Budoucnost OC Odra

Čtvrteční (21. 11. 2019) zasedání zastupitelstva Ostrava-Jih přineslo několik zvratů v dlouhodobě se táhnoucí kauze ruiny OC ODRA. Připravili jsme pro vás stručný přehled událostí v tolik zapeklitém případu. Aktuální stav zmapovala místní Pirátská strana.

Hruška vs. 3E PROJEKT

Velké překvapení přistálo na stole zastupitelům těsně před zasedáním. Objevil se materiál zpracovaný společností Hruška, spol. s r.o., kde jednatel společnosti uvedl dosud většině zastupitelů (až na kolegy z hnutí LEČO) neznámá fakta o vztahu společností Hruška a 3E PROJEKT. Ukázalo se, že společnost 3E PROJEKT nemůže prodat společnosti Lidl některé pozemky, které měla získat od Hrušky. Před pár lety totiž firmy Hruška a 3E PROJEKT uzavřely smlouvu na prodej pozemků Hrušky. Tyto pozemky potřeboval 3E PROJEKT pro stavbu zamýšleného obchodního centra, které se, jak už víme, nikdy nepostavilo. A tady je první kámen úrazu – ve smlouvách, které radní předložili zastupitelům, se tyto pozemky objevují také. Podle pana tajemníka i místostarosty Dohnala ale spor mezi Hruškou a 3E PROJEKTem a budoucím majitelem pozemků, Lidlem, není věcí městského obvodu a vlastně se nás vůbec netýká, co se v té lokalitě bude dít.

Městský obvod vs. 3E PROJEKT

Jak už bylo řečeno, starosta tvrdil, že 3E PROJEKT nechce pozemky prodat obvodu. Důvod, proč tomu tak je, nesdělil, údajně neví. S 3E PROJEKTem bylo jednáno během posledních několika měsíců několikrát. To je vážně takové tajemství? Prodej je nicméně jedna věc, ten mohla společnost 3E PROJEKT odmítnout kdykoliv. Co ale v případě předkupního práva? Kupní smlouva a smlouva o zřízení věcného práva předkupního uzavřená mezi městským obvodem a 3E PROJEKTem v r. 2006 uvádí naprosto jasně, že obvod má předkupní právo pro případ prodeje. Zároveň v podkladech pro zasedání zastupitelstva najdeme dopis adresovaný obvodu 3E PROJEKTem ohledně toho, zda chceme předkupní právo uplatnit nebo nikoliv. Dopis uváděl jako přílohu návrh smlouvy. Tu jsme ale jako zastupitelé neviděli. A otázka tedy zní: Mělo vedení obvodu vůbec zájem uplatnit předkupní právo?

Vize společnosti Lidl

Společnost Lidl prezentovala vizi nového obchodu a ukázala vizualizace. Plánuje zde vybudovat prodejnu nové generace. V Ostravě ji najdeme např. na ul. Sjízdná ve Svinově. Ve výměníku uvažují o rekonstrukci prostor k pronájmu o velikosti cca 40 m2 a nezapomínají na zeleň. Zásobování podle nás ale moc dobře vyřešeno nemají – kamiony nejspíš mohou lidem jezdit přímo pod okny. Bohužel vizualizace a projektovou dokumentaci doručil úřad zastupitelům v den jednání, tedy nebylo moc šancí si vše prostudovat. Když jsme toto řekli nahlas, starosta se skoro urazil. Na to mu p. Mouka z hnutí LEČO odvětil, že pokud do té doby nemělo vedení povědomí, jak prodejna a okolí bude vypadat, tak je zvláštní, že je to nezajímalo. Starosta přiznal, že „něco“ viděli dříve na radě. Je opravdu v pořádku, že radní vědí stále mnohem více, než zastupitelé? Přitom zodpovědnost v rozhodování mají všichni stejnou.

