Úpravy Prokešova náměstí

Aktuální fotografie úprav části Prokešova náměstí u kavárny U Černého stromu v centru Ostravy.

Fotografie zaslal čtenář. Děkujeme!

Související články


Komentáře

 1. G.H. Bondy :

  Rekonstrukce kousku náměstí, která má za cíl překonal délkou realizace výstavbu Panamského průplavu není chybou reliziční firmy, kterou zúčastnění přejměnovali cca před měsícem na Lazy Bastards s.r.o., ale učebnicovým příkladem diletantismu odborů Investic a Životního prostředí na ostravské radnici, které jsou iniciátory této akce. Termín zahájení rekonstrukce kanalizace pod náměstím 1.9. 2020, termín realizace rekonstrukce 31.5. 2021. Až chytré hlavy ostravské radnice začnou konečně využívat BVA metodu výběru veřejných zakázek („civilizované země“ jinou metodu při investicích z veřejných peněz ani neznají a to už 30-40 let) a nebudou stále jen hloupě a pokrytecky kalkulovat cenu realizace jako rozvojové regiony, dozví se, že tyto nekonečně dlouhé realizace při započtení všech nákladů vstupujucích do procesu v dobobě negativních externalit (které většinou zaplatí občané bežně místo užívající, majitelé přilehlých bytů a obchodů, …) jsou pro společnost nakonec mnohem dražší než jejich „levně vysoutěžená“ a nekončící rekonstrukce. Občané Ostravy se pak dozví, že to, co se v Ostravě rekonstruuje běžně rok, lze stihnout za 2 -3 týdny…. Jinak provedení mě mile překvapilo, vizualizace byla na posouzení velmi jednoduchá a nedetailní.

  Thumb up 43 Thumb down 2
 2. Mx :

  Z hlediska obrázků zde na serveru to zatím vypadá na estetickou nápaditost a netuctovost, kterou zde podle mého názoru potřebujeme rozvíjet, pryč od prostých “rekonstrukcí” typu 90.let. Prostě oku lahodící nápaditost, drobné nápady ap. Ďábel je v detailu. Zatím tleskám, uvidíme dále

  Thumb up 9 Thumb down 1
 3. David Witosz :

  G.H. Bondy: Zdravím. Já bych jen upozornil, že ne vše se dělá tímto stylem. Právě z důvodu aby obyvatelé nebyli nuceni v případě zimy a nečasu chodit v bahně kolem staveniště na kterém se přerušily práce, některé vysoutěžené projekty na MOaP jsme přesunuli na začátek stavební sezóny aneb i ten „rozkopaný“ čas se do komfortu obyvatel města počítá ;)

  Thumb up 9 Thumb down 11
 4. Tom :

  Je pěkné, ue se opravuje plocha, která je na tak reprezentativním místě. Ale trochu mi chybí opravy chodníků a zelených prostranství v ulicích kousek dál Ladova, gregorova, bacmacska…) Zatímco na většině sídlišť se chodníků opravují v těchto místech se nic neděje a asi nic nebude. Obvod s tím už roky nic nedělá a tyto ulice jsou v žalostně stavu. Poslední úpravou bylo zrušení některých chodníků a ty pak byly nahrazeny parkovacími stanimi, což je trochu prasarna.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 5. Tom :

  Je pěkné, ue se opravuje plocha, která je na tak reprezentativním místě. Ale trochu mi chybí opravy chodníků a zelených prostranství v ulicích kousek dál Ladova, gregorova, bacmacska…) Zatímco na většině sídlišť se chodníků opravují v těchto místech se nic neděje a asi nic nebude. Obvod s tím už roky nic nedělá a tyto ulice jsou v zalostnem stavu. Poslední úpravou bylo zrušení některých chodníků a ty pak byly nahrazeny parkovacími stanimi, což je trochu prasarna.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 6. DRJPJR :

  Pořád mi není jasné, podle čeho se např. MOaP/Magistrát rozhodují, které místo si zaslouží „lepší“ rekonstrukci a péči (s arch. soutěží apod.). Viz toto (nebo např. Farská zahrada, Piazzeta na Nádražní) vs. např. panem Řehou tak mocně obhajovaná pochybná „humanizace“ Bezručova sadu či místa, která jsou velmi frekventovaná, ale dlouhodobě městem naprosto ignorovaná (např. předprostor před MNOF/Památkovým ústavem, kde dominují rozbité bloky proti vjezdu aut a jediná pěkná věc širokodaleko je Směrník z nádraží v Havířově).

