Studie posoudí využití nádraží Vítkovice

Na partnerském webu Patriot magazín byly zveřejněny aktuální informace ke stavu nádraží Ostrava-Vítkovice.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zadala zpracování studie na možnosti budoucího využití vlakového nádraží Ostrava-Vítkovice. Chátrající budova vyžaduje bezodkladnou opravu, jejíž zahájení se ale předpokládá nejdříve v roce 2020, uvedla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová. Cena rekonstrukce se odhaduje téměř na 70 milionů korun. Nádraží se nachází na takzvané Polanecké spojce, která spojuje ostravská nádraží Svinov a Kunčice. Budova byla postavena v 60. letech minulého století a pro potřeby současné železnice je zcela předimenzovaná. Bude tak pro ni potřeba najít nové využití.

„Nutností je ovšem nalezení smysluplného využití jak větší části haly, tak i vedlejší pravé administrativní budovy,“ uvedla Šubová. Zadaná studie má navrhnout a posoudit možnosti využití nádraží s přihlédnutím k zájmům jak SŽDC, tak cestujících, města a rovněž odborné veřejnosti.

„Studie dále také prověří aktuální stavebně technický stav objektu. Na základě výstupů i výsledků stavebně historického průzkumu památkářů se letos rozběhne další stupeň projektové přípravy. Náklady na celkovou rekonstrukci se odhadují v řádech desítek milionů korun, konečná částka vzejde ze samotného projektu,“ uvedla Šubová.

Budova vítkovického nádraží byla postavena v takzvaném bruselském stylu podobně jako nádraží v nedalekém Havířově. To rovněž chátrá, a dokonce se uvažovalo o jeho demolici. Nakonec se ale SŽDC a město dohodly na jeho rekonstrukci za zhruba 120 milionů korun, během níž v části nádraží vznikne multifunkční centrum s možností sportovních či kulturních aktivit.

zdroj: patriotmagazin.cz

Související články


Komentáře

  1. balde :

    vystavět kolem něj kancelářské prostory to samé na Svinově mezi mosty a nádražím a využít potenciálu těchto dopravních uzlů

    Thumb up 14 Thumb down 0
  2. Danek :

    balde: Vzdyt nejsou schopni vystavet kanc.v lokalite Karolina…

    Thumb up 4 Thumb down 3
  3. Adamous :

    Ja myslim, ze i ono kdysi zminovane obchodni centrum, ktere tam melo puvodne vzniknout by ten prostor vyrazne ozivilo.

    Thumb up 5 Thumb down 0
  4. D-r :

    Udělat přístavbu a udělat tam něco takovéhohttps://www.redbull.com/cz-cs/zajezdi-si-v-hale.

    Thumb up 0 Thumb down 0
  5. Rýša :

    Studie!!! Ta to opravdu vyřeší. Mi se zdá, že ty studie na vše je prostě malá domů.

    Thumb up 2 Thumb down 5
  6. Martin [msstavby.cz] :

    Rýša: Studie posuzuje různé možnosti variant využití. Toto slovo neznamená pouze „hezké“ vizualizace nějakého domu.

    Nebo to tam mají bez rozmyslu něco fláknout?

    Thumb up 3 Thumb down 1
  7. balde :

    spíš by město ty lokality mělo přichystat pro investory, vykoupit pozemky, pokud nejsou jejich udělat územní plán vytvořit zastavovací studii, a jednotlivé pozemky pak prodat investorům, kteří tam pak vybudují ty kancly, samo je to běh na dlouhou trať, ale město prostě musí napnout síly, začít podporovat podnikání vycházet vstříc investorům, dělat jim podmínky aby měli chuť přijít, ne jim háze klacky pod nohy a časem se dostaví výsledky o se nestihne v jednom volebním období

    Thumb up 2 Thumb down 1
  8. Mark :

    Pokud jde o kancelářské prostory, tak cca 100 m od nádraží stojí myslím osmipatrová budova Vítkovických Staveb, o které pochybuji, že je dnes stoprocentně využitá. Navíc by taky sama o sobě potřebovala rekonstrukci. Chtělo by to najít více druhů využití, obchodní, stravovací, výstavní, sportovní prostory a třeba i nějaké ubytovací.

