Kácení stromů ulice Sadová

Oboustranná alej vzrostlých stromů podél ulice Sadová u Komenského sadů v centru Ostravy byla pokácena.

Na sociální sítí Twitter se začala šířit zpráva o pokácení stromů podél ulice Sadová v centru Ostravy.

Dle březnového vydání zpravodaje Centrum, který vydává obvod Moravská Ostrava a Přívoz, je pokáceno 54 stromů a jiných údajně nezdravých dřevin…. Pokácené stromy mají být nahrazeny jinanem dvoulaločným s užší korunou Ginkgo biloba Tremonia. Na odlehlé straně ulice od Komenského sadu, aspoň dle vizualizace, stromy v budoucím stavu už nejsou vůbec. Je zde umístěn záhon s Perovskií lebedolistou.

V článku je uvedena i vizualizace stavu za 30 let….

Zde můžeme vidět již minulou podobu ulice Sadová. Alej stromů je umístěna po obou stranách ulice. Stromy jsou vzrostlé poskytujíc stín a zabraňují přehřívání ulice v letních měsících. Což plánovaná výsadba neposkytne ani za 30 let. V ulici Sadové probíhá několik investičních akcí zároveň. Oprava vodovodu, plynovodních přípojek a zpevněných povrchů komunikace a chodníků. Ulice tak prochází poměrně náročnou a kompletní rekonstrukcí.


O použitých laciných materiálech pro rekonstrukci zpevněných ploch jsme psali v tomto článku. ZDE

Plánovaný výsledek rekonstrukce, při tak velkém stavebním zásahu, je na ulici v centru města, přiléhající k jednomu z největších městských parků v ČR, zklamáním. Ještě větší zklamání je však ten fakt, že mikroklimatické podmínky ulice po rekonstrukci budou horší, než původní stav.

Na fotografii můžete vidět stromy, které se na ulici Sadová budou sázet jako náhrada, „Jinan dvoulaločný ‚Tremonia‘ – Ginkgo biloba„. Strom s užší korunou rostoucí do výšky. Ulici stíní jen minimálně.

Související články


Komentáře

 1. Vítek :

  V tuto chvíli se jedná o naprostou necitlivost úředníků a pracovníků TS, když kácení provádí v předjaří, když je venku plno lidí, kteří se prochází v parku. Na pařezech je vidět, že lípy i v těchto podmínkách byly zcela zdravé!
  Nové řešení s květinami místo stromů je poplatné současné módě.
  Teď je také zřejmé, jak parku chybí oplocení, které by ho jasně ohraničilo.

  Thumb up 16 Thumb down 3
 2. Dan :

  Pokaceni stromu je to nejlehci reseni, ktere se obcim nabizi. Pro zachovani stromoradi se musi myslet „out of box“. Priklady pece o aleje v centrmch mest mame vsude po CR. Vysazet nova alej samozrejme sla. Pro lepsi podminky stromu by se vsak muselo udelat vic, nez novy asfalt na ceste a zamkovka na chodniku. V okoli kmene (hrabatek) jde predevsim o rosty v miste chodniku. Absence obruby v miste kmene smerem k vozovce pro zisky destovky z komunikace. Lepsi podminky pro korenovy prostor lze take vytvorit propustnejsim povrchem komunikace….

  To vse vsak vyzaduje komplexnejsi pristup, ktery v Ostrave chybi. Take vyssi investice (ano cetl jsem zde, ze obvod nema prachy). Ale vzdy se da domluvit spolufinancovani s mestem. Aktualne prece magistrat sype Slezske na lavky nad Bazaly. Taky chapu, ze v pozadi prerozdelovani penez magistratu se uprednostnuji osobni sympatie, nez dulezitost zameru pro mesto / obvod.

  Nicmene pro mesto, co se chlubi svetzovou arhitekturou za miliardy Koncerti haly, je ostuda neprihodit neco obvodu a vybudovat skutecne krasnou a funkcni ulici v centru mesta.

  Predstavte si ty vedlejsi dusledky. Na strane ulice, kde stromy nebudou stoji auta. Doted mely stin. Nyni pres leto se budou prehrivat na nechranenem asfaltu. Z toho plynou vyssi naroky na klimatizaci aut a zbytecna vyssi spotreba energie. My si tu hrajeme na pseudo boj se zmenou klimatu ze maximalne zateplime panelak. Systemove resit klima mesta neumime a asi ani nechceme.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 3. Neuvirt :

  POLANKA – městský obvod Ostravy: starosta Bochnia si se svým údržbovým posluhovačem Kalužou už třetí měsíc v řadě kácí vzrostlé stromy na obecních pozemcích. Stromy s kmeny metrový průměr, byť jen s jediným náznakem jmelí, jdou dolů automaticky. Toto se tu dříve nedělo. Dřevo končí u těchto pánů na zahradě.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 4. Rostislav Řeha :

