Zateplení objektu Nové radnice

Vizualizace a popis zateplení ostravského magistrátu.

DRUHÁ ČÁST ČLÁNKU ZDE: OVASTORY

Jelikož je energetická náročnost objektu Nové radnice ( Magistrát města Ostravy ) příliš vysoká, bylo rozhodnuto o projektu „Energetická úspora objektu Nová radnice, Prokešovo náměstí, Ostrava“. V rámci projektu dojde k zateplení celého zdiva budovy tepelnou izolací XPS, EPS. V exponovaných místech skelnou vatou. Barevná fasáda omítky je diferencována v rizalitových částech jiným odstínem. Menší patrové, soklové a korunní římsy budou osekány a zarovnány se zbytkem fasády.
Jelikož se v současné době kovová vyhlídková věž objektu technicky „chová“ jako velké otopné těleso, dojde i na zateplení vyhlídkové věže. Věž bude poté povrchově upravena fasádní omítkou barvou obdobné současné kovové podobě.
Dalšími velkými tepelnými mosty objektu jsou přední předsazený vstup a zadní dvoupatrová předsazená část směřující do parku Komenského sady. Tyto části budou rovněž zatepleny. K docílení co nejrealističtějšího vzhledu budou přes šablonu nakresleny spáry kamenného obkladu. V objektu budou dále vyměněny všechny otvory oken a dveří.
Střecha budovy bude z interiéru zateplena foukanou izolací. Exteriér bude ošetřen od koroze a opětovně natřen. Počítá se i s výměnou všech svodů. Z důvodu umístění objektu v centru tak velkého města jako Ostrava. Jsou kvůli znečištění ovzduší zvoleny pestřejší barvy, aby déle vydržela barevnost.

Aktuální energetická náročnost budovy je přibližně 322 kWh/m2. Uhlíkova stopa tedy 425t CO2/rok. Zateplením se dle výpočtů sníží až o 62%.
Cena revitalizace je odhadována přibližně na 242 334 tis. kč. Avšak zde se předpokládá snížení ceny díky veřejné soutěži o cca 40-52%. Dotace Evropské unie poté bude činit až 80%.

Vizualizace zateplení jsou zjednodušené a jen demonstrační pro barevné ztvárnění…

magistrat

magistrat

magistrat

Související články


Komentáře

 1. Balde :

  no to jsem fakt zvedav

  Thumb up  Thumb down
 2. LP :

  Viděl jsem hada srát, žábu bušit pěstí do skály, koně zvracet v barvách, ale tohle…

  Thumb up  Thumb down
 3. Nimrod :

  O tomto už se hovoří roky, tak uvidíme. Chlapi okdud je zdroj? Už je to jisté? Jediné čeho se bojím, jsou ty barvy…

  Thumb up  Thumb down
 4. Lukáš :

  1. dubna dneska není, Silvestr taky ne, takže je to asi myšleno vážně, co? Cítím se lehce vyděšen…

  Thumb up  Thumb down
 5. Alex :

  Hmmmm, a tak to jo….

  Nemovitá kulturní památka… a zateplený kamenný obklad, svěží zelená barvička věže a do omítky na polystyrénu podle pravítka fixem namalované spáry původního obkladu… No, pročpak by ne, v Ostravě je možné všechno.

  Jen ten rozpočet… Při znalosti kapacity ostravských veřejnoprávních penězovodů ve směru Palyza – Dědic – Novák je čtvrtmiliarda trochu podstřelená. Významný ostravský tenista Novák má mnohem větší břicho. A od té doby, co nadřel užívání dlouhých samohlásek, učí se uvažovat v pražských rozměrech.

  Jako apríl zkrátka dobrý, jen o půldruhý měsíc dříve.

  Thumb up  Thumb down
 6. Alex :

  … a ty údaje o energetické náročnosti a uhlíkové stopě:-)

  Jak se zdá, roční energetická spotřeba ostravské radnice odpovídá přibližně produkci Temelína.

  Ovšem autor energetického auditu zapomněl započíst vnitřní zdroje. Je přeci známo, že na radnici pracují všichni tak, že se jim kouří od rukou, z hlav i ostatních tělesných údů, orgánů a dutin…

  Thumb up  Thumb down
 7. Coppola :

  :-D Ten kdo to vymyslel je fakt hlava. Doufám, že jim to památkáři zatrhnou.

