Destrukce domu J. Glazarové

V Klimkovicích se plánuje necitlivá přestavba funkcionalistické vily z roku 1931,kde podstatnou část svého života prožila spisovatelka Jarmila Glazarová.

Dům MUDr. Josefa Podivínského 

Glazarové353, „Dům Jarmily Glazarové“ vévodí svou historií dalším zajímavým budovám v okolí – moderním vilám první poloviny 20. století. Stavba domu byla realizována v roce 1931 na vykoupeném pozemku bývalého zahradnictví pana Pavlíčka. Pozemek do svého vlastnictví získal zdejší praktický lékař dr. Josef Podivínský. Nechal dům postavit jako privátní objekt ve stylu moderního klasicismu a v jeho přízemních prostorách měl zřízenu vlastní lékařskou ordinaci. Autorem projektu byl lékařův zeť architekt Hublík z Olomouce. V první polovině třicátých let minulého století se rozlehlý objekt domu i jeho zahrada staly dějištěm románové prvotiny Jarmily Glazarové s názvem Roky v kruhu. V roce 1926 se Glazarová totiž podruhé provdala za o mnoho let staršího dr. Podivínského a v tomto domě, jak se sama později vyjádřila, „prožila nejšťastnější úsek svého života“. Román, který zde v tomto prostředí vznikal ze zápisků spisovatelčina deníčku, se stává kronikou jejího společného života v manželství s dr. Podivínským, ten ale nenadále v roce 1934 umírá na následky mozkové mrtvice. Dům se pak na základě dědické závěti stává majetkem lékařovy dcery z jeho prvního manželství MUDr. Blanky Podivínské. Dům je nadále pronajímán k činnosti a službám praktických lékařů v Klimkovicích a později pak majitelkou prodán.V současnosti je objekt domu i zahrady majetkem soukromého vlastníka.

zdroj: soupispamatek.com

Současný stav:Záměr přestavby:

zdroj: Zpravodaj města a lázní Klimkovice

zdroj text: soupispamatek.com

Související články


Komentáře

 1. Adam :

  Bude to stejně ošklivé, jako teď. Navíc to bude mít podle vašich uměleckých norem nesmyslně nepravidelná okýnka, takže by se vám to mělo vlastně líbit.

  Thumb up 2 Thumb down 27
 2. johny :

  Fuj

  Thumb up 9 Thumb down 2
 3. aggu :

  Klimkovice mohly mít krásnou vilu na krásném místě s geniem loci. Místo toho budou mít „bytové jednotky“.

  Thumb up 16 Thumb down 3
 4. dolil :

  Škoda je nejenom rohových oken. Ty mini okýnka jsou k smíchu.

  Věřím, že město odstraní informační ceduli, která se u domu nachází.
  http://www.mesto-klimkovice.cz/display_html.php?doc=zajimavosti/moderni_vily

  Thumb up 5 Thumb down 0
 5. acdlcia [msstavby.cz] :

  Za takové obludné rekonstrukční zvěrstva bych se musel stydět do smrti nejdelší. Že ty lidi hanba nefackuje. Humus.

  Thumb up 13 Thumb down 2
 6. thvari :

  tak to je sprosťárna…

  Thumb up 7 Thumb down 2
 7. Radek :

  Vidím, že oficiální text stále neopravili. Vila rozhodně není ve stylu žádného „moderního klasicismu“, ale funkcionalismu a je jí škoda. Znám ji od mala.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 8. tom :

  Adam: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ9X9UJXj9M9ncFaURahSkniCAgOecfxI-T34H21C2UKJekRIoQag
  Lepší?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Martin Adámek :

  Velice zvláštní,kolik lidí se ozve,když se dozví o přestavbě.Ale to,že tato vila zde chátrá již x let,nikoho nezajímá.Nevidím důvod,proč by se neměla přestavět na bytové jednotky.Alespoň ji bude někdo využívat.Nicméňe souhlasím s tím, že se to dalo uďelat i tak,aby si zachovala původnější charakter…

  Thumb up 8 Thumb down 2
 10. aggu :