Závěr

Sluší se poděkovat společnosti Lidl, že k celé záležitosti přistoupila profesionálně, její zástupce, p. Jemelka, klidně a věcně vysvětloval záměry, postupy a vize projektu a také pro zastupitele připravila společnost vizualizace. Zástupcům společnosti Hruška se sluší poděkovat za to, že přišli osvětlit situaci a sdělit informace, které radní „zapomněli“ svým zastupitelům říci. Škoda, že také nedorazili zástupci 3E PROJEKTu, možná by do celé záležitosti vnesli jasnější světlo. Na rozdíl od pana tajemníka a radních obvodu se my domníváme, že jsme jako zastupitelé za veřejný prostor obvodu zodpovědní a pokud to jde, měli bychom se snažit ovlivňovat, co se zde stane. Hlasovali jsme proti navrhovaným usnesením, protože se domníváme, že obvod nevyužil všechny možnosti pozemky získat zpět, přestože peníze v rozpočtu obvodu jsou. Můžeme tedy jen doufat, že veškeré spory budou urovnány, abychom v roce 2022 (podle smluv schválených zastupitelstvem hlasy koalice) nemuseli řešit mnohem větší problémy, než jsou v lokalitě nyní.

zdroj: podplachtami.info

Související články


Komentáře

 1. Vladimír Beránek :

  Vedení obvodu, by mělo zastupovat zájmy obyvatel Výškovic. Pozemky odkoupit zpět a postavit tam středisko služeb pro místní obyvatele. Tedy něco takového jak tady stalo předtím než to předchozí zastupitelstvo nechalo zbourat. Zlatí komunisti. Za nich to tady fungovalo pro potřeby místních obyvatel.

  Thumb up 16 Thumb down 35
 2. thvari :

  Vladimír Beránek: Vazeny pane Beranku, jako zak ZS jsem mezi roky 2000-2004 prochazel Odrou kazdy den. Uz tenkrat to byla velmi zdevastovana budova. Nerozumim, proc obyvatele Vyskovic, mezi ktere se urcite radite, kteri v te dobe byli narozdil ode me plnoleti, neapelovali na sve politiky ve svem obvodu, aby s tim stavem neco delali. Pamatuji si zavrena schodiste, zdemolovane schody a povrchy i odpadavijici obklady. V kulturnim sale jsme se zakladkou mivali ruzne akce, pamatuju tam Hrusku, pekarnu, knihkupectvi Librex, takze co se sluzeb tyce to tam fungovalo dobre. Pritom ten komplex, kdyby se o nej obvod staral, byl dustojny. Ale nikoho nenapadlo se o to zajimat. A ted budeme brecet, ze za komunistu…? Jak by rekl klasik, je pozde plakat nad rozlitym mlekem.

  Thumb up 11 Thumb down 3
 3. Vladimir Beránek :

  Vážený thvari . Popsal jsi to přesně. Jen si neuvědomuješ že v roce 2004 už tady o tom komunisté nerozhodovali. Nebo si myslíš .že za současný stav 30 let po „Sametovém převratu“ můžou komunisti za to rozleté mléko, jak říkáš ?

  Thumb up 7 Thumb down 15
 4. thvari :

  Vladimir Beránek: Ano, myslel jsem to tak, ze jsme meli 25 let na to se o to postarat a tu budovu opravit, ted uz je pozde. Jen jsem chtel dodat, ze za to nemohou jen politici, ale i obcane. Obcan ma politika kontrolovat a jeste lepe kopat do zadnice (mysleno obrazne!) :-)

  Thumb up 9 Thumb down 2
 5. Vladimir Beránek :

  Nechápu proč by mělo být pozdě ? A co jsi pro to dělal ty ? Když kritizuješ občany že s tím nic nedělali. Tak s tím něco udělej,zrovna je vhodná situace s tím něco udělat a ty politiky do toho dokopat jak říkáš. Nebo máš nějaký zájem na tom aby se tady stavěl LIDL ?

  Thumb up 6 Thumb down 19
 6. Crazym :

  Vláďo, jestli jsi to Ty, https://cs-cz.facebook.com/ladislav.banas.1 tak to vše vysvětluje a dokonale tě vystihuje i ikona :DD Kde jsi byl když tu byli ti „zlatí komunisté“? Prý „Za nich to tady fungovalo pro potřeby místních obyvatel.“ Smrádeček ale teplíčko co?

