Cyklointegrace dopravy v lokalitě Frýdlantských mostů

Ostrava plánuje integrovat cyklostezky přes Frýdlantské mosty na ul. 28.října.

Začátek plánovaného úseku u stavebně oddělené stezky po ul. 28.října u sídla společnosti Tieto.

Křížení s ulicí Vítkovická:

Řešení přes Frýdlantské mosty a rampy na ulici Místeckou:

Sjezd z Frýdlantských mostů do centra města:

Řešení v křížení s ulici Poděbradovou:

zdroj: moap.cz

Související články


Komentáře

 1. Patrik :

  Totální dopravní hnus, nebezpečný pro všechny účastníky silničního provozu. A tento paskvil je silně tlačen tou paní náměstkyní na investicích.

  Thumb up 24 Thumb down 9
 2. thrpst :

  Lepší než nic. Ale ještě lepší by bylo oddělení cyklopruhu aspoň menším obrubníkem a také by nebylo od věci uvažovat s tím, že někdo chce jet do centra nebo z centra.

  Thumb up 10 Thumb down 5
 3. Pavel K. :

  Bude to divočina, a za pár let k tomuhle přibude ještě automobilový provoz k mrakodrapům… Jako jo, je dobré že se na tuhle část myslí i z hlediska cyklisty, ale celý ten objem frydlatskych mostů je prostě průšvih, tam nejde nic kvalitního bohužel vymyslet

  Thumb up 19 Thumb down 0
 4. xxx :

  Pavel K.: Nejlepší by bylo vést veškerou silniční dopravu pod zem (místo současných podchodů), aby na povrchu byly cesty pouze pro tramvaje, cyklisty a chodce. Ale to je asi moc ambiciózní. Levnější bude namalovat nějaké cyklostezky a tvářit se, že je vše vyřešeno.

  Thumb up 12 Thumb down 1
 5. via :

  Na současné poměry ve městě je to ambiciózní projekt. Když už teda nebude cyklostezka, tak aspoň cyklopruhy a tady jejich trasování vypadá rozumně. Dalšího komentáře se zdržím, dokud si dílo sám neprojedu. Tyhle novinky se musí vyzkoušet, z obrázku to vydedukovat nejde.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 6. Ričí :

  No největší nával adernalinu očekávám při těch přejezdech připojovacích pruhů.

  Thumb up 10 Thumb down 1
 7. Vladislav :

  Čím víc značek, tím víc addidass, to zas bude ležet mrtvých na asfaltu…

  Thumb up 12 Thumb down 2
 8. JSjr. :

  Patrik: Dopravní řešení kreslí odborný projektant s razítkem, ale na váš odbornější názor on určitě nemá.

  Thumb up 7 Thumb down 9
 9. Cyklista :

  via: Projet si něco podobného můžete třeba zde: https://1url.cz/6rLA8

  Thumb up 4 Thumb down 0
 10. Vítek :

  Moc nerozumím tomu, proč je to jen dočasné do 31.12.2025. Co se chystá potom? Jak to v prosinci uvedou do původního stavu?

  Thumb up 9 Thumb down 0
 11. Hello :

  Patrik:Jak jste dospěl ke svému názoru,že je ten paskvil tlačen náměstkyní pro investice a i vlastě k tomu, že je to paskvil? Máte-li lepší návrh tak sem s ním.

  Thumb up 3 Thumb down 6
 12. Crazym :

  Tak na té Poděbradove to bude lahůdka, na to už se těším na zmatené blondýnky v obrovském SUV kontra cyklisti :D A do toho vjezd autobusů MHD od zastávky s předností :D

  Thumb up 8 Thumb down 0
 13. M. :

  Crazym: bude to super podívaná, jen si skočím do Karolíny pro kafe a pak se můžu bavit celý den:-D

  Thumb up 3 Thumb down 0
 14. aggu :

  Viděl někdy někdo cyklistu na cyklostezkách, která jsou nakreslená na okrajích silnic ve městech?
  Na hlavu. Taková už je celá tahle doba…

  Cyklisté potřebují vlastní koridory, nezávislé na cestách pro auta. V životě bych nedovolil svému dítěti, aby na kole vjel na silnici pro auta s namalovanou „cyklostezkou“.

