Aktuálně o golfovém hřišti v Hrabůvce

Aktuální informace k výstavbě golfového areálu na území haldy v Ostravě-Hrabůvce.

Osmnáctijamkové mistrovské golfové hřiště, cyklostezky a dokonce i malá vodní nádrž. Takové plány má s uhelnou haldou v Hrabůvce strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group. Haldu o rozloze 150 fotbalových hřišť je nejprve třeba sanovat a především uhasit požáry, protože vnitřek haldy stále prohořívá.

„Celý projekt by měl stát přibližně tři sta milionů korun, které se už v minulosti zavázal uhradit stát. Společnost Vítkovice plánuje pro golfové hřiště využít svrchní část haldy, v dalších místech mají vzniknout stezky pro běžky, bruslaře, ale také pro cyklisty,“ vyjmenovala mluvčí strojírenských Vítkovic Eva Kijonková.

Kdy se halda poprvé otevře lidem z Ostravy a okolí není úplně zřejmé, už teď je ale jisté, že dříve než v roce 2016 to nebude, protože halda by se teprve letos měla začít rekultivovat.

„Jsme ve stadiu výběru dodavatele specializovaných prací. Ministerstvo financí nyní vybírá dodavatele, který by mohl být smluvně potvrzený snad někdy začátkem léta. Samotná realizace zakázky na rekultivaci haldy pak potrvá 18 měsíců,“ uzavřela mluvčí strojírenských Vítkovic.

golf hrabuvka

golf hrabuvka

celý článek: denik.cz, grafika: archiv

Související články


Komentáře

 1. Michal :

  Pěkné, doufám, že to zrealizujou. Důležité bude, aby tu haldu nejdřív uhasili a Světlíkovi nedošly peníze …

  Thumb up 3 Thumb down 4
 2. Balde :

  Michal: a kdo zas bude říkat, že si světlík staví něco pro boháče, tak bych chtělříst, že golf už není jen sport milionářů, a navíc tam mají být cyklostezky, inline a v zimě pro běžky

  Thumb up 3 Thumb down 4
 3. Alois :

  „Celý projekt by měl stát přibližně tři sta milionů korun, které se už v minulosti zavázal uhradit stát“
  Tak to je super, 300 mega vysype z peněz daňových poplatníků stát, aby si Světlík mohl pro kamarády provozovat golfové hřiště… protože už vidím ty zástupy průměrných Ostravanů, jak chodí hrát milionářský „sport“ jménem GOLF :) Ale vůbec nic proti golfu vážení, jen mi není jasné, kdo z nás bude chodit za 1000 Kč (reálná cena) na jednu hru a to nepočítám roční poplatek za členství v klubu!?!? No nic, hlavně, že se budou moct bohatí lidé čím zabavit ;)

  Thumb up 5 Thumb down 9
 4. jp :

  Alois: Pokud vím, tak stát má hradit pouze rekultivaci haldy… To musí podle závazků udělat i bez Světlíkova golfu… Miliónářský sport ? Snobárna ? Chcípnout hlady ? Provokace ? Víte, že tam má být cyklo a inline třeba ? Váš příspěvek přesně ukazuje, proč se vzdělaní a úspěšní lidé 1) Ostravě často vyhýbají 2) Z Ostravy utíkají… Bydlím pod haldou v Hrabůvce a tam starousedlíkům stačí, kyž si koupíte nové auto a natřete nově barák, aby začali závidět, takže příspěvky, jako je ten váš mě nepřekvapuje, celkem typické pro Ostravu…

  Thumb up 15 Thumb down 2
 5. Hynek [msstavby.cz] :

  Alois: frajer jsi ty s tim nakupem, kde to nakupujes?

