Ostrava zrušila arch. soutěž

Je pozoruhodné, že ani jeden z 27 návrhů na památník veteránů se netrefil do představ města. Návrhy nebyly údajně „nadčasové“. I tak bude vyplaceno čtvrt miliónu korun z veřejného rozpočtu.

Ostrava zrušila architektonickou soutěž na návrh Památníku válečných veteránů, který má být v parku Čs. letců v centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Přestože město obdrželo 27 návrhů, neodpovídaly jeho představám a nenaplnily ani očekávání poroty soutěže. Na dnešním zasedání zastupitelů to uvedla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO). Nová soutěž by měla být vyhlášena během několika týdnů.

„Přišlo nemalé množství návrhů, nicméně po diskusi porota došla k závěru, že de facto nesplnily očekávání, které zadavatel, a tedy i porota této soutěže očekával,“ uvedla Bajgarová.

Problém byl podle ní hlavně v tom, že návrhy podoby památníku nebyly nadčasové. Podle Bajgarové zřejmě řada autorů správně nepochopila zadávací podmínky. Město totiž nechtělo, aby památník připomínal pouze veterány první a druhé světové války, ale také novodobé a žijící veterány.

„Po dlouhé diskusi porotců jsme došli k závěru, že tuto soutěž vyhlásíme opakovaně,“ řekla náměstkyně. Rada města proto rozhodla o zrušení původní soutěže. V souladu s podmínkami soutěže se město s autory návrhu vyrovná finančně za zpracování jejich návrhu. Celkově by mezi jednotlivé účastníky mělo být rozděleno 240.000 korun. „Zároveň jsme jako porota došli k závěru, že nebudeme párovat jednotlivé nabídky se jmény (autorů) tak, abychom umožnili třeba některým subjektům přihlásit se i do té další soutěže,“ doplnila Bajgarová.

Nová soutěž by měla být vyhlášena během několika týdnů. V ní město počítá s tím, že přímo vyzve některé účastníky, aby se do ní zapojili, zároveň ale bude i otevřená, aby se do ní mohli přihlásit další zájemci. Město chce lépe specifikovat zadání na podobu památníku. Původně počítalo s tím, že by vítěze mohlo znát do konce roku, to bylo ale za předpokladu, že vítěz vzejde ze soutěže, která byly nyní zrušena.

zdroj: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. Crazym :

  Čtvrt mega v ř.ti. A není to málo Antone Pavloviči? Navrhují dát na druhé kolo půl mega bo z cizího krev neteče soudruzi a už bych začal uvažovat o třetím kole, ekonomiku je třeba podporovat, ANO, bude líp :-)

  Thumb up 4 Thumb down 15
 2. Infoš :

  Crazym: Všichni chtějí architektonické soutěže a pak se diví, že to stojí peníze… O tom to je, když nevypíšete odměny pro zúčastněné, nikdo se vám nepřihlásí. Pořád je lepší obětovat pár set tisíc na architektonickou soutěž, ze které nevzejde vítězný návrh, než to dělat prasácky, bez soutěže a s tím že se pak postaví nějaký paskvil. Pokud tohle nechápete, raději se nevyjadřujte…

  Thumb up 30 Thumb down 2
 3. Crazym :

  Infoš: A do háje, už zase nejsem všichni :DD Tak doufám, že mi to vydrží když mám úplně u zádele jestli tam v tom „parku“ letců bude nějaký památník a budou se tam raz za rok scházet pomatenci jak v Husově sadu a zbytek roku ho tam budou ochcávat čokli. Když tam mermomocí něco chtěli mít, měli tam nechat to letadlo o které ještě celkem nedávno pomazané hlavy na radnici tak stály https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/pomozte-nam-najit-letadlo-do-parku-zada-radnice.A170211_2305392_ostrava-zpravy_jog ale u nás se jde od zdi ke zdi a jako první se řeší opravdu nezbytnosti. Jde vidět, že už vše důležité máme vyřešené. Ale dík, že jsi mě poučil, tvl, důležitý památník…

  Thumb up 2 Thumb down 12
 4. Adam Cerv :

  Jako jo, architektonické soutěže jsou fajn, ale mít je zase na každou ptačí budku je trochu mánie.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 5. Martin [msstavby.cz] :

  No ono je zvláštní, že se ani jeden z 27 návrhů nepovedl.

  Thumb up 11 Thumb down 5
 6. thvari :

  Martin [msstavby.cz]: no na tom by mozna nebylo nic zvlastniho, kdyby tedy mesto vysvetlilo, jak a proc se tak rozhodlo.

  To je zase vsechno o te pruhlednosti veci verejnych, na kterou si teprve pomalu zvykame. Tak at zverejni navrhy a vysvetleni poroty, aby se o nem dalo diskutovat, a ne abychom se tu museli domyslet, jestli za tim zase neco pokoutneho nestoji…

  Thumb up 4 Thumb down 4
 7. Martin [msstavby.cz] :

  thvari: Ano. Ukazuje to na špatně zadanou soutěž. A upřímně se i po výsledku na parkovací dům bojím, co bylo myšlenou tím, že návrhy nebyly „nadčasové“. Kdyby aspoň město zveřejnilo návrhy u této soutěže. Lépe kdyby zveřejnilo všechny návrhy a všech soutěží.

  Thumb up 7 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.