  Thumb up 18 Thumb down 4
 15. Crazym :

  aggu: Sám jsi na hlavu :D Hlásím se a i když je nemám rád, tak jsem viděl dost cyklistů na takových stezkách, pravidelně je třeba vidím na Sokolské když se courám po chodníku cestou z lesa domů, protože tím pruhem nerad jezdím :D
  PS. Tak i strejda Google, sorry čokl Seznam je viděl :-) https://mapy.cz/s/pucuneroro Děláš ze sebe zbytečně chu.a :-)

  Thumb up 2 Thumb down 8
 16. Tom :

  Crazym: A přitom stačí slušně napsat,že jste tam cyklisty viděl. Já je tam taky občas vidím,dítě bych tam nepustil v žádném případě ani já. Proč hne silná slova a urážky. Je to jako na FB mezi voliči s výškou školou života.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 17. M. :

  aggu: viděl. Taky bych tam dítě nepustil, ani já sám bych tam nejel, ale jsou takoví

  Thumb up 5 Thumb down 1
 18. Dan :

  Hello: Protoze se tim prezentuje, ruSSaku.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 19. aggu :

  M.: Jistě, 2 až 3 cyklisti za den… Jen mě napadlo, jestli se pak takové „cyklostezky“ nemíjí účinkem. Pokud je tam takový „provoz“ a přitom mají sloužit jako paralelní doprava po městě, proč je vlastně budujeme? Abychom se mohli na konferencích „osvícených“ chlubit, kolik kilometrů cyklostezek už v Ostravě máme a jak jsme progresivní?
  LOL :-/

  Thumb up 11 Thumb down 2
 20. O. :

  Nejak nechapu tu snahu nacpat za kazdou cenu cyklisty do toho nejbrutalnejsiho provozu. Proc? Proc nehledat pro cyklisty nejake klidnejsi varianty, nebo kdyz uz je cpat k tem nejvytizenejsim dopravnim tepnam, tak jen k takovym, kde je pro ne jeste nejake misto (jako treba most na Ceskobratrske).
  Pred par lety se mluvilo o vyuziti tehdy planovaneho noveho podchodu u Stodolni i pro cyklisty. No, nejak se to nepovedlo, resp. nenavazuje na nej zadna cyklostezka, a asi uz se ani neplanuje nejaka navaznost a dalsi vyuziti. Tak je zkusime nacpat na Frydlantske mosty, ach jo. Spatne reseni pro cyklisty i pro auta.

  Thumb up 13 Thumb down 3
 21. aggu :

  O.: Protože nastříkat barvu na asfalt silnice je levné. A můžete se velmi snadno chlubit „kilometry nových cyklostezek“.
  Které jsou k ničemu. Tedy pardon, můžete tak prudit řidiče aut.

  Thumb up 16 Thumb down 0
 22. M. :

  aggu: Co já vím, kolik jich je, nestojím tam celý den a nepočítám je. Nicméně je zajímavé, že i když mají své vlastní cyklostezky mimo silnice (které ale vedou stejnou trasou), stejně se tam někteří idioti cpou a překáží. Hlavně ti na silničkách… Takže problém bych viděl v jejich hlavě, ne v tom, jestli někde cyklostezka je nebo ne.
  I když konkrétně na tady tuhle „cyklostezku“ se nesmírně těším :-D

  Thumb up 6 Thumb down 0
 23. StaréDacan :

  Skvělé,

  protože to jedna ze tří alternativ přejezdu vlaku (osobně bych to tedy vše zrušil a dal tam šraňky vždyť tam nic nejezdí v podstatě) z centra kamkoliv, jsem hlavně šťasten, že skončí toto psycho místo
  je to těch pár centimetrů mezi sloupem a srázem: https://goo.gl/maps/8UacjmYLdQ7yaW5d9

  Thumb up 1 Thumb down 1
 24. StaréDacan :

  Skvělé,

  protože to jedna ze tří alternativ přejezdu vlaku (osobně bych to tedy vše zrušil a dal tam šraňky vždyť tam nic nejezdí v podstatě) z centra kamkoliv, jsem hlavně šťasten, že skončí toto psycho místo velmi vhodné na průjezd kolem (jakož jediná schůdná varianta).
  je to těch pár centimetrů mezi sloupem a srázem: https://goo.gl/maps/8UacjmYLdQ7yaW5d9

  Thumb up 1 Thumb down 1
 25. Tjov :

