Aupark v Ostravě nevyroste

Lukrativní pozemek rámovaný ulicemi Pivovarskou a Velkou, který Ostrava prodala v polovině roku 2006 společnosti HB Reavis, je teď znovu k mání. Developerská společnost totiž po více než šesti letech zjistila, že není schopná realizovat svůj plán postavit na místě parkoviště velký polyfunkční objekt s názvem Aupark Ostrava. A tak nyní městu nabídla možnost využít předkupního práva na tyto pozemky o rozloze zhruba pět tisíc metrů čtverečních.

Za kolik? Cena je stejná, za kterou pozemek před lety HB Reavis kupoval. Částka, kterou by tedy město muselo v kase najít, přesahuje částku pětatřicet milionů korun. Developer připisuje nerealizovatelnost svého projektu tomu, že v počátcích nemohl koupit pro stavbu další potřebné pozemky na Černé louce. A pak přišla hospodářská krize… „V mezidobí došlo ke změně na realitním trhu, byl realizován konkurenční projekt Nová Karolina. Objektivně se tedy změnily výchozí soutěžní podmínky a náš projekt se stal nerealizovatelným,“ vysvětluje slovenská společnost důvody, proč by se teď pozemků raději zbavila. Cena, za kterou je pořídila a za kterou je chce nyní prodat zpět městu, je navíc podle ní o více než dvacet milionů nižší, než činí aktuální znalecký odhad.

Město už na nabídku zareagovalo, jednoznačně však na ni ještě nekývlo. Zastupitelé zatím schválili postup, podle kterého společnost nejprve vyzvou, aby podle podmínek kupní smlouvy zažádala o vydání stavebního povolení. Bez něj jí ze strany města hrozí pokuta jeden a půl milionu korun. Pokud podmínka splněna nebude, začnou následná jednání o koupi a případném vymáhání pokuty.

„Vzdávají to. Myslím, že by město mělo tento pozemek v centru odkoupit, protože je velmi důležitý a nejde ho nechat bez dozoru. Kdybychom nevyužili předkupního práva a oni to prodali někomu třetímu, tak by na něm mohlo vyrůst něco, o čem bychom nemohli rozhodovat,“ vyjádřil se k prodeji pozemku primátor Petr Kajnar.

Kdyby se prodej uskutečnil, snažilo by se podle něj město nabídnout tuto lukrativní plochu novým zájemcům. Kajnar by na místě parkoviště v budoucnu rád viděl třeba byty, které by pomohly oživit skomírající centrum metropole. „Je mi ale jasné, že v dnešní době bude složité hledat zájemce pro tento pozemek, možná se ho budeme snažit prodat několik let, než najdeme vhodného kupce,“ dodal Kajnar.

zdroj:denik.cz

Související články


Komentáře

 1. Nimrod :

  Chlapi je celkem nechutné a nevkusné jak dovětek „prímátor Kajnar opět válí, pozn. redakce“ vydáváte v kurzivě za pozn. redakce, což může vést k tomu, že se budeme domnívat, že to je redakce Deníku, ze kterého čerpáte. Nechte si prosím své politické postoje na jiná fóra a nezatěžujte (většinou) seriozní debatu o architektuře a stavebnictví svými politickými názory. Díky za pochopení

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. thrpst :

  Jo primátor Kajnar by tam chtěl byty…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Kostelnik :

  ja furt nechapu, proc to musi prodavat jako jeden velky pozemek, na kterem by vyrostla jedna megastavba. puvodne tam dookola stalo urcite aspon 10 domu, a kdyby to prodali jako vice mensich pozemku, nejen ze by mohli snadneji najit kupce, ale navic by tam vyrostlo nekolik ruznorodych budov s odlisnymi fasadami, coz by bylo mnohem vic mestotvorne, nez jedna predimenzovana budova.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. MM :

  Nimrod: Nemyslím, že by redakce řekla něco nepravdivého. Kajnar je duševně nemocný, takový člověk nemůže řídit město. Já bych si představoval primátora optimistu a vizionáře. Kajnar je tlučhuba. Navíc ta jeho prohlášení, opravdu to investory motivuje… PS: Jsem rád, že ten projekt ztroskotal.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. mm :

  Pravda je ale ta, že politika sem opravdu nepatří.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Hynek [msstavby.cz] :