    Thumb up 3 Thumb down 0
  9. rasta :

    já myslím, že Lidl by do toho šel. Už se tomu podobá jejich nový koncept:))))

    Thumb up 2 Thumb down 0
  10. aggu :

    Kolem toho nádraží by se dala postavit celá nová čtvrť! Možná nejlepší rozvojová plocha ve městě, největší, nejlépe dostupná… Asi to nikoho na Útvaru HA ještě nenapadlo… Vzhledem k tomu, že nemáme nic velkého připraveného ani jinde ve městě se není čemu divit.

    Thumb up 2 Thumb down 0
  11. MM :

    balde: V Ostravě bohužel není síla, která by takové kanceláře obsadila. Pod určitou finanční úroveň se zase nevyplatí pronajímat, takže to je opravdu hudba vzdálené budoucnosti. Dokonce i větší IT firmy, které ty peníze mají do kancelářských budov nejdou, ale staví si svoje nebo předělávají rodinné domy atd. Ostrava v tomto není Praha. To je realita.

    Thumb up 2 Thumb down 0
  12. Jan Vítek :

    Nechápu ty názory, že se má to okolí zastavět. Krásná, volná plocha. Doufám, že radní budou mít dost rozumu a nechají tu plochu volnou. Že jde o nevyužitou plochu (rozvojovou plochu) jsou hloupé řeči lidí, kteří by nejradši všechny zelené plochy vybetonovali a zastavěli. Osobně doufá, že se spíše smysluplně využijou už stojící budovy a plocha mezi mostem, hřbitovem, nádražím a věžákama zůstane jednou provždy volná. Ještě, že neprošla ta zrůdnost co tam chtělo postavit město (dopravní muzeum). Stavět hezké domy, opravovat staré, rozvíjet město….to samozřejmě ano….ale proboha proč chcete každou volnou plochu zničit?

    Thumb up 5 Thumb down 12
  13. davidb :

    Jan Vítek:
    Protože je to ve městě?
    A zeleně je tam i tak dostatek.

    Thumb up 1 Thumb down 1
  14. Jp :

    Jan Vítek: Pry krasna plocha… ziju nedaleko mnoho let a s tim se fakt neda souhlasit ani z casti. To misto je totalne neutesene – od smutneho osudu nadrazi, prednadrazi, vitkovickych staveb (kde jim upadlo nekolik pismen v nazvu “officu” jiz nekolik let zpatky a porad je to “nepovsimnuto”) a konce “chodnikem” za hrbitovem, ktery je jedinnou spojnici s hrabuvkou a ktery se porad nedockal dlazby, takze kdyz zaprsi, tak clovek skace mezi bahnem a kaluzemi.

    Thumb up 2 Thumb down 1
  15. Martin [msstavby.cz] :

    https://ostrava.rozhlas.cz/kompletni-oprava-havirovskeho-nadrazi-potrva-dva-roky-rika-mluvci-szdc-marek-7773667

    Thumb up 0 Thumb down 0
  16. aggu :

    dle webu zdopravy.cz a zveřejněné tabulky investic Ministerstva dopravy do nádražních budov v ČR čeká vítkovické nádraží rekonstrukce/oprava/modernizace/bůhvíco

    cena 155 milionů, projekt v přípravě, realizace 12/2021 – 5/2023
    což je mimochodem víc než rekonstrukce nádraží v Havířově…

    Thumb up 1 Thumb down 0
  17. Srdíčkář :

    aggu: Z toho mála, co se dá najít – http://screenshot.cz/DEXWT/

    Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.