Severní dvůr Nové radnice

Popis a fotografie projektu rekonstrukce Severního dvora ostravské Nové radnice.

Autor: Ateliér Filandr | Václav Filandr

Severní dvůr radnice se nachází uvnitř disposice objektu Nové radnice v Ostravě a je ze všech čtyřech stran obklopen jednotlivými křídly objektu, je propojen s ulicí Horovou průjezdem a s radnicí propojen třemi schodišti. Dvůr nesloužil veřejnosti, byl používán jako provozní, povrch dvora tvořil nekvalitní asfalt, na kterém byly umístěny plechové garáže, viz foto.

Rekonstrukcí byl vytvořen prostor s kvalitní dlažbou, s odpočivnými prvky s jedním stromem (japonská třešeň) s nataženými nerez sítěmi, které slouží jako treláž pro čerstvě zasazené sazenice vinné révy. Umístění treláže umožní jakékoli práce na fasádě objektu. Vzrostlá réva během několika let vytvoří krásné zelené a šťavnaté vymezení této plochy. Část dvora je zastřešena ocelovou konstrukcí se skleněnou výplní.

Prostor nyní může sloužit jako přestávkový dvůr s možností protažení těla na dřevěné lavici, pro posezení i procházku. Bezbarierový přístup (i pro veřejnost) z ulice Horovy umožní tento prostor využít jako multifunkční prostor pro různé presentace, exterierové výstavy výtvarných děl, rauty, setkání s občany, komorní koncerty a jiná vystoupení. Nová příjezdová rampa a sokl pro v současné době restaurovaný žulový reliéf se státním znakem z 1. republiky (který se našel při výkopových pracích na tomto dvoře) jsou z pemrlovaného betonu, dlažba jesenický mramor a dřevěné prvky – jatoba.

magistrat

magistrat

magistrat

Situace
magistrat

Původní stav
magistrat

zdroj: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. Balde :

  Wau super prestavba

  Thumb up 10 Thumb down 0
 2. LP :

  Krásná práce, více takových prostor!

  Thumb up 7 Thumb down 0
 3. Dubiňák :

  nákladný výdobytek pro kuřáky z radnice :/

  Thumb up 4 Thumb down 8
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Dubiňák: „Prostor nyní může sloužit jako přestávkový dvůr s možností protažení těla na dřevěné lavici, pro posezení i procházku. Bezbarierový přístup (i pro veřejnost) z ulice Horovy umožní tento prostor využít jako multifunkční prostor pro různé presentace, exterierové výstavy výtvarných děl, rauty, setkání s občany, komorní koncerty a jiná vystoupení.“
  Ale pochybuji, že ti jsi z toho článku četl aspoň větu.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 5. Rýša :

  Tak to je změna jako hrom. Moc hezké! Ani jsem nevěděl, že ten původní stav s těmi boudami byl tak příšerný.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 6. Crazym :

  martin [msstavby.cz]: Ne že bych chtěl rýt, ono to vypadá pěkně a ty zdůvodňovací plky taky ale myslím si, že je tady spoustu důležitějších věcí k řešení než dvůr co 99% občanů tohoto města nikdy nevidělo a neuvidí. Ale to je určitě náhoda, že se první zušlěchťují takovéhle prostory :-)

  Thumb up 1 Thumb down 9
 7. Martin [msstavby.cz] :

  Crazym: Nevím, třeba dřív než tento projekt byly opraveny Svinovské mosty, Komenského Sady a tak. Tak bych neřekl, že se zrovna začíná u magistrátu. Teď si tem může zajít KAŽDÝ.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Crazym: Jo já zapomněl, že Komenského sady jsou u magistrátu vlastně ;)

  Thumb up 1 Thumb down 2
 9. aggu :

  Crazym: Možná jsem to pochopil špatně, ale měl by tam být normální vstup z Horovy ulice. Takže to uvidí víc než 1% ;)

  Thumb up 2 Thumb down 2
 10. Crazym :

  martin [msstavby.cz]: Jde vidět, že jste optimista a to je fajn, já už tak moc ne a myslím si, že to bude veřejně přístupné jen na akce jako zmíněné výstavy či koncerty ale že si tam odteď může zajít každý tak nějak nevěřím dokud se nepřesvědčím. A vůbec, co tam hledat kromě prvního okouknutí a ocenění, že to mají pěkné, v podstatě si myslím, že to bude zde už zmíněná luxusní, z části zastřešená kuřárna pro ouřady ty cancy jako „Prostor nyní může sloužit jako přestávkový dvůr s možností protažení těla na dřevěné lavici, pro posezení i procházku.“ jsou jen mlha sloužící ke zdůvodnění projektu za účelem získání peněz na něj. Přestávkově se ouřadové protahují v okolních obchodech a restauracích, teda aspoň někteří, ti vyvolení :-)

  Thumb up 4 Thumb down 2
 11. Crazym :

  aggu: Cituji: Bezbarierový přístup (i pro veřejnost) z ulice Horovy umožní tento prostor využít jako multifunkční prostor pro různé presentace, exteriérové výstavy výtvarných děl, rauty, setkání s občany, komorní koncerty a jiná vystoupení.
  Z toho opravdu nevyplývá, že to bude otevřené a přístupné furt. a myslím si, že to bude jen na akce jinak by jim tam pobíhal kdejaký plebs a to nemají soudruzi na radnici rádi :D

  Thumb up 1 Thumb down 2
 12. aggu :

  Jaká „mlha“ by zdůvodnila vstup z Horovy? (pokud tam teda je, ještě jsem nešel kolem a okolo…) Úředníci chodí na špeka oklikou z parku? Jsem myslel že mají dveře z baráku přímo na dvůr ;)