  (golf karvina)

  Thumb up 11 Thumb down 3
 6. aggu :

  jp: Zajímavé, co jeden dokáže vydedukovat z příspěvku trolla. Asi zase blbost…
  BTW..
  Jedná se o poměrně velkou plochu a tento způsob využití haldy je IMHO velmi vhodný a efektivní. Na blízké „malé“ haldě na Jeremenku (dnes Hornbach) se to ještě dalo zvládnout „seříznutím“ haldy o pár metrů, ale tady by to nikdo nezaplatil. Navíc Jeremenko nehořelo. Bude to fajn sportovní areál u řeky. Lepší využití mě nenapadá. A zmizí další hnědý flek na mapě Ostravy ;)

  Thumb up 6 Thumb down 3
 7. Balde :

  Alois: co si třeba pořádně přečíst článek a zjistit realné ceny :p

  Thumb up 4 Thumb down 2
 8. marian :

  Alois: z takového mixu hlouposti a závisti, jaký tu soudruhu předvádíš, se mi dělá fyzicky zle. 300mega zaplatí stát za uhašení požáru uvnitř haldy – je to jeho povinnost. Co z toho pak majitel pozemku Světlík udělá ti za 1. může být jedno, protože ty stejně budeš sedět doma a nadávat a za 2. – jak psal aggu – moc jiných a lepších možností, než tam vytvořit sportovní areál v úvahu nepřichází.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 9. Jiřík :

  Jedni jsou pro to aby tam pořád byla hnusná vysokopecní struska na které neroste skoro ani strom, zvyšuje v okolí prašnost a přínos zaměstnanosti je tam nulový. Ti druzí chtějí golfové hřiště, které nejen, že zvýší zaměstnanost, budou se tam pořádat různé akce bude tam bujná vegetace a na hřištích bude určitě probíhat plno obchodních schůzek, které mohou pomoct Ostravě. Já osobně stojím na straně těch druhých. Ale když má někdo rád hnusné životní prostředí špatnou náladu mezi lidmi a nezaměstnanost, tak mu jeho názor samozřejmě neberu. :) A těch 300 milionů za ten projekt je nic, když se podíváte za jaké zbytečnosti se v Česku peníze vyhazují.

  Thumb up 5 Thumb down 3
 10. Michal :

  A ti třetí by tam uvítali něco na způsob lesoparku, tedy přístupné zdarma všem.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 11. aggu :

  Michal: „Lesoparků“ je v Ově neúrekom a máme co dělat, aby z nich zase LESOPARKY byly (Bělák, Poruba). Zatím to jsou spíš kompiláty zbytků lesa, náletů, bince ze sídlišť a eroze. Halda už svým tvarem je na lesopark absolutně nevhodná. Je to vyvýšený prostor ve městě na skvěle dostupném místě (v budoucnu i od Kunčic). Na obyčejný lesopark je ho škoda. Jediná věc která mě zajímá je, aby celý prostor byl bez problémů a objížděk prostupný pro pěší a kola ve směru S-J 24hod denně. Abychom nedopadli jako na Karolině ;)

  Thumb up 4 Thumb down 4
 12. Pavlína :

  Cokoliv je lepší než šedivá halda,a je jedno kdo to zaplatí a co tam bude,hlavně ,že se něco změní.Pěkné prostředí udělá vždy milo u srdíčka.V naši republice se rozkrádají státní peníze jako by se nic nedělo.Tak proč neutopit něco v Ostravě,ať máme kde chodit na procházky,třeba i po okolí golfového hřiště.Já golf nehraji,ale na Čeladnou si ráda zajedu třeba na výlet,je to tam moc pěkné.A co se týká některých (mnohých)Ostraváků,tak kdyby nevysedávali pořád v hospodě a nenadávali na svět,měli by možná víc peněz na opravdové zážitky.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 13. Tomas T. :

  aggu: Co myslite s Karolinou? jel jsem tam jiz nekolikrat nakole, ale zadny problem jsem nemel…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 14. aggu :

  Tomas T.: S Karolinou? Její IMHO asi jediný vážnější průser. Není jednoduše a nonstop průchozí, což bych tak nějak v centru města očekával. Monoblok, který znesnadňuje pěší cestu z Šalomouny do centra (urbanistické kurvítko ;)
  A vzhledem k tomu, že halda i budoucí stavba se natlačí až na okraj Ostravice, tak se ptám… Jako obyvatel South Side bych rád chodil na pivko a za kultůrou do Vítkovic po pravém břehu, bo na levý se jen tak nedostanu ;) A cyklostezka je na levém.
  Z náhledů do projektu to není moc poznat, cestičky tam jsou jen v areálu. A ten určitě nebude nonstop free pro všechny.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 15. aggu :

