Veřejný prostor Karolina a nábřeží

V tomto článku fotografie všímavých čtenářů, kteří nezávisle na sobě zaslali stav veřejného prostoru náměstí na Karolině a stav nábřeží v centru města.

Děkujeme čtenářům za zaslání fotografií!

Náměstí Biskupa Bruna a jeho východní část před bytovým domem. Pohled na altány, kde kdysi byly lavičky, vystouplá potrubí, vyšlapanou stezku a celkové pohledy. Divokost přírody zde nebyl prvotní záměr.

Namátkou pohled na Havlíčkovo nábřeží. Z moravské strany je zde zastoupena visutá galerie. Ze slezského břehu pak pochází zbylé fotografie.

Související články


Komentáře

 1. ELB :

  Kdepak, to je přece ono „prorůstání přírody do centra města“. Čili přírodě a staveništi blízký biotop. Následuje příspěvek DW s vysvětlením, který obrubník je města a který obvodu :)

  Thumb up 55 Thumb down 3
 2. tjov :

  ELB: S tím DW jste to „zabil“, po ránu pobavilo, díky

  ad) veřejný prostor – to by se člověk pořád opakoval

  Thumb up 18 Thumb down 2
 3. vojta :

  Davide, kdepak jste, my už Vás tu čekáme!:))

  Thumb up 6 Thumb down 6
 4. Dan :

  Nelejme si sklinici cisteho vina.
  Pan DW je snad jediny komunalni politik, co se takto vyjadruje na sitich, byt to schyta kolektivne za ciny vsech politiku a urdeniku z radnic a magistratu Ostravy. Specialne za ex. cleny hnuti ANO, kteri ani netusili, co patri mestu / obvodu. Ze tyto osoby ani nemili poneti, kolik udrzba stoji a kolik mesto prispiva je dalsi ulet.

  Tady vidim, ze je problem jak na Slezske, tak Moravske Ostrave. Tusim ze nyni to ma vse pod placem ANO ;)

  Thumb up 32 Thumb down 9
 5. tjov :

  Dan: DW by se mohl zasloužit o řešení toho problému, např. tlakem na vznik komise – Piráti jsou od počátku mistři pojmenování problémů, nicméně řešení …

  Thumb up 13 Thumb down 4
 6. Dan :

  tjov: Co by to melo byt za komisi?
  Kontrolni komise cinnosti obvodu, kterou maji vykonvavat, ale nevykonavaji dostatecne v oblasti udrzby?

  Nebo nejake vnitrni hnuti, ktere bude po magistratu vyzadovat nejaky kacky na plevel navic, kdyz mohou jit zbytecne stamiiony do parkovaich domu?

  Ten problem je systemovy. Urednici netusi co maji delat. Politici nechteji resit problemy, na ktere jsou upozornovani. Kazi jim to PR preci. Pak mi prijde zcela mimo, aby byl tlak na komunalniho politka z Moravske casti, aby tlacil na politiky ze Slezske.

  Thumb up 13 Thumb down 1
 7. tjov :

  Dan: městká komise, která jasně vytyčí co je čí, následně sestaví plán údržby veřejného prostoru a to předloží potentátům v radě.

  Máme tady MAPPA, proč by se DW nemohl zasloužit o vznik MAUSVP (městký ateliér údržby společného veřejného prostoru), cistaOVA je už úplně mimo …

  Thumb up 10 Thumb down 0
 8. Dan :

  tjov: :D :D Tak ono se presne vi, ci co je. Obvody skrze technicke sluzby maji plany udrzby praci rovnez zpracovany.

  Jen je to nekterym zcela jedno. Nekteri se tvari, ze majetky nejsou jejich, byt jsou.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 9. Vítek :

  Tjov: v aplikaci ČistáOva má centrální městský obvod 630 nevyřešených případu, to opravdu hovoří za vše!!! Chybí mi jasné vyjádření představitelů obvodu v čem je problém. Chybí peníze nebo chuť problémy řešit? A také sdělení jaký standart údržby je nastaven!

  Thumb up 10 Thumb down 1
 10. tjov :

  Dan: napsal jsem „plán údržby“ a městská komise – tak to nevytrhávejte z kontextu, že obvody a TS ví.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. D-r :

  Momentálně jsme pracovně ve francouzském Bordeaux. A natolik pohodlné rozdělení veřejného prostoru ještě jsem neviděl. Chodci, kola, tramvaje, autobusy, auta, nikdo nikomu nepřekáží. Je k upodivu, že někde existuje vedení města, architekti, kteří umí logický přemýšlet a plánovat. O čistotě ani nemluvím, prostě všude ideální čisto.