  Thumb up 1 Thumb down 1
 13. Crazym :

  aggu: Brána je na fotce a vypadá bytelně zavřena :-) A co se týče vchodů z budovy, tak si myslím, že v rámci zabezpečení tam jen tak volný průchod nebude. Ale jen spekuluji na základě svých zkušeností a třeba bude vše jinak a radnice bude otevřena lidu :-) Dubito ergo cogito, cogito ergo sum. Jak říkám, narodil jsem se s holou řití a čistou myslí ale jsem naučený pesimista stejně jako rasista. :-)

  Thumb up 2 Thumb down 1
 14. summerboy :

  Crazym: I když Vaše příspěvky jsou často to-the-point, tak si nemůžu pomoct, ale z Vašich příspěvků tady k „ouřadům“ jde cítit zatrpklost a hořkost v důsledku Vašich dřívějších problémů, kde se cítíte být omezován na svém svobodném konání ze strany úřadů. Nepaušalizujte aspoň jako čtenář „Dubiňák“. Já teda i těm úředníkům na radnici takovouto kuřárnu spojenou s relax-zónou pro všechny ze srdce přeji.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 15. Crazym :

  summerboy: Tak já se se svojí averzí k úředníkům nikdy netajil a je pochopitelné, že je z mých příspěvků cítit, budiž mi polehčující okolností, že jsem se s ní nenarodil ale vznikla opakovanou špatnou zkušeností při styku s touhle zvláštní sortou lidí co nic nevytvoří a osvojuje si právo rozhodovat o životech jiných. Ale aby nedošlo k mýlce, mě se ta úprava líbí a taky jim takovou kuřárnu spojenou s relax-zónou pro všechny ze srdce přeji a doufám, že častěji bude pro všechny než jen pro ně :-)

  Thumb up 2 Thumb down 3
 16. Martin [msstavby.cz] :

  Crazym: Jsem realista. Mám celkem slušný přehled o stavebních projektech v Ostravě. A nečekaně v drtivé většině nejde o projekty určené městským úředníkům.

  A dále co to jsou za kecy?! Jedná se o dvůr magistrátu 3. největšího města republiky. To by snad nemohl reprezentovat? Radnice vždy reprezentovala město…

  Thumb up 6 Thumb down 1
 17. Crazym :

  martin [msstavby.cz]: Ale já se s Vámi nechci hádat a hned po ránu už vůbec ne :-) Ta úprava dvora se mi líbí. Web se mi taky líbí, rád se tu informuji o tom co je kde nového a proto tu chodím. S Vašimi názory většinou souhlasím a to, že mám rozdílný názor na užitečnost některých projektů, realizovaných staveb, úředníků či na cokoliv jiného je dáno jiným úhlem pohledu, jinými zkušenostmi, věkem apod. a doufám, že to není překážkou k tomu o tom tady diskutovat a navzájem se podělit o své názory. Na co jinak by jste měli diskuzi pod jednotlivými příspěvky. A taky by to byla trochu nuda kdyby jsme tu všichni jen souhlasně přikyvovali a byli jednotní jak Národní fronta :-)

  Thumb up 2 Thumb down 1
 18. Martin [msstavby.cz] :

  Crazym: Nechápu. Takže kdyby objekt magistrátu nevyužívali úřednici města, ale nějací úřednici z proletariátu, tak je vše v pořádku? :)
  Takže třeba můžu mít snad všemi cenami oceněný bytový dům, ale pokud v něm bude bydlet nějaká nevhodná skupina obyvatel, tak je automaticky out?

  Thumb up 2 Thumb down 3
 19. Crazym :

  martin [msstavby.cz]: Ach jo :-( Tak jo :-) Nechápete a asi i dlouho nebudete, tak jak pojem proletariát, tak ho radši nepoužívejte :-) Nic takového jsem neřekl, pročtěte si znovu mé příspěvky a spokojte se s tím, že prostě existují lidé s jinými názory, nemusíte je chápat a nic se neděje :-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 20. Danek :

  Nepatří to přímo sem, ale právě jsem četl že společnost OKIN má vytvořit v Ostravě v roce 2015 cca.500nových pracovních pozic.To je myslím dobrá zpráva,ne?Okinu to roste pěkně.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 21. Hynek [msstavby.cz] :

  Crazym: no nevim, se ti to tim „vekem, zkusenostmi a uhlem pohledu“ docela osklive deformuje. tady v podstate rikas, ze clovek s urednickym zamestnanim je osoba, ktera a priori nezaslouzi koukat z okna na nic lepsiho, nez je dvorek, ktery vypada jak z veznice. nehlede na to, ze radnice ma byt nejreprezentativnejsi prostor v celem meste..

  martin vyse zpochybnoval hlavne ten argument, ze jsou dulezitejsi veci k reseni, nez „udelat urednikum dvorek“. pokud se ale podivame na upravu radnice a okoli, tak snad uznas, ze zrovna tohle zakouti si pockalo docela dost..

  Thumb up 6 Thumb down 2
 22. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Skupina Okin Group, která je jedním z největších globálních poskytovatelů služeb pro podniky, plánuje, že příští rok pro své ostravské servisní centrum divize Okin BPS přijme téměř 500 lidí. Půjde o specialisty v oblasti podpory zákazníků a telekomunikačních služeb. http://goo.gl/aOd21w

  Thumb up 1 Thumb down 0
 23. Martin [msstavby.cz] :

  Crazym: Ale chápu, byl to jen slovní obrat. Tak nějak odpověděl mrtvy.kenny . Že máte problém s úředníky magistrátu z dob socialismu a i dnes v nich vidíte nepřející monstrum je problém ve vás. Aneb starého psa novým kouskům nenaučíš :)

  Thumb up 0 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.