Dostavba Mariánského náměstí – EIA

Skandály proslulá starostka Mariánských Hor Liana Janáčková dál razí výstavbu nové radnice.

Záměr aktuálně prochází podlimitním řízením EIA. 

 

Vizualizace záměru:

zdroj: EIA

Související články


Komentáře

 1. thvari :

  Tohle je nebetyčná prasárna.

  Thumb up 13 Thumb down 4
 2. thrpst :

  Školicí a vzdělávací centrum? Nebo radnice? Nebo tunel na evropské peníze?

  Thumb up 15 Thumb down 2
 3. balde :

  tohle zachrání už jen zázrak, aby to vypadalo trošku k světu

  Thumb up 7 Thumb down 1
 4. Adam K. :

  Než jako radnice to vypadá spíše jako obchoďák z 90. let. Za nemalé peníze se vinou připosranosti a nekompetentnosti stane toto místo centrem nudy, fádnosti a absence pokroku. A stavba to tam bude hýzdit desítky let. Je to sakra nezodpovědné. Pár příkladů současných, ale přitom střízlivých radnic (Norsko, Švédko, Maďarsko, Praha):
  http://aasarchitecture.com/wp-content/uploads/Open-House-City-hall-in-Sandnes-by-KAMJZ-00.jpg
  http://cdn.architecturelab.net/wp-content/uploads/2017/01/xj-under-ett-tak-vy-stadshustorget.jpg
  http://www.statika.hu/sites/default/files/images/ing_szekhaz_10.jpg
  http://www.earch.cz/sites/default/files/images/gallery/13.6.2016/nova-radnice-pro-prahu-7-3.misto/01-radnice_p7_3-idhea.jpg

  Thumb up 12 Thumb down 2
 5. Hrdy Ostravak :

  Do Ostravy se tato budova hodi. Bude aspirovat na Stavbu roku. To je muj nazor. Vic Vam o tom povi Cyril Vltavsky s Lianou Janackovou na spolecnem architektonickem seminari a panelove diskuzi v aule VS Banske. 33. Cervna v 17 hodin.

  Thumb up 12 Thumb down 8
 6. balde :

  Adam K.: tak ta budova z první fotky je upe pecka

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. Slosor :

  Já se utěšuju aspoň tím, že se jedná o velmi nekvalitní vizualizaci a v reálu to snad nemusí být tak hrozné. Hlavně ať vypustí ty hodiny.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 8. Adam (ten hodný) :

  Laso v původní podobě se stěhuje do MH? Jdu blejt. Tohle snad musí někdo zastavit

  Thumb up 8 Thumb down 0
 9. Jiřík :

  balde : Pecka do obličeje maximálně :D

  Thumb up 2 Thumb down 2
 10. Adam (ten hodný) :

  Ještě teda pohled na ten původní PRIOR
  https://cdn.i0.cz/public-data/e1/09/a0f409ec3d3eafd003bea7ee2673_w591_h443_g95fe9668e47c11e6b6da0025900fea04.jpg?hash=a32d1a2066d2b65e7bff450f9a8e586e

  Thumb up 4 Thumb down 0
 11. Hynek [msstavby.cz] :

  viz zaznam zastupitelstva (od 2:05:20)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 12. talage :

  Slosor: Hodiny zůstanou. Vizualizace prozatím není animovaná prosím pěkně, ale očekávetjte vyklápecí ciferník a ohňostroj každou lichou středu. Každou sudou úterý si budete moci zahrát skořápky s panem Horstem Fuchsem ve „foajé“.

  Thumb up 19 Thumb down 0
 13. Infoš :

  Ví se kdo tu vizualizaci, resp projekt má na svědomí? Je to aspoň architekt, nebo to dělala skupina šimpanzů v zoo?

  Thumb up 11 Thumb down 0
 14. aggu :

  Jako objemová studie dobrý.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 15. tom :

  Jen ta fasáda by měla být veselejší, třeba hezky okrová a taky ozdobená sluníčkem a duhou, aby se líbila dětem.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 16. aggu :

  Ostravu neničí smog ale politici.

