OD Ostravica – foto z rekonstrukce

Stavební rekonstrukční práce bývalého obchodního domu Ostravica v centru Ostravy viditelně postupují i do exteriéru.

Z okolí budovy byla například odstraněna dřevěná konstrukce chránící chodce proti pádů omítky. Okna v původním domě Textilie od berlínské architektky Marie Frommer již nejsou kvůli potřebným stavebním pracím zabedněna.

Související články


Komentáře

 1. Jiřík :

  Na tento nadpis jsem dlouho čekal :)

  Thumb up 13 Thumb down 0
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Jiřík: Práce probíhají měsíce, ale teď jsou i viditelné z exteriéru :))

  Thumb up 10 Thumb down 1
 3. David :

  pan Zeman měl otvírat už před pandemíí v roce 2020, proč neotevřel ví někdo důvod???
  https://www.archiweb.cz/en/n/home/pulku-znicene-ostravici-koupil-podnikatel-prestavi-ji-na-hotel

  za posledních 20 let tam podle všech ostravských médii probíhá ta tzv. Rekonstrukce nonstop ale to co se opravdu kolem „rekonstrukce“ děje se jen tak nedozvíme….tam teda museli protéct peníze za těch 20 let slibování a jestli tahle varianta bez dřevěné konstrukce je bezpečnější… já bych procházku pod Ostravicí nedoporučoval nikomu podle těchto aktualizovaných fotek které naznačují že barák je připraven k demolici.
  V zahraničí se už běžně takový objekt obestaví lešením které už vypadá trošku stylově, ne jen ocelové trubky, přehodí se nějaký natištěný plášť nebo grafika – v tomhle případě kdy barák vypadá takhle otřesně tohle mělo být povinností protože vstup do centra je díky tomu naprosté zděšení.

  Thumb up 17 Thumb down 10
 4. jiřík :

  David : Buďme rádi, že se něco děje a asi mi po tak dlouhé době bude jedno jaké tam bude lešení.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 5. Rýša :

  jiřík: Ano, ale nevím jak vy, ale já jsem po odstranění lešení nezaznamenal, že se tam něco dělo nebo děje. Uvnitř nevím, ale podle těch vybitých oken ani tam asi nic moc…
  Pro práci uvnitř by v prvé řadě měla mít budova dobrou střechu, okapy a okna a ani ta střecha dle fotek tedy nic moc.
  Prostě naša Ostravica je fenomén!

  Thumb up 7 Thumb down 10
 6. David.Witosz :

  Zdravím.

  Čistě pro info, ať se nám zde nešíří dohady. Stavitel si požádal o zábor prostranství pro stavbu lešení, tedy odstranění dřevěného „tunelu“ je jen logický krok k realizaci právě zmíněného lešení.

  Hezký den Vám všem.

  Thumb up 26 Thumb down 3
 7. tjov :

  Lešení dnes začali stavět

  Thumb up 7 Thumb down 0
 8. paulos :

  Naděje umírá poslední a jsem zvědav zda to do roka stihnou. Centrum opět začíná připomínat centrum. Tolik jeřábů a stavební činnosti tam dlouho nebylo.
  Tak ještě obnovit MHD přes Masarykač a bude zase živo.
  Opravdu stále nechápu, proč se Ostrava tak boji obnovit tramvaj, trolejbus přes Masarykač? Stále slyšíme o tom že je třeba podpořit tam život, ale mhd jsme odtamtud vyhnali.
  Dám zde opět příklad. Chci jet z Karoliny – dopravní uzep na Sýkorák a jsem v centru Ostravy. Jak se tam mám dostat? Pěšky! 😅🤗 A pak se dozvíme že skomírá život.

  Thumb up 20 Thumb down 3
 9. thvari :

  paulos: na sdíleném kole to jde nejrychleji a zcela zdarma

  Thumb up 5 Thumb down 13
 10. Dan :

  thvari: To neni uplne pravda. Sluzba je stejne jako MHD dotovana mestem.