  Ve městě s tak kvalitním MHD a výškovým profilem, jsou kola úplně okrajová záležitost – volnočasová. O nějakém vytížení se dá hovořit hlavně na turisticky orientovaných trasách (kolem Odry, Ostravice apod) zbytek je jen čerpání dotačních titulů a super zakázky pro stavební firmy. Přes Svinovské mosty jezdí jeden echt pumpičkář (ano jede jak …) , nemá problém kličkovat mezi auty stojící na Vodárně v koloně po středové čáře 40tkou… přitom má paralelní trasu s vyústěním na až Vodárně. V mariánkách je na těch cyklopruzích zcela sporadický provoz… kdyby někdo alespoň provedl sčítání cyklistů a vyhodnotil smysl různých tras

  Thumb up 4 Thumb down 5
 26. Vítek :

  Již se asi začíná realizovat. Po odstranění stávajícího vodorovného značení vyniklo, jak je vozovka již ve špatném stavu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 27. Mark :

  O.: Protože ta nejbrutálnější doprava vede trasami, které jsou nejpřímější a nejrychlejší. A stavět cyklostezky klikatící se někde mimo tyhle hlavní trasy nedává smysl a jsou to jen vyhozené peníze, protože kvalidní cykloinfrastruktura musí být atraktivní, tzn. vést co nejpříměji, bez zbytečných zajížděk a zastavování, jinak ji lidi nezačnou využívat.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 28. Petr :

  Doufám, že to co tam teď namalovali není finální, protože je to hodně zmatečné. Červený pruh, nebo aspoň piktogramy s kolem by hodně pomohly.

  Stejně tak doufám, že to svislé dopravní značení není finální, vypadá provizorně, ale víme, jaká je jednotka dočasnosti v Ostravě…

  Thumb up 4 Thumb down 0
 29. Crazym :

  Tak včil jsem se dozvěděl, že tato akce stála tři miliony a je dočasná, miluji to tady :-)
  A už se do ní opřel i Besip :D :D

  Thumb up 6 Thumb down 0
 30. tjov :

  Crazym: oni ti naši konšelé mají jediné štěstí, že i přes vytrvalou snahu udělat z Ostravy Amsterdam, jim většinový ostravak na kolo kašle jako alternativu k MHD, popřípadě k autu a jezdí na kole pro radost po turistických cyklostezkách. Na tuhle dopraví šílenost by na kole vjel jedině sebevrah.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 31. aggu :

  Tak to dopadne vždy, když se do funkce dostane fanatik, který chce dosáhnout svého za každou cenu. A má to štěstí, že vedení města je hluché a slepé (protože chce být „cool“).
  Narvat kola do každé ulice, aby si mohl vyfotit obrázek „zelené komunitní idyly na hlavní třídě“. Je mu úplně jedno, že ulice mají nějakou šířku. Je mu jedno, že systém městských cyklostezek je nefunkční – na kole se po městě pohybuje naprosté minimum lidí, a přitom jsou cyklostezky budovány jako alternativní doprava! Proč asi nikdo nezveřejňuje počty lidí, kteří se pohybují po Ostravě v určitém koridoru pěšky / na kole / v autě / v MHD? Vyberme jakoukoliv frekventovanější ulici v Ostravě, kterou cyklisti rádi jezdí, na jaký poměr vůči autům se dostaneme? 1 kolo na 50 chodců a 500 aut?
  Po desítkách let práce a investovaných stovkách milionů skoro nikdo kolo pro dopravu po městě nepoužívá. Protože celý systém cyklostezek je k ničemu. Je nepříjemné a často nebezpečné jezdit po drtivé většině cyklostezek, které „umělci“ nakreslili na asfalt pro auta. A Frýdlanty jsou odstrašující příklad.
  Myslím, že dotčený koordinátor by se měl věnovat něčemu jinému. A ten nový by měl začít budovat mimoúrovňové „magistrály“ pouze po kola a pěší, které by spojovaly hlavní městské čtvrti s centrem a sebou navzájem. Když umíme postavit 4 pruh pro auta, proč neumíme postavit rozdělený 1-pruh?

  Thumb up 6 Thumb down 4
 32. O. :

  aggu: Pod toto se klidne podepisu. Namisto castokrat nesmyslnych useku by se uz konecne meli nasi radni zabyvat kvalitnim, bezpecnym a rychlym spojenim trech hlavnich oblasti, tj. centrum, Poruba a Jih. Centrum s Hrabuvkou uz je konecne propojeno kolem Ostravice. Hodne chybi kvalitni spojeni Poruba/Trebky – Fifejdy, hlavne usek pres dalnici a zeleznici. To same Poruba – Jih.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 33. thvari :

  O.: Úplně ideální by bylo zavřít to autům okolo Ostravice. Tím pádem by směrem z centra jel z Nádražní člověk na kole po silnici (nově cyklostezce), pokračoval okolo zastávky Karolina a v současném levém pruhu, který by taky byl jen pro cyklisty, přes Frýdlantské mosty. Jediné křížení (pro bezpečnost bychom tam dali semafory) by pak bylo na Náměstí republiky, kde by cyklostezka překřížila silnici a zařadila se do současného cyklopruhu napravo.