  Thumb up 11 Thumb down 0
 17. deril :

  a kdy se to konečně začne stavět? že se to bude stavět už tu čtu po třetí,ale zatím furt nic. bude to vůbec někdy?

  Thumb up 1 Thumb down 2
 18. Hynek [msstavby.cz] :

  deril: tak ona takova budova uprostred mesta za obecnich 100 milionu vyzaduje „trosku“ pripravy a schvalovani, nez prijedou bagry…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 19. KK rodák :

  Pánové, možná to má být její mausoleum, když navíc nemá ! Kdo ví ? Je to bída za peníze opoplatníků a státní !

  Thumb up 2 Thumb down 1
 20. Rado :

  Co komu ta Ostrava udělala, že má v oblasti architektury takovou špatnou karmu? On si nikdo na městě, případně kraji neuvědomuje, že tím přispívají k obrazu města a jeho atraktivitě, tedy spíše neatraktivitě, kdy se zde postaví zcela tuctová, obyčejná stavba bez známek invence, nápadu a taková stavba je skoro každá? Ten ostravský seznam je skoro nekonečný…je zde naděje na změnu, místo změny přijde průměr, často však podprůměr, ještě si k tomu zatleskáme a čelní představitelé města či kraje to zazdí frází, že máme být rádi za to, že to vůbec vyrostlo. Přijde mi, že na poli architektury, ale i v jiných oblastech je Ostrava těžce nesebevědomé město. Vědomě má na víc, ale odmítá na to. Otázkou je, proč. Že Praha utekla asi navždy, s tím jsem se už nějak smířil, ale že už i Ostrava má daleko k Brnu, tohle ne. Je tisíc zdrojů, kde se inspirovat, ale v Ostravě to nejde poznat. To je jeden problém za druhým. Když se má něco dláždit, je to stále zámková dlažba, v lepším případě žulová kostka 10×10, mozaiku už raději ne, to hrozí tím, že to někdo pokazí. Nějaká křivka na domě, ani ťuk. Prosklená kancelářská budova? Ani náhodou. A tak bych mohl pokračovat. Ale ten největší rozdíl nebo problém vidím v lidech a jejich hlavách. Bojí se být kritičtí a spokojí se s průměrem, vždyť to bude přeci lepší, než to bylo….

  Thumb up 26 Thumb down 0
 21. Aleš :

  Kvituji s povděkem předcházející komentář. Těch architektů slavných jmen, kteří v Ostravě zanechali stopu – Erich Mendelsohn, Kamil Hilbert, Josef Gočár, Jaroslav Fragner, Jiří Kroha a další a pakliže se nemýlím, v učebnicích architektury je vždy uvedeno, že právě jejich realizace ostravská není pro jejich tvorbu typická. Takže se oprávněně ptám, kde je ten pes zakopán???

  Thumb up 9 Thumb down 0
 22. Hynek [msstavby.cz] :

  Rado: ja myslim, ze se to pomalu meni. a mozna je to i tim, ze se o toto lidi vic zajimaji a nekonci v ambicich na tom, ze chcou zaparkovat u domu.

  citim tam jednak urcitou setrvacnost (tahaji se starsi projekty ze supliku a realizuji se v temer nezmenene podobe) a z druhe strany porad jeste urcitou zkostnatelost.. myslim dobrym prikladem toho uvazovani muzou byt jatka, kde se taky do urciteho bodu trvalo na tom, ze proste nebude architektonicka soutez ani pres myslim uz dost citelnou spolecenskou objednavku – http://www.msstavby.cz/ostrava-nechce-arch-soutez-na-jatka-10-11-2016/

  a ano, sem tam se tak vynori bizarnosti, ktere pusobi jako 30 let stara zalezitost..

