Miliardové investice FN Ostrava

Informace o probíhajících miliardových investicích ve Fakultní nemocnic Ostrava.

Vstupní trakt hlavní budovy Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě i celá zadní část areálu se v posledních týdnech mění ve staveniště. S komplikacemi, které stavební práce přinášejí, se budou pacienti, zaměstnanci i návštěvníci potýkat ještě hodně dlouho. „Nemocnice prochází bouřlivým rozvojem. Jen za loňský a letošní rok proinvestujeme přes miliardu korun. A příští rok dokonce tři čtvrtě miliardy, což je druhá nejvyšší částka v historii nemocnice. Nejvíc jsme investovali v roce 2009, tehdy šlo o miliardu použitou především na nákup kybernetického nože a dalšího přístrojového vybavení onkologické i traumatologické kliniky. Za současné i budoucí komplikace spojené se stavbami se omlouváme, ale výsledek bude stát za to. Pacientům přinese velký prospěch,“ sdělil ředitel zařízení a současně přednosta onkologické kliniky David Feltl.

fn ostrava

Vizualizace hlavního vstupu

Nemocnice před pár týdny zahájila jednu ze dvou nejdražších letošních akcí – přístavbu Pavilonu péče o matku a dítě za 130 milionů korun.  „Současný pavilon už dlouho praská ve švech. Novostavbu otevřeme příští rok v létě,“ slibuje ředitel Feltl s tím, že už na jaře se pacienti dočkají řady dalších novinek. Jako první by měla nemocnice zahájit už v březnu provoz nového pracoviště PET/CT za sto milionů korun. „Z toho mám asi největší radost. Jde o diagnostickou zobrazovací metodu, která spojuje vyšetření počítačovou tomografií (CT) a pozitronovou emisní tomografií (PET). Lékaři díky tomu získají přesnou obrazovou informaci o anatomické stavbě i metabolické aktivitě tkání a budou tak schopni přesněji stanovit příčiny zdravotních problémů,“ vysvětluje onkolog Feltl.

fn ostrava

Vizualizace hlavního vstupu

V dubnu se nemocnice po letech znovu dočká důstojného vstupního traktu do hlavní budovy. Bude tam opět restaurace, menší obchody, květinářství a další služby, na které byli lidé dříve zvyklí a které jim nyní citelně chybí. Nemocnice však musela trakt před časem uzavřít kvůli nebezpečí úrazu. Stejně jako pod dálnicí D1 a v dalších místech Ostravy tam totiž nabobtnalo podloží „Kompletní přestavba vstupní budovy bude stát 35 milionů korun. Abychom předešli dalším problémům, musíme nechat celou plochu 1 700 metrů čtverečních vybagrovat do hloubky jednoho, ale místy až čtyř metrů,“ uvedl technický náměstek nemocnice Ivo Žolnerčík.

fn ostrava

Vizualizace hlavního vstupu

Na jaře by měla skončit i přístavba ambulancí do traumatologického centra a velká rekonstrukce plicního oddělení za 130 milionů korun, která začne v příštích dnech. „Právě předáváme staveniště,“ říká mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. A už příští rok začnou stavební firmy v nemocnici pracovat na dalších třech velkých projektech, které ale dokončí nejdříve v roce 2018.

fn ostrava

Vizualizace hlavního vstupu

Nemocnice zahájí rekonstrukci dvanácti ze 16 operačních sálů, které od roku 1993 zastaraly. Modernizace za 290 milionů bude probíhat po etapách. „Za 200 milionů vybudujeme novou psychiatrickou kliniku se 60 lůžky. Zatím jich máme jen 25, což nestačí,“ popisuje David Feltl. „A na okraji areálu začneme stavět velký parkovací dům pro zaměstnance. Ti v současnosti zabírají v dopoledních hodinách až 80 procent parkovacích míst uvnitř areálu. My ale chceme docílit toho, aby je uvolnili pacientům a návštěvníkům,“ dodal ředitel fakultní nemocnice.

fn ostrava

Vizualizace parkovacího domu

fn ostrava

Vizualizace parkovacího domu

zdroj: idnes.cz
více k parkovacímu domu: Patriot Magazín 

Související články


Komentáře

 1. thvari :

  Financuje kraj, že ano?

  Thumb up 0 Thumb down 4
 2. Sanju :

  Samozřejmě lepší, než stav před vynucenou rekonstrukcí, ale nelíbí. Působí to na mě podobně, jako návrhy stanic Metra D… vizualizované představy o tom, jak asi vypadá moderní architektura, ale s ohledem na údržbu a užívání nepraktické. Se všemi informačními tabulemi a vizuálním smogem to bude ve skutečnosti vypadat mnohem hůře a to se ještě nejspíš bude šetřit na použitých materiálech.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 3. aggu :

  thvari: Fakultní nemocnice spadají pod stát.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 4. Vašek :

  Přátelé, jsem pro. Jakákoliv investice ve FNO je krok kupředu. Tudíž jim fandím. A krytici,klidně pošlete námět na změnu.Vašek

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. Hana Kupkova :

  Asi tak, na každé schůzi a to tam pracuji 23 let,nejsou na nic peníze.Je mi líto,že se tady mluví o mezinárodně akreditované nemocnici.V listech jsou jen chvály,ale ve skutečnosti mé i mých kolegyň je to jiné.Například přízemí nemocnice je více jak 8 let uzavřeno ze statických důvodů.Po těch letech to stojí několik milionů,pravděpodobně evropskou unii,ale kdyby se to dalo do pořádku dříve a né v takovém pojetí,jak je danná vizualizace,možná by to nebyla taková investice.Opravdu jsme v kocourkově a to strašně nerada používám.Kdo dostane peníze hraje podle vedení nemocnice.Ředitel se dostal na post ministra,ale ostatní náměstci jsou z dob komunismu.Náměstkyně pro ošetřovatelskou péčí je více než 65 let,vypadá jako stařenka,ale drží se a to máme tolik chytrých mladých a vzdělaných lidí.Nehledě na to ,že letos poprvé vyšlo více jak 40 nových mladých lékařů z naší fakulty.Jen jsem znechucena z těch unijních příspěvků,které jdou někam jinam a nikdy se neprokáže kam…..Děkuji za přečtení a odezvu a reakce,ale myslím,že těm všem Havlům Zemanům Čáfum Sobotkům Němečkům…..plná prdel hezky česky

  Thumb up 4 Thumb down 2
 6. Alexander Lomský :

  Mám informace z různých zdrojů , že se v jedenáctiposchodové budově FN Poruba mění plastová okna , přičemž ta původní plastová tam byla montována před 5lety. Může mi někdo odpovědný sdělit, co je to za hospodárku ve výši možná 120 mil. Kč, když pan Válek vymýšlí karenční dobu znovu, různé nadsandardy , přičemž mnozí lékaři žádají různé vstupní poplatky, sám jsem se stím setkal, šel jsem tam, kde to nevybírají. Třešničkou na dortu by určitě naši politici chtěli asi zavést znovu poplatky ve výši min. 30Kč. a zvýšit poplatky na pohotovosti

  Thumb up 0 Thumb down 6
 7. vojta :

  Alexander Lomský: zatepluje se a odstraňují se staré balkony.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 8. davidb :

  Alexander Lomský:
  Je to sice dost OT, ale už aby poplatky, hlavně za pohotovost, byly zpátky.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.