OVASTORY #4 – OC x centrum

Jak velkou rozlohu vlastně zabírá rozloha obchodních center? Vesměs jednopodlažních nepodsklepených staveb s obrovskými pozemními parkovišti, versus kompaktní bloková zástavba v centru města.

Avion Shopping Park Ostrava-Zábřeh. Tohoto „parazita“ jsme museli na porovnání dát samostatně. Prakticky by se jiné OC na snímek již nevešlo. Je až podivné, že toto převážně jednopodlažní monstrum uzavřené do sebe, nekomunikující s okolím, je tak oblíbené. Jak u lidí, tak u jedněch z nejluxusnějších módních značek, které v Ostravě jsou.

ovastory

Zde můžete vidět Futurum, Galerie Třebovice, Globus v Ostravě-Porubě. Tesco + Makro v Hrabové, Albert na Dubině (původně Interspar), Kaufland + Sconto nábytek v Mariánských Horách… Opět jednopodlažní montované haly, které architektura a vkus obešly mílovými kroky. Nehledě na negativní vlivy obřích asfaltových ploch – pohlcovačů tepla.

ovastory Snímky obchodních center a centra města jsou pořízeny ve stejném zoomu a nejsou rozměrově nijak upravovány!

Související články


Komentáře

 1. Lip :

  Tak to me fakt narez!

  Thumb up 1 Thumb down 0
 2. balde :

  Do shopinu chodim uz jen do par vybraných obchodu, kde mam oblíbenou obsluhu, jinak to je fakt nejhorsi nakupak v Ově

  Thumb up 3 Thumb down 4
 3. marian :

  pozn. v mariankách se jedná o kauflanf + sconto, nikoli obi. jinak zajímavé porovnání, z kterého mrazí – zahraniční korporace spolu s našimi zákonodárci si tu udělaly pěkné eldorádo. postavit nejlevnější krabice a prodávat v nich šunty a odpad, který by ve svých domovských zemích měli strach dávat bezďákům zdarma, aby je nezažalovali…a my jim na to skočili a proháníme se jim tam s plnými vozíky a hledáme, kde mají o 3kč levnější salám z drůbežího separátu, který např. v rakousku vůbec do jídla nedávají. vyrábejí ho, ale jen na vývoz na východ… (u nás je obsažen skoro ve všech paštikách, levnějších salámech – ze kterých jsou vyrobeny všechy ty majonézovité saláty, v kuřecích nugetech, atd. atp.) a pak tu řešíme co s vylidněnými centry měst (ostrava není výjimka)…

  Thumb up 5 Thumb down 5
 4. Ac :

  Pořád se řeší Karolína, ale ten problém je spíše na prvním obrázku. Nikdy jsem neslyšel od odpůrcu Karolíny, že by se otřeli o jiné nákupní centrum, i když to je možná zároveň odpověd, kdo to všechno organizuje a podporuje.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 5. Tomas T. :

  A uz je to tady zase…. chjo. Obchodni centra jsou zlo, centrum kvuli nim umira. Je to porad dokola, a myslim ze vetsina spolecnosti uz na to rezignovala. Je to neco jako slovo krize pred 5ti roky. Kdyz byl problem , reklo se krize.

  Za vylidneni centra nemuzou primarne obchodni centra, ale centrum samo. Lide jdou tam, kde je to pro ne pohodlnejsi a prijemnejsi. Cili pokud nebyla alternativa, tak byli v centru. Jakmile se alternativy objevily, tak ma centrum problem. Jake je reseni? ne kritizovat obchodni centra, ale naopak udelat neco s centrem mesta. Ano, obchodni centrum muzeme zakazat a zavrit. Co ale z toho? pujdem do mesta kde jsou hrozne chodniky, neda se zaparkovat, z nekterych baraku na vas pada omitka a obtezuji vas ruzne individua s prosbou ‚kamo nemas nejake drobaky?‘.

  Ja vim, je to typicka ceska natura…. radeji budu kritizovat nez abych se o neco zasadil a udelal sam. Protoze ono je to pohodlnejsi ;-)

  Thumb up 21 Thumb down 4
 6. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas T.: Jen bych upozornil, že hlavním obsahem článku je uvědomění si velikostí OC a jejich enviromentální vliv na krajinu.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 7. Martin [msstavby.cz] :

  marian: Díky, opravíme.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 8. Michal :

  Jaká je pointa článku?

