OVASTORY #30 Jiřího Herolda

Přehled barevných kreací ostravských fasád v okolí ulice Jiřího Herolda Ostrava-Jih.

Ostravu-Jih musíme rozdělit do více článků a mapovat postupně po pár ulicích. Z prostého důvodu. Většina fasád domů je zde komicky ubohá.

Mapovaná oblast:ScreenShot2192

ScreenShot2178

Podivné olemování ostění.
ScreenShot2179

Pixelové vlny…ScreenShot2180

ScreenShot2181

ScreenShot2183

ScreenShot2182

ScreenShot2191

ScreenShot2184

ScreenShot2186

Podivná kombinace barev na budově střední školy…
ScreenShot2187

ScreenShot2188

ScreenShot2189

ScreenShot2190

Související články


Komentáře

 1. Adam :

  No nevím, přijde mi to trapné pořád dokola omílat ty barvy fasád. Kritizovat je jednoduché, jak by ale podle vás měly ty fasády vypadat? A kdo by o tom měl rozhodovat? Další úředník?…

  Thumb up 10 Thumb down 10
 2. Kacziq :

  @adam Stačí se podívat na Maránské Hory v Ostravě, udajně liana reguluje jak se budou malovat fasady. Přece jenom je to architektka … a spousta případu na západě ze se opravdu cele mestske casty spravují určitými lidmi aby nedochazelo tomu co na dubině atd … Přeji hezky den :)

  Thumb up 7 Thumb down 6
 3. tom :

  Barvy fasád v Česku jsou často katastrofální, nutno ale dodat, že celé toto sídliště je otřesné. Kdykoli tam jsem, tak mi to tam připadá hnusné. Ulice odnikud nikam, domy bez lidského měřítka. Zbourat a postavit jinak :(

  Thumb up 7 Thumb down 5
 4. aggu :

  Kacziq: Skutky té paní (starostka bych jí nenazýval) brát jako příklad? ;) Tato paní nejen že má zřejmě stejné estetické cítění jako chudáci na domovních schůzích a maluje Čertovu Lhotku do vesela, ale na škole té „architektury“ asi zrovna chyběla, když se probírala témata veřejný prostor nebo parter. A taky pojem veřejná architektonická soutěž se k ní asi nedostal.
  Ale uznávám, že je inteligentní a ví, že v Česku stačít „řešit“ cigány a muslimy a židle na radnici přijde sama…
  Mariánky jsou nejubožejší ostravská čtvrť. Teda pardon, druhá nejubožejší, za Hrušovem, který už zbořili.
  Celá tahle série má jen jednoho viníka. A ten sedí na magistrátě na ÚHA. Od nich měl vzejít regulační předpis, odborníků tam sedí dost. Neudělali to, a schválení barevného řešení fasád nechali na babičky, závozníky, soustružníky a tu „starostku“.

  Thumb up 18 Thumb down 3
 5. espider :

  nevim, no… jakoze nemam rad mesto, bydlel jsem v ‚kralikarne‘ 6 let a kousek, no… radeji jsem si postavil dum v lese a jsem mega rad, uz tu jsem tri roky a nemenil bych. nicmene, kurna! furt lepsi toto nez ta sediva hnusna jednotna barva. aspon tedy za me

  Thumb up 5 Thumb down 7
 6. aggu :

  espider: Ta šedá nebyla barva, ale špína. Kdyby to byla barva, bylo by to mnohem lepší. Stejně jako bílá, světlý okr,… Mohly se řešit ulice jako celky, bloky domů jako celky… Neřešilo se nic. Neudělalo se nic „navíc“, protože tak to bylo v Ostravě 200 let. Vše bylo jen dočasné. Spousta politiků a úředníků už to má nevratně vypálené do mozku. Od nich už se nic čekat nedá, jen na to, kdy půjdou pryč.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 7. Jann :

  O tom, jak si řeší SVJ a BD barvu fasád svých rekonstruovaných panelových domů si myslím své, z některých těch kreací je mi opravdu šoufl. Ale tohle téma je tu už po x-té a je to zbytečné. Ty babičky a strýčkové tyto články nečtou a regulátor, který mohl tuto věc nějak usměrnit, zaspal a i kdyby se nyní probudil, je to pozdě, na mnoho let je už vymalováno.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 8. MG :

  Jdu takhle po parkovišti a úplná hrůza, každé auto má jinou barvu a dokonce neparkují ani do žádných schválených obrazců. Utíkám do vilové čtvrti a tam má každý domek jinou barvu a dokonce nejsou normalizované. Co si majitelé dovolují dát si barvu, jaká se jim líbí a neřídí se jediným správným názorem prezentovaným na internetu!

