Z vítkovického nádraží obchodní centrum

Vítězem výběrového řízení na rekonstrukci pomalu chátrajícího vítkovického nádraží je fyzická osoba, která má záměr prostory přetavit v obchodní centrum.

České dráhy netají, že se jim provoz nádraží dlouhodobě nevyplácí. Proto se ho snaží prodat s tím, že provoz stanice zachovají. Teď už mají i vítěze výběrového řízení.

„Vítězem je fyzická osoba, která má zájem nádraží rekonstruovat. Mělo by z něj vzniknout obchodní centrum,“ říká mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Zatím nechce být konkrétnější – neprozradí jméno vybraného zájemce o koupi, ani cenu, již za nádraží nabídl. „Kupní cenu nezveřejňujeme, pokud ji nezveřejní protistrana. Můžu jen říct, že jsme požadovali minimálně čtrnáct milionů korun,“ dodává mluvčí.

Důvod, proč České dráhy zatím nechtějí být konkrétní při sdělování informací o kupci, je celkem pochopitelný. Teprve s ním totiž jednají o detailech prodeje, dosud s ním nepodepsaly kupní smlouvu a navíc ministerstvo kultury nyní rozhoduje o tom, zda se nádraží stane kulturní památkou, či ne.

První řízení, v němž nejprve padl souhlas se stanovením výpravní budovy památkou, ukončil ministr Jiří Besser. Řekl, že budova památkově chráněna nebude. Letos v březnu ale Národní památkový ústav podal na ministerstvo kultury podnět k přezkumu rozhodnutí exministra.

Ve druhém řízení ministerstvo stejně jako už jednou rozhodlo, že nádraží památkově chráněno bude. Poslední říjnový den se ale České dráhy proti rozhodnutí odvolaly – a o finálním verdiktu nyní rozhoduje rozkladová komise. Jasno bude v horizontu týdnů.

V této souvislosti doporučujeme článek z ledna na zelpage.cz.

Zdroj: idnes.cz, foto: zelpage.cz

Související články


Komentáře

 1. aldik :

  Škoda, že se nový vlastník neodtajnil sám.. doufám, že z toho nebude vietnamská tržnice s casinem :-/

  A taky by mohli (ale to je v režii SŽDC) konečně zprovoznit ten už roky nefunkční eskalátor na první nástupiště a dodědat výtah, chudáci matky s kočárky a vozíčkáři.. k čemu jim je CityElefant, když se k němu nedostanou.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Hynek [msstavby.cz] :

  aldik: tak to je tezke, lidi jsou umrmlani. proc tam nemuzou byt vietnamci? ja tomu rozumim, ze to neni podle vysokeho vkusu, ale zadny dolce+gabbana tam nikdy nebude a i kdyby byl, zrejme po pul roce zase odtahne dal. chce to realisticky pohled a ja netusim jak vysoko s narokama muzem jit.

  ja se divim, ze do toho vubec nekdo jde a jeste za to zacvaka 14mega jen ze startu. kouknete okolo, jak lidi utraceji. vsichni pod tlakem sysli co nejvic, kdyz kalousek vyda dluhopisy, s tezce vlaznyma podminkama, tak se po nich jen zaprasi a musi zkracovat puvodne planovanou dobu prodeje, jak to frci. normalni lidi na tom vydelaji radove tisicikoruny za X let a jak se hrnou. a na druhe strane si uz i v potravinach radsi koupi sragory za levno, ktere se blizi opravdu virtualni strave, kde to vypada jako parek, voni to jako parek, chutna to jako parek, kdyz to prebiju horcici, ale parek to neni.

  tzn za tehle podminek si dat v tomhle regionu neco takoveho, budu rad i za vietnamce, nad kteryma to snad par let nespadne a az (pokud) bude lepe, pak to tam muze prevzit dolce pro me za mne :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. aldik :

  Hynek [msstavby.cz]: No jestli by tam vietnamská tržnice měla vůbec tržby, spíš do té lokality by se hodil nějaký supermarket, třeba Tesco Expres.. okolo nádraží stejně nic není (lidl, avion, další ts expresy jsou dost daleko.. i penny je daleko), kromě těch potravin na nádraží, které spíš slouží jako nalejvárna pro různé pochybné existence.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Hynek [msstavby.cz] :

  aldik: ja to tam vubec neznam, mam to zafixovane jako takovy divny prostor, kde projizdim jednou za 5 let travaji, takze nedovedu posoudit, co se tam da a neda..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. MM :

