OVASTORY #25 – sídliště Fifejdy

Veřejně přiznat, nemít vkus, chce odvahu. Téměř celé sídliště Fifejdy to dokázalo.

Další fotoreport nevkusných, až ohavných fasád, které můžete v Ostravě spatřit. V tomto díle sídliště Fifejdy v Moravské Ostravě.

Mapovaná oblast:
ovastory

fifejdy ovastory

fifejdy ovastory

fifejdy ovastory

fifejdy ovastory

fifejdy ovastory

fifejdy ovastory

fifejdy ovastory

fifejdy ovastory

fifejdy ovastory

fifejdy ovastory

fifejdy ovastory

fifejdy ovastory

ovstory fifejdy

fifejdy ovastory

fifejdy ovastory

fifejdy ovastory

fifejdy ovastory

fifejdy ovastory

Související články


Komentáře

 1. samr :

  Vždy když vidím ty ostravské stavby, které padly za oběť porevoluční mánii barevných fasád, vybaví se mi tohle https://www.youtube.com/watch?v=QH2-TGUlwu4
  A jestli je nějaká šance na změnu, tak je to bohužel v řádu desítek let a změně hlavního městského architekta. „sad face“

  Thumb up 8 Thumb down 2
 2. tom :

  MASAKR

  Thumb up 4 Thumb down 1
 3. aggu :

  I architektonický a urbanistický laik chápe, že tady něco není v pořádku. Vina padá jednoznačně na náš slavný Útvar. Vzhledem k dlouhodobé „aktivitě“ Útvaru dost pochybuji, že by se v těch devadesátkách, jako odborný garant, před politiky tehdejšího levelu, rval o rozumné řešení a regulaci fasád. U stolu, když se o té hrůze rozhodovalo, pravděpodobně musel „převládnout“ názor, že „Ostrava musí být veselá, protože je černá.“. Tuhle demenci má totiž v hlavách spousta politiků. Dodnes. Najdou se dokonce i takoví, kteří se tím, jak aktivně prasí veřejný prostor, chlubí veřejně. Třeba jedna má oblíbená senátorka a starostka.
  Tady pomůžou dvě věci.
  Změna paradigmatu přemyšlení ostravského politika o Ostravě. Buď na to jsou prášky nebo volby.
  Ty fasády se, předpokládám, dají přetřít.
  A to ještě nepřišla řeč na to, jak to vypadá dole pod domy. To už by byl humor na druhou.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 4. Marián Kyral :

  Nechápu jak může někomu vadit barevná fasáda školky (ScreenShot1810.jpg). To se tak nějak dá očekávat. Ale ten zbytek raději komentovat nebudu.

  Thumb up 5 Thumb down 5
 5. nototo :

  Marián: Myslím, že není problémem barevná fasáda sama o sobě, problémem je to, že co dům, to kolikrát totálně odlišná barva či kombinace, a to i v rámci několika různých vchodů. Kdyby byla jen školka navržena takto barevně a zbytek sídliště by vykazoval nějakou jednolitější úpravu, nikdo by se nad ničím nepozastavoval. Takto však školka neplní funkci oživovacího prvku, ale je jenom dalším dílkem do skládačky puzzle často podivných „do it yourself fasád“. Výsledkem je tedy akorát barevný cirkus, který nedisponuje žádným osobitým kouzlem a je jen podtrhován nekonečnými záplavami různobarevných aut. A protože údržba zeleně v Ostravě není v podstatě žádná a na veřejných prostranstvích dominuje místo trávy čím dále více bahno, odpad a špačky od cigaret, stala se ze sídlišť jen betonová města oblepená silničními tahy, která vynikají akorát chodníky ze zámkové dlažby a asfaltem.

