Rodinný dům v Radvanicích

V Ostravě-Radvanicích byla dokončene stavba architektonicky zajímavého rodinného domu z dílny Master Design.

Autor projektu: Master Design s.r.o.

zdroj fotek: Master Design s.r.o.

Související články


Komentáře

 1. Marek :

  Domeček zajímavý, jen to umístění trochu nešťastné… Radvanice = milí sousedé, co v zimě topí bůhvíčím. :-/ Ta TV(mimochodem docela dražší kousek) je umístěná moc vysoko, takhle je to jen na sledování ze stoje, z pohovky při 2h filmu z toho budou bolet oči. A ještě by neuškodila nějaká barevička na zdi… celé to zatím působí sterilně.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. jandos :

  Popravdě stavět RD na jednom z nejznečistěnějších míst evropy může opravdu jenom magor…chápu lidi co tam bydlí a prostě na to nemají se odtěhovat…ale takový dům za hodně peněz by si rozhodně zasloužil lepší místo…o zdravotních problémech celé rodiny ani mluvit nebudu…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 3. valach jak poleno :

  jandos: Paradoxně v Radvanicích a Bartovicích se hodně staví, jsou tam levné pozemky. Navíc mnozí staví s tím, že se situace bude nadále zlepšovat.
  Jen pro ilustraci dnešní hodnoty polétavého prachu: Věřňovice blízko polských hranic průměrná hodnota 150 mikrogramů na metr krychlový ( okomažité maximum 400), kousek dál v Katowické oblasti v Polsku mají okamžitá maxima 1600 mikrogramů na metr krychlový. U nás je limit 50, v Polsku jej neznám (zjevně bude vyšší). Kdo jezdí do Polska ví, že je to tam zkrátka ještě vyšší level. Tím ale nechci říct, že je to v radvanicích vlastně fajn, jen to tady z pohledu ovzduší není nejhorší v Evropě.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. jandos :

  http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/web_generator/actual_hour_data_CZ.html

  JJ sleduju to každý den. A pokud jsou hodnoty v červeném tak není dobré vycházet a dělat jakoukoliv činnost venku, v těchto oblastech je překročen limit i 150 krát za rok. Takže vlastně třetinu roku musíte zavírat děti doma aby nedostaly astma či jiné dýchací potíže…no na valašsku takový problém není to je pravda :) a o tom polsku to je mazec jestli je tam 1600…ale okamžitá hodnota a klouzavý průměr jsou jiné hodnoty..myslím že poláci na tom jsou podobně jak my…..

  Thumb up 0 Thumb down 1
 5. valach jak poleno :

  jandos: Že není dobré vycházet,? Zrovna včera jsem přecházel Legerovu v Praze (naštěstí jen krátká návštěva):-).

  V obci na Valašsku, kde bydlím, měření není, navečer je to ale taky pěkně husté, možná byste si až tak nepomohli;-).

  Souhlasím, že průměr je o něčem jiném, ale dám krk za to, že je to tam horší. Kdo jezdí do Polska ví. V Polsku se o tam tolik nemluví, u nás poměrně hodně. Jestli to ale znamená tlak na určité orgány, aby se věci hýbaly ještě víc, tak klidně mluvme o nejhorším ovzduší v Evropě.

  Jenom taková filozofická otázka, děti vyrůstající v Ově, Bohumíně, Třinci apod. v 70. letech také nechodily v době smogu ven? Nebo mají nyní všichni dýchací potíže a astma?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Hynek [msstavby.cz] :

  valach jak poleno: ne, ale maji atopicky exem a jestli maji i rakovinu, na to si jeste pockej.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. jandos :

  no kdo žije v ostravě ví jak to je… v ostravě je jeden z největších výskytů astma na světě a nejvetší výskyt všech druhů rakovin v republice…kolik na tom je nezdravý životní styl obyvatel o tom lze jen spekulovat, ale jsou to fakta…a nemluvím o tom že průměrná délka života výrazně vybočuje z republikového průměru..shodou okolností taky bydlím v malé vesničce na valašsku a pokud není smogová situace a soused netopí turbem tak situace je myslím oproti ostravě výrazně lepší

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  ono hlavne tezko srovnavat industrialni odpad (byt prohnany pres tkaninovy filtr) a neco, cim si doma zatopime. samozrejme pokud jsem prase, skodim tady vsem, ale industrial tady postihuje dlouhodobe obrovskou oblast a jak uz bylo parkrat receno, ty nasledky se muzou vyrazne projevit az v dalsi generaci anebo v te po ni.

