Bytový dům Janáčkova

Aktuální informace k připravovanému projektu bytového domu na ulici Janáčkova v centru Ostravy.

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz na podzim roku 2015 informoval v médiích o záměru výstavby bytového domu na ulici Janáčkova. Má to být jeden z kroků, jak oživit centrum města.

Jak můžete vidět, objekt je menšího rozsahu a obyvatel se do něj moc nevejde. Dům by se dal přirovnat ke kapce vody v moři. Vliv tohoto objektu na oživení centra je minimální. Oživení centra města by pomohly projekty soukromých investorů, které však obvod s grácií a za pochybných okolností zastavil. Mluvíme o desítkách bytů a tisíce metrů čtverečných prostor kanceláří a komerčních ploch. O těchto projektech jsem informovali v rubrice OVASTORY apod. Investorem objektu má být právě obvod Moravská Ostrava a Přívoz.

[Ing. Jan Havlíček si vyžádal nezveřejňovat své vizualizace na našem webu]

Část smlouvy:
janackova

janackova
janackova

Projekt přiléhá k nemovitostem společnosti Slezské nemovitosti. Majitelem společnosti je JUDr. Semerák, který je lídr současné vládnoucí strany na radnici Moravské Ostravy a Přívoz – Ostravak. Vyšší zastavěnost území, méně volných parcel, tím vyšší cena již stojících nemovitostí.

janackova

janackova

janackova

zdroj: hlidacsmluv.cz

Související články


Komentáře

 1. Balde :

  kdyby každý rok město postavilo jeden takový dům tak by to pomohlo

  Thumb up 12 Thumb down 1
 2. Moon :

  Vypadá to docela v pohodě :) Zajímalo by mě, kdy začnou

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. MM :

  Balde: Město nemá co stavět bytové domy. Za peníze nás všech postaví byty, které se pronajmou komu? Nejvyšší nabídce, kamarádům, sociálně slabým? Takový projekt se nemůže městu nikdy finančně vrátit. Město má poskytnout vhodné podmínky soukromým investorům, samozřejmě s určitou regulací. Ono se totiž může stát, že ten byt vysoutěží vyčůránek za nejvyšší cenu za m2, potom si vyřídí příspěvek na bydlení a žije spokojeně v novém. Za naše peníze. Děkuji, nechci.

  Thumb up 8 Thumb down 9
 4. Nimrod :

  MM: A co takhle – město/obvod má ze zákona povinnost držet určité % bytů, jakožto bytový fond, chcete-li rezervu. Proč by tedy obvod nemohl stavět byty? Ty budou obecní a budou se pronajímat zájemcům klasickou obálkovou metodou. Nedělejte z toho zase strašáka! Pořád voláme po tom, aby se v centru mohlo bydlet, a když se něco (byť malého, souhlasím) začne připravovat, tak je to špatně?

  Thumb up 10 Thumb down 4
 5. Crazym :

  MM: Souhlas, město když už staví by nemělo stavět byty v nejdražším centru města, mělo by stavět sociální vybavenost, jako malé startovací byty pro mladé, nebo naopak jako podporu starším obyvatelům což jsou opět malé byty nebo domy s pečovatelskou službou pro ty kteří potřebují péči. Byty pro sociálně slabé ve vlastnictví obcí by se rozhodně neměly nacházet v atraktivních a tudíž drahých lokalitách. Vždyť ani ty byty které už z nějakých historických důvodů vlastní v centru Ostravy neumí efektivně využít, protože z důvodu velikosti a lokality chtějí za ně nájmy, které samy o sobě vylučují lidi kteří to potřebují, protože zkrátka na ně nemají a ve výsledku v obecních bytech v centru bydlí lidé, kteří žádnou podporu ze strany města nepotřebují. Výsledek vidím třeba na místě kde jsem vyrostl na ulici Chelčického kde si město nechalo několik budov. Tam kde došlo k privatizaci jsou byty neustále obsazené a domy se zvelebují a ty jejich kde jsou paradoxně i 4-5 pokojové byty jsou věčně poloprázdné a město paradoxně do takových domů nacpe milionové částky, které se nikdy nevrátí a chlubí se zvelebováním centra jako zde: http://www.imagehosting.cz/?v=chelickhox.jpg Zkrátka hospodárka jak sviňa :-)

  Thumb up 3 Thumb down 3
 6. meechee_n :

