Zateplení objektu Nové radnice

Vizualizace a popis zateplení ostravského magistrátu.

DRUHÁ ČÁST ČLÁNKU ZDE: OVASTORY

Jelikož je energetická náročnost objektu Nové radnice ( Magistrát města Ostravy ) příliš vysoká, bylo rozhodnuto o projektu „Energetická úspora objektu Nová radnice, Prokešovo náměstí, Ostrava“. V rámci projektu dojde k zateplení celého zdiva budovy tepelnou izolací XPS, EPS. V exponovaných místech skelnou vatou. Barevná fasáda omítky je diferencována v rizalitových částech jiným odstínem. Menší patrové, soklové a korunní římsy budou osekány a zarovnány se zbytkem fasády.
Jelikož se v současné době kovová vyhlídková věž objektu technicky „chová“ jako velké otopné těleso, dojde i na zateplení vyhlídkové věže. Věž bude poté povrchově upravena fasádní omítkou barvou obdobné současné kovové podobě.
Dalšími velkými tepelnými mosty objektu jsou přední předsazený vstup a zadní dvoupatrová předsazená část směřující do parku Komenského sady. Tyto části budou rovněž zatepleny. K docílení co nejrealističtějšího vzhledu budou přes šablonu nakresleny spáry kamenného obkladu. V objektu budou dále vyměněny všechny otvory oken a dveří.
Střecha budovy bude z interiéru zateplena foukanou izolací. Exteriér bude ošetřen od koroze a opětovně natřen. Počítá se i s výměnou všech svodů. Z důvodu umístění objektu v centru tak velkého města jako Ostrava. Jsou kvůli znečištění ovzduší zvoleny pestřejší barvy, aby déle vydržela barevnost.

Aktuální energetická náročnost budovy je přibližně 322 kWh/m2. Uhlíkova stopa tedy 425t CO2/rok. Zateplením se dle výpočtů sníží až o 62%.
Cena revitalizace je odhadována přibližně na 242 334 tis. kč. Avšak zde se předpokládá snížení ceny díky veřejné soutěži o cca 40-52%. Dotace Evropské unie poté bude činit až 80%.

Vizualizace zateplení jsou zjednodušené a jen demonstrační pro barevné ztvárnění…

magistrat

magistrat

magistrat

zdroj: aprilovyzert.cz

Související články


Komentáře

 1. Balde :

  no to jsem fakt zvedav

  Thumb up 0 Thumb down 2
 2. LP :

  Viděl jsem hada srát, žábu bušit pěstí do skály, koně zvracet v barvách, ale tohle…

  Thumb up 8 Thumb down 0
 3. Nimrod :

  O tomto už se hovoří roky, tak uvidíme. Chlapi okdud je zdroj? Už je to jisté? Jediné čeho se bojím, jsou ty barvy…

  Thumb up 1 Thumb down 3
 4. Lukáš :

  1. dubna dneska není, Silvestr taky ne, takže je to asi myšleno vážně, co? Cítím se lehce vyděšen…

  Thumb up 7 Thumb down 1
 5. Alex :

  Hmmmm, a tak to jo….

  Nemovitá kulturní památka… a zateplený kamenný obklad, svěží zelená barvička věže a do omítky na polystyrénu podle pravítka fixem namalované spáry původního obkladu… No, pročpak by ne, v Ostravě je možné všechno.

  Jen ten rozpočet… Při znalosti kapacity ostravských veřejnoprávních penězovodů ve směru Palyza – Dědic – Novák je čtvrtmiliarda trochu podstřelená. Významný ostravský tenista Novák má mnohem větší břicho. A od té doby, co nadřel užívání dlouhých samohlásek, učí se uvažovat v pražských rozměrech.

  Jako apríl zkrátka dobrý, jen o půldruhý měsíc dříve.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 6. Alex :

  … a ty údaje o energetické náročnosti a uhlíkové stopě:-)

  Jak se zdá, roční energetická spotřeba ostravské radnice odpovídá přibližně produkci Temelína.