  Ja uz jsem to resil na tom Twitteru,ale zkusim znovu (btw: ten projekt vcetne toho kaceni je i tady od listopadu, resili jsme tam tu dlazbu). Prodivejte se prosim na tu fotografii, kde je videt puvodni stav, v cem ty stromy rostly. Ony tak nebyly vysazene, to udelali ti co tam v minulosti bez ohledu na ne udelali tu silnici a chodnik, dneska uz to nemame jak zvratit, leda tu silnici zrusit. Btw: je to na mnoha mistech v obvode, nekde jsou kmeny dokonce primo zalite asfaltem. K tomu se pridala zmena klimatu poslednich let, lipy to odnaseji nejhure – poskozene ci odumrele korenove nabehy, dutiny v kmeni, suche casti stromu. Odbor ZP vam pri oprave chodniku navic nedovoli ty stromy neskacet, protoze jim narusite stabilitu. Obnovit tu alej aspon na jedne strane muzeme proto, ze jsme tam chodnik zuzili, at tam maji vice mista, na druhe uz neni moc kam. Do silnice se tu vubec nezasahuje, cili tam neni kde brat. Mozna v budoucnu.
  A ta predstava, ze tady nejaky politik kaci stromy kvuli drevu, je fakt uplne mimo, bydlim v byte na Salamoune a zahradu ani zadnou chatu fakt nemam…obecne u nas konci drevo z kaceni primarne ve stepkovaci (a nasledne ho vyuzivame pri vysadbach), nebo ho nejak spotrebuji Technicke sluzby.
  Ja mam k zeleni ve meste a jeho managementu pripraveny trosku vetsi clanek, jeste nevim kam to postnu, ale pak tu dam pripadne link.

  Thumb up 7 Thumb down 7
 5. Mx :

  P. Řeha: tradiční alibi o zdraví stromů neprojde, tady nebylo 56 nemocných stromů, ale jdou systematicky k zemi. Nedělejte z lidí blbce, to ještě mohlo úřadům procházet před 10 lety. A ani ten chodník se tam dělat nemusí. Každý chodí raději parkem a na ul. Sadová je chodník ještě na druhé straně anebo stačil úzký chodník. Ničemu nepomůžete, jen jste na desítky let zničili obrovské množství zeleně a udělali zámkový chodník.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 6. Mx :

  A výměna jedné dlažby za druhou by neměla způsobit jakékoliv narušení stability, když se chce a umí se to 😉. Ale zkuste vysvětlit nám laikům, jak to ten strom s obrovskými kořeny znestabilní?? Technicky jistě existují řešení obyčejného chodníku i bez narušení kořenů. Např. Vidíme, že oba chodníky byly docela pod terénem trávníků, stačilo chodník vyvýšit. Anebo např. udělat mlatový bez velké hloubky. Anebo celý chodník na fotce vpravo posunout o metr doprava. Zkrátka když se chce a když se nechce …

  Thumb up 2 Thumb down 4
 7. Rostislav Řeha :

  Mx: No to cislo 53 se tyka cele Sadove az po Viteznou, nikoliv jen te aleje u magistratu, ktera tvori jen mensi cast. A o te stabilite to prosim zajdete vysvetlit na odbor ZP, my kvuli tomu s nimi bojujeme roky – tam jde o to, ze ty koreny podle nich ta komunikace „drzi“ a jakykoliv zasah do podkladu proste narusuje stabilitu a prikazou ho pokacet.
  Skoda ze tu nejde pridavat prilohy, dal bych tu celkovy projekt (ale bude zanedlouho na zelenvcentru.cz), kde je videt z dendrologickeho hlediska kolik je tam spatnych stromu. Jsou tam i stromy, ktere by jeste par let vydrzely, ale je jich mensina a v ramci vystavby aleje tam nemuzete nechat osamele solitery, to pak nebude alej (i kdyby nam je tam odbor ZP nechal).
  Ono se tam vysadi na tu jednu stranu dokonce (prave i diky te uzke korune) vice stromu nez puvodne bylo na obou stranach.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 8. davidb :

  Rostislav Řeha:
  Plně vás chápu.
  Nám taky doporučili kácet cokoli do 2 m od rekonstruovaného patníku, se stejnou argumentací. Protože případné spadnutí a škody by šly za nimi.
  V projektu to budeme řešit ručním obkopem, ale část stromů půjde stejně dolů.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 9. Jméno :

  Rostislav Řeha: Z toho si nic nedělejte, tady něco obhajovat ze zbytečné. Většina lidí co tady píše nic s úřady nikdy neřešila, takže vždy se vám dostane odpovědi „jde to udělat jinak, když se chce“.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 10. Mx :

  S takovým přístupem (radši 2m od patníku, anebo jakékoliv odkrytí jednoho podpovrchového kořene stromu, který má ty kořeny i silně do hloubky, ať to nespadne ap.) bychom mohli vykácet v Ostravě další tisíce stromů, ne! Asfalt snad vše zpátky zpevní a chodník 4cm s podkladem, kdyby se navýšil na úroveň parku, že by taky ohrozil takhle velký strom? Nebo mlatový? No, zajímavé. A že tento princip nebyl u asfaltování celých sadů kdysi? Jak už tu někdo napsal, jde se cestou nejjednodušší místo snahy něco zachránit. Solitér – však to nemusí být alej ale něco mezi alejí a solitéry. Ten posudek, kolik stromů z 53 bylo fakt vadných, mne bude zajímat. Výsledek: 43 chcípáčků místo desítek obrovských stromů a silné odzelenění celé ulice