  taky v 70. letech se nikdo s nikym nemazal, decka chodila pred skolou k doktorce na inhalator a nikde v novinach se to nevytrubovalo, tady byly dane normy a podle tech se jelo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. valach jak poleno :

  jandos: Nu je to možné, odkud berete ta data? Vyskyt astma nejvíc na světě? Ta průměrná délka života kratší asi bude (hold horníci), rakoviny? Podobnou hlášku slýchávám ve Val Mezu (DEZA). Toho průmyslu za x let je tady opravdu hodně, podobná story je Ústecko, nějaký dopad mít musí, to je jasné.
  Inhalátory??? Never heard about that:-).
  Nejsem z Ostravy, pobyvám v ní často pracovně, mám odtud manželku (btw chce se vrátit, tak aspoň mám zas nějaké protiargumenty), můj dojem z pobytu z pohledu, že Ti lidi tady jsou zdravější než já:-).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Hynek [msstavby.cz] :

  valach jak poleno: ne hornici, deti, v ostrave se netezi :)

  nejvic astma na svete nevim, ale psali, ze lokalne v Bartovicich ma astma zhruba kazde treti dite, coz myslim staci samo o sobe, nemusime si delat hitparadu.
  koukni na tohle http://www.evaschallerova.com/domain/evaschallerova/files/nemocnost-deti-v-ostrave.pdf

  mozna bylo mysleno nejhorsi ovzdusi v evrope, to uz jsem nekde cetl ( http://goo.gl/2sn8Y ).

  a jinak:

  Akademií věd ČR bylo provedeno studium genové exprese u 100 astmatických dětí z Ostravy a u 100 kontrolních dětí z Prachatic. Ze současně sledovaných lékařských dat vyplynulo, že od dětí žijících v okrese Prachatice se soubor dětí žijících v Ostravě lišil v řadě aspektů: astma bylo diagnostikováno v časnějším věku, mělo těžší průběh, vyskytovalo se častěji společně s atopickým ekzémem či alergickou rýmou. Vyšetření atopické senzibilizace u soboru dětí s bronchiálním astmatem v Ostravě ze sta dětí 41 dětí nereagovalo na žádný vzdušný alergen a v souboru 99 dětí s astmatem bronchiale v okrese Prachatice nereagovalo na žádný vzdušný alergen jenom 12 dětí.

  Kromě prokázání nealergického fenotypu astma bronchiale u dětí v Ostravě- Radvancích a Bartovicích byl pozorován výrazný rozdíl v expresi genů mezi Ostravou a Prachaticemi, což je patrně podmíněno rozdílem mezi oběma lokalitami.

  zdroj: Hodnocení vlivu na zdraví obyvatel podle zákona č.100/2001 Sb., v platném znění Strategie rozvoje Moravskoslezského kraje 2009-2020
  http://verejna-sprava.kr-moravskoslezsky.cz/zip/SEA_SRK-akt_MSK_pr_5.pdf

  clovek, ktery ten projekt vedl (Šrám):

  Znečištěné ovzduší prokazatelně ovlivňuje – jak my říkáme – výsledky těhotenství. Karcinogenní látky v ovzduší, které působí na těhotné maminky, snižují porodní váhu novorozenců. Tím se zabývaly významné studie z Evropy a USA, podle dalších prací – například Federiky Perery – dochází i k ovlivnění psychickému. Tyto studie vznikaly na základě výzkumů v New Yorku a Krakově. Je třeba ale připomenout, že expozice, jimž byli účastníci těchto studií vystaveni, byly opět nižší, než tomu bylo v Bartovicích, když jsme tam pracovali.
  Expozice benzo[a]pyrenu podle závěrů Světové zdravotnické organizace (WHO) vyšší než jeden nanogram vyvolává poškození DNA, zvyšuje počet mikrojadérek a taky způsobuje fragmentaci DNA ve spermiích. Ovzduší tedy prokazatelně ovlivňuje plodnost mužů, přesněji řečeno má vliv na kvalitu spermií.

  zdroj: http://jak-to-bylo.webnode.cz/news/mudr-radim-sram-lide-maji-pravo-vedet-co-je-ohrozuje/

  snad staci na cteni pred spanim.

