkem made in DDR. Tyto „veselé“ fasády vypadají po třech letech expozice ostravským ovzuším hůře než 50 let starý brizolit nebo beton. Upřímně, na mě tedy ten barevný bordel nepůsobí vůbec vesele, ale spíše deprimujícím dojmem.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 14. jp :

  martin [msstavby.cz]: Ve Frýdlantu bývám dost často a vždycky, když jdu přes sídliště k fotbalovém hřišti, tak si říkám, že těch opravených/zateplených paneláků tam je opravdu pomálu, maximálně mají nová okna. A když už se něco objeví, tak je to takový paskvil.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 15. johny :

  V některých lokalitách se asi musí něco vařit, že ti někdo vymyslí. Protože takové věci vymyslí jen konzument jistých věcí…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 16. Martin [msstavby.cz] :

  V Karviné funguje regulace fasád. I když na panelová sídliště je málokdy hezký pohled. Podívejte se, jak může dobře vypadat dům, kde mají všechny vchody jednotný vzhled. Foto je z FB Karviná – město které žije.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 17. Martin [msstavby.cz] :

  Liberec edition.
  https://www.facebook.com/pg/LiberecJeLepsiNezJablonec/photos/?tab=album&album_id=590563474462664

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. FM :

  Prosím vás poradí mi někdo? Na oficiálním profilu Frýdku-Místku zástupci města píšou, že prý s barvou fasády nemůžou nic dělat když se jedná o soukromého vlastníka.
  Podle mě to není pravda. Nevíte o konkrétním způsobu jak to město může ovlivnit? Viz například v diskuzi nademnou je zmíněná regulace v Karviné? Jde o nějakou vyhlášku nebo tak něco?

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.