  Thumb up 13 Thumb down 0
 11. PavelM :

  paulos: Na tramvaj asi tak trochu neni misto (kam by vedla?), trolejbus se nabizi, musel by vest asi nahoru na frydlanty asi na smycku trolejbusu.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. Tom :

  Když jsme u toho centra,má někdo info ohledně Ostrava Tower?…mají do konce roku,předložit upravený návrh na 2budovy,ví někdo více?

  Thumb up 19 Thumb down 2
 13. Hrdý Ostrava :

  Můžu se zeptat,jaké je složení radnice Moravské Ostravy a Přívozu? Stejné jako před volbami? Omlouvám se za tento dotaz,ale na netu jsem to nikde nenašel. Jinak progres Ostravice osobně kvituji. Snad se z Ostravy brzy stane důstojné a moderní město , z kterého nebudou utíkat lidé pryč. Některým ostravským grázlům už definitivně odzvonilo viz. volební propadák Petra Kajnara.

  Thumb up 13 Thumb down 0
 14. Vladimír Štěpánek :

  Fffgg

  Thumb up 0 Thumb down 1
 15. paulos :

  PavelM: Trojelbus by mohl být autonomní ala elektrobus a poté se znovu napojit na vedení třeba na Sýkoraku. Tramvaj by normálně mohla být jednosměrná. Již tam navíc vedla, takže místo určitě je.
  Ideální trasa by byla Karolina/Trojhalí, Karolina-Ostravica, Masarykovo, Sýkorák, Gagarin a zpět. Ale variant je mnoho a u Sýkoraku budou i nové bytové domy.
  Kolo – není v ČR odpověď na MHD, co stáří lide, rodiny s detmi…atd? Dokud nebude v Ostravě efektivní MHD, budou lidi jezdit autem a ne na kole.

  Thumb up 14 Thumb down 1
 16. vojta :

  Tom: sam jste si odpovedel, do konce roku. Zastupitelstvo je v pulce listopadu a na zacatku prosince.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 17. Rýša :

  Asi jsme si už zvykli na pohled, který nám poskytne 1.foto. Bohužel. Teď si ale představme, že někomu, kdo v Ostravě nebyl, se tahle fotografie ukáže a k tomu se řekne, že to nejsou domy někde na periferii města, ale přímo v centru. A ne fotka z minulého století, ale dnešní…
  Co asi proběhne myslí onoho člověka? Pokud zvažuje cestu do našeho města, nebude se tak i trochu bát?
  A tak mě překvapují některé komentáře typu: konečně se něco děje…, práce probíhají měsíce a už jsou dokonce i viditelné atd, atd. Bohužel my jsme někdy šťastni, i když se na nějaké zdevastované budově vymění jedna, dvě cihly a pak se několik roků nic neděje, místo abychom byli kritičtí, co se s touhle budovou už děje desetiletí. A my se radujeme, že místo starého lešení tam bude lešení nové. Ptejme se, jak dlouho nebo nám už to je jedno, hlavně, že se tam bude něco dít? Budeme zase rádi za tu jednu vyměněnou cihlu nebo za záplatovanou díru v padající omítce?

  Thumb up 11 Thumb down 14
 18. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: Hele upřímně netuším, co si představuješ. Mám fotit okolí projektů, aby bylo poznat, kde se objekt nachází? K tomu to slouží mapa s umístěním projektu. K určení data slouží informace o dnu publikace pod nadpisem. A nedokáži se moc v dnešní době představit člověka, co by někomu sdílel pouze tuto fotografii /kterou by si musel stáhnout) a ne článek jako celek.

  Co se týče prací, ano trvají tam už mnoho měsíců. V červenci jsme publikovali článek s videm přímo ze stavby https://www.msstavby.cz/ostravica-video-z-rekonstrukce-19-07-2022/

  Thumb up 5 Thumb down 2
 19. David :