  Thumb up 13 Thumb down 2
 12. Tom :

  Veřejný prostor v Moravské Ostravě je v hroznem stavu. Chybí běžná údržba. Ďábel se skrývá v detailu a ten se v Ostravě nehledí. Přitom stáčí drobná údržba. Zaměstnance TS vidím celkem často,ale mam pocit,že chybí následná kontrola jejich práce. Výborně jsou taky zaplevelené záhony, například před Minikinem nebo za radnicí. Na Nadrazni opravili koleje,ale nechali křivé chodníky. Totéž se děje při opravách sítí. Takových radosti je v našem obvodu plno,k jejich odstranění nenintreba milionů,stačí dělat věci pořádně.

  Thumb up 28 Thumb down 2
 13. Tom :

  Jinak souhlasím s názorem, že pan Witosz je jediný, kdo komunikuje. Ostatní radní se nechávají fotit ve školkách a domovech důchodců.

  Thumb up 24 Thumb down 2
 14. PW :

  Tohle není problém jen Ostravy, je to všude stejný. Mnohdy moc pěkně zrekonstruováno, pak to ztroskotá na základní údržbě, dlažba prorostlá, všude prach… Většině lidem je to stejně buřt, a ten všudepřítomný bordel už ani nevnímá.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 15. David.Witosz :

  Zdravím čtenáře a také fandy filmu Beetlejuice.

  Mám pro Vás dobré zprávy. Nejprve ve zkratce.

  1) Všichni již ví co je koho, to je pokrok
  2) Začaly vzájemné diskuse co s tím a sešli se v terénu
  3) Přišlo se s několika návrhy řešení
  4) Má to přesah i na jiné projekty

  Ad1) Veřejný prostor aneb odbor místního hospodářství, včetně technických služeb, má nově v gesci místostarosta Kuś (ANO). V rámci předání agendy jsme spolu probrali také otázky údržby v lokalitě Karolina. Když na magistrátu došlo ke změnám, iniciovali jsme s panem Kuśem setkání s novým náměstkem Vávrou (ANO), který má na MMO majetek politicky v gesci. Prvně došlo k přípravě podkladových materiálu (mapa s vyznačeným vlastnictvím) a následně se sešla celá skupina včetně vedoucích odborů a ředitele TS MOaP přímo na místě.

  Ad2) Lokalita se prošla od železniční tratě-vlečky až po tramvajovou zastávku. O čem se nejvíce hovořilo? Budoucí náměstí Biskupa Bruna (realizace MMO), osvětlení (kde část lamp spravuje TS MOaP i když ve městě jsou to OK a.s.), dlažba v pěší zóně (povrchové deformace, únavá materiálu), dlažba v přilehlých ulicích (nevhodné povrchy, zeleň), nepovolený vjezd vozidel do pěší zóny, parkování v pěší zóně (úvahy o instalaci kůlů atd.).

  Ad3) Protože tyto věci jsou jen část problematiky území, sešla se skupina opět, nyní však nad mapou a výhledem do příštích let. Došlo k rozdělení na priority které se realizuji v nejbližší době a na projekty které dané území čekají.

  Ad4) Jak jsem psal, údržba se zde prolíná s věcmi které mají investiční charakter (věčná diskuse o tom co je a není údržba). Tahle otázka nás však nepálí jen zde, ale taky na místech budoucích projektů v centru (Náměstí Republiky, Sad dr.M.Horákové, přednádražní prostor). Proto je fajn, že se začíná myslet v lince záměr=investice=údržba jako celku, nikoli v duchu negativních dopadů často přehnaného resortismu.

  Závěrem pár poznámek.

  A) Chci poděkovat místostarostovi Kuśovi za návaznost, které se ujal v moment nástupu na úřad. Jak Rostislav Řeha, tak já osobně jsme s ním strávili mnoho času ve velmi konstruktivní a přátelské atmosféře předání agendy. Já vím, Vám to může připadat jako samozřejmost, ale u nás v ČR tohle fakt samozřejmost není. Mnoho úřadů trpí v moment předání-změny politické moci nepředáním agendy mezi politiky. Jaké to má často neblahé důsledky, asi mnozí tušíte.