  Thumb up  Thumb down
 8. Johanes :

  A ja si myslel, ze se jedna o april. V prubehu cteni jsem s hruzou zjistoval ze to mysli vazne. Pripomelo mi to reportaz o zateplovani katedraly sv. Vita.
  Ta nahrada kamene fasady za polystyren a medeneho oblozeni za vatu to je fakt maras…

  Thumb up  Thumb down
 9. Thunderbird :

  Destrukce. Totální!

  Thumb up  Thumb down
 10. Pavel :

  Bože, jen to ne! Osekat, natřít, změnit, snad je to apríl..

  Thumb up  Thumb down
 11. Pavel :

  To musí být nějaký žert. Přece nebudou zateplovat věž, kde nikdo stabilně není. Navíc se určitě samo těleso věže nevytápí (tím nemyslím tu zděnou základnu). Není to apríl?

  Thumb up  Thumb down
 12. Michal :

  Někdo si půl minuty hrál s photoshopem a místní výkvět z toho okamžitě udělal Pearl Harbor.

  Thumb up  Thumb down
 13. robert :

  Kluci, kluci. Snaha dobrá, ale Apríl teprve bude.

  Thumb up  Thumb down
 14. rýša :

  Hahaha, hihihi, huhuhu, hehehe,možná že se ž srandičky nedělaj jen na apríla, ale i na valentýna. :))))))))))))

  Thumb up  Thumb down
 15. thvari :

  jedine smysluplne co me napada rict je ze ta vez opravit potrebuje, je strasne opryskana. ale jinak jsem, jako spousta nade mnou, taky usilovne vyhanel z hlavy ten 1. duben

  Thumb up  Thumb down
 16. Toby :

  Vobhodit měděnou věž polystyrenem. To je blbý vtip že? :D ….

  Thumb up  Thumb down
 17. Martin [msstavby.cz] :

  Nimrod: Zdroj si nepřál být uveden a my požadavky od čtenářů, co zašlou materiál, ctíme.

  Thumb up  Thumb down
 18. MM :

  Pobavilo. Ta kombinace oranžové a žluté, která je tak oblíbená při zateplování paneláků je příšerná. Já si myslím, že tady město zaspalo a mělo už před boomem zateplení vydat nějakou směrnici, něco jako ve Zlíně. Baráky v centru jsou opravené, ale v jednotném barevném stylu. Šedé paneláky nahradilo barevné šílenství, bohužel :-(

  Thumb up  Thumb down
 19. MarianL :

  Jj Zlín a jejich Jižní Svahy jsou ukázkový příklad revitalizace paneláků. Všechny mají po zateplení stejné barvy (šedá a cihlově oranžová) plastové okna mají původní rozvržení atd.

  Ostrava je v zateplování opravdový humus. Jeden panelák o třech vchodech má každou sekci s jinými okny, batvami a lodžiemi. Aspoň, že se tu nevyskytuje mor v podobě sedlových střech doděláváných na paneláky.

  Thumb up  Thumb down
 20. thvari :

  Ostrava je nejzelenější město v republice. True dat.

  Thumb up  Thumb down
 21. riltr :

  dobrý joke!

  Thumb up  Thumb down
 22. ruda :

  Tak to už si zateplíme i Pražský hrad ne ? a co Karlův most co vy na to …. to by turismus ještě více narostl :-) ….Jak to bylo v tom filmu ? …jooooo… Chce se mi zvracet !

  Thumb up  Thumb down
 23. acdlcia [msstavby.cz] :

  MarianL: Ale vyskytuje – http://www.mapy.cz/s/fLB2

  Thumb up  Thumb down
 24. aggu :

  Chci vidět nějakého ostravského politika, který s vážnou tváří předstoupí na tiskovce a hrdě představí barevné TODLENCTO (imho adekvátní výraz). Teda jednoho znám, sedí na radnici v Čertově Lhotce, ale tam strašá, tam je to jedno. Možná ještě jeden Přítel z majetkového na magistrátě.
  Nechci malovat čerta na zeď, ale i Prokešák začíná být prokletý. Ikarus, lokokůň… Barvičky by mizanscénu té tragédie hezky dotvořily.