  Thumb up 1 Thumb down 1
 7. Johnny :

  DRJPJR: Předprostor před MNOF nemá smysl rekonstruovat předtím, než se postaví parkovací dům – stavební technika zpravidla páchá na komunikacích nevratné škody. Vzhledem k tomu, že stavba parkovacího domu právě začíná, tak si zároveň nemyslím, že by místo někdo ignoroval – naopak, parkovací dům počítá s komerčním parterem, což celý prostor významně oživí. Navíc poté, co se do parkovacího domu přesune lékárna, mají projít rekonstrukcí všechny historické vily v areálu nemocnice. Tenhle příklad tedy nesedí.

  Bezručův sad, to je ovšem něco jiného…

  Thumb up 4 Thumb down 2
 8. Tom :

  DRJPJR: Nutno dodat, že Bezrucuv sad je v otřesném stavu. Tam je ti treb jako sůl.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 9. G.H. Bondy :

  Dobrý den pane Witoszi, vážím si Vaši reakce, nicméně moc nechápu, co vlastně obhajujete? Že jste nechtěli riskovat rozkopané náměstí díky přerušení prací, tak jste nejprve na podzim rozkopali náměstí a práce rovnou odsunuli na jaro??? Že tímto to náměstí bude rozkpané celých devět měsíců a vy to považujete za nejlepší možné řešení? Že tímto ukazujete, jak vám nejde koordinace zadaných zakázek? Že realizační firma má na tento úsek celé tři měsíce? Že možná díky tomu pracuje tak, jak pracuje? Když se zadaří, tak pondělí -pátek 7-15 ??? Snad i vy vidíte, že tady obhajujete neobhajitelné… Snad. Jinak by bylo něco na radnici asi hodně špatně.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 10. David Witosz :

  G.H. Bondy: Zdravím opět.
  Asi jsme se špatně pochopili. Já jsem vůbec tento systém, kdy je půl roku rozkopané něco co lze udělat mnohem rychleji, v žádném případě neobhajoval. Naopak mne samotného tohle štve. Proto jsem psal, že ne všechny investice ve městě se dělají tímto stylem.

  Když to vezmu nejprve z obecného pohledu. Město samotné má svůj investiční odbor, pak 23 obvodů má své vlastní investice. To znamená možnost 24 různých přístupu k tomu „jak“ realizovat investice. Já jako místostarosta co má investice v gesci v obvodu MOaP mohu tedy mluvit za sebe a mohu rovnou říci, že právě dlouhému „rozkopání“ se snažíme vždy předcházet. Investice naproti magistrátu je investice velkého města a tyto investice já v gesci nemám. Proto nechci obhajovat, ale ani hanit, práci velkého města, nemám detailní informace o průběhu této investice (jen jsme ji připomínkovali co se týče obsahu projektu) a proto se zdržím komentáře.

  Nyní konkrétně tedy za obvod MOaP a mou osobu. Když zde již byl zmíněn sad Petra Bezruče, nyní prosím neřeším obsah projektu, ale jeho časovou realizaci, pak tohle je přesně příklad kdy se mohlo začít na podzim. Nezačali jsme z více důvodů, ale jeden z mého pohledu z nejdůležitějších bylo riziko nepříznivých atmosferických podmínek. Představa, že mám půl roku rozkopaný sad, lidé chodí do Alberta bahnem, to doopravdy byla představa pro nás neúnosná. Spoléhat opět na mírnou zimu jak vidno by bylo letos naprosto mylné. Takto však nepřistupujeme jen k sadu Petra Bezruče, ale ke všem novým zakázkám jak jen to je možné. Jsem profesí geodet, stavař. Moc dobře tedy vím jak dokáže rozkopaná, přerušená stavba otrávit život jak obyvatelům tak samotným stavařům (kvalita prací tím taky velmi trpí).

