Obchodní centrum Odra v Ostravě nevznikne

Obchodní centrum Odra v Ostravě-Výškovicích nevznikne.

Společnost 3E Projekt zastavila projekt na výstavbu Obchodního centra Odra v Ostravě-Výškovicích. Centrum mělo vzniknout uprostřed sídliště na místě stejnojmenného nákupního střediska, které bylo předloni zbouráno. Podle firmy už jsou tam ale poptávka a trh nasyceny. Společnost 3E Projekt to oznámila v tiskové zprávě.

Vybudování střediska mělo původně stát téměř 500 milionů korun, loni firma oznámila, že projekt přehodnotila a náklady snížila na polovinu. „Na základě výběrového řízení byl upřesněn rozpočet stavby. Také jsme oslovili potenciální zájemce o pronájem obchodních prostor v obchodním centru. Po vyhodnocení celkové poptávky a nasycenosti retailového trhu v Ostravě a okolí jsme nuceni celý projekt přehodnotit a v tuto chvíli pozastavit na neurčito,“ uvedl nyní ředitel správy majetku společnosti 3E Projekt Martin Výtisk.

Poptávka po podobných stavbách se podle firmy změnila. „V době, kdy se v lokalitě nachází nově zmodernizovaný supermarket Hruška, zde nemá smysl budovat další obchodní dům,“ uvedl Výtisk.

Společnost ale podle něj bude hledat pro pozemky po středisku Odra jiné využití. „Nový záměr by měl lépe vyhovovat současné situaci v lokalitě a přáli bychom si, aby byl pro obyvatele Ostravy-Výškovic přínosnější než původně zamýšlené obchodní centrum,“ uvedl Výtisk.

Vizualizace záměru:

zdroj text: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. aldik :

  Hlavně ať proboha konečně dolikvidují i ten ten zbytek Odry a udělají z toho alespon zelený plácek prozatím, současný stav je prostě na nic. A nejen Výškovicím by prospěl parkovací dům, takže nové využití by bylo.. teď jen sehnat peníze/ investora.

  Thumb up 13 Thumb down 3
 2. aggu :

  Hurá.

  Thumb up 3 Thumb down 9
 3. Lukáš :

  Poslední věc co Ova potřebuje je nákupní centrum.

  Thumb up 11 Thumb down 5
 4. Honza :

  Co to je za logiku? Vypracujeme projekt nového, staré zbouráme a výsledek? Necháme ležet, zjistíme že to tam nikdo nechce tak to zaříznem a necháme to ležet než vymyslíme co s tím? Kolik let budeme muset čumět na oplocenou zbořeninu a chodit po cestě/parkovišti mezi auty díky těmto trotlům?

  Thumb up 24 Thumb down 0
 5. Aleš :

  Koukám, že se z té Ostravy Detroit stává. Jezdíval jsem tam nakupovat, vodil děti na cvičení a do kulturního domu chodíval na koncerty… To je ale minulost.

  Thumb up 7 Thumb down 9
 6. Výškovják :

  Copak nepočítali s tím, že Hruška je součástí Odry? To celou představu nové Odry stavěli na základě dalšího velkého obchodu s potravinami? Projekt je nesmyslný už od začátku, Odra byla souborem několika menších staveb – objektů obsahující obchůdky, služby, společenské prostory pro kulturní vyžití obyvatel Výškovic, ale také z celé Ostravy.
  Představa maximálního zastavění prostoru obřím hypermarketem byla zcestná již od začátku!!!
  3E vraťte pozemky a třeba si i zkrachujte, neskopové!!! Zničili jste i to málo, co tam fungovalo…

  Thumb up 18 Thumb down 0
 7. Eli :

  aggu: jistě to vaše hurá a budeme chodit kolem zboeeniste několik let.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 8. PetrKs :

  S Hruškou počítali od začátku (viz vizualizace), ale teď ji používají jako důvod proč nestavět? Hm, to byl asi od už začátku trochu levý záměr…

  Thumb up 7 Thumb down 0
 9. riltr :

  Nejkvalitnejsi obchodni centrum,ktere se dik uzitym materialum vymykalo zbytku sedivych a brizolitovych obchodaku,ktere bylo ovlivneno jak expem v bruselu,tak i v montrealu je pryc,to by tady melo zaznivat v diskuzich,kdyz uz si tu hrajem na architekty apodobne odborniky…

  Thumb up 2 Thumb down 2
 10. Jp :

  Jeden stavi kancelarsky dum a potrebuje to pokryt z dotaci a druhy po letech zjistil, ze mu ve stavbe brani Hruška, kterou má nakreslenou na vlastních vizualizacích už od začátku, obojí docela vtipne. Jeste by se mohli ozvat ti, co jim patri skelet u reky a taky prispet necim, co pobavi.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 11. Ostravan :

  Nějak mi to připomíná zbourání fotbalového stadionu u Bělského lesa, kde měl následně vzniknout Aquapark Jih. Dodnes není kopnuto. Viz http://www.msstavby.cz/aquapark-jih-31-05-2012/

  Thumb up 11 Thumb down 1
 12. Rado :

  Mě to vůbec nepřekvapuje, jsme přeci v Ostravě. Tady se jen málokterý projekt postaví, pokud vůbec, podle toho, jak vypadá původní záměr.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 13. Nimrod :

  Ostravan: Aquapark tam už je, sice ne asi v takovém rozsahu, jak byste si přál, ale je. Víc není třeba stavět…

  Thumb up 0 Thumb down 11
 14. D-r :

  Nimrod: Tam je venkovní koupaliště.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 15. Denisa :