  Martin Adámek: Chátrání nepředstavuje nevratnou změnu. Ale co, je to soukromá vila, když je majitel buran, a neví co má, může si z ní udělat třeba sklad uhlí.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 11. Pepper :

  aggu: Tento druh uvažování nám přinesl současný stav OC Ostravica a dalších budov. Chátrání představuje nevratnou změnu pokud je to v tomto stavu ekonomicky nevyužitelné. Někdy nemůžeme hledat odpověď na otázku, zda budovu opravit v původním stylu nebo přestavět, když ve skutečnosti otázka zní zda nechat chátrat nebo přestavět. „Bohužel“ žijeme v kapitalismu, takže všechny projekty musí mít nějaký ekonomický smysl.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 12. aggu :

  Pepper:Všechny projekty musí mít pouze ekonomický smysl? Škoda, to teď musíme zbourat většinu historických budov, protože jsou ve špatné energetické třídě náročnosti.
  Občas je dobré využít i rozum, respekt,…

  Thumb up 2 Thumb down 3
 13. Pepper :

  aggu: Nechápu, jak se vám povedlo přeskočit od nemožnosti opravit některé zchátrálé budovy, protože se vám to nikdy nezaplatí, k bourání historických budov kvůli energetické náročnosti. Pokud máte investovat řekněme 10 mega do opravy zchatrálého objektu, abyste ho potom prodali za 8, tak je to prostě kravina, a nikdo to neudělá. Takže jsou situace (neříkám, že je to zrovna tato), kdy se buď bude s tou stavbou nějak pracovat, a nebo se na to můžeme vykašlat, nechat to být, a udělat si z těch budov muzeum. Akorát, že pak v tom městě můžete čekat obdobnou návštěvnost lidí, jako v těch muzeích.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 14. DLR :

  Jsem jedním ze zájemců o byt v této nemovitosti, takže můj názor není nezaujatý, nicméně o to upřímnější a osobnější. V dnešní době není jednoduché sehnat bydlení a tak nechat chátrat takový dům jen proto, že remcalům se chce něco komentovat a zakazovat, je ubohé. Žiju v Klimkovicích už dost dlouho a tento dům se mi, i přes jeho hranatou strohost (nebo možná právě kvůli ní?) už roky moc líbí a tak vítám, fakt, že mu chce někdo vrátit jeho původní účel, tedy aby v něm bydleli lidé, místo toho, aby jen chátral. Navíc, mám z první ruky informace, že zájmem prodejce je zachovat maximum z původního rázu stavby a oproti původním návrhům, zveřejněným v inzerci na této stránce, se projekt poměrně dost změnil, takže další patro tam nepřibude a maximum prvků, které tam již jsou, tak tam má zůstat. Mezi jinými jde o původní schodiště, kachličky u schodiště a dokonce i ta rohová okna na straně od cesty. Možná to nezúčastněné remcaly překvapí, ale i ta mini okýnka, která jsou dolilovi k smíchu, jsou přítomna i na stávající budově, takže se jen zvýší jejich počet, ale nemyslím si, že by to mělo kohokoliv pohoršovat. Přece jen, tihle remcalové tam bydlet nebudou, oni už určitě mají lepší a krásnější bydlení, které nikomu nevadí a za chvíli si najdou jiný terč, na který budou moci s chutí nadávat, a mně, jako zájemci o bydlení v tomto domě, se většina navrhovaných řešení líbí.

  Thumb up 3 Thumb down 7
 15. thvari :

  DLR: nemyslím, že jsme tu remcalové, jen na to máme jiný názor. podle mě je to nádherné v původním stavu a osobně bych na to vzhledově ale absolutně vůbec nešahal a dělal jen nutnou údržbu, která dostane vilu do provozuschopného stavu. Proč? protože každý zásah poškodí vzhled něčeho, co vzniklo jako celek s nějakým estetickým záměrem. argumentovat tím, že ten, kdo tam bude bydlet, tak jemu se to bude líbit, no možná ano, ale to je jako s tím, že většině národa se taky líbí barevné pruhy na panelácích, ale přesto to není hezké.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 16. dolil :

  Proč nezachovat exteriér tak jak byl navržen? Jakákoliv úprava bude vždy ke škodě. Představte si, že by se na vile Tugendhat zmenšila okna a zbytek dozdil. Jak zájemce o bydlení můžete požadovat aby byl zachován původní ráz dle projektu J. Hublíka.

  http://pamatkovykatalog.cz/?element=19849217&sequence=49777&page=1992&action=element&presenter=ElementsResults

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.