Na haldě bude golf, ale i trasy na brusle a běžky

Rozlehlá halda v Hrabůvce, z níž se dnes nabízí zajímavý výhled na Ostravu, řeku Ostravici i panoráma Beskyd, by měla být brzy lákavým sportovně-turistickým cílem. Proměnit se má totiž v golfový resort s mistrovským osmnáctijamkovým hřištěm. To ale není vše.Součástí projektu jsou stezky pro cyklisty a in-line bruslaře, v zimě si přijdou na své i běžkaři.Golfové hřiště na haldě v Hrabůvce je součástí projektu Nových Vítkovic. Halda se svým umístěním a možnostmi přímo nabízí k využití ke sportovním účelům. Studie golfového hřiště byla zadána renomovanému americkému architektovi Bobu Waltonovi, který stojí za řadou kvalitních golfových hřišť.Pro nás jsou neznámější slovenské Tále, na kterých právě tento víkend vrcholí druhý ročník profesionálního turnaje Allianz Ladies Slovak Open 2011 z Ladies European Tour, kde se sešla elita evropských a světových hráček golfu.Výstavba areálu na haldě v Hrabůvce je plánována ve třech etapách. Ta první představuje vybudování příjezdové komunikace, parkoviště, menší vodní plochy, cvičného odpaliště a devítijamkové golfové akademie a technického zázemí včetně provizorního golf klubu.“V rámci následující druhé etapy musí vzniknout velká centrální vodní plocha, na které bude celý areál závislý. V třetí etapě výstavby se pak vybuduje mistrovské osmnáctijamkové golfové hřiště s délkou přes šest a půl kilometru. Vše má doplnit stavba originálního a moderního golfového klubu se vším potřebným zázemím, jehož umístění i celkovou vizualizaci v současnosti připravuje architekt Josef Pleskot z AP ateliéru,“ vysvětluje Jan Světlík, šéf společnosti Vítkovice Holding.

Golfový klub se skleněnými průhledy
Architekti z AP Ateliéru zhruba před rokem a půl vypracovali pro účely golfového klubu na haldě Hrabůvka ověřovací studii na využití malého historického plynojemu, který se nachází v průmyslovém areálu Vítkovic.“Vznikla zajímavá architektonická koláž situovaná do přírodního prostředí rekultivované haldy. Ukázalo se však, že starý opuštěný plynojem nebude snadné získat. Proto jsme nedávno navrhli nové řešení odvozené z jakéhosi archetypu solidní průmyslové haly se sedlovou střechou. Ta bude ozvláštněna dvěma rafinovanými zářezy, které budou celoplošně prosklené a nabídnou výhledy na scenerii samotného hřiště,“ uvádí Josef Pleskot.Tato nově řešená a originální ocelová bílá stavba by v sobě měla ukrývat restauraci, šatny, recepci, fitness, golfový obchod a řadu dalších doplňkových fukcí.

První etapa bude v roce 2013
Podstatná pro celý areál je už zmíněná velká vodní plocha, která bude společně s dalšími menšími vodními prvky nejen okrasou areálu, ale zejména také zatraktivněním golfové hry. V souladu s širším architektonickým plánem proběhne také výsadba nových kvalitních stromů a dřevin jako náhrada za nevhodné náletové dřeviny.“Naším úkolem číslo jedna je realizovat v nejkratším možném termínu první část projektu. Zahájení provozu areálu, respektive jeho první etapy, předpokládáme v průběhu roku 2013,“ říká Hana Bártková, vedoucí odboru ekologie a tribotechniky strojírenského holdingu Vítkovice.

Ostrava jako golfová destinace
Značnou předností nového hřiště bude jeho umístění přímo uprostřed města. Areál nacházející se v těsné blízkosti městské hromadné dopravy a ulice Místecké tak bude pro lidi rychle a snadno dostupný. To je výhoda, jež areálům tohoto typu povětšinou chybí.“Takto unikátních golfových hřišť lokalizovaných v samém centru města je v celé Evropě pouze několik. V našem regionu jde pak o zcela ojedinělý golfový projekt, ostatní zdejší areály (Kravaře, Šilheřovice, Ropice, Ostravice, Čeladná, Karviná nebo Rožnov pod Radhoštěm – pozn. redakce) jsou ve vzdálenosti řádově deset až padesát kilometrů od Ostravy,“ konstatuje Halina Ryšková, specialistka personálního oddělení společnosti Vítkovice Holding.Hřiště se tak navíc může stát významným činitelem turistického ruchu celého města. Přiblíží Ostravu golfovému světu, čímž jí otevře zbrusu nové obzory a možnosti.Na své si zde přijde každý
Hřiště na haldě bude určeno golfistům všech herních úrovní a věkových kategorií. Devítijamková akademie a přítomnost profesionálních trenérů nabídne ideální golfové podmínky pro začínající hráče, mistrovské víceúrovňové osmnáctijamkové hřiště zase pro kvalitní golfovou hru.“Hra na obou devítkách bude odpovídat požadovaným moderním trendům dnešní doby, podle kterých se řídí tvarování hřiště, délka a obtížnost jamek, rozložení překážek, velikost greenů či zakomponování vodních ploch,“ říká dále Ryšková s tím, že v areálu nebudou chybět ani cvičné plochy.

zdroj:denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.