  Pokud to mám vzít více do široka povím jednu story ze sněmovny, kdy na hospodářském výboru jsme se ptali ministra dopravy proč opravy na dálnicích se nedělají i v noci. Nejprve ministr řekl, že firmám nikdo nebrání pracovat v noci (hehe jsme se zasmáli). Následně firmy řekly, že nemají problém pracovat v noci, ale objednatel si to nevyžádal a hlavně nezaplatil. Následný dotaz na ministra skončil tak, že ministerstvo má omezené prostředky. Když jsme na to kontrovali, že sice ministerstvo bude mít ve své kolonce „levnou“ stavbu, ale ekonomika státu za to zaplatí mnohem větší cenu, která se dá kvantifikovat pro ekonomiku hodinami neproduktivního čekání v kolonách, vetší spotřebou pohonných hmot atd. atd. tak se začal dušovat jak on vše myslí dobře a stočil řeč prakticky do prázdna.

  Sad Petra Bezruče asi v 24h režimu dělat nebudeme, to je Vám asi jasné. Z druhé strany velmi myslíme na to, aby investice a jejich délka realizace měly minimální negativní vliv na okolí co se týče délky realizace. Teď mluvím za MOaP který mám v gesci. Ne vždy se to podaří (nejsou jen spolehlivé firmy na trhu), ale mnohé projekty se povedlo udělat velmi rychle. Minulý rok nám to při některých investicích nešlo, bohužel to bylo způsobeno například tím, že pracovní síla například ze Slovenska (kterou měly firmy nasmlouvané) nemohly dorazit (lockdown).

  Rád k tomu povím i něco více, tady snad nyní v této chvíli jsem objasnil nejasnosti a hlavně Vám potvrdil, že doopravdy neobhajuji „protahování“ staveb. Je tomu přesně naopak. Omlouvám se tedy, že jsem se na začátku asi špatně vyjádřil a přeji hezký zbytek neděle.

  Thumb up 13 Thumb down 4
 11. DRJPJR :

  Johnny: To místo vypadá stejně už roky a roky – takže vysvětlovat to záměrem parkovacího domu je blbost. Jak to s tím souvisí, když je to přes cestu ? Další věc je, že v rámci parkovacího domu se plánuje (podle dokumentace) v okolí zámková dlažba a tolik oblíbené záhony, tedy nic u čeho se má člověk vůbec pozastavovat. Navíc v kontextu historických budov v okolí, je to dost málo – vlastně vůbec nic. Když už něčím argumentovat, tak „vysněnou“ reprezentativní vstupní halou do nemocnice, která byla přesně naplánovaná v generelu a která je ve hvězdách… Mě jde o to, že město má Mappa, Fajnova apod. – některé drobné projekty se tam prezentují jako strategické už roky (i ty na naprostém okraji města) a jiná místa jakoby by vůbec neexistovala – když se ti nelíbí příklad před nemocnicí, tak např. celý prostor před vítkovických nádražím… (aspoň ideově). Navíc pokud jde o samotnou nemocnici, jejíž skoro-nový generel se prostě nenaplňuje, tak jak byl jednoznačně popsán a nikdo se nad tím nepozastavuje.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 12. G.H. Bondy :

  David Witozs:
  V tom případě mají paní Šebestová a Bajgarová na svém „vysvědčení“ dost velkou kaňku…… Snad je nenapadne přestřihávat pásku nebo si z této rekonstrukce dělat PR na webu a soc. sítích.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Crazym :

  Jde jim to jak hladnému sraní, za 15 dní pár metrů dlažby :-(
  https://screenshot.cz/XT47G/
  https://screenshot.cz/ERZY0/
  S takovou ten rozvinutý kapitalizmus nevybudujeme :D

  Thumb up 1 Thumb down 2
 14. Crazym :

  Fakt síla, můžete sami porovnat o kolik postoupili za 15 dnů :-) https://screenshot.cz/KCK12/

  Thumb up 1 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.