  BTW to že si pletu levou a pravou stranu jsem zjistil už v autoškole ;)

  Thumb up 1 Thumb down 2
 16. radaz :

  To je ale pěkná blbost. Karolina je průchozí i v noci. A když jsou lítačky na lávce náhodou zavřené, výtahem dolů se dostane každý kdo umí číst…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 17. Tomas T. :

  aggu: Ja myslel na kole, protoze jste zminoval kolo. Tak mne nejak nedochazelo kam by jste presne chtel na tom kole jet.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Hynek [msstavby.cz] :

  radaz: ono se jedna o to, ze obejit neni to same jako projit. ale to si nabehli sami, protoze se sveho casu prorekli „Důležité je, aby ulice, které tam jsou, procházely i přes toto obchodní centrum, aby to nebyl monoblok“ http://goo.gl/v5aJ5T (ostravablog.cz 2007).. a od vystavby se to rozpatlava, ze vytah, ktery te vyplivne dole, abysis to obesel, urcite neni pruchodna „ulice“ a ta bariera, kterou slibovali, ze se nevyskytne, tam jaksi je.

  a ja tam teda nechodim, ale litacky pocitam nejsou zavrene „nahodou“, ale 21-9, kdy je centrum, krom potravin, ktere to maji posunute, zavreno.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 19. robert :

  No, slibovali taky, že postaví obchodní a volnočasové cetrum, jaké nemá v Česku obdoby. Myslím, že zrovna tohle se jim povedlo. Ale asi málokdo na začátku chápal, že to myslí zrovna takhle…..

  Thumb up 1 Thumb down 0
 20. aggu :

  radaz: Tak nějak nechápu, proč bych měl při pochůzce v rovinatém centru jezdit výtahem. Nejsme v Lisabonu ;)

  Thumb up 0 Thumb down 2
 21. Marti :

  To už je rychlejší nechodit přes OC, ale obejít/objet celý areál Fukušímy po ul. 28. října. No… bylo by to jednodušší, pokud by neudělali chodník a přechod tak, jak je: Nenápadně vás totiž nasměruje zase k OC… hezký marketingový tah… :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. radaz :

  mrtvej kenny, dobrej kenny, kterému sekunduje pitomec aggu z pohodlí internetu z domova, google mapa karoliny je poněkud staršího data… o čem to tady proboha blabolíte pánové, jaké průchozí ulice, zajděte si tam, ulice, které tam jsou, jsou průchozí. Karolina stoji na okraji centra a za ní je jen rušná silnice a dál už jen les, tak kam dal by jste to chtěli mít průchozí… ale klidně tam můžete jít.. a taky, víte kam?
  pro arggua v zájmu zachovaní rovinatého centra vyhlasuji petici pro zboření lávky do karoliny, odstranění železniční tratě a nádraží Střed, a dále ulice Místecké, aby mohl v klidu a po rovině dojít do Kauflandu, který se tímto bude muset propadnout o deset metrů.
  Pro kennyho specielně, otvírací doba obchodů nemá nic společného s otvírací dobou objektu ve kterém je i kino které končí představení i v jednu ráno a já ještě nikdy neviděl odtamtud vylezat lidi oknem… No hoši, Karolina stoji, s tím nehnete, radši se zaměřte na Ostravici, to je perla centra. Pak si můžete posedět se stojkovci na rovinatem Masarykáči. ;-)