  Thumb up 6 Thumb down 2
 9. Miv :

  martin [msstavby.cz]: Mám dojem, že zrovna v Ově je env. vliv těchto center marginální problém (http://www.mapy.cz/letecka?x=18.3131576&y=49.7932890&z=15 , http://www.mapy.cz/letecka?x=18.2350624&y=49.8394771&z=16). Navíc většina těchto jednopodlažních nákupních center (snad mimo Futurum) je v Ostravě stavěna mimo hlavní zástavbu nebo v průmyslových oblastech, což mi připadá poměrně běžné.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 10. LK :

  Shrnu pár mých myšlenek do bodů:
  1.) marian: nejjednodušší je nekupovat ty nejlevnější výrobky a číst složení – pak nemusíte řešit jaké je v tom to svinstvo, když to nejíte. A koho to nezajímá, tak si to koupí, ale v té chvíli je to jeho problém
  2.) Tomas T.: výborné hodnocení. Výhoda OC je v tom, že když jedu na nákup na příští týden, tak jedu autem. Tedy chci zaparkovat, abych nákup naložil. Pokud je v centru problém s parkováním, tak logicky tam nepojedu a pojedu tam, kde se zaparkovat dá – tedy ano, na ty hnusné černé plochy. Nejlépe je to vyřešeno ve Futuru a Karolíně, kde jsou podzemní parkoviště. Výhodou je taky i to, že v případě deště na člověka neprší – přidaný komfort.
  3.) architektura – opravdu očekáváte architekturu od staveb, které se nachází na okrajích zástavby (Globus, bývalý Interspar na dubině, atd)? V oblastech se zástavbou očekávám něco jiného a to můžeme taky najít – viz bývalý Interspar v Porubě, pokud přimhouřím oči, tak Futurum, Karolina (ta svým zvráceným způsobem). Podle mě je zajímavé to, že Avion je z nich co se týče architektury nejlépe zvládnutý – tedy myšleno po přestavbě.
  4.) vrátím se k parkování – co mě opravdu irituje jsou hrozně úzká a krátká parkovací místa. Typickým příkladem je parkoviště u Ikei, kde si říkám, proč investor nutně chtěl mít papírově co nejvíce míst, ale lidi pak stojí jak se dá a jsou naštvaní. Co se týká parkování u OC, tak z hlediska šířky a délky je na tom nejlépe Globus.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 11. Martin [msstavby.cz] :

  LK: „Podle mě je zajímavé to, že Avion je z nich co se týče architektury nejlépe zvládnutý – tedy myšleno po přestavbě.“ Když pominu interiér, tohle je nejlépe zvládnuto ? http://www.msstavby.cz/novy-avion-foto-z-otevreni-20-09-2013/

  Miv: Aha, takže když tu jsou obří průmyslové podniky, tak nám už bude jedno, že tu jsou obchodní centra, která svá parkoviště mohou mít v podzemí a střechy zelené. Na rozdíl od průmyslových podniků, kde jsou složité technologie. Ale ne, použijeme tu nejbídnější variantu, hlavně že uvnitř to bude levný :)

  Michal: Dva komentáře nad tebou, ale chápu že i to může být pro někoho náročné.

  Thumb up 5 Thumb down 6
 12. Adam :

  Máte efektivnější řešení realizovatelné za současných podmínek? Asi těžko.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 13. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Nevím, ale když si Kaufland v Porubě mohl strčit parkoviště na střechu. Albert na Opavské do přízemí, tak proč nemohli jiní.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 14. aldik :

  martin [msstavby.cz]: V Porubě asi nebylo místo (tedy volná plocha by tam byla, ale asi jim to neprodali), proto si dali parkoviště na střechu a Albert na Opavské si parkoviště nikam nestrkal, to ještě Interspar :D a hlavně na velký normální parking zrovna tam by místo nebylo vůbec :)

  Thumb up 0 Thumb down 2
 15. Adam :

  martin [msstavby.cz]: Já jsem se neptal co se vám líbí, ale co je efektivní.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 16. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Mě se to nelíbí i tak, ale je to přijatelnější a efektivnější.

  aldik: Jezdím denně okolo a je to již delší dobu Albert. I když se předělával jako jeden z posledních. Takže znova, v době vzniku tehdejší Intersparu na Opavské v Porubě umístili parkování do přízemí.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Adalbert :

  To je pořád řečí o mrtvém centru. Kdy jste byli na Masarykáči naposled? Tam to žije jako dlouho ne! Ve všední pěkný den je to tam hlava na hlavě, občas i pouliční muzikanti, navíc se kolem otevřela hromada nových podniků, viz předchozí články.. Myslím že oproti předchozím rokům je na tom teď centrum velmi dobře.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 18. Danek :

  Adalbert: To ti nikdo neuvěří, dokud nepošleš foto?
  Za mě je jasné že centrum se bude pomaličku polehoučku vzpamatovávat.Jednak pomalu nastala doba kdy lidé již nechodí do hypermarketu zabíjet čas. Úplně něco jiného to bude až se opraví, jak se říká vstupní brána do města…myslím tím za Imperiálem směrem k Masarykáči.Snad se podaří i vzkřísit Paláce a Ostravici.Taky do centra více kulturních a sport. akcí.Třeba zahraniční návštěvníci si bědovali, že nemáme v centru Fanzonu…ptám se proč? Bude tretra co udělat na Masarykáči autogramiádu třeba českých atletů…spojená s propagaci sponzorů atd.,turnaj v plažovém volejbalu,košikové, koncerty atd.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 19. acdlcia [msstavby.cz] :

