Proměny, Kuhländchen #19

I když je to více jak 75 let od vyhnání německého obyvatelstva z území tehdejší Československa, dodnes můžeme nelézt pozůstatky po kultuře a společnosti, která byla součástí naši historie po stovky let.

Jako například ve Velkých Albrechticích (Gross Olbersdorf), které sousedí s Bílovcem (Wagstadt). Do dnešní doby je zde na budově současné pošty čitelný nápis „Raiffeisenkasse“.

Historická pohlednice, objekt dnešní pošty uprostřed:

Současný stav: 

Související články


Komentáře

 1. Neuvedeno :

  To byl odsun, ne vyhnání.
  https://www.youtube.com/watch?v=FThvJ81NWtI

  Thumb up 13 Thumb down 6
 2. aggu :

  Neuvedeno: Čeština je krásná. Tím slovem si zjevně vnitřně ospravedlňujete něco špatného.
  Bylo to vyhnání lidí. Pomsta vykonaná na nacionalistickém základě. Na zlo jsme reagovali zlem. Spravedlivé to nebylo ani omylem, ale co jest na tomto světě spravedlivé, že ano…
  Prostě se tak čechoslováci rozhodli. Mělo bychom to vzít tak jako to je. Hrdi na vyhnání Němců být nemůžeme, ale stalo se. Stejně tak, když Beneš předal poválečnou moc komunistům a ti potom Stalinovi. Vědělo se to předem, ale čechoslováci to komunistům ve volbách v 1946 stejně hodili.
  Historie už je taková. Proč z ní vytěsňovat to špatné, co jsme udělali?
  A jen tak mimochodem, jsme na historickém území germánských kmenů ;)
  A mimochodem podruhé, důsledky vykořenění Němců ze Sudet jsou na nich vidět dodnes. Přesně o tom Martin píše.

  Thumb up 18 Thumb down 12
 3. Pavel :

  aggu:
  Jedním z důsledků „výměny“ obyvatelstva v Sudetech bylo zpřetrhání vazeb k historii místa, ztráta úcty k dílu předků (protože to nebyli předci novoosídlenců), nepochopení souvislostí. Dodnes je to vidět např. na kontrastu mezi Hlučínskem a nedalekým Vítkovském, protože Prajzská byla před vysídlením uchráněna. Druhou otázkou byla sociální skladba a kvalifikace nově příchozích obyvatel, tohle třeba v Polsku proběhlo líp než u nás.

  Thumb up 11 Thumb down 2
 4. Dan :

  Jsem velmi překvapen, že nerekonstruovaný objekt (soudím podle viditelného německého nápisu) je v tak dobrém stavu. Minimálně co se fasády týče.

  Neuvedeno: A jak byste pojmenoval odcizení soukromého majetku a jeho následné rozdávání komu chtěl? Krádež?

  Uvedu na příkladu. Odcizení domů německých rodin a jejich následné přidělování „dosídlencům“.

  Thumb up 4 Thumb down 8
 5. Dan :

  Neuvedeno: A ještě jeden dovětek… Vyhnali jsme lidi, kteří se o svůj majetek uměli starat. My ho zdevastovali. Některé objekty teď opravujeme právě z peněz těch, které jsme vyhnali (dotace EU). A ještě si trošku ulijeme do kapsy.

  Thumb up 7 Thumb down 8
 6. Michal :

  Alternativa vyhnání je jaká, mudrlanti 21. století? Takže raději jsme si měli těch dva a půl milionu Němců tady nechat, co jsme si to jsme si, a doufat, že dalších 70 let budou sekat dobrotu?

  Thumb up 10 Thumb down 6
 7. Martin [msstavby.cz] :

  Michal: Ve 21.století bychom se snad mohli poučit z chyb, které se staly před rokem 1945 i po něm. A umět přijmout svou minulost a historické činy.

  aggu: Přesně tak.