  Podle mého, to žádná spádová oblast není. Postavit obchodní centrum v místě, kde nikdo nebydlí, není dobrý nápad. Takových případů je například v Praze hodně. OC Stodůlky atd. Lepší něco než nic, ale jsem sám zvědavý co z toho udělají. Jinak s těmi dluhopisy souhlasím, já bych tam ty peníze neposlal ani náhodou, lidi jsou v tomto magoři. Co vím, tak většinou to kupovali starší a důchodci, asi věří státu více než mladí a také mají více peněz…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. aldik :

  MM:

  Nikdo nebydlí? Ale no tak, pusto vypadá jinak.. a na nádraží je sice pusto, ale to spíš proto, že tam byli ted nemají důvod chodit když někam nejedou. ;-)

  A jestli třeba Stodůlky nezabila spíš ta přeměna Carrefouru na Tesco, a pak odpadali i ty malé krámky postupně. CRF byl kvalitní obchod a ten by se uživil snad všude, jako Globus.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. acdlcia [msstavby.cz] :

  MM: Oddalte si trochu tu mapu. Asi 50m od nádraží jsou 4 paneláky a za nimi kolonie Jeremenko. A to co se nachází přes cestu nalevo taky nevypadá zrovna jako pustá planina. Tam kde bydlíte nejspíš musí být tak husté osídlení že aby se tam všichni vešli musí většina lidí stát jenom na jedné noze a to ještě né na té vlastní.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 8. NovaPoruba :

  Já se tam pohybuju poměrně často. Je to jedno z nejhorších míst v Ostravě. Kolem dokola jsou romské ghetta .Je tam spoustu bezdomovsů a všeljaké veteše. Pak tam jsou ty 4 věžáky a nějaký závod poblíž s učilištěm. Nevím kdo by tam chodil nakupovat. Maximálně něco jako Tesco expres nebo podobných rozměrů. Nic jiného by se tam nechytlo. At už tam bude cokoliv tak chudáci ti co tam budou prodávat protože každý druhý co se tam vyskytuzje je bud fetak bezdomovec nebo rom.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Jan Vítek :

  no….aby ses nemýlil. Těch bezdomovců tam je celkem asi 5 ,jsou tam ale permanentně, jinak za těma panelákama je kolonie jeremenko, kde je moc fajn bydlení a není to žádné ghetto. na druhé straně směrem na zábřeh je takzvané „družstvo“ a to je vilová kolonie a je to místo s jednou z nejvyšších cen nemovitostí v Ostravě (pokud se semtam nějaká na prodej najde, protože odtamtud lidi neodcházejí) na třetí straně je hřbitov a za ním opět vilová kolonie (doporučuji navštívit zde ulici „na čtvrti“ kde se staví nový dům, dnež už nejsou vidět ty 8m hluboké základy pro podzemní patro, kde snad mají být operační sály. Tady investor koupil za nějaké 3 miliony dům jen aby ho mohl zbourat a získat parcelu, to myslím o žádanosti této lokality dost vypovídá) a pak ještě „jubilejní kolonie“ (celá zrekonstruovaná a památkově chráněná). Pouze ze čtvrté strany za vlakovou tratí jsou ty pravé „cigánské“ vítkovice, ale i tahle část v posledních letech prochází masivní rekonstrukcí, takže se tam situace hodně zlepšuje.
  Pokud bych to měl shrnout, tak když si odmyslím těch několik bezdomovců, kteří tam jsou jen a právě kvůli stavu téhle jediné budovy, tak je to místo, které je daleko hezčí než kterákoli část například Poruby. Už jen to jak dnes vypadá Leninka a celé její okolí, kdy toto je dnes vlastně jedno veliké ghetto.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 10. Summerboy :

  Jan Vítek: Souhlasím s Vámi ve všem až na jedno – co ta kritika Leninky? Kde se Vám tam něco nepozdává? Proč to srovnáváte s ghettem? Narážíte na pár cikánů, kteří vystoupí z 54, která jede z Přívozu a končí na Alšáku??

