Co vznikne ve skeletu?

Objekt ostravského skeletu koupila společnost Smart Innovation Center (SIC). Co zde plánuje?

Společnost Smart Innovation Center (SIC) buduje v Ostravě z nedostavěných prostor polyfunkční objekt, který na svůj provoz maximálně využije obnovitelné zdroje. Centrum bude mimo jiné podporovat podnikatele a začínající projekty s cílem propojit podnikatelskou sféru s vysokými školami a podpořit tak rozvoj regionu.

Jedním z hlavních cílů SIC Ostrava je zvýšit konkurenceschopnost regionu. „Do současné chvíle neexistuje v České republice inovační centrum ve formě soustředěného pracoviště, které by bylo zaměřené především na firmy působící v oblasti SMART REGIONs (koncept zaměřený na efektivní využívání stávajících a hledání nových zdrojů snižujících spotřebu energií, sdílení dat pro veřejné účely a podporu talentovaných lidí). Proto padla myšlenka vybudovat takovéto centrum s označením SMART Innovation Center v Ostravě,” vysvětluje důvod vzniku centra jednatel společnosti Michal Burian, který za přípravou a realizací projektu stojí.

Celková rozloha polyfunkčního centra bude zhruba 9 600 m², finance na jeho vybudování půjdou částečně z dotací EU, programu OP PIK (Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost) a částečně z vlastních soukromých zdrojů a úvěrů. Zajímavostí je i místo, na kterém budova vznikne. Jedná se o brownfield, který v roce 2010 prošel sanací betonových konstrukcí. Nyní zde již probíhají rekonstrukční práce pro budoucí centrum. Dokončení výstavby proběhne na podzim tohoto roku a otevření centra je plánované na jaře 2019.

Projekt polyfunkčního objektu sleduje nejnovější trendy udržitelné výstavby. SIC Ostrava se ve výstavbě zaměřila na pokrokové technologie a objekt postaví na maximálním využití obnovitelných zdrojů energie, materiálů a inženýrských řešení tak, aby při provozu centra postačilo co nejnižší využití vnějších energetických zdrojů. Podle návrhu splní polyfunkční objekt požadavky na budovu s téměř nulovou spotřebou energie, tedy energetickou náročnost A.

Na provoz polyfunkčního domu využije realizátor variantu více zdrojů energie, a to kombinaci tepelného čerpadla země/voda, plynové kotelny a fotovoltaické elektrárny. Tepelná čerpadla podle plánu pokryjí asi 75 % topného výkonu, tedy po většinu roku nebude potřeba využívat jiné zdroje tepla. Plynová kotelna a chladící věže budou vytápět centrum při špičkových požadavcích na teplo a chlad. V zimě při teplotě pod asi -5 oC a v létě při tropických dnech. Výhodou tohoto energetického konceptu jsou nízké provozní náklady, využití tepelných čerpadel v režimu topení/chlazení, využití vodních nízkoteplotních systémů a vysoce účinných technologických systémů. To vše v kombinaci s vhodně zvoleným opláštěním a zaizolováním budovy.

V rámci celé České republiky bude SIC Ostrava sloužit jako inovační místo, kde mohou firmy rozvíjet zcela nové směry v oblasti SMART budov, ale také využít potenciálu vysokých škol, synergií a dalších inovačních pracovišť v regionu. SIC Ostrava má v plánu podpořit instituce, společnosti a nově vznikající podnikatelské subjekty získáním teoretických, ale i praktických poznatků právě samotným fungováním polyfunkčního domu, který bude sloužit jako prezentační místo produktů klientů a dodavatelů instalovaných technologie.

celý článek: byznys-energie.cz

Související články


Komentáře

 1. Marek :

  uvěřím, až bude zkolaudováno a začnou se stěhovat první nájemci…

  Thumb up 23 Thumb down 0
 2. dolil :

  “Zajímavostí je i místo, na kterém budova vznikne. Jedná se o brownfield, který v roce 2010 prošel sanací betonových konstrukcí.“

  Thumb up 13 Thumb down 3
 3. Balde :

  ještě že máme ten skelet, až ho dostaví, tak nebudeme mít žádnou dalších kancelářskou stavbu k takovým diskuzím :D

  Thumb up 4 Thumb down 1
 4. Adam (ten hodný) :

  Tolik písmenek …. a dozvěděl jsem se akorát, že jejich PR je velice schopný :)

  Thumb up 16 Thumb down 0
 5. Václav :

  O téhle stavbě by mělo město vydat knížku a přeložit minimálně do 5 jazyků. :D Nova by se zase mohla chytit natáčení seriálu „osudy skeletu“, pač by dosáhla minimálně tolika dílů, jako má zatím seriál Ulice.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 6. Marián Kyral :