  Thumb up 1 Thumb down 3
 23. Crazym :

  radaz: Tvl, Ty v tom máš taky dobrý hokej :-) Vidím, že Stojkovce a ni ty ostatní moc neznáš, ti už dávno vysedávaj na Karolině v baru naproti obchodního centra. A les? Škoda slov :-( Pro jistotu si ještě jednou přečti článek z Kennyho odkazu: http://goo.gl/v5aJ5T a pak nám řekni co všechno ti pánové z těch slibů splnili a co ne :-)
  Co se týče pohybu na kole já nemám problém řídit se návodem: http://www.youtube.com/watch?v=M-kEqnjIq0o jen nevím co by na to říkala ochranka toho chrámu konzumu :-) Asi opět zorganizuji sraz na bikeforu a dáme si akci Karolina Downhill :D

  Thumb up 1 Thumb down 2
 24. Hynek [msstavby.cz] :

  radaz: tak alespon jsi vtipny.
  co se tyce ulic, tak jsem jen vysvetloval, o cem aggu mluvi, a proc mu nestaci vytah. pokud jde o muj osobni nazor, tak me smer UAN nezajima, pres lavku jsem prosel jednou pres den, kdyz jsem sel domu z nadrazi. v karoline se vyskytuju jednou za pul roku vetsinou autem.

  a k oteviraci dobe, ty pises, ze „litacky“ jsou zavrene „nahodou“. tak dobre, oteviraci doba nesouvisi se jejich zaviranim jsou zavrene „nahodou“, je mi to uprimne jedno. :) jak jsem psal, byl to jen muj predpoklad, zrejme byl mylny, no problem.

  a nemuzu rict, ze bych byl nejaky militantni odpurce karoliny, je to pro mne obchodak s kinem a taky ho tak vyuzivam, pokud je z nejakeho duvodu problem neco vyridit blize (coz se stane zhruba v intervalu viz vyse). ale mas pravdu, ze pokud bych si mel vybrat, tak posedet si urcite pujdu spis na masarykac, nez do (jakekoliv) krabice (ackoliv nepopiram, ze venkovni terasa v karoline ma neco do sebe).

  Thumb up 1 Thumb down 1
 25. aggu :

  radaz: Nevím jestli přijmeš poznámku od takového pitomce jako jsem já, ale výškový rozdíl mezi Karolinou a parkovištěm Kauflandu je pouze 3 – 4 m. A to ještě Kaufland leží na navážce. Místecká je s Karolinou cca v rovině. Ona to totiž odjakživa rovina byla, říkávalo se jí údolí Ostravice a teprve Don Bosco leží na okraji vyšší terasy. Až přišli jíní pitomci, kvůli kterým tedy musíme na rovině používat výtah.
  Těch 10 m to tě asi mate frýdlantský most. Nebo něco jiného, nevím..
  Ale tady nejde o blbý výtah, ale o princip. Od Šalamouny k centru je pěší koridor. Nevím proč by měl procházet budovou. Ale budiž, i to se občas stane, třeba v NY nebo v Tokiu. Ale pak nevím, proč ten chodník zavřít. Když už si Multi vybásnilo v centru hranatou pyramidu, mělo naprojektovat volně průchozí koridor.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 26. aggu :

  Živě si tam dovedu představit travelator v prosklené troubě proříznutý celou Karolinou ;)
  U mně konec offtopic, chudák golf…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 27. thrpst :

  Za 300 mil. ze státních peněz golfové hřiště pro obchodní společnost. To je opravdu neuvěřitelné.

  Thumb up 1 Thumb down 5
 28. thrpst :

  Chudák golfista který by musel hrát na hřišti jaké je na vizualizaci. Vypadá to na tunel.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 29. Balde :

  thrpst: hej ty jsi asi negramotný kámo ? tam se jasně píše, že stát se po revoluci zavázal, že všechny ekologické zátěže odstraní na vlastní náklady, protože v dobách komunismu sám vytvořil, tu stavbu hriště bude platit Světlík

  Thumb up 4 Thumb down 1
 30. balde :

  začala sanace haldy, tak snad bude následovat i plánované nové využití, pokud by bylo nějake info piště