  Nimrod: kazdy je jiny a martin muj nazor na tyhle veci vi od vubec prvnich mailu mezi nama. ale web je hlavne jeho dite, takze jsem se zarek to opakovane nepitvat, samozrejme by melo byt alespon jasne, kdo co psal. tady i pres „pozn. redakce“ to neni uplne jasne, ale uz je to alespon oznaceno. :o) asi bude treba psat „pozn. msstavby“.

  jinak samo i vy to tu korigujete, tak se nebojte ozvat co ano a co ne, maximalne si tu vymenime nazory a trebas z toho neco nenasilne vyplyne :)

  ale zas opacny extrem je nesmysl, co se stavi kde je hodne o politice, takze si nemyslim, ze by bylo spravne zaujmout postoj „tady se o politice nemluvi“. clovek by nemel videt veci cernobile.

  uplne oddelenou kapitolou je pak forma a ucelnost sdeleni, cimz se dostavame zase na zacatek tohohle postu :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Martin [msstavby.cz] :

  Nimrod: Spíše Kajnar se plete, do čeho nemá. Ano, je primátor Ostravy, který sice bydlí 25 km od Ostravy, a jeho slovo má váhu. Ale ať se už přestane vyjadřovat k tomu, jak by mělo být nakládáno s pozemky ve městě. Co vím, v tomhle oboru nestudoval . Pokud ano, je mi líto výsledku kterého dosáhl. Výrok, že je lépe počkat na stabilního investora a počkat… Každému trochu zasvěcenému v urbanismu je jasné. Že pozemek je lepší rozdělit na menší. Území se zastaví postupně. A pokud bude chtí stavět velký investor, klidně zkoupí pozemky všechny. Ale takhle marnit čas. Já osobně bych v tomto území ještě protáhl ulici Dlouhou k Divadlu Loutek. Také jsem rád za nerealizaci Auparku.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Nimrod :

  MM: Vy jste asi lékař, že dokáže diagnostikovat takhle na dálku, v tom případě klobouk dolů. V opačném případě si myslím, že pomoc lékaře potřebujete vy. Chápu, že každý má jiné politické názory, ale takhle na někoho kydat hnůj když ho „doopravdy neznáte“ je fakt ubohost. Vaše ubohost. Neříkám, že vše co se událo „za Kajnara“ je ideální, ale rozhodně nikoho nepomlouvám. Vstupte tedy do politiky a ukažte nám to, jak se to dělá. A ještě: nezapomeňte, že Kajnar v tom není sám, a to, že vystupuje za město nejví souvisí s jeho pozicí a rolí, a prostě tyto věco komentovat musí. Investiční věci má na starosti jeho náměstek – v tomo odbobí již 2. a ten mlčí. To spíše svědčí o jeho kvalitách.

  K tomuto problému: jsem taky rád, že se ten projekt nerealizuje, což však už bylo víceméně jasné dlouho. A rozparcelace na menší má svá pozitiva, to určitě. Teď jen jestli těch pozitiv je více než těch negativ. Každopádně to město může zahrnout do klastru a zkusit vymyslet, co by tam mohlo vzniknouot. Ideální příležitost pro nějakou soutěž, ideovou, diplomkku a pod.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. MM :

  Nimrod: Neplácám jen tak od stolu, člověk slyší a poslouchá a pak se dozví, že Kajnar dopoledne ještě funguje, ale odpoledne končí. Bohužel pro Ostravu je pouze loutka Zaorálka. Není to o tom, kdo je mi bližší politicky. V Ostravě jsou si obě strany absolutně rovny, nemají si co vyčítat. Levá má Kajnara, pravá Madeje. Dál už o tom psát nebudu, vím jak to je, jestli si myslíte opak, je to vaše věc. Děkuji

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Tomas T. :

  Nimrod: Jednou je primator a nese politickou odpovednost. To ze udela nejaky urednik ci namestek nejakou levarnu a on za ni nemuze je sice smutne, ale to meneni nic na tom, ze tu zodpovednost za nej ma. Je to uplne to same jako promopro a Vondra. Ten taky nic nevedel a nemel z toho ani korunu, ale proste sel dopryc…..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek „Rozhodnutí bitvy o lukrativní parkoviště v Ostravě se odkládá“ na idnes.cz: http://goo.gl/6pFQkF

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.