  Václav: Já to četl jako „ostudy skeletu“ :-D

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. Robur :

  Už věta na začátku, kde se píše o tom, že brněnská společnost SIC s mladým znojemským jednatelem, jejíž „jedním z hlavních cílů je zvýšit konkurenceschopnost regionu“ působí značně nedůvěryhodně. A další text to jen podtrhuje.
  Chápu, že v naší společnosti (ČR a vlastně celá Evropa), kde lze bez dotací ve větším rozsahu obtížně podnikat jsou tyto slovní obraty nutné (sám už jsem psal mnoho zbytečných zpráv), ale pak je otázkou, zda je to správné. Věty jsou fakticky asi správné, ale myslím, že zbytečně vzletné, např. slova „brownfield prošel sanací betonových konstrukcí“, „objekt sleduje nejnovější trendy udržitelné výstavby“, „postaví se na maximálním využití obnovitelných zdrojů“, „splní polyfunkční objekt požadavky na budovu s téměř nulovou spotřebou energie“, „ vytápět centrum při špičkových požadavcích“, „využití vodních nízkoteplotních systémů a vysoce účinných technologických systémů“, „místo, kde mohou firmy rozvíjet zcela nové směry v oblasti SMART budov“, „využít synergií dalších inovačních pracovišť“, „SIC má v plánu podpořit instituce, společnosti a nově vznikající podnikatelské subjekty získáním teoretických, ale i praktických poznatků právě samotným fungováním polyfunkčního domu, který bude sloužit jako prezentační místo produktů klientů a dodavatelů instalovaných technologie“.
  Zkreslující je také prezentace tepelného čerpadla jako nečeho, co nepotřebuje žádnou energii a pouze ji dává.
  Myslíte si, že když přijdu na vedení společnosti SIC a řeknu, že chci kancelářské prostory na celém patře pro firmu, která bude vozit plyšové medvědy z Číny, že mi řeknou, že mi nic nepronajmou, protože nesplňuji jejich vizi rozvoje regionu v oboru špičkových technologií SMART budov s využitím synergií s vysokými školami a dalšími technologickými firmami a rozvíjející poznatky samotného fungování polyfunkčního domu a inovovanými technologiemi?

  Thumb up 15 Thumb down 1
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  Robur: jenze vis, jak to chodi. ty jim totiz nereknes, ze budes „vozit plyšové medvědy z Číny“, ty jim reknes, ze „Předmětem podnikání je vývoj a výroba unikátního konceptu dětských plyšových společníků s přidanou hodnotou s důrazem na vysokou kvalitu.“

  Thumb up 17 Thumb down 0
 9. Permonik :

  Robur: Taky mám takový pocit.
  Takže v podstatě jde o takové ryžoviště na prachy. Natahnou se tam podnikatelské subjekty podpořené dotacemi, které dostanou 3 měsíce nájmu gratis a pak 3x nájem než v okolních kancelářkých objektech, zdůvodněný tím, že je to místo podnikatelského boomů a jsou tam konexe na „mozkovný“.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 10. Pavel :

  Hynek [msstavby.cz]: :-) děkuji za příspěvky, tak dobře jsem se už dlouho nepobavil.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Erik Gajdošech :

  Přijde mi, že lid ostravský je poněkud skeptický.
  Nejsem naivní, ale věřme trochu :)

  Thumb up 5 Thumb down 1
 12. Marek :

  Erik Gajdošech: asi jako v Saturninovi: „věřil, že pes, který štěká nekouše… a kousali všichni.“ ? =D

  Thumb up 4 Thumb down 0
 13. Permonik :

  Erik Gajdošech: Je skeptický, ale bohužel je to založené na realných zkušenostech.

  Chtěl jsem napsát proč další Innovační centru, ale když se divám tak na všb je z 95 procent obsazené.
  http://cpi.vsb.cz/wp-content/themes/cpi/library/uploads/pi/others/cpivyr2017.pdf (udáj 2016, 2017 jsem nenašel).
  Zde https://www.msk.cz/assets/rozvoj_kraje/inkubatory_2012.pdf je krasný přehled o Invačních centrech v MSK (sice z 2012, není uvedena obsazenost), ale je vidět jak se dotuje nájem.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Michal :

  To jsem zvědavý jak moc SMART to bude co se týká parkování :-D

  Thumb up 8 Thumb down 0
 15. balde :

  dokončení a vybavení budovy bude v roce 2019, je obsazeno více jak 40 % z pronajímatelné plochy 6843 m2.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 16. thvari :

  balde: odkud máte info?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 17. balde :

  thvari: od pronajímatele

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.