Z havířovského nádraží je sportovní hala

před volbami se často stává, že mnoho projektů je slavnostně otevíráno. aniž by rovnou sloužili veřejnosti. To je i případ havířovského nádraží, ve kterém vznikla sportovní hala Fénix. Stavba slavnostně pro média otevřena primátorem Havířova Josefem Bělicou (hnutí ANO 2011) se veřejnosti otevře „již brzy“.

Jednou z fází rekonstrukce železničního nádraží v Havířově bylo i zachování vzhledu impozantní výpravní budovy. Uvnitř se ale udály velké změny a nyní hala nabízí ideální podmínky pro mnoho oblíbených sportovních aktivit. Je libo zahrát si volejbal, badminton, basketbal, bowling nebo si vylézt na horolezeckou stěnu? Hala Fénix je po kolaudaci a návštěvníkům bude již brzy plně k dispozici. Rekonstrukce interiéru vyšla na necelých 60 milionů korun.

Jednou z největších investic roku 2022 byla rekonstrukce interiéru výpravní budovy železničního nádraží v Havířově. Nový mobilní prostor byl vybaven nejmodernějším technickým zázemím pro provozování sportovně-společenského centra. Kromě kolektivních sportů, které potřebují velká hřiště, je zajímavým prvkem boulderingová plocha, což je vlastně lezecká stěna s trochu jinými parametry. V horních prostorách se nacházejí menší sály pro komornější sporty, jako například balet, tanec nebo gymnastiku. Kromě sportovních aktivit je díky reprezentačnímu charakteru budovy možno halu zároveň využít k pořádání společenských událostí, jako jsou koncerty, divadelní představení, přednášky, výstavy, projekce nebo galavečery.

Nyní je v plánu poslední fáze rekonstrukce havířovského nádraží, modernizace přístupů na peróny a kolejiště. Stávající nástupiště budou plně bezbariérová, získají také nové zastřešení, informační a orientační systém a mobiliář. Dále dojde k rekonstrukci podchodu a jeho propojení s nástupišti novými výtahy. Přístupnost nádraží se zlepší i díky prodloužení podchodu na druhou stranu kolejiště směrem k městské části Šumbark. V rámci prací proběhne také kompletní obnova kolejiště stanice a přilehlého úseku k zastávce Havířov střed, instaluje se nové sdělovací a zabezpečovací zařízení, dojde k opravě trakčního vedení a mostních objektů. Opravy by měly začít během příštího roku a postará se o ně Správa železnic.

zdroj: havirov-city.cz

[geo_mashup_map]

Související články


Komentáře

 1. MareK :

  Bez rolet/závěsu(sítě) bude hala pro badminton (futsal) nepoužitelná (orientace na jih).

  Thumb up 6 Thumb down 2
 2. Meechee :

  Vidím dobře, že ten kurt na badminton úplně vlevo při pohledu z ochozu končí defacto pod schody na ochoz ?? Jinak dobře, že ta budova zůstala stát a bude dál sloužit lidem …

  Thumb up 6 Thumb down 0
 3. Šťoura :

  Badminton vypadá že vyšel, ale basket bude zážitek – chrániče na box s sebou.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 4. Rýša :

  Z velkolepé nádražní budovy udělat sportovní halu a na odbavování a čekárnu pro cestující nechat kamrlík. Nevím, jestli je to dobré řešení. Ale budeme si plácat po rameni, že se zachránila budova. Budovu prostě měli zachránit pro nádraží, alespoň dle mého úsudku.
  Bohužel jsem byl nedávno na vítkovickém nádraží. Jenom další ostravská ostuda. Mi nestačí napsat, no jo, ale nádraží nepatří městu….

  Thumb up 4 Thumb down 7
 5. aldik :

  Rýša: ale ten „kamrlík“ bohatě pro cestující stačí, už tam nejsou davy jako dřív. Ve Vítkovicích by bylo fajn něco podobného- ať už sportovní halu, nebo třeba galerii, muzeum (určitě ne pracák :D ) z hlavní haly a pro cestující budou pohodlnější třeba celozastřešené nástupiště jako v Mošnově s podchodem který bude ústit přímo k tram. zastávkám.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 6. Venca :

  Nacpat ke hristi pilir schodu, to je fakt umeni :D tam hrat futsal, nebo florbal, tak jen s prilbou.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 7. Marthin :

  Škoda, že jste tu dali tak málo fotek. V nádražní hale totiž vznikl i bowling s výhledem na projíždějící vlaky. Z toho, co jsem zatím viděl, je ta přestavba luxusní! Vzpomeňte, že to chtěly některé „chytré hlavy“ zbourat a dokonce vznikla petice za zbourání… měla max 60 podpisů :D

  Těším se na připadnou komentovanou prohlídku! :)

  https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/fenix-vypravna-budova-nadrazi-havirov-sprava-zeleznic.A220919_683778_ostrava-zpravy_jog

  Thumb up 2 Thumb down 0
 8. Crazym :

  Venca: Jen jestli oni nenacpali hřiště k pilíři vašnosto :D

  Thumb up 5 Thumb down 2
 9. Martin [msstavby.cz] :

  Marthin: Ta bowlingová dráha vypadá zajímavě. Škoda, že na stránkách města odkud jsme čerpali, ji neměli. Vlastně tam je jen jedna fotka, kterou jsem lehce přehlédl.

  Jinak tohle řečení asi ukazuje, jak je problematické umístit sportovní halu do bývalé výpravní budovy. V hale snad přibydou nějaké ochranné sítě, jinak budou brzy skla vybitá.

  Venca: Prvně tam bylo schodiště. Je původní součástí budovy.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 10. Venca :

  Crazym: anebo tak :D

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. Marthin :

  Martin [msstavby.cz]: Zadívejte se na fotku pozorně: Sítě tam jsou.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Martin [msstavby.cz] :

  Marthin: Ne všude,ne?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 13. Marthin :

  Martin [msstavby.cz]: Jak jste sám psal v úvodu: Do otevíračky daleko, ty sítě se ještě mohou doplnit.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Forge :

  Rýša: Budovu „prostě pro nádraží“ zachraňovali léta. Neúspěšně, dávno neměla potenciál využití. Vítkovice jsou to samé v bleděmodrém.

  Lkát takto je zastávání postoje dítěte („A chci, a chci, a chci!“) …

  Thumb up 1 Thumb down 2
 15. Pavel :

  všechno mohlo být díky radním města daleko horší – všichni v Havířově si doufám pamatují jak radní v oblecích s leskem téměř totožným s odleskem své naleštěné kůže na hlavě v médiích zdůvodňovali potřebu demolice oné nepotřebné budovy… Tak to přežila a alespoň z venku je dnes tato jediná architektura, která se neztrácí v šedi anonymity architektury dle Stalinského plánu zbytku města, hezčí, a nádraží v jakémsi nelogickém a nekomfortním režimu funguje dál … třeba se dočká lepších časů.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 16. Martin [msstavby.cz] :

  Nejhezčí sportovní hala v republice? Nádražní hala v Havířově unikla demolici a nově slouží sportu a kultuře
  https://www.earch.cz/architektura/clanek/nejhezci-sportovni-hala-v-republice-nadrazni-hala-v-havirove-unikla-demolici-a-nove-slouzi-sportu-a-kulture

  Thumb up 2 Thumb down 0
 17. O. :

  Jestli by to nebyla inspirace i pro vitkovicke nadrazi? Akorat se u takovych projektu asi taky musi vzit v uvahu, kdo bude platit provoz, ze to neni jen o rekonstrukci.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.