  jinak o to, jestli mas pocit, ze tady je, nebo neni, nekdo zdravejsi nez ty, tady opravdu nejde, promin.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. jandos :

  jo valachu máš myslím dostatek argumentů na to se nevrace…a upřímě byl bys asi jediný kdo se chce vrátit..drtivá většina lidí chce nebo plánuje z ostravu utéct..teda většina kteří to ještě neudělali….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Tomas T. :

  jandos: No tak oni by lidi chteli utect, ale zase neni hodne moznosti kam utect, jedine tak brno nebo praha. Jina alternativa moc neni…..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Hynek [msstavby.cz] :

  jandos: nene, ja znam dost lidi, co se vraceji (je jim kolem petatriceti), anebo by vubec nevahali, nebyt tu ten problem s ovzdusim. ale zas vidim mistni v podobnem veku, kteri zvazujou nebo prchli zrovna dik zdravotnimu stavu deti..

  a jinak dneska mame auta a kdyz nekdo muze dojizdet do ostravy za praci z opavy nebo havirova a bere to za normalni stav, tak verim, ze ten manevrovaci prostor kam prchnout neni uplne tak maly. zalezi, co clovek umi.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. valach jak poleno :

  c jandos: no my už v podstatě také kupujeme byt v Ově. Tak se to možná snažím bagatelizovat. Jestli bydlíte na Valašsku, tak jistě víte, že to také není eldorádo:-) i když z jiného pohledu.
  Hynek [msstavby.cz]: Vím o tom, že hornictví ustalo v 91. Studie jsou to zajímavé (paní Schallerová tam má gramatické chyby), nezpochybňuju, já jeńom neznám ostraváky s těmito chorobami (to je silný argument, né?:-)). Proč se nikde nepíše o Val Mezu?
  Hele mezi náma, ty asi nejsi moc velký optimista:-).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. jandos :

  valach: no optimista nejsem protože jsem přesně tuhle problematiku studoval a vím co látky v ostravském ovzduší dokážou, ostatně odkazy na články to popisujou hezky…no a stačí se podívat na dokument co tu nedávno natočili angličani..ted zrovna nevím jak jse to jmenuje ale je to na youtube..jinak já do ostravy za prací dojíždím a lidí s problémy znám tolik že mám pocit že je to každý druhý…naštěstí ostrava je dobře situováná ta že ze všech stran se k ní dá rychle dostat..takže dojíždět 30 a více km není problém..a můžu říct že stačí zajet za frýdek a vzduch je uplně někde jinde..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. jandos :

  no deza se velmi radikálně změnila( byly časy kdy šla cítit až do rožnova)..protože to šlo, ale u ocelářství těch možností moc není a když jsou tak jsou opravdu drahé jak prase…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Danek :

  Já bydlel 5let v Opavě a mužu s čistým svědomím říct, že ovzduší je tam stejné neboli horší než v OV.Spousta lidí na opavsku totiž před lety začala nakupovat uhlí s Polska.Náklady na topení poloviční ale, čmudí to jak prase-černy dým.Nebo ,když jedu ke tchyni na vesnici-taktež opavsko a vylezu z auta-několikrát jsem se rozkašlal tolik, že jsem začal zvracet a plivat sliny.To se mi v OV nikdy nestalo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. mm :

  Znám hodně lidí, co se do Ostravy nastěhovali, nebo se stěhovat budou. Problémem pro ně není ovzduší, ale spíše práce. Znám rodiny, co se sem přestěhovali od Košic a nemůžou si to tady vynachválit. Ano, je tady velká koncentrace továren a to samozřejmě má i své stinné stránky – třeba i v otázce ovzduší. Jedna známa bydlela ve Frenštátu p/R. a měla astma. Na radu lékaře se musela odstěhovat a jelikož našla místo v Ostravě usídlila se tady. Astma nemá. Tím nechci říci, že by byl Frenštát špinavější co se týče ovzduší, ale zřejmě ji tam něco ve vzduchu vadilo. Rodinu mám na Vysočině v malebné vesničce a v malém městečku. Nádherná příroda, ale jakmile se začne na podzim topit je to děs a hrůza. Ve vesnici nejde vidět na krok a člověk se dusí. Přitom tam nejsou žádné továrny. Lidé prostě topí čím mohou. Valach jak poleno má pravdu. Proč by si tady nemohl koupit byt a přestěhovat se. To ovzduší tu není o moc horší, než jinde v republice. Akorát se o severu Moravy více mluví. A že je třeba horší vzduch v OPavě než v Ostravě, tomu klidně věřím, protože jsem jel nejednou do polské Ratiboře a ten smrad co tam vychází z komínů rodinných domků šel celý sěrem na Opavu – bohužel. Já jsem však optimista a věřím, že ten vzduch tady na severu Moravy bude lepší a lepší, ale jakmile příjde inverze, tak to postihne všechny a nikdo tomu nezabrání a je jedno, zda bydlíte v Ostravě, OPavě, Karviné či Zlína, Uherského Hradiště, nebo v Českých Budějovicích. Krom toho mám dobré známé, kteří bydlí práve v Českých Budějovicích, Praze a Pardubicích a Ti říkají, že je tam stejný smog jako třeba u nás v Ostravě, akorát se o tom tak nemluví. Něco jiného jsou pak laguny, které se čistí. To je však doufám jen otázka času, kdy zmizí a nebude do ovzduší unikat žádný výpar či smrad. Tim jsem nechtěl říci, že by tady ty problémy s ovzduším nebyly.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Danek :