  Thumb up 1 Thumb down 4
 11. Mx :

  Jméno: za to někteří odpálí kritiky řešení jednoduše s tím, že tomu nerozumíme ap. Taky princip diskuse …

  Thumb up 0 Thumb down 1
 12. Petrk :

  Jen dobře. Celá ta ulice je neskutečný tankodrom, nějak si nedokážu představit, jak by pouhá výměna povrchu ten problém vyřešila.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 13. Rostislav Řeha :

  Jinak dokumentaci uz jsem zverejnil, muzete se podivat, je to tam vcetne dendrologie: https://zelenvcentru.cz/projekty/zelene-projekty/revitalizace-ulic-sadova-a-horova/

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. Mx :

  P. Řeha: koukal jsem tedy pečlivě na ten dendrologický průzkum půl hodiny. Tabulka s obodováním (1-5) mimojiné zdraví a vitality. Mnoho líp je v pohodě a cca půlka lip má střední hodnoty zdraví = i přežití. Ale některé z nich mají i 4 z vitality (extrémní ohrožení existence), což je zajímavé, protože 3 znamená pouze střední vitalita a 4 už extrémní ohrožení existence. Takže tato maličkost v názvosloví a subjektivním hodnoceni hodnotícího člověka (které nám ani nemusí odůvodnit) a rozdíl 1 stupně v 5 bodové škále v podstatě rozhodla o osudu desítek z pokácených stromů a nikdo to nemá šanci po tom hodnotiteli zkontrolovat. Navíc se tam píše, že vhodným pěstěním lze hodnotu stromů obecně i zvyšovat. V tomto kontextu je také zajímavé, že lípy mají 40-80 let, životnost líp jsou stovky let. A zrovna nám tady tak brzy už po 40-80 letech vznikla ulice, kde půlka je na odpis, opravdu zajímavé souvislosti. Jestli tak trochu nešlo mimojiné i o to, aby na parkující auta nekáleli ptáci a nepadaly větve, což zvolené řešení umožňuje… na jedné straně totiž stromy zmizí úplně zcela bez náhrady. Tady možná nešlo o zdraví v rozhodnutí skácet toho tolik milato rekonstrukce. Vše tak nějak zapadá do sebe, no ale máme přece ten posudek, že ano

  Thumb up 3 Thumb down 4
 15. Jan :

  Nechápu tu obsáhlou diskusi. Ostravě jakkoliv necitlivý zásah do zeleně nemůže uškodit. Je to pořád spíše souměstí spojené zelení něž jedno město. Pár stromů k zemi opravdu nemůže uškodit.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 16. Rostislav Řeha :

  Mx: No ty stromy nejdou primarne dolu kvuli zdravotnimu stavu, to je jen dalsi parametr, ktery to obhajuje. Hlavni je to, ze ta rekonstrukce bez toho vykaceni vubec nejde provest, zivotko to nedovoli, vsechny musi jit dolu, vysvetloval jsem to nahore.
  A k te zivotnosti – no vzdyt O TOM TO JE. Lipa rostouci v 1m pasu zelene v Ostrave za soucasneho klimatu uskrcena z jedne strany chodnikem a z druhe silnici proste nedosahne na obvyklou zivotnost, nema sanci. Na Sokolske to bylo totez, vidim to na x mistech Ostravy, jakmile jde o tyhle ulicni lipy, tak to nedavaji, uz jich za posledni roky padlo mnoho. Proto je ani nedosazujeme, nema to moc smysl. Na siroke zelene plose to je neco jineho.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 17. Milena Komárková :

  Včera a dnes, tj. 6. a7.3.2024 prováděli pracovníci Slezské Ostravy ořez stromů na ul. Poštulkova a Domažlická. Ořezané větve vyházeli do lesa a pouze hrubší kousky odvezli. Nechápu co je to za systém dělat tady takový nepořádek.
  Chtěla jsem se na to zeptat odpovědných pracovníků na úřadu Slezské Ostravy, ale bohužel jsem se nedovolala, nikdo nebyl přítomen.Údajně jsou v terénu, protože dnes není úřadní den (středa).
  Ořez stromů se zde prováděl každoročně, ale ještě nikdy nikdo nenaházel větve do lesa. Vždy jelo nákladní auto, na korbu se větve naházely a odvezly pravděpodobně do sběrného dvora.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Crazym :

  Milena Komárková: Tak honem rozhořčená obyvatelko, nafotit a nahlásit. Vždyť ty bonz stránky jsou tu od toho 🤣 https://cistaova.ostrava.cz/
  Republiku si rozvracet nedáme!!!
  PS: A to ještě nevíte, že ty hrubé si brali domů na otop 🤪

  Thumb up 0 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.