  Thumb up 1 Thumb down 0
 11. Balde :

  Jan Vítek: s těmi vítkovicemi, musím souhlasit, myslim ze neni daleko doba, kdy se z Vitkovic, stane část města, plná rekonstruovaných domů, kde udou mít sídla spousty firem a bude to vyhledávaná adresa k bydlení, spiš mam strach o oblasti jako je dubina, vyškovice atd. úprostě o panelákové části města.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Jan Vítek :

  Summerboy: kritika leninky? Ono nejde ani tak o kritiku jako a reálný stav………..z Leninky směrem dolů přes Dělnickou aby člověk chodil s baterkou i ve dne a hustota heren a zastaváren na lenince taky vypovídá dost o tom jaká klientela tuhle oblast vyhledává. Není tajemstvím komu se v rámci integrace přidělují byty a kde. Stejná situace je ale i v Zábřehu, kde kdysi klidná oblast mezi SNP a kotvou se za posledních 10-15 let změnila k nepoznání a po setmění je o hubu se tam pohybovat.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 13. mm :

  Jan Vítek: Myslím, že máte špatné informace. Leninka a okolí stále patří k těm výstavnějším částem města – tedy Poruby, Dělnická byla vždy plná cikánu, možná nějaký přibyl, ale že se na Lenince nacházejí herny je bohužel sice smutné, ale ty se nacházejí snad v celé Ostravě. Je tak jen na radních, kdy to zatrhnout. Souhlasím však s tím, že by mohla být výstavnější – tedy lepší obchody, ale kdyby jste byl znalý situace, tak by jste si všiml nových cukráren a bankovních úřadů či pojiš´toven, takže zas tak bídně na tom Leninka není. Srovnávat Porubu s ghettem je dost silné kafe, nejdříve si vše pořádně prověřte. Tím nechci říci, že tam nějaký ten sociální osel nepřibyl, ale pořád je to ta lepší část města.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Danek :

  Bohužel v porubě proti hernám radní, ani nějak zvlášt nebojují.Dokonce jsem četl článek, kde starosta Palyza jako vyznávač basketbalu přiznavá k sympatyjím k hernám Bomber s duvodů že sponzorují NH Ostrava.Smutné že? RPG má zřejmě zase představy nájmu obchodních prostor s jiného světa, když vidím ty jejich prázdné obchody s vlajkou RPG k pronájmu.(od soukromých najemců jsou obsazeny)Poslední dobou jsem viděl. Skončila restaurace Slovan,pivnice Morava atd.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. NovaPoruba :

  Já bych rozdělil leninku na dvě části stará a ta taky stará ale novější. Těch cca 5 heren které tam stojí naproti sobě přes cestu jako hrad je věc nevídaná.Myslím ty herny kousek od tržnice. Co se týče příspěvku od Jan Vítek : NA jubilejní kolonii je fajn bydlení .Jsou tam pěkné čtvrti to je pravda. Ale jakmile člověk vyjde na hlavní cestu tak jak už jsem psal. Každý druhý je tam pochybný člověk. Určitě to není 5 bezdomovců,to je obrovská lež nebo nevědomost nevím. Okolo Vítkovického nádraží mají bunkry apod. Je jich tam desítky .

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Danek :

  A paradox je že, dle zákona nesmí být herna v blízkosti škol, školek a cirkevních staveb.A těch 5heren co zmiňujete je v blízkosti MŠ Nezvalovo,ZŠ Dětská.U rondlu na Hlavní třídě vznikla herna nedávno 50m od ZŠ Porubská.Co se má stát, aby se dodržoval zákon???A radním je to jedno.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Miv :

  Jan Vítek: Chodím tam pravidelně každý týden i bez baterky. Lidi tam mi připadají dost v pohodě. Děti si hrají venku a ne u počítače, lidí sedí před domem místo toho, aby se krčili v obýváku. Kdo chce vidět problém ten si problém najde, je mi Vás líto.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Miv :

  PS: reagoval jsem na kritiku dělnické a hlavní třídy

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Jan Vítek :

  Miv: Nešlo ani tak o kritiku, jako o porovnání. Já chápu vás „porubské patrioty“, ale pokud napíšete, že kolem Vítkovického nádraží jsou jen gheta, tak se ani jinak reagovat nedá. Nejde o hledání problémů, ale o fakt, že kterýmkoliv směrem od Vítkovického nádraží je bydlení o několik tříd lepší než leninka nebo přímo dělnická…..pouze na jedné straně za kolejema je to srovnatelné s dělnickou, ale tahle část vítkovic se rekonstruuje (narozdíl od dělnické) takže je to jen do času. Osobně se mi leninka líbí architektonicky (až na ty malé okna) ale nelíbí se mi současným stavem, využitím a osídlením. Tahle oblast posledních 20 let neskutečně upadá. (stejně jako okolí čujkovovy v zábřehu). a o těch lidech, co jsou celkem v pohodě………až budu brát 30.000 měsíčně zadarmo od státu, tak taky budu vysedávat před domem a budu v pohodě, bohužel v té situaci nejsem a kromě 16 hodin práce a 8 hodin na odpočinek a spánek mi bohužel už žádný čas na vysedávání před domem nezbývá.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.