Šaškárna u Jindřicha

Zateplení další části deskového bytového domu u bývalého hotelu Jindřich je téměř u konce. Ještě čekáme na podobu od ulice Nádražní, ta má prý být „vtipnější“.

Již 3 revitalizované vchody mají stejné 3 kombinované odstíny žluté ( což také není výhra ), stejné zasklení lodžií a stejnou tloušťku zateplení. Nynější čtvrtý vchod ovšem linii narušuje jinou tloušťkou zateplení, kombinuje pouze 2 odstíny žluté a zasklení lodžií také poněkud rozdílné. Parter čtvrtého vchodu je také takovou menší autonomní oblastí.

Na historické fotografii z doby vzniku objektu můžete vidět jednotnost domu. I když se jedná o montovaný panelový deskový dům, působí i elegantně. Současné barevné ztvárnění již revitalizovaných částí ( stále netušíme, zda-li na určování „pruhů jednoho odstínu sem, dalšího odstínu tam“ funguje nějaká záhadný vzorec ) pouze poukazuje, o jak velkou hmotu se jedná a dům opticky rozbíjí. Nehledě na to, že centrum města by si zasloužilo barvy okázalejší.

V tomto objektu se kumuluje  více ostravských problémů.

 1. Absence regulačního plánu na barevnost fasád a nečinnost Útvaru hlavního architekta.
 2. Absence estetického vnímaní projektantů.
 3. Absence estetického vnímaní majitelů a samotných obyvatel domů, jenž nový vzhled volí.
 4. Pasivní ostravská společnost, která se sice takovým šílenostem směje, ale toleruje.

Za fotografie děkujeme čtenáři!

jindrich centrum

jindrich

jindrich centrum

jindrich centrum

Související články


Komentáře

 1. Jarloch :

  ptám se autora: Je to opravdu nečinností Útvaru hlavního architekta??

  Stačí otevřít stavební zákon a zjistíte, že vina je na straně někoho jiného:

  § 6 odst. 5 písm. a) a d) Zastupitelstvo obce rozhoduje v samostatné působnosti o pořízení územního plánu a regulačního plánu; Zastupitelstvo obce vydává regulační plán.

  S pozdravem

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Jiřík :

  Jsou o mnoho horší varianty zateplení. I když nějaká smysluplná regulace by být mohla.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 3. johny :

  Ideální to teda rozhodně není, ale tragédii bych z toho taky nedělal. Ve městě by se našly i horší barevné kombinace

  Thumb up 2 Thumb down 0
 4. acdlcia [msstavby.cz] :

  Je škoda že se nedokázali domluvit třeba jako tady https://goo.gl/maps/cjjhG nebo tady https://goo.gl/maps/NjxiH

  Thumb up 1 Thumb down 1
 5. MM :

  johny: Máte pravdu, ale že jsou ještě horší neznamená, že nad tím mávneme rukou. Nezlobte se, ale jestli je dům o šesti vchodech a oni nejsou schopni dodržet aspoň stejnou tloušťku polystyrenu + ten úskok dole, tak to není normální. Vypadá to zkrátka špatně. Místo toho aby se domluvili všichni najednou na jednotném stylu a podle peněz jej postupně realizovali, tak si jede každý na vlastním písečku a to je špatně. Jestli je pravda co mám info, že na domovní schůzi tam přijde sotva 10-20% lidí, tak to vypovídá o tom, jak se ti lidé zajímají v čem a jak bydlí. O vzhledu okolí nebo města, ani nemluvě :-(

  Thumb up 9 Thumb down 0
 6. marek :

  ty odstiny bych jeste snesl, i to zaskleni lodzii a jinou tloustku izolace, ale co me dostava je ten nesmyslny odskok + nezytepleni podhledu! Pritom pilire a sokl se zateplil. Tohle proste nepochopim…
  Beru, ze bylo „treba“ opravit pilire, protoze stavajici oblozeni odpadavalo, i ten sokl, ze to chteli sjednotit, ale to nezatepleni podhledu, to z tepelnych pomeru pro byty nad podhledem, to by melo byt zasadni.

  Jeste me napada, jak dopadla strecha? Od pohledu to vypada, ze strojovna vytahu se opravila, ale co samotna strecha, ta se zateplila, dukladne-30cm izolaci?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. prixio :

  Já bych to nazval velkou tragédií, myslím si, že to byl nejhezčí panelák v Ostravě a byl velice zdařilý.
  Stejná škoda je znehodnocených paneláků kolem ulice Dr. Martínka.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 8. thvari :

  Nejhorší na tom je, že teď to takto bude stát a hyzdit centrum města třeba dalších 30 let.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 9. Martin [msstavby.cz] :

  Jarloch: Ano, návrh na barevnost fasád, či jinou regulaci navrhuje úha, či stav. úřad. Dle odpovědi na náš dotaz rada města návrh regulace řešila v roce 1996 a zamítla ho. Ale už není rok 1996 a úha nohy stále hore.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 10. Crazym :

  Fakt z toho děláte zbytečnou vědu, barevnost fasád je v žebříčku toho co mě v tomhle kocourkově trápí hodně hluboko, teda pokud by se do něj tak závažný problém dostal… :DD

  Thumb up 5 Thumb down 4
 11. Nimrod :

  Jarloch: Ano ZMO má tuto kompetenci, ale jedním z hlavních viníků je právě UHA, který neplní to, co má v názvu, ale pouze vykládá územní plán. Bohužel, nic jiného neumí. Hlavní architekt by měl právě koordinovat zrovna tyhle věci, aby město nevypadalo jak Babylon…Nimrod

  Thumb up 3 Thumb down 0
 12. Martin [msstavby.cz] :

  Crazym: Fakt si to nemyslíme. V našem žebříčku to je na vrcholu.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 13. Jarloch :

  martin [msstavby.cz]: o pořízení rozhoduje zastupitelstvo, útvar ho potom pořizuje, potom zastupitelstvo ho vydává.