  Rýša:
  naprostý souhlas! Mě pobavil pan Witosz který se sem tam zapojí do diskuze jako včera s tím jeho logickým řešením, že po 20ti letech otřesného dojmu tohoto domu se objeví nějaké vkusné lešení, že to ale nešlo během posledních 20ti letech to je zajímavé a najednou…
  celá tahle rekonstrukce je vtip která krmí Ostraváky jak město a majitel zachraňujou rujnu, ale oni sami za touto rujnou stojí. Nikdy jsem tam žádný stavební boom neviděl ani neslyšel, že by tam opravdu byly stavaři, střídající se směny ranní, odpolední, noční tak ať ten barák má nějaký viditelný progress – to nehrozilo ani od té doby kdy ho fyzicky převzal právě ten slavný majitel Daniel Zeman už v roce 2014. Jeho mylný harmonogram o otevírání Ostravice již v roce 2020 mě nějak nepřesvědčuje ani o novém datu 2023 který prezentuje Bystroň Group – i když jim bych možná i věřil, ale pořád se ptám kde se tedy stala chyba že část té Ostravice nebyla otevřena v tom roce 2020 jak pouštěl do médii? To opravdu není nikomu pochybné? Tam reálně začíná rekonstrukce až nyní díky Bystroň Group, kdyby probíhala již od toho roku 2014 kdy ho získal ten Zeman tak snad je už v nějaké velmi viditelné fázi alespoň interiér, ale podle fotek a videí to je pořád devastace za kterou je tedy zodpovědný majitel.

  Thumb up 9 Thumb down 22
 20. thvari :

  David: Soukromý investor tu opravuje dva v podstatě nejdůležitější historické baráky centra, ale některým je to pořád málo.

  Thumb up 20 Thumb down 3
 21. David.Witosz :

  David: Zdravím.

  1) Na Ostravici se pracuje dlouhodobě, zejména uvnitř budovy. Práce tam probíhají intenzivní, ruch lze vnímat každý den (pracuji přímo naproti). Informace, ale i detailní videa jsou veřejně přístupná, stačí se jen chtít informovat.

  2) Lešení se vždy staví až v moment kdy se začíná s pracemi. To co tam bylo do teď nebylo lešení, ale konstrukce která chránila procházející osoby podél budovy před pádem omítky. Lešení samo o sobě stojí mnoho, pronájem také není žádná levná záležitost, proto když se objeví lešení je to vždy signál, že se přechází ke konkrétním pracem.

  3) Vnější plášť budovy je vždy jen část samotné stavby. Problém Ostravice byl zejména v neodborném zásahu a poškození uvnitř budovy v dobách minulých, tedy je logické, že hlavní těžiště prací je a bylo v interiéru.

  Všechny tři body jsou veřejně dohledatelné a logické záležitosti. Omlouvám se tedy těm, kterým opakuji nebo oznamuji věci pro ně známě. Pan David však tyto informace evidentně nemá a tak malý přehled čistě pro něj.

  Hezký den Vám všem.

  PS Budova chátrá víc jak 10 let a je v soukromých rukou. V moment kdy jsem na radnici 4 rokem, vidím přímo z okna jak se již nějaký rok intenzivně pracuje v interiéru a teď se práce přesouvají i do exteriéru aneb na fasádu. Když si vezmu, že rok 2020-21 bylo vše ve stavebnictví ovlivněno kovidem, nyní přišla válka a inflační spirála atd. … Vy si stěžujete, že málo. Já naopak beru pokračující práce za malý zázrak. Váš názor Vám však neberu. Máte na něj právo ;)

  Thumb up 25 Thumb down 4
 22. Rýša :

  thvari: Kdyby byl listopad 2010, beru. Ale je konec roku 2023 a Ostravica stále v šíleném stavu. Ano, mi je to pořád málo…
  Už mne to nebaví číst rok od roku, že se tam konečně něco děje!

  Thumb up 4 Thumb down 11
 23. Pepper :

  Rýša: Tak nečtěte a běžte se podívat… Ono zrekonstruovat něco za 2 roky není jednoduché, pokud zvládnete provést rekonstrukci za minus 12 let, rád vás zaměstnám.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 24. David :