  Thumb up 4 Thumb down 6
 8. neuvedeno :

  aggu:
  Ano, čeština je krásná.
  Pro mě je to odsun ne vyhnání, trest ne pomsta. Odsun, který nastal po dohodě spojenců, bez které by nebyl možný. Sami o sobě bychom ho nemohli provést. Nepovažuji to za věc na kterou bychom měli být hrdí.
  Podle mě, pokud by zde němci zůstali, tak by mohlo dojít i k občanské válce, vůbec bych se nedivil.
  Mimochodem, před germány zde byli keltové. Němci, kteří kolonizovali pohraničí, zde přišli někdy ve 12. století.
  Souhlasím s tím, že následky jsou patrné dodnes.

  Dan:
  Jak byste nazval situaci před válkou po mnichovské dohodě, ČSR muselo předat pohraničí německu? Kdy byli vyhnáni z pohraničí nejen češi, ale i židé a němci? Jak byste nazval situaci, která později nastala v Protektorátu? Jak byste nazval vyhlazení Lidic a Ležáků?
  Většina němců chtěla do Říše, tak se tam dostali, asi jinak než předpoklácali. Je, ale s podivem, že i přes odsun byli němci druhou nejpočetnější menšinou po slovácích, z toho je zřejmé, že nebyli odsunuti všichni.
  S vaším dovětkem souhlasím v tom, že byli odsunuti lidé, kteří se o svůj majetek starali a my ho zdevastovali. Dotace a ulití peněz jinam je další kapitola…

  Thumb up 5 Thumb down 2
 9. aggu :

  neuvedeno: Jak říkám, hra se slovy „aby to vypadalo lépe“. Kdo to dneska nedělá, že? :-/ Třeba turci by mohli vyprávět, nebo američani, španělé, belgičani…
  Možná by se to nedalo nazývat jako vyhnání, ani jako pomsta, ale přímo jako etnická čistka. A to plánovaná čistka. Podporovaná a řízená naší exilovou vládou.
  Můžeme bavit i o činech našich předků, které se staly ještě „před oním souhlasem spojenců“, který byl stvrzen „až“ uprostřed léta 45, ale který už defacto nic neřešil. Oni spojenci po válce nebyli v německé otázce tak „horliví“. Agilní soudruzi to už řešili dle svých regulí. A na ty oficiální se příliš nespěchalo…
  No, myslím, že je to zbytečné a hlavně neuctivé. Slovíčkaříme, ale v pozadí jsou vraždy lidí po jejichž vině/nevině nikdo nepátral. To se omluvit nedá nikdy a ničím.
  Němci vyprovokovali válku a v ní (podle wiki, narychlo, sorry) „zemřelo cca 365 000 občanů ČSR, z toho 3/4 židů. Počet německých obětí v echt československch lágrech byl cca 20-40 000. Cca 100-200 000 lidí se pohřešovalo“.
  Kdo byl víc „zlý“?
  V tomto světle povídání o opuštěných německých domech, usedlostech a krajině ani nedává smysl. Bolševici měli v očích krev a dopadlo to jak to dopadnout muselo. Jako vždy když se něco řeší na rasovém nebo nacionalistickém základě.

  PS: Ano keltové tu byli před „germány“. Ti ale na toto území nepřišli v 12. století, ale o ~1000 let dříve. Pravda, pak se našel někdo ještě agresivnější.

  Thumb up 2 Thumb down 8
 10. Dan :

  neuvedeno: Odpověděl jste si sám. Když Němec vyžene Čecha, je to vyhnání. Když Čech vyžene Němce, je to odsun. Není to dvojí metr? Naučme se vyrovnat se svou minulostí.

  Řekněte tohle bači moji manželky. Ta by vás za tyhle řeči vynesla v zubech i ve svých 95 letech. Je ze smíšené rodiny. Nácky tu nechtěli, ale museli se podřídit. Taková byla doba. Podívejte se na výsledky voleb v roce 1938. Kde vyhrála SdP a kolik to bylo mandátů. 100% rozhodně ne.
  Ted nám taky vládne ANO s podporou komárů a ne všichni v téhle zemi jsou z toho nadšení.

