Začala rekonstrukce nádraží Havířov

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v pátek 24.5. 2019 předala zhotoviteli staveniště pro zahájení rekonstrukce výpravní budovy ve stanici Havířov. Je to největší letos realizačně zahajovaný projekt na Moravě v oblasti oprav nádražních budov. Rekonstrukci, která bude stát 137 milionů korun, zajistí společnosti OHL ŽS a TOMI REMONT.

Začíná přeměna zastaralé a z provozního hlediska nevyhovující budovy na objekt odpovídající požadavkům a standardům 21. století. V průběhu dvou let projde celý objekt kompletní rekonstrukcí včetně výrazných dispozičních změn,“ uvedl generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda. Bude se upravovat obálka budovy (fasáda včetně výměny oken a dveří, zateplení a výměny střešní krytiny). Současně dojde ke změně dispozic vnitřních prostor pro potřeby SŽDC, dopravců a veřejnost. Součástí stavby bude rekonstrukce přípojek inženýrských sítí, vnitřních rozvodů (ústřední vytápění, elektrorozvody), vybudování nových sociálních zařízení pro veřejnost a doplnění prvků pro zajištění bezbariérovosti, například výtahů. Dojde rovněž k instalaci nového informačního a orientačního systému a vodicích prvků pro nevidomé.


Rekonstrukce výpravní budovy bude probíhat ve dvou etapách – nejprve bude provedena rekonstrukce stávající provozně administrativní části a přilehlých zpevněných ploch včetně venkovního schodiště.  Cílem prací je vybudování nové odbavovací haly pro cestující a nové zázemí pro dopravce (zákaznického personálu Českých drah a RegioJetu). V rámci druhé etapy bude provedena rekonstrukce stávající odbavovací haly a restaurace, a to včetně prosklené stěny a střechy, dále dojde k přestěhování pokladen do nové odbavovací haly a následně k vybudování nového WC pro cestující v místě stávajících pokladních přepážek.


Na výše uvedený projekt přímo navazuje projekt s názvem Přednádražní prostor Havířov realizovaný Statutárním městem Havířov. Hlavním cílem akce je revitalizace přednádražního prostoru zahrnující vybudování dopravního terminálu a související infrastruktury včetně parkovacích stání. Realizace bude zahájena ještě letos.


SŽDC připravuje také projekt modernizace samotné železniční stanice Havířov, který by se měl realizovat v letech 2021 a 2022.

autor vizualizace: Kohl Architekti

zdroj: szdc.cz

Související články


Komentáře

 1. vaclav :

  Palec nahoru! Osobně jsem opravdu rád, že se ten barák zachránil. Zaslouží si to. Teď jen doufám, že všechny zásahy budou provedeny citlivě.

  Thumb up 16 Thumb down 0
 2. standa :

  no až na to, že v projektu je tolik chyb, že to nebude úplně snadné…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 3. vaclav :

  standa: Máš k tomu nějaké bližší informace nebo jiný zdroj? Rád bych se podíval.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 4. Standa :

  To se ani nedá blíž veřejně publikovat. Každopádně stále platí, že naše železnice jsou černá díra.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 5. aldik :

  Ale Vítkovice ať opravdu radši zbourají, volný pozemek následně můžou prodat třeba pro Lidl, udělají mnohem lépe než tu už tak zchátralou a nevyužitou halu opravovat… Dopadne to jako v Třinci, všichni jezdí ze zastávky v centru a ted v neděli jsem po letech tam byl a je tam jediná obsazená provozovna (mimo pokladny ČD)- trafika RELAY, pak samozřejmě ještě kávomat a bankomat. Zbytečná rekonstrukce, přitom jiná nádraží to potřebují víc.

  Thumb up 4 Thumb down 11
 6. Martin [msstavby.cz] :

  aldik: Nádraží Vítkovice, pro tebe asi bohužel, se opravovat bude také.

  Thumb up 10 Thumb down 3
 7. aldik :

  Martin [msstavby.cz]: No mluví se o tom pořád, to je fakt :D Takže zbytečně vyhozené peníze oknem, stejně to dopadne jako v Třinci a většina bude jezdit ze zastávky Zábřeh, je (teda bude) blíž lidem. A pokud na Vítkovicích udělají jen X prostorů pro malé obchodůdky, místo jednoho většího pro supermarket tak nevím kým nebo čím to naplní :D

  Thumb up 3 Thumb down 10
 8. vaclav :

  Na webu Kohl architekti včera uveřejnili nějaké další vizošky. Záběry z interiéru si nedovedu představit, kde uvnitř po rekonstrukci přesně budou.

  https://kohlarchitekti.wordpress.com/2019/05/27/rekonstrukce-vypravni-budovy-zel-stanice-havirov/

  Jen doufám, že to nejsou záběry úprav stávající nádražní haly. V nějakém článku psali, že ten barák budou dispozičně upravovat pro stávající potřeby.

  https://1gr.cz/fotky/lidovky/15/082/lnorg/HEP5d2c38_elezninndraHavov04.jpg

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. Mark :

  aldik: Celkem rád bych věděl názor těch, kteří dávají palce dolů. :D Už teď z Vítkovic nejezdí skoro nikdo a pochybuju, že by to po rekonstrukci bylo jiné.

  Thumb up 4 Thumb down 6
 10. Martin [msstavby.cz] :

  vaclav: Ten interiér bude ve vedlejší budově, která bude opravena na výpravní. Současná budova změní funkci na kult. spol. využití.

  Viz zde https://www.msstavby.cz/havirovske-nadrazi-ceka-promena-31-01-2018/

  Thumb up 4 Thumb down 1
 11. marie :

  Mark:
  Pravda, už z Vítkovic nejezdí davy celodenně, ale kolem 7-8 ráno je tam hodně studentů, párkrát jsem se tam v tu dobu pohybovala a z vlaku vystupovaly hordy děcek. Některé šly na dopravku kousek od nádraží, některé pokračovaly na most a na strojní učiliště v Hrabůvce (Hasičská) a některé jely na opačnou stranu – stavebka + chemická průmka na Jugoslávské v Zábřehu. A přijížděli od Svinova (Opava) i od Kunčic (Havířov, Frýdek).
  Takže tvrdit, že „skoro nikdo“ neodpovídá skutečnosti.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 12. balde :

  Vítkovice – využít vnitřní prostory udělat tam supermarket, udělat parking a je to, pro důchodce pecka jezdí tam mhd, pro lidi z práce hned u Rudné

  Thumb up 5 Thumb down 0
 13. aldik :

  balde: Ano, supermarket by bylo skvělé využití pro Vítkovické nádraží, třeba Lidl.. ten má poslední dobou celkem velký apetit v expanzi :) A jelikžo to bude na nádraží, tak můžou otevřít i ve svátek- první takový supermarket v Ostravě :D

  marie: Ok, studentů, pracujících ve špičku, o víkendu do Beskyd apod. je tam dost, ale to není záchrana nádraží.. ti lidi jen rychle utečou jinam, a ani se jim při současném stavu nedivím ;) samý bezdomovec, feťák, bordel, pochcané to tam.. Hnus!

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.