Multižánrový happening Podchod

Multižánrový happening, který se bude konat v podchodu pod Frýdlantskými mosty 12. a 13. 5. 2022 v Ostravě. Site-specific pásmo performancí, hudby, tance, projekcí a instalací. Hlavní prvek? Podchod! Podchod chátrá, nevzkvétá. Vytvořen lidmi by měl být lidmi zase opečováván. Když přírodu necháme být, vzkvétá, když fabrikovaný prostor necháme být, chátrá. Rozpadá se na fragmenty.

FB UDÁLOST ZDE

S první ideou na uspořádání akce v těchto místech přišel Jan Vlček, který hned u Frýdlantských mostů žil a denně chodil inkriminovaným podchodem. Následně oslovil Viktórii Pejkovou, se kterou celý happening začal nabývat jasné kontury.Akci organizuje Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-příroodovědecké fakulty Slezské univerzity. Organizační tým se od té doby rozrostl a v současné chvíli na organizaci akce pracují S Janem a Viktorií také Kristýna Mariáková, Martin Srba, Michaela Kunčarová, Daniel Hrabovský, Kateřina Szopová, Anna Kovárová a Monika Horsáková.

Navazujeme na kultovní akci z roku 1989
Akce Ahoj, lidi proběhla v podchodu před 33 lety (12. května 1989) a byla akcí nastupující generace ostravské umělecké scény 80. let, která nechtěla být spojována s žádnými oficiálními strukturami. Nejsme jejich epigony, ale chceme navázat na jejich aktivitu a angažovanost ve tvorbě a k životu v měnícím se městě. Proto jsme symbolicky zvolili termín konání happeningu 12. a 13. května 2022.

Na co se můžete těšit?
Program nabídne výstavy, performance, koncerty, filmové projekce či přednášky a platformu pro diskusi o veřejném prostoru. Co je to vlastně veřejný prostor? Čí je? Kdo ho spravuje? Jak ho kultivovat? Kdo rozhoduje o tom, jak má vypadat?

Co znamená site-specific?
Prostor, věc, fragment je rovnocenným partnerem umělce. Nepodléhá hodnotícímu soudu, je naplno vnímán – u každého umělce jinak. Skrze umělce divák zase vnímá úplně jiným způsobem, podle svého asociačního rejstříku. Není řečeno, co je správný způsob. Prostor je spojován nebo propojován. Asociace myšlenek se větví, propojují, boří.

Pro site-specific umění je podstatné jeho žánrové neurčení. Vše, co s prostorem naváže dialog, vše co se v něm objeví, je jeho momentální součástí.

Tím, že chápání performance není dané, je jeho působení srozumitelnější i pro lidi, kterým je vnímání nějakým způsobem ztíženo. Chceme, aby byl happening přístupný pro všechny. Spolupracujeme proto s organizacemi pro lidi s hendikepem.

Nechceme produkovat velkolepá díla, důležité je pro nás, že v prostoru něco vznikne. Propojovat světy různorodých tvůrců. Navázat kontakt umělce a diváka. Vést s ním diskusi. Snahou je bořit mezigenerační nebo sociální bariéry. Chceme prostoru na okamžik vdechnout život.

Program bude komponován umělci z prostředí tance, zpěvu, divadla, hudby, výtvarného umění, audiovizuální tvorby, fotografie. Večer zakončí After party a – doufáme – necentralizovaná diskuse. Část uměleckých děl chceme později umístit v rámci projektu dozvuky v prostorách Provozu a Staré Arény.

Akce probíhá pod záštitou starosty Moravské Ostravy a Přívozu Petra Veselky. Velmi si vážíme za vloženou důvěru.

Současný stav podchodu:

zdroj + program a více informací: podchod.slu.cz

Související články


Komentáře

  1. Pavel :

    Existují i nějaké aktuální dopravně-technické studie k tomuhle podchodu? Když laicky porovnáme davy lidí překonávající tř. 28. října u Nové Karoliny po světelně řízených přechodech s mnohem menším počtem lidí u nám. Republiky, nedá se ubránit myšlence, že by se i Frýdlantské mosty bez podchodu obešly.

    Thumb up 2 Thumb down 2
  2. Martin [msstavby.cz] :

    Pavel: Připravuje se projekt přestavby https://www.msstavby.cz/ovastory82-namesti-republiky-02-08-2021/

    Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.