  B) „Zelené“ chodníky a vozovky v centru mají pár důvodů. Například v ulicích jako je Poštovní, tam jsme začali v minulém období vysypávat spáry v dlažbě (vymýval se materiál, dlažba ztrácela integritu, uvolněné kostky lítaly po ulici). To má ten efekt, že když hojně prší, tyto spáry zazelenaj. Dokud to nemá vliv na integritu a bezpečnost chodníku-vozovky, tak mi to nevadí. Esteticky se mi to aj líbí.

  https://www.facebook.com/david.immuto/posts/pfbid0yFRR2ksvD4DdReVgp3EJmzvABD8DfPtP7Vh24Hsz2LbGWwK5uWmstweaHXpnUgMBl

  Další věc je mechanické odstraňování plevele, zejména z chodníků. Zopakuji „mechanického“. A jistě mnozí tuší kam mířím, jde o Roundup a jiné záležitosti, které TS MOaP v posledních letech rapidně omezilo. Možná si vzpomínáte, že jsme právě i z tohoto důvodu pořídli vysokotlaký parní čistič (údržba a odstraňování plevele). Bohužel je jasné, že Roundup byl levnější a rychlejší. Navíc dlouhodobě vyhubil vše (a nejen to co by člověk chtěl ,že?), takže četnost údržby byla menší. Dnes se tedy musí mnohem častěji vyrážet na vytrhávání plevele, škarpírku a navíc nákladnější strojní či mechanickou formou.

  C) Došlo za poslední leta k mnoha diskusím a taky posunu vnímání údržby centra. Příspěvek od bývalého primátora Macury, na sítí X, je jedním z jeho symbolů. Diskuse se tedy přenesla z otázky „proč“ k diskusi „kolik“ a „jak“ dáme na údržbu centra. V linku diskuse na mém FB profilu, které se účastní třeba i starosta Bednář, který klade právě otázky oponentního charakteru.

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=7041213789245952&set=a.229744163726316

  Hezké pondělí Vám všem a úspěšný týden ;)

  Thumb up 39 Thumb down 12
 16. Wiener :

  Podobně bude za chvíli vypadat nový kampus Ostravské univerzity. Plus je tam dalších několik nedokonalostí jako loupající se povrch na sportovním okruhu, který je způsoben tím, že povrch je mírně nakloněný a kanálky, které byly vybudovány okolo vodu odvádí špatně, takže se tam vytváří kaluže. Vedle schodiště je střecha místy rovná, navíc v závětří, takže se tam hromadí prach a spadané listí. Jsem zvědav, jak nový kampus a jeho okolí bude vypadat za pět let. Nejedná se úplně o bezúdržbové budovy.

  Thumb up 21 Thumb down 0
 17. petrk :

  David.Witosz: palec hore :-)

  do toho chystaného „plánu náprav“ prosím přidejte i chodník pod sýkorovým mostem, kde se na slezské straně po každém větším dešti tvoří obrovská kaluž (chodník / cyklostezka jsou vyspádované směrem k řece, ale zcela chybí odvod této vody)

  Thumb up 9 Thumb down 3
 18. David :

  Baví ještě někoho číst to dovysvětlování pana W? Já na takové čtení čas nemám.
  Jaké ale famfáry Ostrava obecně šíří když se projekt dokončí, nafotí se krásné fotky a šup s tím ven co všechno pro občany zástupci udělali a jak se nám skvěle bude žít v té rozpadající Ostravě. Rok, dva po a tyhle referenční fotky mluví za vše… má vůbec cenu dělat upgrady veřejného prostranství když to dopadá takhle? Mimochodem toto není nic nového, tohoto jsme svědky už posledních 5-10 let.
  Jako místo toho aby se řeklo ano, opět jsme to posarli ale napravíme to, a hlavně omlouváme se… nic z toho, máme 34 řádků s úměvným vyjádřením. To je člověk na pravém místě a nejen on, každopádně máte krásné aktualizované reference. I já se už usmívám :) šup s tím na LinkedIn @DW!

