Cyklostezka KÚ – nám. Republiky

I tato stavba byla v loňském roce dokončena. Nepřehlédnutelné je zvláště nové zábradlí.

Související články


Komentáře

 1. thvari :

  Na poslední fotce jsou tam ta zábradlí proto, aby mohla efektivně bránit v nástupu a výstupu ze zaparkovaných osobních motorových vozidel?

  Thumb up 6 Thumb down 0
 2. Ričí :

  Jak to, že to zábradlí na poslední fotce není souvislé? Já bych všechny ty lidi ve městech zakázal. Projistotu.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 3. Lukáš :

  Zábradlí je asi děláno pro firmy co existují v těch domech protože si asi na ně mohou vyvěsit reklamu. Jiný důvod nevidím, nebo spíš někdo na radnici má asi kamaráda na výrobu zábradlí. Protože je to zbytečné neúčelné a jsou to zase zbytečně vyhozené naše peníze.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 4. Lukáš :

  Navíc, může mi někdo vysvětlit proč je ten chodník s cyklostezkou tak široký? To tam denně korzuje tisíce lidí? Sranda je, že u zastávky krajský úřad, kde bych větší koncentraci lidí pochopil, se ten chodník zužuje a ještě tam postavili ty betonové květináče, které se jak známo v Praze neosvědčily.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 5. koudy :

  Lukáš: Kdyby je postavili mezi cyklostezeku a chodník tak by i nějaký smysl měly.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 6. jirka :

  je to fajn rekonstrukce rozhodně hezčí než minule. par fotek z rekonstrukce ciklostezky http://bagrista2.rajce.idnes.cz/cyklostezka_kd._nam.republiky/.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 7. Adam :

  Jednoduše a funkčně: chodník zúžit na normální šířku, silnici rozšířit o metr. Cyklostezka rázem netřeba (ne že by teď byla nějak zásadně nutná) a ještě zbyde hromada místa na nějaké „zklidňující“ a „humanizační“ vyfikundace, aby „umělci“ neměli špatně spaní kvůli „rušivým prvkům“.

  Před tou „rekonstrukcí“ to bývalo pro cyklistu jedno z nejrychlejších a nejplynulejších míst na trase z Mariánských hor do centra. Nejdřív semafory a retardaní prvky, teď taková blbá cyklostezka. Město se zoufale brání tomu, aby cyklisté jezdili na kole.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 8. Adam :

  Ričí: thvari: Odpověděli jste si navzájem. Je přerušované proto, aby se dalo vystoupit z parkovacího stání a jít na chodník.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 9. Pavel :

  Adam: proč je přerušované tedy chápu, ale k čemu je přerušované zábradlí mi poněkud uniká, buď brání pohybu osob (pak je nepřerušované), nebo nemůže kvůli parkujícím vozidlům být celistvé a pak je zbytečné, protože ničemu nebrání a pochopit, že za obrubníkem začíná vozovka lze i bez přerušovaného zábradlí.

  Thumb up 14 Thumb down 0
 10. Ales :

  Nesmyslne hnusne zabradli a ty kvetinace, ktere zabiraji pulku chodniku jsou taky super. To se zase povedlo. :/

  Thumb up 1 Thumb down 0
 11. skelet :

  nemáte správné oko.. to je ona estetizace Ostravy, jak o ní mluvil Vltavský

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. thvari :

  Tak už máme jasně dáno, že na přechodech pro chodce má přednost vždy chodec, ale na „přechodech pro kola“ auto?!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Lukáš :

  thvari:
  To je palčivá otázka, ono ten zákon je dosti mylně vyložen. Ono je lepší počkat těch pár sekund než auto projede nebo zastaví – fyzika se oklamat nedá a auto na místě nezastaví. Ono se potom dohadovat o tom kdo měl přednost když člověk leží v nemocnici nebo v horším případě na hřbitově je k ničemu. Vždycky si říkám srážka s autem nebo tramvají bolí.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 14. thvari :

  Lukáš: myslel jsem to spíš jako rýpnutí do naprosto nelogického rozvoje cyklostezek ve městě – počínaje pruhem na chodníku namísto skutečné cyklostezky, přes přejezdy cest (mimochodem v Holandsku má cyklista téměř vždy přednost před autem, a to dokonce i na kruhových objezdech apod.), až po chybějící místa, kde zaparkovat. Jak už jsme tu probírali v jiném vlákně, máme dost výborných cyklostezek „mimo ulice“, mezi městy, kolem řek, ale přímo ve městě jsou ty pseudostezky po chodnících fakt hrůza.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. mJožka :