  Nemám informaci, že ZMO rozhodlo o pořízení regulačního plánu…..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Jarloch :

  barevnost fasád v praxi stavební úřady neřeší…..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Crazym :

  martin [msstavby.cz]: To je ok, každý máme jiný žebříček a tak nějak vám závidím ty vaše starosti :-)

  Thumb up 1 Thumb down 2
 16. Martin [msstavby.cz] :

  Jarloch: Dle odpovědi hl. arch. město jednalo o regulačním plánu v roce 1996 a zamítlo ho.

  Crazym: Tak i my máme problémy, jako každý jiný. Jen řešíme i další, které zde ventilujeme :)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 17. Pepa von Asku :

  Jarloch: V tomto s Vámi nemohu úplně souhlasit. Bohužel UHA jest do problematiky vtažen mnohem více, než píšete:

  Odbor magistrátu pro oblast územního plánu, památkové péče a pro koncepci územního rozvoje města vykonává činnost úřadu územního plánování. V rámci přenesené působnosti vykonává státní správu na úseku pořizování územně-plánovacích podkladů a územně-plánovací dokumentace podle zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů a na úseku památkové péče podle zákona ČNR č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů. V samostatné působnosti poskytuje orgánům města a ostatním odborům magistrátu odborný servis při řešení problémů z oblasti územního plánování, urbanismu, architektury, památkové péče a rozvoje města a při urbanisticko-architektonické přípravě investic na území města. Vedoucí odboru je hlavním architektem města.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 18. johny :

  MM: Můžu se zeptat, jestli bydlíte v bytovém domě nebo v domku? Já v tom druhém, ale mám dost lidí ve svém okolí co žijí v bytech a často mi vypráví, jak to chodí v SJV. Dohodnout se je velmi složité, jelikož stačí jeden dva problémisti (zaprdění, zamindrákovaní lidi, případně někteří senioři) kteří jsou a priori proti všemu novému a radši budou na účtu sušit mega, než aby pořídili aspoň nový výtah. Takže z tohoto pohledu to považuji i tak za docela slušný výsledek. Je ale pravda, že kdybych o barvě toho baráku mohl rozhodnout autoritativně sám, tak by to samozřejmě bylo jinak.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 19. pavel :

  johny: tak jistě někteří „zaprdění“ důchodci suší na účtu mega, ale někteří prostě ty prachy nemají. Navíc vlastníci jednotek z 5 vchodů se nedohodnou už vůbec a navíc když rekonstrukce probíhá v průběhu 4 let. Pokud není regulace shora, těžko očekávat, že se lidé spontánně dohodnout a něco si odhlasují.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 20. MM :

  johny: V bytě :-( Ono to v zrovna tam funguje tak, že je schůze, na tu přijde opravdu tak 20% lidí. Schůze se zruší, protože je neusnášeníschopná. Pak je druhá, tam přijde 10% lidí a odsouhlasí si změny. Zase na obranu důchodců, bez nich by některé SVJ vůbec nefungovali, protože mladí na to pečou. Oni to vidí tak, že za komoušů bylo vše šedé, tak teď je to tak krásné barevné…

  Thumb up 4 Thumb down 0
 21. MM :

  pavel: On je taky problém v tom, že některé SVJ nejdou do úvěrů i když jsou výhodnější než si na opravu 20 let šetřit. Oni se bojí půjček, ale ty úroky pro paneláky jsou velmi výhodné. Pokud by to čerpali na program panel, ten už teď myslím není, tak stát přispíval 3% na úroky, no a úrok byl třeba 4%. Za 1% se to opravdu vyplatí a máte vyšší komfort bydlení, než šetřit 20 let. Ti lidé to nedávají na ruku, ale splácí to v nájmu a není to nijak vysoká částka. Jak jsem psal, kdyby se tehdy všichni domluvili na vzhledu, mohlo se pak opravovat postupně podle peněz, ale vypadalo by to stejně. Na toto by, ale regulace být měla.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 22. marek :

  MM: problem je trochu sirsi. Spousta lidi nema chut poslouchat narky vecnych stezovatelu, tak tam proste nejde. Tohle muze vybor eliminovat dobrou praci, tj. vcas informovat o programu a zajistit si plne moci, pak na schuzi muze byt treba 10-20% lidi, ale vybor v plnych mocich muze mit dalsich 40,50 i vice, coz je pak v klidu. Je to jen o dobre praci, ochote a vyuziti techto moznosti.
  A o te barevnosti… to je vec vkusu, jak u mladych, tak i u starych se najdou ti, co maji ne/vkus.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 23. marek :

  MM: uver je na tohle dobra vec, jenze pokud je/byla mala tvorba ve fondu a lidi si najem zvysovat nechteli, tak nezbyva nez setrit ci spise z takoveho baraku utect, protoze s malym fondem se na nejakou vetsi akci spori 10 let.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. johny :

  pavel: tím mega na účtu jsem myslel účet SJV :) Regulaci shora to chce, to bez diskuse…

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.