  Když už se to stavět nebude, tak proč z toho neudělat něco jiného? Nerozumim tomu. Neni to zrovna malý prostor a určitě by se dal nějak jinak využít a né za tak velké peníze. Udělat nějaký chodník s trávniky, kde by se třeba přes den mohly konat nějaké akce, jako třeba farmářské trhy či normální trhy s různým občerstvením, čerstvou zeleninou, pitím, a o víkendech nějaké slavnosti či akce pro děti. Lidi by si na to určitě nějakým způsobem zvykli a bylo by to jen takové i kulturní zpestření pro okolí Výškovic.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 16. Jp :

  Denisa: To by treba i slo, ale ten problem by asi byl ve spolecnosti 3E Projekt, ktera budovy koupila, zbourala a potom uz jenom slibovala a slibovala az zjistila, ze vedle stoji mnoho let prodejna Hruška, takže se jim to pry vlastne nevyplati, stavet OC. Ted zase slibuji, ze najdou lepsi vyuziti – napada me parkovaci dum ? Jsem laik v tomhle, takze vubec nevim, jake moznosti ma treba stat nebo mesto, ale priklady jako Ostravica, skelet u reky a podobne mi moc optimismu nedavaji. On je to i dost zasadni problem nekterych funkcnich OC, kdy majiteli/majitelum je uplne jedno, jak dana budova vypada a jak moc hyzdí okolí viz. Železňák/Hlubiňák, Savarin nebo oc ve Frýdlantu nad Ostravicí, tam mě ten humus hodně mrzí, okoli se celkem zlepsilo. Takže na vstřícnost 3E projektu bych moc nevsázel.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 17. jirka :

  obchodní centrum nebude kdy a co budou stavět nikdo nevíhttp://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/projekt-odra-v-ostrave-vyskovicich-padl-nakupni-centrum-nebude-20170726.html

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Ilona :

  Tak se s rozporuplnými pocity koukám z okna, že na zbourané parcele u prodejny Hruška ve Výškovicích se po dvou letech konečně něco začalo dělat. Ovšem, opět je vidět, že nějaký inteligent vyprojektoval chodníky dle nějakého stupidního nápadu a vůbec není respektováno to, kde si lidé po léta vyšlapávají chodníčky-zkratky. A budou si je vyšlapávat i nadále. Může se x-krát zasít tráva na vyšlapaných trasách, a stejně tam lidé budou stále chodit. Proč už někoho nenapadne udělat chodník prostě o pár metrů dál, copak je to takový problém? Stačí se na ten prostor kouknout trochu z výšky a hned je vidět jak by to bylo pro lidi ideální. Takhle je to zase poněkud zbytečná práce. Ale hlavně, že za projekt dostal někdo určitě zaplaceno.
  Další věc je, že se pracuje pouze na kousíčku zbořeniště, jen k hnusnému drátěnemu plotu, který nejspíš ohraničuje pozemek někoho jiného, ne města. A tento pozemek bude i nadále ležet ladem, protože byl před lety výhodně (pro někoho) prodán a majitel na něj bude nejspíš i nadále dlabat. Pevně doufám, že nemám pravdu.
  Je to smutný pohled na takto polovičatou práci a neschopnost se rozumně dohodnout. To i na tu starou Odru byl hezčí pohled. Bydlím tu hodně dlouho a troufnu si srovnávat.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 19. thvari :

  Ilona: Přes Odru jsem chodil od zastávky do školy na základku a pamatuju si ten tehdejší havarijní stav. Ale obchody a služby tam z mého tehdejšího pohledu fungovaly dobře, aspoň co jsem v tom věku potřeboval nejčastěji (DPO/pekárna/samoobsluha). Teď zpětně je jasné, že byla obrovská chyba to prodat do soukromých rukou, protože je to stěžejní místo toho sídliště. Měl se o to postarat obvod, vypsat soutěž na opravu nebo přestavbu. Soukromé peníze a projekty jsou fajn, ale asi ne na takto důležitých a exponovaných místech z hlediska celého obvodu, kde když se investor vzpamatuje, že mu to najednou nepřinese zisk, zůstane tam urbanistická pohroma.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 20. Ilona :

  thvari: Já jsem Odru zažila ještě novou a byla fajn. Chodila jsem tam všude nakupovat. Jen ty pozdější herny mě nechávaly chladnou. Dívala jsem se na ni (a dívám) ze strany přes koleje. Není to její vina, že zchátrala, to prostě dopustili odpovědní lidé.
  Dnes vidím kudy musí obyčejní lidé chodit, když je vše oplocené, a je mi jich líto.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 21. Hela :

  Odra je důkazem toho, jak se to dělat nemá. Bez debat. Dokazali ji jenom rozkopat. Denně jak tudy procházím, tak mi je z toho zle.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 22. Jana Tvardová :

  Je to trestuhodné a někdo by měl být hnán k zodpovědnosti !!! Není tady nic, lidi většinou staří, o holích a nemají se kde setkávat, pokud nechtějí sedět v hospodě v šenku, nemají se kde scházet, kde by si dali třeba kafe a zákusek, popovídali si spolu. Stračena je drahá a daleko, málo kdo si může takové ceny dovolit ! Lidi se proto nescházejí, každý ,, čučí ,, doma, neznají se navzájem a to nemluvím o té části úplně nahoře ve Výškovicích, tam není vůbec nic ! Takže by se měli povolaní nad tím zamyslet, peníze na to mají, aby nám tady ten život udělali pestřejší a veselejší a už to trvá dlouho, hlavně abychom se tady ještě toho dožili !!!

  Thumb up 2 Thumb down 5
 23. Martin :

  Může mi někdo napsat o tam teď poslední dobou kutí? Tam dělají nějaké hloubkové vrty do podloží nebo co? Viděl jsem tam i zeměměřiče…bude se tedy něco dít nebo ne?

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.