  Ze strany města nic lepšího čekat asi v tomto směru nemůžeme, už jen fakt, že projekt na tak důležité náměstí jako Republiky opět svěřilo bez zakázky „proslulému“ Projektu 2010, který stojí za takovými „skvosty“, jakými jsou Hranečník, Nádražní, či zářivkový labyrint na Svinově, dává tušit, že jde zastupitelům hlavně o kapsu a ne o to, v jakém prostředí žijeme. Jsem zvědav, s jakou fasádou přijde Semerák na parkovací dům u nemocnice, z ničeho nic se o tom objeví zmínka, ale veřejná soutěž žádná. Toto teď mimochodem staví v centru Brna: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/parkovaci-dum-v-panenske-do-dvou-let-20141007.html
  Škoda, že něco takového nemůže být na všech sídlištích u nás…

  Thumb up 2 Thumb down 1
 6. Radim :

  Marián Kyral: Na tu školku se dívám z okna svého bytu, v kombinaci s okolními barevnými fasádami paneláků je to dost hrůza.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. Jan Pastýř :

  Hlavní architekt města Cyril Vltavský by měl být prinesen k odpovědnosti. Co ten už napáchal, to je až neuveritelné.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 8. aggu :

  Jan Pastýř: Spíš naopak, zamrzí, že toho víc nenapáchal.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. Hynek [msstavby.cz] :

  Marián Kyral: taky jsem v te skupine, kde to jsem ochoten v urcitych pripadech tolerovat, ale.. minuly tyden jsme davali na facebook skolky a Martin mel dobry postreh, ze zadny z navrhu timto „okrasleny“ neni…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. Marián Kyral :

  nototo: Rozumím. Ono u nás ve FM to taky na sídlištích hraje všemi barvami. Ale když se na to člověk podívá prakticky, tak tak se dá očekávat. že se barva všech fasád časem sjednotí na špinavě šedé :-D

  Thumb up 3 Thumb down 1
 11. Radim :

  Marián Kyral: To rozhodně, například sídl. Slezská je docela chuťovka, některé paneláky v Místku na Rivce jakbysmet.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 12. meechee_n :

  aggu: Fasády se bohužel „přetřít“ nedají, protože se vesměs jedná o probarvené omítky, tzn. pro změnu barvy fasády by se musela původní omítka nahradit novou, což vzhledem k polystyrénovému podkladu asi nebude možné …

  Thumb up 0 Thumb down 1
 13. aggu :

  meechee_n: Proč? To by fakt nešlo přepenetrovat a přetřít? ;) A nebo nahodit novou tenkou omítku? Sám mám vnitřní problém s fasádou na našem domě barvy vyblité jahody….

  Thumb up 1 Thumb down 0
 14. Marian.L :

  Radim: Sídliště Slezská se musím zastat. Tam totiž mají vždy stejnou fasádu v rámci bloku. Nevyskytuje se tam díky tomu neduh v podobě odlišných fasád jednotlivých sekcí v jednom bloku. Pokud má blok úskok, tak je fasáda změněna právě od něj. Nechápu jaktože se tam dohodli alespoň takhle. Ale stále je to cirkus :D nejde se tam i výjimka a to zrovna blok na nejviditelnějším místě.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. Adam :

  Nakopat do zadele všechny „architekty“ kteří vymýšlejí „panáčky“ nebo pruhy – pokud možno šikmé a kontrastní na fasádách jednotlivých vchodů.
  Jelikož sám bydlím na fifejdách, v jednom z nejodpudivějších vchodů vím, o čem mluvím. jelikož se jedná o SVJ nechápu, jak tehdejší majitele takové zvěrstvo mohlo napadnout, natož v situaci, kdy vedlejší vchody byly už hotové, takže bylo na co navazovat, v čem „pokračovat“, nebo nedej bože – bylo co „stmělit“.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 16. Dagmar Angelová :

  Musím potvrdit, že tato zvěrstva se dějí ve všech městech republiky, jsem z Příbrami.Naše sídliště hýří barvami.Staré sídliště ze 60. let je ze sjednocené barvy ,,vylepšováno´´ stejně ošklivě, každý dům jiný.Celek působí roztříštěně, neklidně, nechápu to.Na to by měl být zákon.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 17. Adam01 :

  Hnus. Nechápu, kdo ty kombinace vymýšlel. Jinak, ne všechny domy jsou takto zatepleny. Najdou se tam i pěkně zateplené vchody.

  Thumb up 2 Thumb down 7
 18. Adam01 :

  Za co mám ty mýnusy??? Za to že jsem napsal pravdu?

  Thumb up 2 Thumb down 5

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.