Opava vybuduje nový sad

Nový sad s názvem Ořechovka má vzniknout mezi železničními tratěmi Opava-Ostrava a Opava-Krnov. Město nyní ve veřejné zakázce hledá dodavatele výsadby.

Předmětem plnění je výsadba extenzivního sadu a odpočinkového prostoru, založení pochozího štěrkového trávníku o velikosti 578 m2, extenzivně sečené louky o rozloze 13 540 m2, zátěžových travních povrchů o rozloze 3 780 m2 a plochy veřejného ohniště. Součástí veřejné zakázky je I. etapa projektu, předmětem není pořízení mobiliáře (lavičky).

V sadu budou vysázeny původní odrůdy stromů. Například třešně, ořešáky či listaté stromy jako jsou javory, duby a další zeleň. V sadu bude umístěno i ohniště.

Situace sadu

Sad vznikne mezi železničními tratěmi. V okolí se veřejná městská zeleň v současné době nenachází.

zdroj: opava-city.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Jan Vašíček :

  Opravdu vhodné místo na zbytečné vyhození peněz.

  Thumb up 7 Thumb down 14
 2. Jana Zwingrova :

  Kdyby jste raději opravili špatné místní pozemní komunikace, třeba Anenskou ulici, kterou slibujete, že opravíte již 7 let, a stále nemáte finanční prostředky. Udělali by jste alespoň něco dobrého pro své spoluobčany. K čemu další park?

  Thumb up 5 Thumb down 15
 3. Paja :

  Jana Zwingrova: Jana Zwingrova: jsi absolutní trotl.raději park než Anenskou kde projede tak 20 aut za den.trubko hloupá

  Thumb up 1 Thumb down 17
 4. Pavel :

  V kterémpak schváleném rozpočtu města lze tuto akci najít? V tom pro letošní rok (https://www.opava-city.cz/files/cz/mesto-urad/hospodareni-mesta/rozpocet/schvaleny-rozpocet-rok-2023/navrh_rozpisu_rozpoctu_vydaje_2023.pdf) se mi to jaksi nedaří, zejména ne v sekci investičních akcí na str. 30-31.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 5. Míra :

  Architekti pravděpodobně dostali hloupé zadání, případně použili příliš drog. Ten kdo tohle místo (u oveček) zná tak ví, že to není místo pro park. Návrh vypadá příliš draze na to, že to bude jen místo pro fesťáky. Zplanýrujte, nasaďte trávu a pár stromů. Pak o to pečujte. To by mohlo pomoci. Ne jako teď. Černá skládka přilehlých garáží a cedule, že na poli můžete volně venčit psy. K tomu přeplněný odpadkový koš bez pytlíků na psí hovna. Pořád stejný opavský problém. Místo toho, aby jste pečovali o to co už tady máme, vymýšlíte megalomanské, drahé a naprosto stupidní projekty. Jste povinni pečovat o to, co už je vybudováno! A nejde vám to. Výmluvy, že na údržbu nejsou peníze jsou, jak je vidno, liché!

  Thumb up 13 Thumb down 4
 6. Lenka :

  Místo toho aby jste zrevitalizovali všechny krásné parky ve městě, tak nesmyslně investujete do nevhodných most na periferii města.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 7. Rudolf Čančík :

  Co tak revitalizovat parter v sídlišti na Olomoucké ulici, od roku 1971 bez úprav a obnovy až na pár opravených chodníků a úplné ignorování hlavní trasy že sídliště k Albertu a Kauflandu. Vyšlapaná cestička 20 let!!+😕😕

  Thumb up 3 Thumb down 7
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Míra: Co tak prvně si projekt prostudovat, než psát hlouposti. Sad je právě koncipován jednoduše. Proběhne výsadba stromů a provedení střádavých pásů travin různé výšky.

  Jana Zwingrova: Lenka: Rudolf Čančík: Dle reakcí tuším, že přispěvatelé ani netuší, že se jedné o informační web, my nic investovat nebudeme.
  U tohoto projektu se jedná o adaptační opatření na změnu klimatu, kdy vzrostlá zeleň bude časem ochlazovat lokalitu a mít pozitivní vliv na mikroklima, protože v okolí se nachází průmyslové areály, které se v horkých dnech přehřívají.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 9. Jakub :

  Reakce většiny diskutujících jsou poněkud hloupými výkřiky. Nicméně si taky nejsem jistý parkem. Já bych tuto oblast využil spíše pro rozvoj průmyslu, který se rozkládá v celém okolí. Dostupnost by zajišťovala nová silnice vedoucí podél železnice a napojena by byla na jižní obchvat.
  Park je sice v širším centru města, jediná volná plocha blíže centru města je na Hradecké ulici naproti Benziny, ovšem pozitivní dopad na mikroklima bude nulový. V okolí, které by z toho mohlo těžit, jsou jen průmyslové a obchodní plochy. Dostupnost parku je také významně omezena železnicí. Železnice a s ní spojené negativní vlivy jsou i důvodem proč lokalita není vhodná pro stavbu např. bytů. V Opavě jsou dvě vhodné lokality pro nový park. 1. prostor spojující Městské sady a Stříbrné jezreo. 2.Levý břeh řeky Opavy za Kolofikovým nábřežím – zátopová oblast nevhodná pro výstavbu a přitom častý cíl procházek a sportovnách aktivit.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. Michael :

  Mezi tratěmi Ostrava-Opava a Opava-Krnov se výhledově počítá s výstavbou tzv. Opavské spojky pro nákladní železniční dopravu. Nejedná se tedy zrovna o vhodnou lokalitu pro jakékoliv trvalé veřejné prostranství, natož s podtitulem „Oáza pohody“. Samotný projekt je fajn, jen by měl být realizován na jiném místě.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 11. S200 :

  Michael: Nevím, zda s tou spojkou počítá nějaký územní plán, nicméně tento plán někdy z 80. let minulého století je při aktuální intenzitě tranzitní nákladní dopravy přes Opavu zcela mimo realitu. A naočekávám, že se to někdy změní.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 12. Martin [msstavby.cz] :

  Michael: Při minimálních poloměrech a a zakřivení tratí bych tipnul, že se případné propojení této lokalitě vyhne. Železniční propojení není zaneseno v územním plánu. Co tam však zaneseno je, tak je střední městský okruh pro automobily. Přijde mi ale celkem zbytečný k intenzitě dopravy a vzhledem k budovaném obchvatu.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 13. S200 :

  Martin [msstavby.cz]: Děkuji. Tušil jsem, že když tu železniční spojku vcelku nikdo nepotřebuje, tak ani není v územním plánu.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.