  Možná, že si někteří z vás všimli, že o proti většinovému řešení v Ostravě je tentokrát prostor pro cyklisty veden na kraji přidruženého prostoru a chodci chodí blíž vozovce. Jedním z nevýhod tohoto řešení je, že projektant musí zajistit vodící linii pro osoby používající bílou hůl(přirozenou vodící linii tvoří většinou podezdívka plotu, pata domu či např. obrubník zvýšený o min 8 cm). V tomto případ nešlo z důvodu šířkových v celé délce použít dlažbu s drážkami pro vedení bílé hole, takže projektant navrhl a bylo mu schváleno použití zábradlí s dolní vodicí tyčí ve výšce 10 – 25 cm (stejně jako mají nové stojany na kola ;) ). A protože v úseku naproti Domu kultury by červenobílé zábradlí nevypadalo dobře :) navrhl projektant betonové květináče s nízkou zelení.
  Vzdálenosti květináčů a jednotlivých zábradlí jsou do 8 metrů, protože norma pro místní komunikace umožňuje vodící linii přerušit max na 8 m (na tu vzdálenost je asi nevidomý udržet směr, to nevím). Dalším smyslem přerušení zábradlí je, jak už bylo zmíněno, aby se lidé ze zaparkovaných vozidel dostali na chodník.
  Návrh na vedení vyhrazeného jízdního pruhu ve vozovce je fajn a mi osobně by vyhovoval více, ale stezky využívají i rodiny s dětmi nebo obecně cyklisté, kteří se jezdit s motorovými vozidly ve vozovce bojí a jezdí buď po stezkách nebo chodnících.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 16. Adam :

  mJožka: Budu se opakovat, ale pokud se někdo bojí na kole jet po silnici, je automaticky nebezpečný sobě i okolí, ať už jede kudykoliv. Je nebezpečný na chodníku, na cyklostezce i na silnici.

  Thumb up 3 Thumb down 6
 17. Martin [msstavby.cz] :

  mJožka: Já nevím, ale všude po čr a světě je vozovka pro auta, hned na to chodník pro chodce a pak domy, pozemky… Jsem nikde, ani v Ostravě, neviděl chodník u vozovky v takové stupidní ohrádce.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 18. mJožka :

  Adam: Bez urážky, někdy bych si přál takové černobílé vidění světa.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. mJožka :

  martin [msstavby.cz]: Jak jsem psal v prvním příspěvku, toto řešení je v Ostravě menšinové, ale například podobně to můžete vidět na nové stezce podél ul. Závodní. Zde část vodící linie pro nevidomé chodce je tvořena žlábkovou dlažbou http://www.msstavby.cz/wp-content/uploads/2015/10/cyklo-stadion-11.jpg nebo zvýšeným obrubníkem http://www.msstavby.cz/wp-content/uploads/2015/10/cyklo-stadion-7.jpg . V části je jako vodící linie využit varovný pás http://www.msstavby.cz/wp-content/uploads/2015/10/cyklo-stadion-6.jpg oddělující část pro chodce a část pro cyklisty, což je dle mého názoru proti zásadám vedení nevidomých, ale třeba to nějaké vysvětlení má.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 20. Lukáš :

  mJožka: Proč to tedy i zde nešlo vyřešit formou žlábkové dlažby? Proč je místo toho použita hromada „estetického“ zábradlí a květináčů? Ty květináče navíc – jak už tady někdo psal – ubírají dost prostoru, takže hlavně v zůžených místech máme kandidáta na další úsek se zvýšeným pohybem chodců v cyklostezce.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 21. Adam :

  mJožka: Černobílé? Takže respektovat fakta je černobílé vidění světa, hm. Ale zjevně jenom pokud vy máte jiný názor. Podle mě je ignorovat fakta idiocie.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Promin, ale zrovna ty jsi nekdy hodne mimo fakta“Tak se tam nastěhujte, vy umělci. Můžete si tam všichni bydlet spolu. Vás deset. Ostatní chtějí bydlet na normálním místě.“

  Thumb up 3 Thumb down 0
 23. Adam :

  martin [msstavby.cz]: A jaká fakta jsem to pominul? Vaši imaginární představu, že existuje přetlak poptávky o byty v centru Ostravy? Prosím seznam všech vašich bludů, abych příště mohl vyhovět vaší subjektivní představě a ignorovat objektivní realitu.