  Polsko asi nemá cenu komentovat- řekl bych že, jsou polaci čiňaňi evropy.Jezdím do Polska nakupovat(ceny potravin jsou bohužel pro Kalouska někde jinde) a ten maras co tám ti domkaři vypouštějí do ovzduší to je sila.Jednou jsem psal i na nějaké diskuzi, že jsem byl v Rybniku před vanoci(opět na nákupy) a tam byl smog, že jsem neviděl přes čelní okno-viditelnost tak 2m před kapotu vozu.Fakt vyživný.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. Martin [msstavby.cz] :

  Já myslím, že záleží jednotlivě na člověku a jeho životního stylo. Třeba já měl alergii jako malý. Teď, když jsem denně v Ostravě alergii nemám.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. jandos :

  to mm: http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/web_generator/actual_hour_data_CZ.html

  je jasne že lokální topeniště udělají velkou paseku..ono stačí když nějaký blbec v dědine začne pálit trávu a limit je překročený i 3x..aby sis udělal vlastní názor na ovzduší pravidelně se dívej na tu stránku a ty měřící stanice prostě nelžou…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. Danek :

  Myslím že portál chmi.cz všichni známe.Teď jsem se kouknul a CHomutov PM:342 doufám že to hned propere Nova ve zpravách jak to dělá s OV a MS krajem.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. mm :

  jandos: Já jsem také neříkal, že ty stanice lžou, nebo, že by tady byla ta situace s ovzduším růžová. Bavili jsme se o tom, že ta situace není špatná jen v Ostravě, ale třeba i v Opavě a když jsem se díval na ty stránky, tak nic moc to bylo třeba i v takovém malém Uherském Hradišti, z čehož vyplývá, že to není jen výsadou Ostravy. Plzeň také nic moc, ale jinak díky za stránky. Už jsem si je uložil. Já pevně věřím, že se celá situace s ovzduším tady zlepší.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. jandos :

  no taky doufám ale moc optimistický nejsem..v Ostravě se postavili co nejvyšší komíny ať je rozptyl co největší, ale to samé udělali poláci :) tak si to posíláme navzájem :) mittal aspoň něco dělá že staví odprášení atd. to magistrát vyhlásil MHD zadarmo a prodělal na tom městu balík..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. Hynek [msstavby.cz] :

  k tomu jeste prihodim zaznam vcerejsiho hydeparku se Sramem: http://goo.gl/qJuZh

  Thumb up 0 Thumb down 0
 26. Hynek [msstavby.cz] :

  +“Ostrava a okolní města již vyčerpala svůj letošní limit pro znečištění polétavým prachem“: http://goo.gl/s0W4Z

  Thumb up 0 Thumb down 0
 27. buffalo :

  chodím kolem tohoto baráku dost často. nepřipadá mi nijak vyjímečný až na tu opravdu hnusně řešenou střechu co mi připomíná příď lodě. také vjjezd je nějak podivně vydlážděn. ale nejvíce mě dojak styl postaveného plotu komem stavby. budovatel z hobbymarketu zde vůbec nevzal v potaz linii drátů v v tom sítu na plotě ! mohl přece napřed srovnat podklad a pak ten plot postavit mnohem pěkněji, ne ? a ne ve stylu pata + mata.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.