  Město stopne projekt a nic se nestaví – špatně !! Město něco vymyslí a chce stavět – taky špatně !! Víte vy (někteří z vás), co vlastně chcete ?? Chápu, že osoba pana Semeráka na někoho působí jako rudá na býka, ale není ve finále jedno, který developer to postaví ?? Město – jak správně někdo poznamenal – po novele některých zákonů (např. o sociálních službách) – má a bude mít povinnost držet určité procento bytového fondu pod vcelku likvidační pokutou, takže bytová výstavba většinu měst a městských obvodů stejně nemine, takže asi tak … někteří za tímhle vidí bubáky, já vidím další alespoň částečně zastavěnou proluku, což se mi líbí …

  Thumb up 11 Thumb down 2
 7. Martin [msstavby.cz] :

  Hlavně západní společnosti si udržují bytový fond. Například ve Vídni je cca 45% bytů sociálního bydlení. Většinou je to zajímavá architektura http://www.archdaily.com/category/social-housing .

  Pokud si obvod chce zajistit sociální bydlení, tak proč ne. I tento projekt je líbivý. Ať to ale není označováno, jako projekt oživení centra ( to je až výsměch ), ale jako běžná správy bytového fondu sociálního bydlení. Naskýtá se mi však jedno velké ALE. Kde na to vezme? Namátkou jen komedie s nedávnou rekonstrukci pěší třídy 28.října. Kde napřed měl být použit materiál z Číny a poté zádrhel na financování. MOaP by to prý sám neutáhl. Jen namátkou.

  „Náklady na realizaci budou činit cca 27,7 mil. Kč. Obvod bude hradit ze svého rozpočtu 2 mil. Kč, dalších 7,2 mil. Kč půjde z rozpočtu města Ostravy a o zbytek budeme žádat formou dotace z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti NUTS II Moravskoslezsko.“

  Kde tedy obvod vezme peníze na financování bytového domu? Jak jsem napsal v článku. Oživení centra pomůžou investice soukromého sektoru. Ne nerozvážné zatěžování rozpočtu domečky.

  Btw. by mě zajímalo, jak to budou mít s parkováním…

  Thumb up 6 Thumb down 1
 8. Coppola :

  Jednoznačně správný krok. Jak už zmínil martin, je to zcela běžné,že má město své byty, viz nejlepší místo k životu Vídeň…
  A pomůže to i k tomu vysmívanému oživení centra, tohle bude jen jeden dům, ale doufám, že budou přibývat. Tento bude sice v centru, ale v periferní oblasti, které může jen a jen prospět.
  Co se týče financí – pokud to obvod „nepodělá“ tak to pro něj bude z dlouhodobého hlediska výnosné, stejně jako to je výnosné pro ty soukromé developery.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 9. Danek :

  martin [msstavby.cz]: Soukromé investice,souhlas.A taky myslím, že jsme se příliš brzy přestali ptát….jak to vypadá….Amsterdam office,CB centrum,hotel naproti Karoliny a další….už je to definitivně stoplé nebo jsou tam odvolaní a bude se česem stavět….jen u Wáclava víme.Martine…nevíš???

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. Jann :

  Jen pro úplnost, z vizualizace na odkazovaném webu vyplývá, že okna má dům i za rohem, tam kde by měla být štítová zeď. Za dům vede i cesta. Chápu to tak, že plánovaný dům s ochotou využije a opře se o štítovou zeď sousedního historického domu, sám ale nepočítá s tím, že byl součástí blokové zástavby. No škoda, to místo je ideálním prostorem pro rezidenční bydlení a dotvoření bloku. Snad bude někdo později pokračovat v bloku za tou cestou.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 11. Crazym :

  Prohlížím si to znova a na katastru mi vychází, že města je parcela č. 1931/1 a pokud jsem dobře pochopil tu vizualizaci, měl by ten barák být na rohu ulic Masná a Janáčkova. Sice se mi ta „náhoda“ s okolním „Semerákovo“ nelíbí ale pokud by tam město postavilo malometrážní byty do max 2+1 které jsou nejpotřebnější, nic proti tomu v podstatě nemám. Je to zahušťování a osidlování centra a je mi jedno kdo ho provádí a kdo u toho sleduje své zájmy, možná bych dělal to samé kdybych měl příležitost. A pokud to neskončí klasickým kamarádšoftem při stavbě nebo obsazování jen to přivítám pochvalným mručením na adresu města :-)
  Nic to ovšem nemění na tom, že v mém okolí vidím spoustu neobsazených bytů ve vlastnictví města a nelíbí se mi to :-(