  Thumb up 2 Thumb down 0
 31. Danek :

  balde: Díky za info.Na tohle se moc těším.V této stavbě vidím jen samá pozitiva.Zanikne ekoleogická zátěž,zmízí absolutně nevyužitá hnusná plocha, vznikne golfové hřiště pro v Ostravě působící managery nebo nově přichazejicí managery další důvod proč přijít právě tady.Kdo golf nehraje tak volnočasové aktivity jako procházky,cyklostejka a jiné…..za mě super.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 32. thvari :

  balde: odkud o tom víš?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 33. balde :

  thvari: nedávno to bylo v televizi, že začala, pokud si date do vyhledávače sanace haldy hrabuvka vyjede vám i odkaz na ministerstvo financí které to financuje, má dojít k uhašení, celá halda už je očištěna od dřevin, pak dojde k navážce jílu aby se zabránilo průniku kyslíku aby opět nezačala hořet a pak snad Světlík zamaká a udělá s toho to co zamýšlí

  Thumb up 3 Thumb down 0
 34. Martin [msstavby.cz] :

  Btw. včera bylo ve zprávách o projektu splavnění Odry až po Mošnov pro lodní dopravu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 35. thvari :

  martin [msstavby.cz]: Zemanův kanál. na tom má také zájem světlík, protože by to zlevnilo přepravu jeho produktů. ale téměř všude ve sdělovacích prostředcích o tom mluví jako o nehorázném nesmyslu.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 36. balde :

  martin [msstavby.cz]: stačilo by splavnit Odru do Bohumína protačátek. Na polském území je splavná tak to je protáhnout až k nám

  Thumb up 1 Thumb down 0
 37. Martin [msstavby.cz] :

  Nn, to není Zemanův kanál. Reportáž začíná od 3. min.
  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10320835092-udalosti-v-regionech-plus-ostrava/415231100020520-udalosti-v-regionech-plus

  Thumb up 0 Thumb down 0
 38. thvari :

  martin [msstavby.cz]: aha, už jsem to zhlédl. nevypadá to tak zbytečně megalomansky. uvidíme…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 39. Danek :

  thvari: Však to taky chápu, že u tohoto se jedná prodloužení splavnění Odry z Polska přes Ostravu do Mošnova.To by jednou návrh nějakého architekta včetně překladiště u Bohumína…bylo to i tady.Není to splavnění Odry,Labe a Dunaje.Defakto od moře k moři ale okleštěná varianta.Z Polska sem.Lze realizovat za relativně dobré prachy a poměrně rychle.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 40. Danek :

  thvari: Posilám další info co jsem našel,cenu atd.http://www.ostrava-online.cz/zpravy/regiony-v-prihranici-nutne-potrebuji-prodlouzit-splavneni-odry

  Thumb up 1 Thumb down 0
 41. S200 :

  Obávám se, že budovatelé vodních cest mají klasicky velké oči. Ono se stačí podívat na využití splavného úseku Odry. Je opravdu velká vzácnost tam potkat nějakou loď. Přístav Koźle je nefunkční a zdevastovaný (kdyby byl o vodní dopravu takový zájem, jistě by k jeho uzavření nedošlo). Přístav Gliwice má z velké části pronajatý kontejnerový operátor PCC Intermodal, který jej využívá pro překládku kontejnerů silnice-železnice (o přepravě po vodě neuvažuje). PCC Intermodal by nejradši kus přístavu zasypal a tím rozšířil plochu pro kolejiště a skladování kontejnerů. Sice by to nikomu nevadilo, ale stálo by to hodně peněz, tak k tomu zasypání asi brzy nedojde.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 42. balde :

  golfové hřiště nebude, i když právě teď probíhá sanace haldy Hrabůvka, viz dnešní článek na idnesu

  Thumb up 3 Thumb down 0
 43. thvari :

  balde: Tak to je škoda, proč už s tím nepočítají? Nedosáhnou na dotace nebo jaký je důvod?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 44. jp :

  Na webu hrabova.info jsem našel odkaz na flickr s novými fotkami z napouštění „jezera“ na haldě v Hrabůvce: https://www.flickr.com/photos/128017818@N04/albums/72157670775316081

  Thumb up 3 Thumb down 0
 45. acdlcia [msstavby.cz] :

  To už se dneska nedá udělat jezero bez hadry?

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.