  V tomto uspořádání mohly autům pořád zbýt dva pruhy, protože celkem jsou na Frýdlantských mostech tři. Nádražní pro cyklo a pěší, auta mají Poděbradovu a Porážkovu.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 34. O. :

  thvari: Sory, ale to je nesmysl. Resenim je nechat auta, tam kde jsou, nemichat tam cyklisty, cyklistum najit jinou variantu, bez aut.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 35. O. :

  Pred chvilkou jsem jel z centra na Marianky, poprve jsem tu zrudnost videl na vlastni oci. Celkem brutalni stoupani od Nove Karoliny smerem na Namesti republiky, uzky cerveny cyklopruh uprostred cesty z obou stran obklopeny pruhy pro auta. Timto bych jako cyklista nechtel jet nikdy v zivote. To mohl vymyslet a odsouhlasit jen: 1. nekdo, kdo je rozumu mdleho a nevi co to je jizdni kolo, 2. nekdo, komu je cyklodoprava v Ostrave uplne u p.dele, hlavne ze se neco tzv. proinvestuje, splni se ukol a jsou premie, nebo 3. nejaky dobytek, ktery cyklisty nesnasi a dela to naschval.
  Kazdopadne to je hodne smutne, ze o cyklodoprave v Ostrave rozhoduji takovi lidi, za tuto akci by dotycni meli byt okamzite propusteni.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 36. xxx :

  O.: Souhlas. Nové cyklopruhy zcela zásadně mají být stavebně oddělené od automobilového provozu. Je to sice dražší řešení, ale to nové pseudořešení je vyhazování peněz z okna, protože cyklisté stejně budou preferovat chodník, než aby se motali přímo mezi 2 pruhy aut – a ještě v místě, kde skoro nikdo nedodržuje padesátku.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 37. davidb :

  O.:
  Ne to nesmysl není.
  Nádražní by měla být bez aut. Proto se rozšiřoval Porážková a ještě se plánuje její prodloužení k Mariánskohorské.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 38. thvari :

  xxx: Skvěle, ale tohle řešení blokuje policie, dopravní inženýři i samotní řidiči. samostatná cyklostezka může být buď vlevo, kdy jeden pruh sebereme autům, nebo vpravo, pak ale každé křížení, kterých je na Frýdlantských mostech několik, osaďme semafory a omezme plynulost dopravy autům, což je ale přesně to, čím protiargumentuje policie a dopravní inženýři. Řidiči do toho pak účelově argumentují vyššími emisemi a smogem, protože budou stát na světlech, přičemž alibisticky už nedodají, že emise a smog tvoří oni tím, že do města vůbec jedou autem a pokud jim tak jde o ekologii, nechť pak i za cenu ztráty času a pohodlí přesednou na ekologičtější dopravu, v opačném případě ať neargumentují účelově.

  Problém je, že žádné řešení, které je správné z pohledu lidí jedoucích na kole, není pohodlné a přijatelné pro řidiče a ti se vysmívat budou vždy. Přidání samostatné cyklostezky je vždycky nějak omezí.

  Vtipné taky je, jak už se začíná objevovat argument, tak to udělejme jako v Nizozemsku a postavme cyklistům samostatný most (lávku)! No to je geniální uvažování, jen by mě zajímalo, kolik na takový samostatný most přes trať a dálnici budeme čekat let – dvacet? A máme na něj vymyšlenou navazující síť cyklostezek po celém městě? Nemáme. Přitom člověk na kole potřebuje to co řidič auta, nejpřímější a nejrychlejší cestu z bodu A do bodu B, proto je docela logické, že je použití současné silniční sítě a vedení cyklostezek podél ní tou nejlogičtější variantou.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 39. aggu :