  Thumb up 4 Thumb down 0
 23. KK rodák :

  Rovněž si myslím, že pan Rado má kus pravdy ! Já mu ale odpovím „co komu Ostrava udělala ?“ – není to Ostrava, ale lidé, především čelní politici na magistrátu a obvodech a odborní pracovníci na příslušných útvarech (nejen stavebních). Tady, ale totiž nejde jenom o výstavbu (špičková architektura nových staveb by měla být sanozřejmostí i bez výběrového řízení), tady jde o celkovou enviromentální a společenskopolitickou funkci rozvoje celého regionu, kde by Ostrava zastávala stejnou funkci, jako Praha ve středních Čechách !
  A těm lidem bychom měli na tomto portálu nastavovat zrcadlo jejich práce !!
  Přeloženo do češtiny – co budou místní lidé dělat, až skončí (nebo se podstatně sníží výroba) ve Vítkovicích, na Nové Huti, zastaví se těžba uhlí …? Viděl už někdo z Vás komplexní enviromentální studií rozvoje Ostravy. Já tedy né, ale velmi by mě zajímala.
  Není ale všechno tak černé. Velmi kladně hodnotím např.(i když pomalý)rozvoj oblasti letiště Mošnov, automobilka v Nošovicích by potřebovala svůj výzkumák, totéž Nová huť na vývoj nových druhů oceli a materiálu NEJEN na bázi železa !!!! Příkladů může být více, a z jiné oblasti.
  Proč plýtváme teplou vodou čerpanou ze zlikvidovaných šachet, když „za humny“ mají jodobromové lázně (Darkov) a ve vstupní hale hraje televize Al Jasira a tu poslouchají fousatí pánové s kapsami nacpanými penězi (nejsou všichni úplně stejní, ale to je kapitola pro jiné orgány)
  Proč v Ostravě není Výzkumný ústav zemědělský, nebo alespoň jeho pobočka? (Pokud je, tak nevidím jeho přínos) Myslím, že jeho činnost by byla velmi efektivní, jak pro zemědělskou produkci, tak pro životní prostředí. Nebudu dále pokračovat, ale uvedu způsob myšlení našich politiků – nepřízpusobívé občany zaplatíme ze sociálních dávek, a máme klid! Vystudovanou mládež, která po škole nesežene prácí, zaplatíme ze sociálních dávek a náme klid ! A tak dále…. Ptám se proč máme tolik dobře placených a nepotřebných právníků, filosofů, umělců, sportovců….. kteří vzhledem k příjmům neodvádějí adekvátní přínosy ? Proč se naše mládež v rámci hodnocení vědomostí ve světovém měřítku propadá ? Odpověď – asi je něco špatně, ALE ryba smrdí od hlavy !
  Promiňte tento příspěvek, ale myslím to dobře, a nikoho nechci urazit. Aneb, jak zpívá Werich ve známé komedií, ten dělá to a ten zás tohle a všichni dohromady udělají moc. (Jen je třeba chytit to za správný konec a né jako ve školství, kde škola je zaplacena podle toho, kolik má studentů, nikoliv však za to, co mají v hlavě! Je to odpověď na na předchozí text !)

  Thumb up 8 Thumb down 3
 24. Jirka :

  KK rodák: ale to (krome prvních vět)placete na spatnem hrobe. kraj a mistni politici jsou mali páni

  Thumb up 0 Thumb down 1
 25. aggu :

  Rado: Ono problém může být taky v tom, že se často a nesmyslně paušalizuje, že áno? ;)
  Spousta lidí jen nerado tříbí nebo dokonce mění své názory. Navíc když tři kila názorů o Ostravě nebo o centru mají na internetu gratis, a ani nemusí vstát z gauče. Občas mě překvapuje, kolik vzdělaných lidí v mém okolí nemá o tom, co se teď v centru Ostravy děje, ani páru.
  A u politiků je ta setrvačnost řádově vyšší. Schválně, kolik z nich se bylo podívat aspoň jednou třeba v Pantu? Socialisty a komunisty a muslimobijce samozřejmě nepočítám.
  Praha utekla navždy, na Brno ztrácíme,… My jsme v nějakém závodě? Co Ústí nad Orlicí?