  Thumb up 9 Thumb down 7
 9. Honza :

  Ostrava Jih je neodpornější sídliště v ČR ;)

  Thumb up 1 Thumb down 5
 10. aggu :

  Honza: Tak to těžko. Navíc, k Jihu patří Zábřeh, Jubilejní, starší část Hrabůvky, Bělský les… Ale to neznamená, že je na Jihu vše ideální. Třeba radnici, tu máme extrémně ošklivou, obsah dohnal formu ;)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 11. aggu :

  MG: Postel a kostel.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. Marian.L :

  Sídliště Bělský Les taky moc nemusím a to mám paneláky a sídliště rád. Nelíbí se mi ta výstavba do téměř uzavřených dvorů, což byl obrovsky krok zpět. Navíc v Běláku jsou v těch dvorech často i polopodzemní parkoviště, na kterých je umístěno betonové oplocené hřiště a vypadá to tam trochu jako v americkém ghettu. Zajímavým počinem tohoto sídliště byla původní barevnost fasád, která se zcela vymyká zbytku výstavby na Ostravsku. Byly tam krom bílých použity také žluté, červené, zelené a okrové panely v různých kombinacích zvýrazňujících rastr domů, což je i vidět na první fotografii tohoto článku, kde je dům s původní fasádou. Řeči o hnusné šedi jsou zcela mimo, bylo to barevné sídliště už při výstavbě! Fotky některých tamních domů před zateplením jsou zde: http://panelaky.info/OP1-13/#sekce

  Věžáky na tomto sídlišti byly původně bílé s červenými pruhy, to je opět hodně daleko od šedé barvy.

  K Mariánským Horám: Tamní věžáky jsou sice různě barevné, ale dodržují původní členění fasády i oken a tak to tam ve výsledku vypadá dobře. Stačí prostě jen dodržet původní nápad paneláků a nevymýšlet blbosti.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 13. Balde :

  Marian.L: problém je že téměř uzavřené dvory, ono by ani nevadilo že jsou průchozí ale že tam můžou auta, ten koncept je polovičatý, kdyby nad to sedl Architekt, tak se z toho dá vykouzlit skvělý prostor, který je příjemný k žití.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. Adam Fjury :

  Je to humus, zlatá Praha a její části s původními domy bez zateplení – snad to zůstane ještě dlouho. Jinak jak se tady někdo ptal na řešení, možná to bude znít divně, ale já bych byl rád za čistě šedou barvu na všech domech.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 15. rasta :

  Je to problém odvěký, ale už je pozdě plakat. Tohle mělo být regulováno už před min šestnácti lety. Takže zas a znova problém ÚHA Ostrava. Je v tom bordel jako ve spoustě jiných věcí. Jako příklad Štítová kolonie ve Vítkovicích, kde zas památkový ústav v nespolupráci s obcí dopustil aby každý majitel domu měl okna i dveře ve svém stylu a režii. Mohl z toho být mnohem lepší turistický bod. Zpět k fasádám paneláků. V praxi to řeším. Projektant navrhne odstíny a vzhled fasády (mnohdy s nedokonalostmi typu použití starých vzorníků a neaktuálních materiálů). Druhou kapitolou jsou úředníci s investičních oddělení městských úřadů, kteří mají poslední slovo ve výběru. Mnohdy si vybírají na základě svých subjektivních pocitů a často tak odpálí již řešení z projektu protože oni jsou investor. Není vyjímkou, že zhotovitel dodává k odsouhlašení i několik( (5-6) vzorků fasád, než to někomu padne do oka. No a úplný konec jsou privátní družstva, kde do toho opravdu kafrá každý. Kdyby byla dána jasná pravidla, tak v tom není takový cirkus a nerodí se fujtajbly. Toť moje zkušenosti z praxe…

  Thumb up 4 Thumb down 1
 16. marian :

  aggu: mariánky nejubožejší část Ostravy? to jako kvůli starostce?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 17. aggu :

  marian: Jo kdyby to bylo tak jednoduché, tak by Janáčková dostala jeden Walk of Atonement a hotovo.
  Když budu slušný, je tam už dlouho. Mariánky se za tu dobu nikam neposunuly. Nejvýznamnější místa čtvrti jsou v děsivém stavu. Mentálně je Ostrava, zejména centrum už dávno někde jinde.
  A její poslední krok, potichu plácnout „cosi“ na jedno z nejznámějších míst Ostravy, to už je v podstatě obyčejná poťouchlost. Nic jiného ani z Mariánek směrem k městu nevychází. Dlouhodobě. Pro ně je důležitější boj s vnějším nepřítelem (Magistrát, cigáni) než oprava chodníků a bzilion dalších věcí, kvůli kterým se v důsledku nevyplatí na cestě z Poruby do centra v Mariánkách vystoupit z tramvaje „a pobejt“. Přitom by to mohla být tak sympatická čtvrť (už jen podle mapy ulic ;) Škoda.
  Dokud tam bude ona, nic se nezmění.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 18. skelet :

  v Mariánkách mají nejlepší opravy chodníků jaké svět viděl. Kde jsou zničené kachle, tak tam se odstraní a místo nich se kydne asfalt :)
  na 28.října mezi Hulváky a Mariánským náměstím jsem jednou schválně počítal typy povrchů chodníků. Po čísle pět jsems tím raději přestal

  Thumb up 1 Thumb down 0
 19. marian :

  aggu: aha, takže mariánky jsou ubohé hlavně mentálně. v tom případě souhlasím, všelijakých mentálů tam pobíhá fakt dost, hlavně k večeru :-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 20. Rýša :

  skelet: Bohužel ten asfalt neplatí jen v MH, ale je to celoostravský problém. Dokonce i v centru.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.