  Thumb up 2 Thumb down 0
 12. Hynek [msstavby.cz] :

  meechee_n: ja ti rozumim, ale v tom clanku nikde neni napsano, ze tahle stavba, jako takova, je spatne.
  je tam polemika s oznacenim za oziveni centra (za situace, kdy se zaroven vetsi/centru blizsi projekty zastavily) a dal je poukazano na souvislosti v katastru…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 13. MM :

  meechee_n: Ale já a další upozorňujeme na to, že ostatní developeři mají život s centrálním obvodem velmi složitý, prakticky se tady nestaví vůbec nic. Najednou se objeví projekt, oživení centra, kdy obvod za peníze nás všech postaví bytový dům, nájemní byty. Je jasné, že to nebude sociální bydlení o kterém píšete. Domy pro sociálně potřebné nemají být v samém centru města, to je realita. Jestli tam bude nízké nájemné, pak to nedává smysl, ten dům se nikdy nezaplatí (navíc volné byty má město pořád), pokud bude nájem vysoký, pak to budou byty pro bohaté, které zaplatíme my všichni. Město se bude pasovat do role developera, do role, kterou by měl řešit soukromý sektor. Sociální byty ano, ale žádný luxus a mimo centrum.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 14. Coppola :

  Proč by měly být sociální byty mimo centrum, když je v centru spousta volných ploch a obyvatel málo?

  Thumb up 4 Thumb down 6
 15. Crazym :

  Coppola: Z jednoho prostého důvodu a to je ekonomika. Obzvlášť když se to platí z veřejných peněz :-)

  Thumb up 3 Thumb down 2
 16. meechee_n :

  MM: Já jsem ten „sociální“ aspekt zmínil jen okrajově. Samozřejmě, že to nebudou socíální byty, ale byty nájemní pro „normální“ lidi. Jen jsem chtěl říct, že mi to vlastně nevadí. Město má investovat peníze do projektů, které do něj přivedou lidi, oživí ho, zastaví volné plochy nebo přímo proluky, které tu jsou už od války (a co nestihla válka, dodělali komanči), prostě do „městotvorných“ projektů, jímž bytový dům bezesporu je. To, kdo to postaví a co z toho bude mít je věc jiná, nicméně někdo to postavit musí a vždycky se na tom někdo „opeří“, tak to prostě je. Podstatný je závěr mého příspěvku, tzn. že v centru bude na místě proluky stát barák, ve kterém budou bydlet lidi, což tady potřebujem – a na tohle třeba já osobně ten kousek svých daní dám – rozhodně radši než na pitomosti typu lanovka, zmršená Nádražní, podpora soukromého fotbalového klubu formou nákupu stadionu, který je městu k ničemu … apod.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 17. MM :

  meechee_n: Napíšu to ještě jednou a snad srozumitelně. Developeři by v centru stavěli, ale není jim to umožněno. Není potřeba aby takový dům stavěl obvod z našich daní, on by to postavil developer, ale nemá tu možnost. Chápete ten rozdíl? Pokud by byla krize, nikdo nechtěl stavět, tak pochopím, ale v této době? Nebo ještě jinak, nejnižší ceny na stavební práce jsou během krize a ta dřív nebo později přijde. Pokud by měl obvod moudré představitele, nechá za dražší peníze v době růstu stavět soukromníky a v době krize využije nižších cen a staví obvod. Opakuji, město nemá utrácet peníze nás všech na projekt bydlení pro lidi, kteří si to stejně mohou dovolit. To je absolutní zvrácenost. Sociální bydlení ano, ale mimo centrum.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 18. Skeptik :

  MM: Myslím se, že přeháníte. Např. bytový komplex Preslova má stavební povolení řadu let a nikdo se do stavění nehrne. Developeři nejsou žádní lidumilové, ale obchodníci, kteří jdou za ziskem. Nájemní bydlení má své opodstatnění, každý na hypotéky nedosáhne.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 19. meechee_n :

  Skeptik: Přesně tak. Typickým příkladem je Karolina nebo skelet. V obou případech měli developeři k dispozici lukrativní pozemky, dostatek času vzpamatovat se z krize, různé další ústupky a přesto od další stavební činnosti upostili (v případě skeletu to – snad – dostaví VTK). Oni by totiž ti developeři skutečně rádi stavěli, ale ne bytové domy nebo občanskou vybavenost, ale prefabrikované krabice sluožící jako nákupní centra, tzn. za levno postavit a hned pronajmout/prodat a mít z toho okamžitý finanční prospěch …

  Thumb up 4 Thumb down 2
 20. Martin [msstavby.cz] :

  meechee_n: A pak tu máme bytové domy na Provaznické – vyprodáno. Bytový dům Kotlářova Ostrava-Zábřeh – vyprodáno. Řadové domy Svatá Trojice – 2-3 poslední domy k prodeji ze 14. Rezidence Františkov – 40% rezervací. Bytové domu U Parku ( Slezská Ostrava ) – vyprodáno. Městská brána bude také již vyprodána. V rezidenci na Karolině se prodalo více bytů než ve všech novostavbách po 1989 v centru dohromady. Slušný byt, aby člověk pohledal. Není nabídka.