  Thumb up 3 Thumb down 7
 26. KK rodák :

  Jirka – velmi se mýlíte ! Na místních politicích závisí úspěšnost regionu a kolik peněz zajistí z rozpočtu zdůvodněnými požadavky z centra. (a to nejen v oblasti investic)
  Jinak můžeme zrušit krajský úřad i s hejtmanem, magistrát Ostravy i s UHA a dalšími institucemi a potavit místo nich roboty, kteří automaticky přidělené peníze z centra podle připravených kriterií automaticky rozdělí, dovedeno ad absurdum ! (vzpomeňte na návštěvu bývalého ministra dopravy Bárty, který přijel do Ostravy – předpokládám, že předtím tu nikdy nebyl – a chtěl rušit polovinu dopravních připravených a schválených projektů např. silnice 11 z Třince na Slovensko, čtyřproudovku z Poruby do Opavy, obchvat Frýdku Místku a Opavy atd. …) Od toho je přece ten městský a krajský úřad. Samozřejmě, další peníze plynou i od soukromých firem, ale i zde to v Ostravě není nejšpičkovější.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 27. Rado :

  aggu: Vy mě zase chytáte za slovo a to bych třeba považoval za problém, bagatelizujete problém, který tu je. I Ostrava jako město samotné je v jistém konkurenčním prostředí, a že sázka na to, že je „razovyta“, jaksi nevyšla, je zjevné. Z toho se bez bližšího nápadu nedá žít věčně. Ostrava nezávodí, bohužel, žádnou rivalitu nevidím, ale nevidím ani tah na branku. Proč zde dopodud nemáme třeba žádný velký státní úřad? Ten najdeme v Praze, Brně, Olomouci…proč tu není? Chápejte, v okamžiku, kdy si začneme hrát, nebo hrajeme pouze tu svou regionální notu, tak to je začátek konce. Tak jako se všude zmiňují inovace, tak inovativní i plné inovací by mělo být i město. Ale zpátky k architektuře. Ostrava je plná omylů a stále se nepoučila z chyb. Vezměte si, všude se psalo, lehký průmysl, sklady apod. patří na okraj města. A Ostrava? Postaví si do centra hnusný Bauhaus, u Staré radnice průmyslovou halu, hned za ni benzínku. A ten prostor už je zabitý. Teď se chystá revitalizace Vítkovic u Rudné a zase jsou tendence do těchto míst tlačit průmysl bez toho, aniž by byla zpracována nějaká dlouhodobá urbanistická studie, koncept, kam se toto území bude ubírat za 10, 20 let. Nebo brownfieldy, proč, když mají takový potenciál, jsou na pokraji zájmu a nikdy nepřekročily stín průmyslového využití? Proč v Ostravě na to, kolik průmyslových objektů tady bylo, nevidíte žádnou adaptaci na jiný účel..loftové bydlení zde de facto neexistuje a potenciál tady byl neskutečný. Teď jsme paf z jatek, které jsme díky alibismu nechali 20 let chátrat, ale že během té doby zmizely i jiné, možná i cennější průmyslové objekty, to už je fuk…Prostě ostravské památky nejsou o tom, že jsou výjimečné, ale svůj status si zasloužily tím, že zbyly jako poslední. A to je taky vizitka města. Avšak abych to měl shrnout, je to, a to se opakuji, opravdu v lidech, v jejich hlavách, v jejich myšlení. Pokud máte tu čest pracovat nebo spolupracovat s někým v zahraničí, ten rozdíl vidíte dost výrazně – ta orientace na výsledek je patrná. Zatímco Čech řekne, to stačí, cizinec říká, pokračujem, ještě nejsme u konce…A hlavně, nikdo nechce dělat změny, i když se ví, že je to špatně. Ukázkovým příkladem je třeba Mošnov, ale to je na jiné fórum…

  Thumb up 9 Thumb down 1
 28. aggu :