  To jsi napsal hezky ;) Všichni argumentují proti všem, všichni se buď připokakaně drží norem nebo zelených snů, a výsledek je ten, že po ostravských cyklostezkách skoro nikdo nejezdí. Fail.
  Já bych jezdil na kole ze Southside do centra i rád, a pravidelně, ale nejezdím, protože se mám rád. Nebudu jezdit 50 cm od aut, nebudu dýchat splodiny a nebudu riskovat držkopád, protože čeští řidiči jsou čeští řidiči. Jezdím MHD, která je řízena aspoň trochu racionálně.
  A protože zjevně stejně to tak vidí i drtivá většina ostravského národa, výsledkem jsou prázdné cyklostezky. A budou prázdné i dál, dokud budou cyklodopravu ve městě řídit fanatici. Nechci říkat blázni, i když po tom výtvoru na Frýdlantech si už nejsem tak jistý.
  Netuším, proč koordinátor trvá na ideologickém boji s auty. Lidi to mají na háku a nenechají si vnucovat pitomosti. Nevím proč trvá na tom, že do významných ulic je vždy bezpodmínečně nutné vrazit cyklopruh. I když se tam nevejde, a když, tak komplikovaně. Nenapadlo ho, že třeba o 2 bloky dál může být víc místa, víc klidu, méně problémů, a účel (dostat lidi na kolo) to splní.
  Potřebujeme vybudovat páteřní cyklotrasy, nezávislé na silniční dopravě, kde se nebudu muset každé 2 vteřiny ohlížet dokola, jestli se mě něco nechystá sestřelit nebo jestli jsem neminul nějakou hrozně důležitou dopravní značku. Vybudovat na nich bike parkingy, s pěší docházkou na místo. Pěšky za 15min ujdu na pohodu kilometr, to je skoro celé centrum napříč. 500 m za 7 minut. Pořád to bude lepší než 7 minut hledat místo pro zaparkování auta.
  A přesně v tom okamžiku začnou jezdit na kole do práce tisíce lidí.
  Pokud to neumíme, tak se na to celé cyklodivadlo raději vykašleme.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 40. O. :

  thvari: a proč musí být za každou cenu cyklostezka ausgerechnet na Frýdlantských mostech? Kdyby byla v centru více ucpaná ulice, tak ji dáte tam, že?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 41. S200 :

  Já jezdím na kole mezi severní částí centra a Vítkovicemi do práce / z práce celkem často, ale zůstanu věrný bezpečnější cestě podchodem na Stodolní (i když jsem si vědom, že tam na kole nemám co dělat).

  Thumb up 3 Thumb down 0
 42. Crazym :

  S200: A proč bys tam neměl co dělat? https://mapy.cz/s/penaluroge
  Jinak z Vítkovic do centra ale hlavně naopak, nejlépe výtahem v Karolině a po lávce z ní, ušetřím si stoupání přes Frýdlanty :D Výtah tam od toho je a je přístupný nonstop.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 43. Mark :

  Crazym: Třeba právě kvůli té značce zákazu vjezdu? :D

  Thumb up 1 Thumb down 0
 44. Crazym :

  Mark: Máš řidičák? Pokud ano tak by jsi měl znát význam značky B01, pokud ne, tak UTFG :-)

  Thumb up 0 Thumb down 3
 45. S200 :

  Crazym: Výtah na Karolině jsem taky zkoušel, ale moc mě nebaví tam zápasit s dveřmi, když držím kolo. Podchod na Stodolní je víc user friendly.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 46. Mark :

  Crazym: Očividně ho neznáte Vy, protože znamená zákaz vjezdu všech vozidel, tzn. včetně kol. Jasně, legálně se tam dá sesednout a skrz podchod ho vést, ale takhle to předpokládám S200 nemyslel.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 47. Crazym :

  Mark: Zřejmě nemyslel a já zaměnil B01 za B11, tak sorry. Ale ještě jsem tam z kola nesesedl a ani by mě to nenapadlo když je to určené pro průjezd IZS :-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 48. Mark :

  Crazym: Ony tyhle značky celkově v celé ČR jsou totálně nesmyslné. Očividně tam není problém, aby cyklista bez potíží projel, ale stejně je to má oficiálně zakázáno.

  Ještě hraniční v tomhle ohledu beru třeba podchod u Benziny (kde je C14a), který je docela úzký a nízký (ale zároveň tam je zábradlím oddělená část pro cyklisty od části pro chodce), ale na Stodolní to fakt smysl nedává a měla by tam být buď ta B11, nebo výjimka pro cyklisty.

  Mám pocit, že se tyhle značky do podchodů stejně dávají jen z připosranosti dopravky a úřadů, aby byla nulová šance, že by na ně někdo mohl hodit následky nějaké nehody.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.