  Thumb up 8 Thumb down 7
 7. Vladimir Beránek :

  A jéje cenzor a zároveň trol zdejšího webu, který si říká Crazym se zjevil. Teď už jenom čekám kdy mi smaže moje diskusní příspěvky,jak už se v minulosti několikrát stalo. Mimochodem Crazymku jestli sis nevšim tak diskuse je o Budoucnosti OC Odra a nikoli o komunistech,tož tak.

  Thumb up 7 Thumb down 12
 8. Crazym :

  Vladimir Beránek: Tak proč je tu taháš Ty kkt hned v prvním příspěvku? :DD
  Božínku, on ti někdo smazal příspěveček? To by se za těch zlatých komunistů nemohlo stát co? Taková křivda, z toho bude trauma na doživotí :DD

  Thumb up 10 Thumb down 11
 9. Vladimir Beránek :

  Protože mi smazali můj první příspěvek tak to napíšu znovu bez těch komunistů.
  Vedení obvodu by mělo zastupovat zájmy občanů Výškovic. Pozemky odkoupit zpět a postavit tam středisko služeb pro místní obyvatele. Tedy něco takového jak tady bylo původně před tím,než to předchozí zastupitelstvo nechalo zbourat. Původní stavba s provozovnami drobných služeb sloužila dobře cca 20 let.Byla tam pekárna s prodejnou pečiva,opravna obuvi a brašnářství,květinářství,prodejna knih,čistírna oděvů,pošta .prodejna dokladů Dopravního podniku ,spořitelna, prodejna klenotů a opravna hodinek,kavárna s venkovním posezením,prodejna oděvů, prodejna koberců, hospoda ,restaurace, kulturní místnost pro společenské akce a možná jsem ještě na něco zapomněl. A teď tam chcete postavit LIDL jako protihodnotu ? Směšné nebo spíš tragedie !!!

  Thumb up 10 Thumb down 11
 10. Martin [msstavby.cz] :

  Vladimir Beránek: Nikdo příspěvky nemaže.
  Ma hodně mijusových palců, proto je text světlejší a je tím méně viditelný.

  Thumb up 9 Thumb down 6
 11. Vladimir Beránek :

  Milý Martine a teď ještě tu o Červené karkulce

  Thumb up 8 Thumb down 24
 12. Srdíčkář :

  Vladimir Beránek: Jak je libo: https://www.pohadky.org/index.php?co=pohadka&pohadka=334

  Thumb up 2 Thumb down 2
 13. acdlcia [msstavby.cz] :

  Vladimir Beránek: Pane Beránku doporučuji vám podívat se ještě jednou a lépe. Váš komentář tam stále je. Na tomto webu funguje už dlouho čtenářské hodnocení a když máte o 10 více záporných hlasů než kladných tak váš komentář zešedne. Když budete mít o 10 kladných hlasů více než záporných tak se zvýrazní. Čtenáři tedy rozhodli že s vámi nesouhlasí.

  Thumb up 13 Thumb down 1
 14. Crazym :

  Tvl, Ty budeš hodně jednoduchý :-)

  Thumb up 10 Thumb down 6
 15. Rdm :

  Vladimir Beránek: sakryš, máte další smazaný komentář :-D

  Thumb up 8 Thumb down 0
 16. Crazym :

  Rdm: Kurňa lidi nedělejte mu to, bude mít z toho frustraci, spáchá nějaký teroristický čin a budete za to obviněni vy, že jste ho diskriminovali jako minoritu :DD

  Thumb up 5 Thumb down 5
 17. aldik :

  Hmm, takže bude tam ten Lidl, nebo ne? Resp kdy. :D Kdyby radši radši Hruzík dostal rozum a prodal Lidlu tu svou prodejnu, stejně mu musí být jasné že do pár týdnů po jeho otevření bude zavírat a bude tam po něm prázdná krabice.. a po její přestavbě na něco jiného tam bude nepěkný shluk budov :(

  Thumb up 5 Thumb down 4
 18. PROSÍM O DOČASNÉ PARKOVÁNÍ… :

  Do doby než tam cokoliv bude, prosím otevřete to aspoň na parkování. Fakt je situace zoufalá a není kde parkovat. A tam je oplocené jen prázdné nic.
  PROSÍM O DOČASNÉ PARKOVÁNÍ…

  Thumb up 4 Thumb down 7

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.