  Danek: Fanzónu si totiž někdo uzurpoval do DOV. Další snad byla i v Karolině protože majitělé si myslí že zrovna jejich nemovitost je pupek Ostravy.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 20. Danek :

  acdlcia [msstavby.cz]: Dle vyjádření města,nikdo o vybudovaní fanzony na Masarykači nepožádal.Co třeba kdyby město nebo obvod na tom zamákli sami. Představitelé města a obvodu chodí na besedy o oživení centra, ale když mají pro oživení něco udělat tak nic.Trochu bych to popsal, chci dělat ředitele cirkusu, ale nemíním pořádat představení.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 21. Michal :

  Ano, pomaličku polehoučku. Ještě tak dva tři články a sluníčkáři tomu snad začnou i věřit. Hlavně o víkendu je v centru hlava na hlavě, co? To jde kolikrát člověk přes město na tramvaj a davy lidí ho zatlačí zpátky na Sýkorák.

  Thumb up 0 Thumb down 5
 22. balde :

  Michal: byl jsem v centru o vikendu a je tam docela zivo na pomery Ostravy kavarny plne, restaurace a zahradky taky

  Thumb up 5 Thumb down 0
 23. MM :

  acdlcia [msstavby.cz]: Fanzona na Karolině byla fiasko. Nezajistili si televizní práva a místo přenosů hokeje tam hrála kapela :-) Nezvládli to tam manažersky.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. Xavier :

  Nejsem příznivcem nákupních center, nicméně domnívám se, že Ostrava na tom není jinak než jiná velká nákupní centra v Evropě. Ostravský Shopping Park má rozlohu něco přes 100 000 metrů čtverečních. Měl jsem tu „čest“ nakupovat ve vídeňském Shopping City Süd, které z leteckého/satelitního pohledu vypadá také příšerně (i když architektonicky předčí cokoliv, co se v tomto směru nachází v Ostravě), a které ostravský SP předčí co do rozlohy dvojnásobně. Vím, je to vcelku na periférii města, ale to je i SP. Jiným příkladem může být Londýnský obchoďák ve Stratfordu – také dvojnásobná rozloha, ale tentokrát mnohem blíže k centru města. Ten ale architektonicky příliš neruší. V Londýně se ale takových obchoďáků nachází více. Jednou jsem navštívil ten poblíž řeky Lee a Lea (https://www.google.cz/maps/@51.6068731,-0.0465365,1997m/data=!3m1!1e3) a je to hrůza… kdybyste viděli to okolí, děs a hrůza. Buďme „rádi“ za SP ;-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. Xavier :

  Teď si to po sobě čtu a koukám, že ta první věta může evokovat to, že snad identifikuji Ostravu s nákupním centrem. Poslední větu prvního souvětí tedy pro jistotu upravuji na „…že ostravský Shopping Park na tom není jinak než jiná velká nákupní centra v Evropě.“ ;-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 26. johny :

  k asfaltovym plocham jako pohlacovacum tepla – nejde jen o teplo, ale treba i o vodu. Po zpevnenych zivicnych plochach dest steka pryc do kanalizace, nevsakuje se a puda prichazi o tuto vlahu. Naopak se zvysuje riziko povodni, protoze voda je odvedena jinam, do kanalizace a rek. Samozrejme nemuzeme zit jako v pralese, ale jde o to, ze se ty plochy scitaji a v nizsich polohach potom napomahaji k povodnim.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 27. aggu :

  Vyjádření všem známého magistrátního politika, přítele Hařovského z ČSSD „..s parkovištěm před katedrálou nic dělat nebudeme. Podzemní parkoviště nechystáme. Auty v centru se zabýváme obecně.“
  Prostě žádný problém pro odpovědného náměstka…
  Pomalu začínám chápat taktiku ČSSD tohoto volebního období.
  http://ostrava.idnes.cz/z-namesti-jsou-parkoviste-ani-tak-ridici-nemaji-kde-zaparkovat-p70-/ostrava-zpravy.aspx?c=A150527_2165560_ostrava-zpravy_sme

  Thumb up 0 Thumb down 0
 28. acdlcia [msstavby.cz] :

  No jo kdyby tehdá při rekonstrukci Masarykáče někdo alespoň trochu myslel tak se mohl inspirovat rekonstrukcí Prokešova náměstí a udělat tam alespoň jedno patro podzemních garáží.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.