Pro obyvatele Českého Těšína je procházka Hlavní třídou v centru města spíše nutným zlem. Její vzhled považují za ostudný. Město se snaží o nápravu, kromě vlastních investic vyzve dopisem k nápravě i soukromníky.
Zástupci těšínské radnice budou v září rozesílat dopisy majitelům některých nemovitostí na Hlavní třídě v centru města. Adresáty budou vlastníci zanedbaných budov. „Rada města je v dopise vyzve k nápravě stavu jejich nemovitostí a připomene možnost získat na opravu i dotaci,“ uvedla mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková. Letos mohli majitelé domů v centru města, jež se v roce 2014 staly součástí památkové zóny, získat od města až 200 tisíc na opravy svých nemovitostí. Jenže o peníze se přihlásil jen jeden zájemce. „Několik lidí nás ale oslovilo po vypršení termínu podávání žádostí, který byl na konci února. Plánujeme proto opakování programu i v příštím roce a je možné, že dojde i k navýšení částky,“ míní referentka památkové péče Beata Křenková.
Vzhled středu města čelí již několik let kritice obyvatel Českého Těšína i jeho návštěvníků. „Je to ostuda. Vypadá to tam jako v čínské čtvrti,“ říká obyvatel města Jan Swienczek. Další Těšíňan pak dodává: „Hlavní třída je v katastrofálním stavu a její vzhled se stále rychle devastuje. A není to jen vzhled, ale i celkový stav. Jako historická výkladní skříň města je tato ulice ostudou.“
Město se snaží vrátit lesk památkové zóně i vlastními silami
Podle zástupců města tato situace nastala po velké privatizaci nebytových prostor do soukromých rukou. „Často se nejedná o stavebně nedostačující stav, ale spíš zanedbanost běžné údržby. Zatímco někteří majitelé se o nemovitosti v místě starají příkladně, jiní o ně příliš nejeví zájem a nechávají na nich viset třeba pět let staré neaktuální silvestrovské plakáty,“ podotýká místostarostka města Gabriela Hřebačková. Nemovitosti v centru města vlastní mimo jiné i českotěšínský zastupitel Petr Sznapka. I on tak zřejmě bude jedním z adresátů dopisu. Ke stavu budov se ale vyjádřit nechtěl. „Na to teď opravdu nemám čas,“ uvedl.
Město se mezitím snaží vrátit lesk památkové zóně i vlastními silami. „Letos rekonstruujeme cenné secesní výkladce a dveře ve výstavním činžovním domě z roku 1904 v Hlavní ulici,“ vysvětluje Křenková. Pod dohledem památkářů dělníci zároveň rekonstruují okna v přízemí budovy Mateřské školy Smetanova z roku 1930, která je od srpna loňského roku kulturní památkou.
celý článek: idnes.cz
bios :
Takový je bohužel pohled skoro na celé Česko a to jsme kdysi byli premianti na východě, stačí se zajet podívat do Polska, ale i na Slovensko, jak jedou…u nás se žvaní a nic z toho, policie na nic, samá herna, verbež v centrech měst, fetky a nikoho to nes..ere…
17.08.2017 21:18skelet :
asi jezdím po jiné ČR
17.08.2017 21:27Slosor :
bios: Taky rád poukazuju na to, když je něco jinde lepší. Ale s tím Slovenskem hrubé nesouhlasím. Jsem z Jablunkovska a když se ocitnu v Čadci, KNM, nebo Žilině, ale i Bratislavě mám pocit, že jsem se vrátil v čase o 30 let. Zanedbaná města, reklamní smog dvakrát větší, než u nás. I Ostrava s jejíma prolukama a betonovou dlažbou za každou cenu by byla na Slovensku perla mezi městy. :)
18.08.2017 06:05Martin [msstavby.cz] :
Slovensko opravdu dobrý příklad není.
18.08.2017 08:27Nicméně za stavem českých měst a veřejného prostoru stojí ti, kdo v nich bydlí. Viz. lidé na fotografii v tomto článku…
Fantomas002 :
Jako ty fasády, výlohy a třeba i zregulovat reklamu, tak jako ve Znojmu a z Těšína bude perla mezi okolními obcemi.
https://www.stream.cz/gebrianvs/10007484-znojmo
21.03.2018 20:09Ondřej :
Výstižné fotky přímo z místa
31.03.2018 18:53https://www.facebook.com/pg/CitySmogCZ/photos/?tab=album&album_id=414276442244194