  Když čtu nějaký nesmysl, tak chytám no ;)
  „sázka na to, že je Ostrava „razovyta“, jaksi nevyšla, je zjevné“. Jaká zase „sázka“ proboha? Kdo na to sázel? Neberete toho Nohavicu nějak moc vážně?
  To si opravdu myslíte, si Ostrava si hraje na „regionální notičku“? A z vlastní libovůle? Mně ty úřady jaksi nechybí, prestiž imho vzniká úplně jinak, ale zjevně tu nejsou, protože je tady tento stát nechce. Tak nechce, no a? Místí politici stejně fungují jako zombie na dálkové ovládání ze svých centrál, co čekat jiného.
  Ostrava je asi tak plná omylů jako jiné města.
  Bauhaus je momentálně jedno z nejprogresivnějích míst v celém Česku. Žijete historií.
  U Staré radnice je vybudovaná průmyslová hala? A benzinka? Opravdu? ;) Ve kterém městě?
  Jak může být jakýkoliv prostor ve městě definitivně zabitý? Čas se zastavil, budoucnost je zrušená?
  Kdo chystá revitalizaci Vítkovic u Rudné? Nikdo. Chystá se rekultivace, to je něco jiného. Na studie je spoustu času.
  Brownfieldy by měly potenciál, kdyby v nich český stát po sobě uklidil svůj vlastní svinčík. Jaksi se k tomu nemá a jen hledá jak by tady, na zdraví a životním komfortu místních lidí, ušetřil peníze. Nebo aspoň zdržuje. Třeba jako slavný náměstek Závodský z MFČR, který by nejraději vše zabetonoval do betonového sarkofágu a osadil značkou Nevstupovat.
  Ukažte mi v ČR město, které má lepší příklady využití průmyslových objektů než Ostrava. Ignorujete DOV, Landek, Hlubinu?
  Lofty tu nefungují, protože v ČR nefungují nikde jako lofty. V Ostravě nejsou potřeba, a těch pár co je v Praze jsou lofty jen podle názvu, že ano.
  Jatka chátraly kvůli alibismu? Já myslel kvůli jedné straně na tehdejší radnici a její slavné smlouvě s Bauhausem, a dalším dvěma stranám které vše další roky usilovně bojkotovaly. Veřejnost alibistická rozhodně nebyla.
  Které cennější památky než Jatka za posledních 20 let v Ostravě zmizely? Prosím jmenovat.
  Každá památka je v principu výjimečná, ostravská nebo neostravská.
  Nemůžu si pomoct, ale Limonádový Joe tomu říkal kydy, Rado.

  Thumb up 7 Thumb down 3
 29. thvari :

  Rado: Promiňte mi to, vy mluvíte o lidech a jejich hlavách, ale váš příspěvek je samotný tak negativistický a defétistický, že kdybych tak Ostravu skutečně viděl, chtělo by se mi brečet.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 30. Eli :

  Rado: Máte pravdu, nenechte se vytočit některými zdejšími, neboť jak jim sahnete na zaprdenou Ostravu, tak šílejí.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 31. aggu :

  Eli: Ano, my si tu představu o Ostravě, zaprášenou od sazí, plnou buranů s rozvinutým alkoholismem rozvracet nedáme ;)

  Thumb up 1 Thumb down 2
 32. Jakub Konicar :

  Ostrava má neskutečné množství proluk které je opravdu potřeba zastavět a vytvořit tím dojem celistvé městské zástavby. Nechápu ale proč se tam musí cpát takovýto mastodont, jehož autor je patrně nějaký MH úředník, který nemá o současné architektuře už mnoho let žádné zprávy. Než podobná obluda (o jejíž vnitřní náplni by se taky dalo s úspěchem pochybovat) to raději nic – než se najde někdo, kdo bude schopný tam něco vhodného posadit.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 33. LK :

  aggu: „U Staré radnice je vybudovaná průmyslová hala? A benzinka? Opravdu? ;) Ve kterém městě?“.U ÚMOb Slezská Ostrava je hned přes cestu hala a benzinka – viz https://mapy.cz/s/1F1JB. Jinak +- souhlas.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 34. Davidb :

  LK:
  Je to přes cestu cca 120 metrů. Ale kdyby ta místo té haly byl prodloužen park od hradu, tak by to asi bylo lepší.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 35. aggu :

  LK: Jo, tomu jsem rozuměl, ale Stará radnice je v Ostravě jen jedna. Tahle radnice je radnice jiného města, Polské Ostravy ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 36. aggu :

  Samé dobré zprávy!
  http://ostrava.idnes.cz/uver-stavba-nove-radnice-obvod-hulvaky-marianske-hory-ppp-/ostrava-zpravy.aspx?c=A170624_2335037_ostrava-zpravy_woj
  A nejlepší na tom je Macurovo zdůvodnění. Dobře on.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 37. KatKot :

  Ta budova je opravdu nehezka a doufam, ze v takove podobe v MHnikdy stat nebude.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.