  Thumb up 17 Thumb down 27
 19. Vítek :

  David:pan DW umí vše vysvětlit. Bohužel žádná reálná odpověď: např. proč je 630 nevyřešených podnětů obvodu na ČistáOva a kdy bude vyřešeno.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 20. Ondřej :

  David: Já jsem za to rád. Sice bych byl raději, kdyby se ty věci hýbaly rychleji, ale chápu, že to není v silách jednotivce rychle změnit. Sice to někdy zní jako výmluvy, ale lepší informace k dispozici nejsou.

  Thumb up 10 Thumb down 2
 21. vojta :

  David: Ne nadarmo tady pořád tolik lidí Davida lajkuje. Na téhle strategii mluvit s lidmi politici logicky staví, protože jim to sbírá hlasy. V tomhle případě diskutuje tady s námi…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 22. Michal :

  Tak to jsme rádi, že se opakovaně sešla celá skupina včetně vedoucích odborů a ředitele TS MOaP přímo na místě a prošla si celou lokalitu, a že se tedy diskuse přenesla z otázky „proč“ k diskusi „kolik“ a „jak“ dáte na údržbu centra!

  Thumb up 3 Thumb down 5
 23. Hrdy Ostravak :

  Jsem tady dobe delsi a musim rict,ze se Ostrava ubira spravnym ekologickym smerem,tzn. : do pralesa. Ocekavam v budoucnu ostravske pralesni mesto. Drahy Pan Witosz se stane hlavnim krovakem Ostravy.

  Thumb up 11 Thumb down 15
 24. Meechee :

  David.Witosz: Pane radní, je fajn, že se snažíte komunikovat, nicméně, ani přes rozsáhlost vašeho příspěvku, jste vlastně opět nic neřekl. Vlastně řekl – že se údajně už konečně něco děje a přidal pár obligátních vysvětlení, kdo a proč může za to, co je zachyceno na fotkách. Problém je v tom, že ani dlouhý příspěvek na MS Stavby, pochvala místostarosty Kuše, výčet vašich dalších činností a „vysvětlení“ zelených chodníků NEMÁ vůbec žádný vliv na to, že údržba veřejného prostoru je v Ostravě dlouhodobě na naprosto katastrofální úrovni. Ty schody pod Sýkorákem byly vybudovány nedávno a po pár měsících vypadají jako by se místem prohnala povodeň a pochybuji, že si na ten hnus dneska někdo sedne. S tím opravdu žádný Roundup nemá nic společného … a tak by se dalo pokračovat dále.

  Thumb up 21 Thumb down 7
 25. ELB :

  David.Witosz: Pokud je běžná věc v činnosti samosprávy (tedy péče o svěřený majetek občanů) vydávána téměř za událost století, pak máme před sebou na poli komunální politiky ještě hodně práce :)

  P.S. Nevyžádané doporučení pro straníky s někdejším volebním heslem „pusťte nás na ně“: Nedělejte užitečné idioty zaměstnancům Anofertu; led pod nimi prasklý bude pouze vaší chladnou koupelí. Oni vám takto nikdy veřejně nepoděkují (jako vy jim za jejich běžnou pracovní resortní povinnost) a zůstanete pro ně stejně vždy jen juvenilní feťáci, co chtějí každému důchodci dodat do bytu migranta (AB copyright) :)

  Thumb up 12 Thumb down 3
 26. Vaclav Vala :

  Ostrava-Fifejdy3 sidliště kde absolutně město nic nedělá dobrých 20let nevhodné a zastaralé odp.koše a lavičky,zarostlé chodníky.Je zajímavé že tam často vidím pracovníky TS kteří se tam dost často zašívají a očekávají konec směny,kontrola jejich činosti žádná za co jsou potom placení odpovědní uředníci?Jakto že na jiných sidlištích se renovuje ale na Fifejdách 3 ne,proč?

  Thumb up 3 Thumb down 7
 27. S200 :

  Na problémy se bohužel zadělává i při investicích, už tam by se mělo myslet na to, jak komplikované to pak bude udržovat. Třeba teď se při opravě tram trati na Nádražní udělaly mohutné betonové patky cca 2 x 2 metry pro nové sloupy trakčního vedení. Jejich povrch je těsně pod povrchem a tak byly zasypány hlínou a byla na nich zaseta tráva. Jestli si někdo myslí, že na vrstvě hlíny o tloušťce 1-5 cm (pod tím je beton) bude růst tráva, tak je dost na omylu, bude tam buď bahno nebo prach (podle počasí).

  Thumb up 6 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.