  David.Witosz:

  pane Witoszi děkují za nepotřebný výklad, svůj názor ovšem nevyjadřoval to jste velmi špatně pochopil, já poukázal fakta ohledně této budovy na které jste nedokázal odpověď jak jsem už předpokládal mám-li být upřímný.
  To že se teď někdo bude vymlouvat na covidovou pandemii a dokonce i válku to je snad vtip vůči všem obyvatelům Ostravy. Jestli vy ten pracovní progress opravdu berete jako zázrak pak si říkám co za lidé na těchto pozicích pracují. Vy vůbec netušíte jaké projekty vznikají mimo toto město, vy a vaší kolegové musíte mít přehled i o tom kde co a za jaký časový interval vzniká jinde. Jen výstavba celé Dubaje trvala 20let, ale k věci…

  Doteď teda není známo proč se Ostravica neotevřela v roce 2020, když to pan Zeman prezentoval. Co přesně prováděl s tím interiérem v letech 2014-2020? dle jeho slov byl statický stav zcela v pořádku takže proč ta rekonstrukce neproběhla v řádném termínu kdy nebyly války a byly stavební materiály. Takže ano, to že pan soukromý majitel ten objekt nechal v tomto stavu dodnes, neustále tvrdil že práce pokračují přitom se tam nic neudělalo ale začalo se až nyní – to je více než podezřelé. Pokud šlo panu majiteli o záchranu tak snad nečekám 7 let než oslovím Bystroň Group, s tím nemá ani covid ani válka nic společného, ale hraje to do karet to ano :)

  to Pepper: ne za dva roky, majitel začal v době kdy to odkoupil čili po r.2014 navíc se to týká pouze dvou budov A a B. Taková vyhořelá katedrála Notre-Dame v Paříži se začala rekonstruovat v roce 2020 kdy začala pandemie a budou končit v roce 2024. Takže pokud katedrála trvá 4 roky s dostavbou pak nechápu kde byl problém s Ostravicí, kde ani nehořela a statický stav byl v pořádku dle Zemana.

  Opravdu tady není důvod tleskat vůči rekonstrukci která začala až v roce 2022 a navíc dle vizualizací se ten dům obestaví takže z fasády nezbyde skoro nic…. #neschopnost #fakta

  Thumb up 6 Thumb down 21
 25. Pepper :

  David: Existuje ještě takový jeden zádrhel, kterému se říká stavební povolení… A víte kdy bylo vydáno? Ano, loni v prosinci.

  Thumb up 15 Thumb down 0
 26. David :

  Pepper:
  děkuju za objasnění, to je teda ostuda aby stavební úřad vydal povolení po letech marného čekání, v tom případě tam tedy žádná rekonstrukce probíhat do loňského roku ani nemohla přitom se roky tvrdilo že se tam pracuje, ledaže mimo to povolení. Tak nakonec to roky dlouhé prodlení bylo díky Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz (Stavební úřad) sídlící na náměstí Dr.E Beneše 555 kde sídlí i pan Witosz. Jsme se dopátrali proč v Ostravě vše tak dlouho trvá, přitom tento objekt měl být prioritou, ale byla pandemie jak se úředníci často vymlouvají a covidový Home Office si v Ostravě přeložili jen jako Home.

  Thumb up 6 Thumb down 11
 27. davidb :

  David:
  Tak si sežeňte kontakt na pana Zemana a zeptejte se ho proč neotevřel v roce 2020 a co dělal před tím.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 28. adamous :

  Pepper: St.povolení + co jsem pochopil od p.Zemana, tak do vseho hodne kecali pamatkari

  Thumb up 3 Thumb down 0
 29. Michal :

  Nový majitel se chtěl prvních několik let nabytého Černého Petra zbavit, proto na barák ani nesáhl.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 30. paulos :

  David: Hele stačí to napsat takhle ? Ostrava je tak vprdeli, že jsem opravdu rádi za každou opravenou cihlu a spravený chodník ? Ano je to pravda, jinde se staví celá nová města mezitím Ostrava čeká na konec. Ale dočká se snad začátku. Nechápu toto politické rýpaní do Radnice Mor. Ostravy ? Mě by spíše zajímalo to budoucí financování samotného objektu, každpoadně je jasné že se něco skutečně hýbe a snad do roka bude velká část hotova!
  https://www.tvarchitect.com/video/chatrajici-skvosty-textilia-ostravica/
  David.Witosz: Chápu že je to lehce ožehavé téma, ale opravdu neexistují ani základní myšlenky na částečné obnovení MHD skrz Masarykáč ? Dám zde opět další příklad. Stojím na zastávce u Krajského úřadu a jedu za přátely na víno k Sýkoráku a do knihovny. Jak se tam mám rozumně dostat ?