  Problém je národní socialismus v jakékoliv podobě v jakékoliv zemi. Nikdy nepřinesl a nepřinese nic dobrého.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 11. O. :

  Tak kdyby valku nakonec nevyhrali spojenci, tak by k odsunu nedoslo a cesky by na tomto uzemi nejspis nikdo nic nepsal. To jen k tomu horlivemu sypani popela na hlavu nasich predku, kteri v roce 1945 nemeli k dispozici internet, zato meli za sebou cerstve prozite hruzy, o kterych se nam ani nezda.

  Historie nezacala v roce 1945, nebo 1948. Ani v roce 1938 nebo 1939. Vsechno ma sve priciny hluboko v minulosti. Takze bych s tim obvinovanim nasich ceskych predku byl hodne opatrny. Tim samozrejme nechci v zadnem pripade obhajovat ruzna individualni zverstva, ale odsun jako takovy byl jenom logickym vyustenim toho, co tomu predchazelo. A nakonec to asi bylo nejlepsi reseni, stejne jako napr. rozdeleni Ceskoslovenska v roce 1993.

  Pohranici utrpelo zpretrhanim vazeb, ale mnohem vice tim, co tam bylo „prisunuto“. Ale jsou mista, kde to i v Sudetech dneska vypada hodne pekne, kde se lidi (Cesi) snazi.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 12. neuvedeno :

  aggu:
  Cituji z wiki:
  Němečtí osadníci se v Čechách a na Moravě vyskytovali už ve 12. a 13. století. Přicházeli sem v důsledku dohody českých přemyslovských panovníků s římskoněmeckým císařem o osídlování hornatého pohraničí Českého království německými osadníky, zejména zemědělci, řemeslníky a obchodníky, kteří měli zkušenosti se životem v horském prostředí.

  Dan:
  Osobně to nepovažuji za dvojí metr. Nejprve proběhlo vyhnání čechů, židů a němců kteří nespolupracovali s nacisty z pohraničí, které patřilo k českým zemím přes tisíc let a po válce přišel odsun němců z pohraničí. Nechci zde rozhodně obhajovat divoký odsun, individuální mstění, ale odsun po souhlasu spojenců byl asi tou nejlepší možností jak vyřešit situaci po válce.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 13. aggu :

  neuvedeno: Ano, ty tu přivedl Přemysl Otakar II., jak známe ze školy ;) Ale už >1000 let před tím se tu nastěhovaly germánské kmeny a vytlačily Kelty. Vandalové.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 14. Hans :

  aggu: To je snad ten nejhorší argument do diskuze. Skoro fyzicky mi to vadí, když někdo píše věci, jako že žijeme na území germánů. To mám jako cítit nějakou vinu, že lidi se před tisíci lety usadili tam, kde se usadili? Mám se za to omlouvat nebo co? To by se taky Italové měli cítit špatně, že žijí na bývalém římském území, kam se dostali jako odlišné kmeny s koncem ZŘŘ? Velmi silně všem doporučuji, přečíst si knihu Dlouhé stíny předsudků od Evy Hahnové. Je to sice trošku náročnější literatura, ale velmi přínosná v debatě o Česko-německých vztazích. Divili byste se, jaké věci o nás dokázali němečtí „vědci“ psát ještě v druhé polovině 20. století. Není divu, že všechno dopadlo, tak jak to dopadlo.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 15. aggu :

  Hans: Někdo něco píše o vině nebo snad o omluvě? Asi slyšíte trávu růst…
  Keltové tu žili ~ stovky let. Po nich germáni ~ stovky let. Pak slované, řekněme ~ 7 století. Pak lucemburkové, habsburkové (opět germáni) cca 6 století. Pak, konečně 20 let čechoslováci, pak 6 let zase germáni. Pak 70 let zase čechoslováci. No řekněme, že území náležející slovanům to asi není. Což je ovšem úplně jedno. Jedno to není těm, co potřebují mávat praporem (na obou stranách) a něco vyřvávat o vině a omluvách (na obou stranách) ;)

  Thumb up 4 Thumb down 6
 16. Magda :

  Nevíte někdo prosím, co jsou ty ostatní objekty na pohlednici? Děkuji.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.