RD Rychvald

V obci Rychvald se plánuje architektonicky zajímavá novostavba rodinného domu.

Autor: TVARY / Ondřej Slowik, Jiří Slowik, Lucie Šponarová

Cílem architektonického návrhu bylo vytvořit hodnotné bydlení s optickou a provozní vazbou na exteriér Rodinný dům je navržený jako jednopodlažní.
Objemové řešení domu i garáže je tvořeno třemi bílými kvádry systematicky uspořádanými směrem od východní k západní straně pozemku od nejnižšího (samostatná garáž) k nejvyššímu. Vyšší z kvádrů rodinného domu obsahuje hlavní obytný prostor domu a klidovou zónu majitelů domu. Menší z objemů zahrnuje garáž, provozní a pracovní prostory v domě a klidovou zónu náležící dětskému pokoji s přilehlou koupelnou. Bílá hmota dominantních objemových celků je oříznuta vždy o dvě svislé stěny. Oba celky objektu domu jsou postaveny vedle sebe a navazují na sebe svými zbývajícími stěnami. V zářezech hlavních hmot je umístěno velkoplošné zasklení hlavních obytných prostor, zastřešený prostor terasy a nosné zdi obložené tmavým obkladem z opracovaného kamene. Výrazným prvkem je terasa zastřešená vzletnou konstrukcí stropu plynule přecházející z interiéru do exteriéru. Terasu je možné kompletně zastřít pomocí předsunutých screenových rolet.
Jednotlivé kvádry tvořící hlavní objemové celky stavby jsou uspořádány tak aby objekty vedla jediná přímá komunikace od vstupní branky na pozemek až po hlavní koupelnu v klidové zóně majitelů domu. Dům je umístěný v centrální části stavebního pozemku a rozděluje zahradu na dvě nezávislé zóny – jižní klidovou zónu, jež je dobře osvětlena a navazuje na hlavní zastřešenou terasu domu a Severní zónu, která slouží především k relaxaci a během horkých letních dnů poskytuje klidný stinný prostor s přímým přístupem do domu. Jižní zóna zahrady slouží k rekreaci a společenským aktivitám v rámci zahrady. Bílé plochy po zastření screenových rolet mohou být využity jako promítací plátno.
Interiér
Jednoduchý bílý interiér kombinovaný s kamennými obklady plynule přecházejícími z interiéru do exteriéru je doplněn světlou podlahou z masivního dřeva a dřevěnými doplňky. Geometricky jednoduchý interiér s vestavěným nábytkem umožňuje téměř bezúdržbový provoz a kontrastuje se všudypřítomnou zelení prostupující z exteriéru do interiéru.

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.