  Polyfunkční dům Gorkého – stopka.
  Bytový dům Nádražní – stopka.
  Hotel Podšbradova – stopka.
  CBC centrum – stopka.
  Polyfunkční dům u Domu umění – stopka.
  Atp. ..

  A osobně nechápu developera Karoliny. Kancelářská budova bude již téměř plná ( btw. nyní není v centru k pronájmu velký ucelený prostor kanceláří v novostavbě ). Obchodní centrum Forum naplněné a prodané za několik mld. ( Tuším, že to byl kanadský penzijní fond ?) Byty prodány / pronajaty na +80%.

  Jak jsem psal několikrát. Centru prospěje příliv investic veřejných, tak privátních.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 21. meechee_n :

  martin [msstavby.cz]: Já tady nejsem v opozici. Souhlasím s vámi, kteří tvrdíte, že se tady má stavět z peněz privátních, ale i veřejných – koneckonců, to píšeš taky. Já se s vámi nehádám, jenom jsem vyjádřil názor, že to je ve finále vlastně jedno, důležité je, že se staví a já osobně jsem rád za každý byt, který bude následně obydlen a každou zastavěnou proluku, kterých je tady pořád víc, než dost …

  Thumb up 2 Thumb down 0
 22. Martin [msstavby.cz] :

  meechee_n: A já doplňuji, že zde není nezájem stavět. Záleží na investorovi.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 23. Danek :

  martin [msstavby.cz]: To je hnus s těmi stopkami…musí se s tím něco dělat!!!A osobně nechápu developera Karoliny( u této otázky jsem se pousmál)…jde o to , že firma vyhrála tak nějak …dejme tomu ne uplně čistě(pojistka byla nákup trojhalí,před vyhlášením vítěze…to není žadné tajemství)…potom postavila to na čem je největší vývar a jde s kola ven.Už prostě nechtějí vydělat miliony když už vydělali miliardy…..bohužel minulá politická prezentace jim to umožnila.
  Trojhalí se potom vrátilo městu…pojistka již nebyla třeba a na trojhalí peníze nevyděláš…asi tak….Ted chce opravdu přijít ze smysluplným nápadem..třeba toho finančního centra..a proč?a)potřebujem zastavět projekt Karoliny b.)potřebujem posilit sektor služeb.c.)potřebujeme jsem přivést nové investory a lidský potencál…musíme se prostě stát mistem pro business.http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/ostrava-bezplatne-ziska-pozemky-na-nove-karoline-dalsi-chce-koupit-20161021.html

  Thumb up 2 Thumb down 0
 24. thvari :

  Danek: Já musím napsat jednu obecnou věc. Představa, že nějaký investor se bude příkladně starat a opravovat zanedbané kulturní dědictví města výměnou za nějakou investiční příležitost je totální utopie, viz jatka, trojhalí. Ostravský magistrát by už mohl být poučen, že o určitý typ staveb, chce-li je zachovat, se bude muset přičinit sám a na nikoho třetího do nepřehodí. Samozřejmě jiné to je, pokud ten soukromník využívá přímo tu budovu jako u Kampusu Palace. Ale staví-li si někdo obchoďák a kancly, fakt vám u toho vaše (naše) kulturní památky renovovat nebude.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 25. Danek :

  thvari: Tady narážíš na mojí poznámku o trojhalí.A souhlasím s tebou viz.věta představa, že nějaký investor se bude příkladně starat a opravovat zanedbané kulturní dědictví města….
  V tom případě je třeba se zamyslet..proč trojhalí kupovali)proč jim to město prodávalo a dalo jim trumf do kapsy)? Vždyt i v reportažích tehdy zaznělo a to si pamatuji Multidevel.koupili objekt trojhalí a tím se dostali do rukou výrazné trumfy..před vyhlášením vítěze.Vždyt v hlasovaní obyvatel byli až třetí.Postavili se kanceláře) obchodák spolu s obchodnákem v Ustí n.L. za 7,5Miliardy a ty se prodali…ted by měli mít dostatek prostředků na další stavbu…ale jdou od toho pryč…. Prostě dle mě to bylo připraveno MD vydělal prachy a jde od toho.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.