Kašna na dole Hlubina

V úterý 15. července večer vyvrcholil mezinárodní workshop na ostravském dole Hlubina za účasti studentů architektury, mentorů (Josef Kiszka, Jan Stolín, Vendula Šafářová) a Provozu Hlubina (Jakub Kostruh, Marta Pilařová, David Wojaczek). Ve třech dnech (13 .- 15. 7), během kterých se tak mohli mladí a nadějní študáci naplno věnovat tématu, přiučit se technice sprejování, anebo prozkoumat oblast z vysoké perspektivy, vytvářeli nové podoby středobodu budoucího náměstí.

Díky rozdělení do skupin se tak sešlo 11 návrhů na širokou a podnětnou škálu využití staronového prostoru kašny. Návrhy se zabývají několika tématy, a to minulostí horníků a smrtí s ní spojenou, vodou jako očistným prvkem industriálního prostředí, objevili se také témata „Zdroj ve smyslu zrození, The Deep – pohled do hlubiny, Vhled do rovnováhy – reflexe, metamorfóza, transkripce“. Od polských studentek jsme viděli stříkání vody z rour stávajících i nových, smysl pro vtip a byly zde také k vidění industriální zvuky z hlubin a další vtipné návrhy. Studenti si pohrávali jak s industriálem a jeho aktuálními odkazy, tak i s novou interpretací industriálu, s vodou jako nezkrotným živlem, vodou očišťující, vodou plnou hry, vodou jako cyklem života, naplnění i vodou jako počátkem.

Výsledné návrhy budou posuzovány nezávislou komisí složenou z řad profesionálů výtvarného umění a architektury, která zasedne během letošního ročníku Deepcampu 3.0 od 14. do 24. srpna 2014, připravovaného týmem Provozu Hlubina již tradičně v prostorách této Národní kulturní památky. Nechme se překvapit, které z hravých, ale i vážných témat bude to nejlepší a nejvhodnější. Už teď víme, že vítězný návrh se bude realizovat a je na co se těšit!

hlubina

hlubina

hlubina

celý článek: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. Balde :

  DOV jede!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Marek :

  že by budoucí sprcha pro colours? =D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Danek :

  Toto jsem dnes četl. Píše tam p.Světlík a já osobně tuto stavbu dost podporuji.
  http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/strojari-kanal-dunaj-odra-labe-da-praci-70-tisicum-lidi-studie-bude-1104717

  Thumb up 1 Thumb down 1
 4. aggu :

  http://provoz.net/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. balde :

  KAŠNA ZACHVÍLI BUDE

  http://www.rozhlas.cz/ostrava/aktualne/_zprava/areal-dolu-hlubina-v-dolni-oblasti-vitkovic-bude-mit-unikatni-kasnu–1745213

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.