  Thumb up 3 Thumb down 4
 31. Adam :

  Paulos: pokud by jsi chtěl MHD přes Masarykáč, musela by se prvně zrušit pěší zóna a opětovně předělat náměstí…takže pokud máte těch xx milionů, můžete to zkusit…

  Thumb up 0 Thumb down 2
 32. David Böhm :

  paulos:
  Našel jsem tyto možnosti:
  1- Sdílené kolo (7 min)
  2- Tram k Elektře, tam přestup na 99 k Sýkoráku (14 min)
  3- Tram na Stodolní pěšky ke Konzervatoři a trolejbus (16 min)
  4- Tram k Elektře a pak pěšky (17 min)
  5- Tram k Domu En. pak pěšky k Futuru a trolejbusem přímo k Sýkoráku (18 min)

  Vše z mapy.cz. Takže časy se v reálu mohou lišit.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 33. Crazym :

  paulos: Věřil bych ti ty přátele a víno i když asi ne tak natvrdlé jako to ypsilon ale ta knihovna? :D
  Jinak tři zastávky čímkoliv a pár kroků pěšky a jsi tam :-)

  Thumb up 7 Thumb down 2
 34. Braineater :

  paulos: Mě by nikdy nenapadlo vyžadovat tramvaj v úseku Elektra-Sýkorák či „Výstaviště-Sýkorák“, vždyť je to v dosahu chůzí. Bydlím nedaleko krajského úřadu, s dětmi chodím o víkendech do KMO, vždy sjedeme KÚ-Elektra (či Výstaviště) a pěšky dáme zbytek za 5-6 minut. Je to 600 metrů! K čemu, proboha, předělávat půl centra kvůli nesmyslu? :-DDDD

  Thumb up 12 Thumb down 1
 35. Sanju :

  David Böhm: A ještě by šlo…
  Jakoukoliv tramvají na Náměstí republiky a tam přestoupit na trolejbus.
  Tramvají na Výstaviště a z tama pěšky, je to stejné, nebo i kratší než od Elektry.
  Paulos: bruh…

  Thumb up 2 Thumb down 1
 36. paulos :

  David Böhm: Až se přestaneme dívat na centrum Ostravy končící Ostravicou, možná mé myšlenky pochopíte. Do té doby budou obchody mezi Masarykačem a Sykorakem dale krachovat a přesouvat se vše do Karoliny, jež má MHD pod nosem. 🤗
  Chceme živé město? Musíme mu udělat živé tepny! Ps. Ano sám jsem cyklista, ale kolo půjde tento měsíc zazimovat.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 37. Dr. Kohn :

  paulos: Není pravda, nextbike bude v provozu i přes zimu.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 38. David Böhm :

  paulos:
  Když naměřím vzdálenost od zastávky tram směr Přívoz, tak je to ke vchodu do Karoliny 294 m.
  Od Elektry je 294 m po vchod do Horníku, od Výstaviště je to po novou Stračenu.
  Od ASA je to ke Stračeně taky prakticky 294.

  Rozhodně bych MHD po 28. říjnu nevedl.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 39. paulos :

  David Böhm: Omlouvám se, ale vážně mě vytáčí podobné argumenty. Byly by pochopitelné, kdyby centrum neskutečně žilo a naopak by se tam křížila mhd s chodci. Vždyť ten elektrobus, nebo bus na lpg by mohl být malý dokonce i nějak zvlášť stylový na to, že pojede hlavním náměstím. Historicky tam mhd zastávka přímo na náměstí byla a každý rozumný ví, že tam kde je MHD zastávka tam je život. Jde to pozorovat na lukrativitě obchodních prostor přímo okolo zastákvy Karolina. Do té doby, než ji zbudovali to tam bylo spíš nelukrativní.
  Ty vzdálenosti i cesta na kole v českých podmínkach nejsou argumentem. Pojedete na kole v dešti ? Pojedete v -5 v zimě? Pojede na kole člověk v obleku do divadla ? Žena na schůzku? Je tady prostě podzim, zima, jaro a v mnoha případech na kole ani pěšky nechcete, takže pujdete radši jinam a třeba tam kde dojedete autem.
  Další příklad: Jsem ajťák z Tieta, nebo prostě pracuju okolo Naměstí republiky. Půjdete během pracovní pauzy na oběd do centra na Masarykáč ? A pokud ne, proč asi ? Vždyť to je z tramvaje přece jen 294m ! :D

