Psychiatrický pavilon FNO

V novém psychiatrického pavilonu FN Ostrava je i denní stacionář pro mladší školní děti. První v České republice.

Autor: Simona GROUP

Fakultní nemocnice Ostrava otevřela nový pavilon pro psychiatrickou péči. Péče o dospělé i dětské psychiatrické pacienty se tak významně rozšíří. Dětský ambulantní trakt má ve čtyřpatrové budově s vnitřním proskleným atriem samostatný vstup. Počet lůžek pro dospělé pacienty se oproti současným 24 téměř ztrojnásobil.

FN Ostrava poskytne denní formu komplexní ambulantní péče mladším dětským psychiatrickým pacientům zatím jako jediná v České republice. „Dvanácti dětem najednou ve věku 6-12 let se bude moci věnovat multidisciplinární tým nejen psychiatrů a psychologů, ale také speciálních pedagogů a sociálních pracovníků. Děti budou mít k dispozici zázemí, které nám umožní poskytovat jim intenzivní skupinovou i individuální terapii,“ přiblížil novou formu léčby dětí MUDr. Petr Šilhán, Ph.D., primář Oddělení psychiatrického FN Ostrava a dodal, že se podařilo zajistit i dostatek odborného personálu.

Projekt Ing. arch. Dity Novákové z Atelieru Simona GROUP má, díky prosklené fasádě kolem atria, také dostatek denního světla. Vnitřní atrium pavilonu i vnější venkovní travnaté prostory, jejichž součástí jsou lavičky a dětské hřiště, poskytnou pacientům relaxaci na čerstvém vzduchu v příjemném prostředí.

Samotná stavba psychiatrického pavilonu trvala 2,5 roku a náklady na výstavbu činily 396 mil. korun včetně DPH. Celková hodnota investice včetně vybavení je 503 mil. korun včetně DPH. Z fondů EU bylo uhrazeno 85 % z této částky, zbývajících 15 % z rozpočtu státu.

Jedná se o moderní budovu, kde je s ohledem na plánovaný provoz použito mnoho inovativních technologií. Od elektronického monitoringu pohybu personálu a pacientů, světelných terapií až po sofistikované řídící systémy technologií,“ uvedl Ing. Marek Tabašek, Ph.D., náměstek ředitele pro techniku a provoz.

zdroj foto: FB Ostrava!!! – oficiální stránky města
zdroj text + celý článek: fno.cz