  Thumb up 0 Thumb down 5
 24. mJožka :

  Adam: Z Vašeho sobotního komentáře jsem pochopil, že rozdělujete cyklisty na ty, co se nebojí jezdit i po silnici a ty co jsou nebezpeční úplně všude a všem. Nevím, jak ostatním, ale mě to přijde jako černobílé vidění světa.
  Ignorovat fakta je opravdu slabomyslné, v tom s Vámi souhlasím. Nicméně rád bych viděl Vaše ověřené údaje, pravdivé poznatky o nebezpečnosti pro sebe a okolí u cyklistů, kteří se bojí jet po silnici, protože se obávám, že se spíše než o faktech mluvíte o svých zkušenostech a pocitech.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 25. mJožka :

  Lukáš: Podle metodiky SONS (Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky) musí být od žlábkové dlažby na každou stranu volný prostor 0,8 až 1,0 m. V jednotlivých případech po konzultaci se SONS může rozhodnout, že volný prostor bude jen na jedné straně.
  U stavby a jejího schvalování jsem nebyl, ale co mi odpověděl projektant, tak na řešení pomocí žlábkové dlažby tam nebyl prostor, nebo alespoň nebyl v celé délce stavby. Na výsledném řešení a podobě stavby se kromě stavebního úřadu a projektanta podílí také dopravní policie, zástupce SONS (popř. TYFLOSERVIS), obvod jako správce stezky pro chodce a cyklisty, silniční správní úřad. Takže předpokládám, že výsledek je místně a časově nejlepší vzešlý z diskuze, kterou výše zmínění a další nad projektem/stavbou vedli. To, že se to nepovede a výsledná podoba může být nehezká či rovnou špatná, je také možnost a teď je jen na uživatelích, občanech, veřejně činných architektech, atd., aby to zmíněným institucím dali vědět a příště se to udělalo lépe či úplně jinak.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 26. balde :

  zpátky k cyklostezce, stálo byza to zdokumentovat novou upravu cyklostezky v Porubě ulice Francouzká za mě velmi povedené plus došlo k velmi kvalitnímu zpřehlednění křížení Francouzské z Polskou a úprava v okoli křížení Francouzské s ulicí Nad Porubkou

  Thumb up 0 Thumb down 0
 27. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Imaginární představa vychází z poptávky kupujících, či pronájmů.

  Když používáš cizí a inteligentní slova, neznamená, že tvé věty nesou nějakou smysluplnou informaci. Když není po tvém, je hned zle a začneš ostatní urážet :“vy umělci“ atp. Kolik z lidé, které se k tomu vyjádřilo jsou umělci? Opravdu jsi objektivní? Možná ve své hlavě.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 28. skelet :

  balde: úprava Francouzská/Polská .. no nevím jestli něco zpřehlednila. Spíše zpomalila možné opustění křižovatky z Francouzské na Polské. Plus dost výrazně zkomplikovala odbočování autobusů v témže směru. Za mě zbytečně vyhozené peníze.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. Adam :

  mJožka: To je totéž, jako když se někteří řidiči bojí jet na dálnici, protože musí jet 130. To automaticky značí neschopného řidiče, a neschopnost automaticky značí nebezpčenost. Naprosto přesná paralela toho, když se cyklista bojí jet po silnici.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 30. acdlcia [msstavby.cz] :

  mJožka: Pokud má žlábková dlažba navádět slepce tak v tomto případě http://www.msstavby.cz/wp-content/uploads/2015/12/kotase-2.jpg je navede tak akorát do boku čekárny. Je to tak podle SONS správně?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 31. mJožka :

  acdlcia [msstavby.cz]: Znám to jenom teoreticky, ale předpokládám, že nevidomí při první cestě (či po rekonstrukci naučené cesty) půjde s vidícím člověkem, který mu řekne, že žlábková dlažba končí na boku přístřešku (zarážka pro hůl má být ve výšce 10-25 cm, což výplň boku přístřešku splňuje). Pak mu řekne, že na délku přístřešku je vodící linie přerušena (nevidomí je prý schopný udržet přímý směr bez vodící linie na délku až 12 m). Nu a u druhého boku žlábková dlažba zase začíná a vede nevidomého dále k konci zastávky a místu pro přecházení tramvajové tratě.
  Je to ale pouze můj odhad. Pokud Vás to zajímá více, obrať se na pana Winklera (winkler@tyflocentrum-ova.cz), s kterým se podobné věci v Ostravě konzultují.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.