  Thumb up  Thumb down
 25. Crazym :

  aggu: Hihi, chvíli mi to trvalo než jsem to pobral s tou Čertovou Lhotkou :D Dobrý :D S Lianou mám vlastní zkušenosti ještě z doby kdy jsem měl firmu na Hulváckém koupališti a její architektoschopnosti mě vždy bavily, viz fasáda té školy nebo co to bylo na Zelené ke které se tak hrdě hlásila :-) A její čachry s cizím majetkem mě bavily ještě víc…

  Thumb up  Thumb down
 26. David Boor :

  Kterápak firma se na tom ovatí?????

  Thumb up  Thumb down
 27. MarianL :

  acdlcia [msstavby.cz]:

  To je ještě nic. Podívejte se do Hodonína – tam je sedlovka skoro na všech (bez nadsázky). Sedlová střecha je tam adi priorita č.1, protože se tam vyskytuje i spousta nezateplených neopravených paneláků, ale sedlovou střechu mají.

  Thumb up  Thumb down
 28. valník :

  Kdo tuhle zvrhlost vymyslel? Macura, nový primátor? Takové zvěrstvo s tou naší radniční věží udělají…
  VIZUALIZACE NEJSOU NIC JINÉHO, NEŽ V MALOVÁNÍ VYBARVENÉ FASÁDY A KOMPLETNĚ ZEZELENALÁ VĚŽ!!!
  Realita bude krutá až nechutná, ještě žádné zateplování nedopadlo do původního historického stavu :((

  Thumb up  Thumb down
 29. mJožka :

  Ještě se prý zvažovala možnost Novou radnici zbourat celou a postavit nízkoenergetickou úplně přesnou kopii. Laik neměl poznat na první pohled rozdíl. Něco jako „Stejná stavba – po 100 letech (s aktuálními technologiemi)“. Tam se pohybovalo snížení energetické náročnosti o cca 83 % (pokud se to dá vůbec srovnávat). Ale to už památkáři odmítli kategoricky ;)

  Thumb up  Thumb down
 30. thvari :

  já bych postavil úplně novou Novou radnici. pak budem mít dvě historické.

  Thumb up  Thumb down
 31. Rýša :

  A jaká byla energetická náročnost v době postavení radnice? Už mě totiž ty dnešní „energetické náročnosti“ poněkud lezou na nervy. Dříve nehleděli na energetickou náročnost budovy, ale v budově pracovali za normální plat pro občany. Dnes plná huba energetické náročnosti a za velký plat si tam vyhřívají prdel, občan je jím ukradený.
  Stejně si ovšem myslím, že tenhle projekt je jen žertík….

  Thumb up  Thumb down
 32. Andrea Vojkovská :

  Hezký den všem, radnice je chráněnou kulturní památkou. Rozhodně se nepromění podle vizualizací, které jste zde mohli vidět. Zcela určitě se jedná o žert:-). Andrea Vojkovská, tisková mluvčí Ostravy

  Thumb up  Thumb down
 33. ruda :

  Děkuji paní Vojkovské za vyjasnění situace . Je mi líto ,že takto jinak seriozní portál a také velmi sledovaný všemi Ostravany ,kteří pro to město tak říkajíc „dýchají“ umožnil setrvání této vskutku poplašné informace zde a nadále i umožňuje . Recesi mám rád ,ale měla by být inteligentní a musí pobavit viz zde postarší podařená známá reportáž o zateplení chrámu sv.Víta https://www.youtube.com/watch?v=bT6lo-DtzPc :-)

  Thumb up  Thumb down
 34. Martin [msstavby.cz] :

  ruda: Ale chlapče, tohle má právě hloubku a opravdu jsme si nešlehli, jak se píše různě po netu. Více publikujeme v pondělí!

  Thumb up  Thumb down
 35. Rýša :

  Andrea Vojkovská: …v Ostravě je víc kulturních památek, které i „díky“ městu dopadly jak dopadly. Myslím že nemusím jmenovat, všichni víme o které stavby se jedná.

  Thumb up  Thumb down
 36. Crazym :

  Rýša: Hihi, a taky všichni víme, kdo jim u toho dělal hlásnou troubu :D

  Thumb up  Thumb down
 37. ruda :

  Tož Martine, těšíme se na pondělní pointu :-)

  Thumb up  Thumb down
 38. Hynek [msstavby.cz] :

  Komentáře pod tímto článkem jsou uzavřeny, diskuze pokračuje v článku OVASTORY. Děkujeme za pochopení.

  Thumb up  Thumb down