  Ovšem autor energetického auditu zapomněl započíst vnitřní zdroje. Je přeci známo, že na radnici pracují všichni tak, že se jim kouří od rukou, z hlav i ostatních tělesných údů, orgánů a dutin…

  Thumb up 6 Thumb down 1
 7. Coppola :

  :-D Ten kdo to vymyslel je fakt hlava. Doufám, že jim to památkáři zatrhnou.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 8. Johanes :

  A ja si myslel, ze se jedna o april. V prubehu cteni jsem s hruzou zjistoval ze to mysli vazne. Pripomelo mi to reportaz o zateplovani katedraly sv. Vita.
  Ta nahrada kamene fasady za polystyren a medeneho oblozeni za vatu to je fakt maras…

  Thumb up 4 Thumb down 1
 9. Thunderbird :

  Destrukce. Totální!

  Thumb up 3 Thumb down 0
 10. Pavel :

  Bože, jen to ne! Osekat, natřít, změnit, snad je to apríl..

  Thumb up 1 Thumb down 0
 11. Pavel :

  To musí být nějaký žert. Přece nebudou zateplovat věž, kde nikdo stabilně není. Navíc se určitě samo těleso věže nevytápí (tím nemyslím tu zděnou základnu). Není to apríl?

  Thumb up 4 Thumb down 1
 12. Michal :

  Někdo si půl minuty hrál s photoshopem a místní výkvět z toho okamžitě udělal Pearl Harbor.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 13. robert :

  Kluci, kluci. Snaha dobrá, ale Apríl teprve bude.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 14. rýša :

  Hahaha, hihihi, huhuhu, hehehe,možná že se ž srandičky nedělaj jen na apríla, ale i na valentýna. :))))))))))))

  Thumb up 0 Thumb down 3
 15. thvari :

  jedine smysluplne co me napada rict je ze ta vez opravit potrebuje, je strasne opryskana. ale jinak jsem, jako spousta nade mnou, taky usilovne vyhanel z hlavy ten 1. duben

  Thumb up 1 Thumb down 2
 16. Toby :

  Vobhodit měděnou věž polystyrenem. To je blbý vtip že? :D ….

  Thumb up 1 Thumb down 1
 17. Martin [msstavby.cz] :

  Nimrod: Zdroj si nepřál být uveden a my požadavky od čtenářů, co zašlou materiál, ctíme.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 18. MM :

  Pobavilo. Ta kombinace oranžové a žluté, která je tak oblíbená při zateplování paneláků je příšerná. Já si myslím, že tady město zaspalo a mělo už před boomem zateplení vydat nějakou směrnici, něco jako ve Zlíně. Baráky v centru jsou opravené, ale v jednotném barevném stylu. Šedé paneláky nahradilo barevné šílenství, bohužel :-(

  Thumb up 3 Thumb down 1
 19. MarianL :

  Jj Zlín a jejich Jižní Svahy jsou ukázkový příklad revitalizace paneláků. Všechny mají po zateplení stejné barvy (šedá a cihlově oranžová) plastové okna mají původní rozvržení atd.

  Ostrava je v zateplování opravdový humus. Jeden panelák o třech vchodech má každou sekci s jinými okny, batvami a lodžiemi. Aspoň, že se tu nevyskytuje mor v podobě sedlových střech doděláváných na paneláky.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 20. thvari :

  Ostrava je nejzelenější město v republice. True dat.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 21. riltr :

  dobrý joke!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. ruda :

  Tak to už si zateplíme i Pražský hrad ne ? a co Karlův most co vy na to …. to by turismus ještě více narostl :-) ….Jak to bylo v tom filmu ? …jooooo… Chce se mi zvracet !

  Thumb up 1 Thumb down 0
 23. acdlcia [msstavby.cz] :

  MarianL: Ale vyskytuje – http://www.mapy.cz/s/fLB2

  Thumb up 0 Thumb down 1
 24. aggu :

  Chci vidět nějakého ostravského politika, který s vážnou tváří předstoupí na tiskovce a hrdě představí barevné TODLENCTO (imho adekvátní výraz). Teda jednoho znám, sedí na radnici v Čertově Lhotce, ale tam strašá, tam je to jedno. Možná ještě jeden Přítel z majetkového na magistrátě.
  Nechci malovat čerta na zeď, ale i Prokešák začíná být prokletý. Ikarus, lokokůň… Barvičky by mizanscénu té tragédie hezky dotvořily.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 25. Crazym :

  aggu: Hihi, chvíli mi to trvalo než jsem to pobral s tou Čertovou Lhotkou :D Dobrý :D S Lianou mám vlastní zkušenosti ještě z doby kdy jsem měl firmu na Hulváckém koupališti a její architektoschopnosti mě vždy bavily, viz fasáda té školy nebo co to bylo na Zelené ke které se tak hrdě hlásila :-) A její čachry s cizím majetkem mě bavily ještě víc…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 26. David Boor :

  Kterápak firma se na tom ovatí?????

