Finanční úřad v nádraží O.-Vítkovice

Ve výpravní budově vlakového nádraží Ostrava-Vítkovice bude působit dislokované pracoviště Generálního finančního ředitelství (GFŘ). Chátrající objekt je ale nejprve potřeba opravit. Rekonstrukce, jejíž náklady se předběžně odhadují na 330 milionů korun, by měla začít příští rok, pracoviště GFŘ by se do budovy mělo nastěhovat na konci roku 2023.

Nádraží je na takzvané Polanecké spojce, která spojuje ostravská nádraží Svinov a Kunčice. Budova byla postavena v 60. letech minulého století v takzvaném bruselském stylu, pro potřeby současné železnice je ale předimenzovaná a léta chátrá. Správa dala zpracovat ideovou studii, která měla za cíl hlavně najít možnosti pro budoucí využití výpravní budovy a také vyhodnotit její kulturní hodnotu. V současné době se koná správní řízení o vyhlášení budovy kulturní památkou.

„Nejlépe hodnocené využití, které bylo i kladně hodnoceno Národním památkovým ústavem, územním pracovištěm v Ostravě, bylo využití pro potřeby administrativy. Z tohoto důvodu byly prostory nabídnuty k využití Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM),“ uvedl Illiaš.

Po jednání s ÚZSVM se zúčastněné strany rozhodly, že do prostor výpravní budovy bude od prosince 2023 dislokováno pracoviště (GFŘ). „V současné době probíhají jednání s GFŘ za účelem upřesnění budoucího smluvního vztahu,“ uvedl Illiaš.

Práce na zpracování záměru projektu rekonstrukce budovy už začaly. Tento záměr bude sloužit komisi ministerstva dopravy k rozhodnutí o financování opravy. Schválení záměru se podle Illiaše očekává v první polovině letošního roku. Po zpracování projektové dokumentace bude podána žádost o vydání stavebního povolení. „Pokud bude vše probíhat optimálně, přepokládá se zahájení stavebních prací v druhé polovině roku 2021 a jejich ukončení nejpozději do října roku 2023 s ohledem na dislokaci pracoviště GFŘ,“ uvedl Illiaš.

Kromě kanceláří GFŘ vzniknou ve výpravní budově vítkovického nádraží také prostory například pro gastronomické zařízení, maloobchodní prodejnu a menší prostory pro služby, jako jsou kadeřnictví nebo masáže. Illiaš uvedl, že Správa železnic o tom jedná s radnicí ostravského obvodu Vítkovice.

zdroj: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. D.L :

  Snad bude při této rekonstrukci bude zrušen ten šílený nadchod a bude vybudovaný podzemní příchod k nástupišti. Myslím, že to bude nejen ekonomicky přínos, oproti údržbě nevzhledného nadchodu.

  Thumb up 11 Thumb down 8
 2. MM :

  Každý chce podnikat v budově Generálního finančního ředitelství :-) Teď vážně. Ví někdo odkud se úředníci přesunou nebo to budou noví úředníci?

  Thumb up 5 Thumb down 1
 3. Svizzera :

  Na veřejné diskuzi zmiňoval zástupce SŽ(DC), že se zde přesune GFŘ, což je optimální způsob, protože teď mají kanceláře v několika budovách soukromníků, za které se platí nemalý nájem a smlouva o pronájmu jim vyprší k listopadu 2023. To, jestli se přesune část GFŘ sídlícího v Praze, nebo z odloučených pracovišť (nevím, že by GFŘ sídlilo i mimo Prahu), se neříkalo. Z projevu jsem pochopil, že se přesunou už stávající zaměstnanci, má jich být cca 70-80.

  Thumb up 17 Thumb down 0
 4. pomsta jouzovy :

  DL: Nepočítal bych s tím, že nástupiště/nadchody budou součástí rekonstrukce budovy.
  Jinak každopádně palec hore za (snad) smysluplné využití chátrající, ale pěkné budovy.
  A realisticky … ta vnitřní hala zmizí, bude zastavěna?

  Thumb up 6 Thumb down 0
 5. aldik :

  Sice půjde jen o úřednické sídlo, ale tak aspon něco.. Škoda že jakousi galerii nového umění (či co to je) město hodlá dát do bývalých jatek po rekonstrukci, ta by se hodila spíš do haly nádraží v bruselském stylu ;) A jatka jako objekt na lukrativním místě v centru využít komerčně, ne jen další místo kde to bude čerpat městské peníze.

  Ale jinak do té haly by to chtělo nějaký supermarket, malé obchody tam moc smysl nemají.. nevím kdo by tam kvůli nim jezdil :D

  Thumb up 4 Thumb down 15
 6. thvari :

  aldik: už vidím tu komerční opravu jatek za XX milionů, to by v Ostravě musel být tedy značný hlad po komerčních prostorách

  Thumb up 7 Thumb down 0
 7. Infoš :

  Ok, tak buďme k sobě upřímní. Pokud by měla realizace začít v polovině 2021, tak by to znamenalo za 16 měsíců zpracovat záměr, vysoutěžit projektanta, zpracovat dokumentaci pro stavební povolení, získat stavební povolení (u kulturní památky a ještě k tomu v ochranném pásmu dráhy s požadavky na požární bezpečnost pro tento typ stavby), dál zpracovat dokumentaci pro provádění stavby, zajistit financování podle rozpočtové ceny a nakonec vysoutěžit stavební firmu (s ohledem na možná odvolání proti VŘ od neúspěšných firem). V této zemi je to čirá utopie. Se lhůtami a procesy, které u nás jsou nastaveny se 2023 budou úředníci z finančáku stěhovat tak max na staveniště…

  Thumb up 10 Thumb down 1
 8. adamous :

  aldik: No, nejaky mensi supermarket by se tam myslim si i uzivil, treba Billa by mne tam sedela. Je to tam pekne u tram/vlak zastavky, takze pekne po praci pro lidi, co jedou po praci z centra by to bylo idealni. I v pracovni dobe by tam urcite nebylo uplne pusto.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 9. aldik :

  adamous: Ale fuj, proč zrovna to nejdražší co existuje? :D To už možná i ta Hruška je levnější někdy.. Lidl by tam přitáhl davy, i Albert by tam byl fajn ;)

  Thumb up 4 Thumb down 1
 10. adamous :

  aldik: Hrusku bych tam zrovna nechtel, je to obchod bez urovne. Lidl by se mne tam taky libil, ale ten se spolu s Globusem vyjadril, ze nemaji zajem, protoze je tam udajne slaba kupni sila v okoli.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 11. aggu :

  https://www.propamatky.info/cs/zpravodajstvi/moravskoslezsky-kraj/zpravy-z-regionu/nadrazi-ve-vitkovicich-je-definitivne-kulturni-pamatkou/5552/?fbclid=IwAR0Xyjk7SsSqVwNmFOj6I4LgZOpYLl65eNXKfjjc4ibxhmaQYmaklnAAido

  Thumb up 6 Thumb down 0
 12. adamous :

  Tak nakonec tam bude jen obycejny urad prace, skoda.
  https://zdopravy.cz/sprava-zeleznic-necha-zrekonstruovat-nadrazi-vitkovice-v-budove-bude-urad-prace-119450/

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.