  Thumb up 6 Thumb down 5
 40. paulos :

  Pravda že toto je budoucí lukrativita Ostravice, pokud tam bude spoko restaurace. Ajťák z Tieta si tam odskočí ze současné budovy a z budoucí tam dojde pěšky. :)

  Thumb up 4 Thumb down 1
 41. d :

  paulos: ja nevim, ale mate bus 99, ktery jede treba Karolina – Vystaviste – Divadlo Loutek – Sykorak. Ano neni tam Masarykac. No a co. Od loutek nebo sykoraku je to tam 100 metru.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 42. Karlos :

  Američtí piloti viděli, že bombardují Ostravicí z kokpitu http://jdem.cz/fg5db6 Bombardování Ostravy 29.srpna 1944 provedlo 400 bombardérů Liberátor americké 15.letecké armády http://jdem.cz/fg5be8 Obchodní dům Ostravica zcela zničen,kromě přízemí,podobně dopadly okolní domy. Stavební úřad vydal příkaz k demolici. A právě na těchto ruinách byla tehdy neodborně provedená nová vyzdívka na maltu nula,fasáda a střecha.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 43. Karlos :

  Američtí piloti v 11 hodin optikou viděli, že bombardují obchodní dům OSTRAVICU z kokpitu https://www.youtube.com/watch?v=UJwD9UnXD-Y

  Už 22 let mohl fungovat módní dům Ostravica nebýt události 7.4.2000 a díky Bohu se nikdo nezranil, ale nebyl veřejný zájem k nápravě, proto byl nucen vlastník Ostravicu opustit a proto opravil zdařile zchátralý zámek ve Štáblovicích s upravenou zahradou jak lze vidět i shora https://www.youtube.com/watch?v=cl83dpRzpOg

  Thumb up 1 Thumb down 0
 44. Crazym :

  Tak co, bude dodržen ten vizuál co zveřejnili? Celá krovní konstrukce je nová a vidím tam náznak terasy? https://screenshot.cz/G0RNN/

  Thumb up 0 Thumb down 2
 45. Michal :

  Ne, není to terasa.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 46. Crazym :

  Hledám a nacházím https://www.msstavby.cz/wp-content/uploads/2021/12/262972110_4725653850806460_6274046975153870419_n.jpg
  Sem tam najsu i detail https://screenshot.cz/5F5QE/
  Tak to asi nemusí být terasa…

  Thumb up 1 Thumb down 4
 47. Crazym :

  A je to terasa, dokonce dvě, jen já jsem pomalu za blázna když mi to při letmém pohledu při průjezdu kolem nesedělo s tou vizualizací co jsem si pamatoval :-)
  Zdravím Michal: :-)

  Thumb up 0 Thumb down 3
 48. Crazym :

  Divný filtr 🤦‍♂ Dělejte s tím něco, když to komentář nevezme, tak normální předpoklad je, že už se ten komentář tady neobjeví a napíše se to znova a jinak. Ne, tady ne 🤪

  To je paráda co všechno je považováno za nepřípustné a s čím ten filtr zápasí.Hotová AI 🤣

  Thumb up 0 Thumb down 3
 49. Martin [msstavby.cz] :

  Crazym: Sorry, jsem si nevšiml toho slova na „k“ a schválil jsem to :D

  Thumb up 0 Thumb down 3
 50. Vašek :

  Od Krajského úřadu pěšky na nám.Republiky cca200m a trolejbusem na Sýkorák jak jednoduché,jinak pěšky pěkná procházka.😁

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.