  Thumb up 1 Thumb down 0
 27. MarianL :

  acdlcia [msstavby.cz]:

  To je ještě nic. Podívejte se do Hodonína – tam je sedlovka skoro na všech (bez nadsázky). Sedlová střecha je tam adi priorita č.1, protože se tam vyskytuje i spousta nezateplených neopravených paneláků, ale sedlovou střechu mají.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 28. valník :

  Kdo tuhle zvrhlost vymyslel? Macura, nový primátor? Takové zvěrstvo s tou naší radniční věží udělají…
  VIZUALIZACE NEJSOU NIC JINÉHO, NEŽ V MALOVÁNÍ VYBARVENÉ FASÁDY A KOMPLETNĚ ZEZELENALÁ VĚŽ!!!
  Realita bude krutá až nechutná, ještě žádné zateplování nedopadlo do původního historického stavu :((

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. mJožka :

  Ještě se prý zvažovala možnost Novou radnici zbourat celou a postavit nízkoenergetickou úplně přesnou kopii. Laik neměl poznat na první pohled rozdíl. Něco jako „Stejná stavba – po 100 letech (s aktuálními technologiemi)“. Tam se pohybovalo snížení energetické náročnosti o cca 83 % (pokud se to dá vůbec srovnávat). Ale to už památkáři odmítli kategoricky ;)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 30. thvari :

  já bych postavil úplně novou Novou radnici. pak budem mít dvě historické.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 31. Rýša :

  A jaká byla energetická náročnost v době postavení radnice? Už mě totiž ty dnešní „energetické náročnosti“ poněkud lezou na nervy. Dříve nehleděli na energetickou náročnost budovy, ale v budově pracovali za normální plat pro občany. Dnes plná huba energetické náročnosti a za velký plat si tam vyhřívají prdel, občan je jím ukradený.
  Stejně si ovšem myslím, že tenhle projekt je jen žertík….

  Thumb up 1 Thumb down 1
 32. Andrea Vojkovská :

  Hezký den všem, radnice je chráněnou kulturní památkou. Rozhodně se nepromění podle vizualizací, které jste zde mohli vidět. Zcela určitě se jedná o žert:-). Andrea Vojkovská, tisková mluvčí Ostravy

  Thumb up 6 Thumb down 0
 33. ruda :

  Děkuji paní Vojkovské za vyjasnění situace . Je mi líto ,že takto jinak seriozní portál a také velmi sledovaný všemi Ostravany ,kteří pro to město tak říkajíc „dýchají“ umožnil setrvání této vskutku poplašné informace zde a nadále i umožňuje . Recesi mám rád ,ale měla by být inteligentní a musí pobavit viz zde postarší podařená známá reportáž o zateplení chrámu sv.Víta https://www.youtube.com/watch?v=bT6lo-DtzPc :-)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 34. Martin [msstavby.cz] :

  ruda: Ale chlapče, tohle má právě hloubku a opravdu jsme si nešlehli, jak se píše různě po netu. Více publikujeme v pondělí!

  Thumb up 2 Thumb down 7
 35. Rýša :

  Andrea Vojkovská: …v Ostravě je víc kulturních památek, které i „díky“ městu dopadly jak dopadly. Myslím že nemusím jmenovat, všichni víme o které stavby se jedná.

  Thumb up 2 Thumb down 4
 36. Crazym :

  Rýša: Hihi, a taky všichni víme, kdo jim u toho dělal hlásnou troubu :D

  Thumb up 3 Thumb down 3
 37. ruda :

  Tož Martine, těšíme se na pondělní pointu :-)

  Thumb up 1 Thumb down 1
 38. Hynek [msstavby.cz] :

  Komentáře pod tímto článkem jsou uzavřeny, diskuze pokračuje v článku OVASTORY. Děkujeme za pochopení.

  Thumb up 1 Thumb down 0