Destrukce domu J. Glazarové

V Klimkovicích se plánuje necitlivá přestavba funkcionalistické vily z roku 1931,kde podstatnou část svého života prožila spisovatelka Jarmila Glazarová.

Dům MUDr. Josefa Podivínského 

Glazarové353, „Dům Jarmily Glazarové“ vévodí svou historií dalším zajímavým budovám v okolí – moderním vilám první poloviny 20. století. Stavba domu byla realizována v roce 1931 na vykoupeném pozemku bývalého zahradnictví pana Pavlíčka. Pozemek do svého vlastnictví získal zdejší praktický lékař dr. Josef Podivínský. Nechal dům postavit jako privátní objekt ve stylu moderního klasicismu a v jeho přízemních prostorách měl zřízenu vlastní lékařskou ordinaci. Autorem projektu byl lékařův zeť architekt Hublík z Olomouce. V první polovině třicátých let minulého století se rozlehlý objekt domu i jeho zahrada staly dějištěm románové prvotiny Jarmily Glazarové s názvem Roky v kruhu. V roce 1926 se Glazarová totiž podruhé provdala za o mnoho let staršího dr. Podivínského a v tomto domě, jak se sama později vyjádřila, „prožila nejšťastnější úsek svého života“. Román, který zde v tomto prostředí vznikal ze zápisků spisovatelčina deníčku, se stává kronikou jejího společného života v manželství s dr. Podivínským, ten ale nenadále v roce 1934 umírá na následky mozkové mrtvice. Dům se pak na základě dědické závěti stává majetkem lékařovy dcery z jeho prvního manželství MUDr. Blanky Podivínské. Dům je nadále pronajímán k činnosti a službám praktických lékařů v Klimkovicích a později pak majitelkou prodán.V současnosti je objekt domu i zahrady majetkem soukromého vlastníka.

zdroj: soupispamatek.com

Současný stav:Záměr přestavby:

zdroj: Zpravodaj města a lázní Klimkovice

zdroj text: soupispamatek.com

Související články


Komentáře

 1. Adam :

  Bude to stejně ošklivé, jako teď. Navíc to bude mít podle vašich uměleckých norem nesmyslně nepravidelná okýnka, takže by se vám to mělo vlastně líbit.

  Thumb up 5 Thumb down 32
 2. johny :

  Fuj

  Thumb up 12 Thumb down 5
 3. aggu :

  Klimkovice mohly mít krásnou vilu na krásném místě s geniem loci. Místo toho budou mít „bytové jednotky“.

  Thumb up 18 Thumb down 8
 4. dolil :

  Škoda je nejenom rohových oken. Ty mini okýnka jsou k smíchu.

  Věřím, že město odstraní informační ceduli, která se u domu nachází.
  http://www.mesto-klimkovice.cz/display_html.php?doc=zajimavosti/moderni_vily

  Thumb up 7 Thumb down 0
 5. acdlcia [msstavby.cz] :

  Za takové obludné rekonstrukční zvěrstva bych se musel stydět do smrti nejdelší. Že ty lidi hanba nefackuje. Humus.

  Thumb up 15 Thumb down 6
 6. thvari :

  tak to je sprosťárna…

  Thumb up 9 Thumb down 5
 7. Radek :

  Vidím, že oficiální text stále neopravili. Vila rozhodně není ve stylu žádného „moderního klasicismu“, ale funkcionalismu a je jí škoda. Znám ji od mala.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 8. tom :

  Adam: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ9X9UJXj9M9ncFaURahSkniCAgOecfxI-T34H21C2UKJekRIoQag
  Lepší?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Martin Adámek :

  Velice zvláštní,kolik lidí se ozve,když se dozví o přestavbě.Ale to,že tato vila zde chátrá již x let,nikoho nezajímá.Nevidím důvod,proč by se neměla přestavět na bytové jednotky.Alespoň ji bude někdo využívat.Nicméňe souhlasím s tím, že se to dalo uďelat i tak,aby si zachovala původnější charakter…

  Thumb up 10 Thumb down 2
 10. aggu :

  Martin Adámek: Chátrání nepředstavuje nevratnou změnu. Ale co, je to soukromá vila, když je majitel buran, a neví co má, může si z ní udělat třeba sklad uhlí.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 11. Pepper :

  aggu: Tento druh uvažování nám přinesl současný stav OC Ostravica a dalších budov. Chátrání představuje nevratnou změnu pokud je to v tomto stavu ekonomicky nevyužitelné. Někdy nemůžeme hledat odpověď na otázku, zda budovu opravit v původním stylu nebo přestavět, když ve skutečnosti otázka zní zda nechat chátrat nebo přestavět. „Bohužel“ žijeme v kapitalismu, takže všechny projekty musí mít nějaký ekonomický smysl.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 12. aggu :

  Pepper:Všechny projekty musí mít pouze ekonomický smysl? Škoda, to teď musíme zbourat většinu historických budov, protože jsou ve špatné energetické třídě náročnosti.
  Občas je dobré využít i rozum, respekt,…

  Thumb up 2 Thumb down 4
 13. Pepper :

  aggu: Nechápu, jak se vám povedlo přeskočit od nemožnosti opravit některé zchátrálé budovy, protože se vám to nikdy nezaplatí, k bourání historických budov kvůli energetické náročnosti. Pokud máte investovat řekněme 10 mega do opravy zchatrálého objektu, abyste ho potom prodali za 8, tak je to prostě kravina, a nikdo to neudělá. Takže jsou situace (neříkám, že je to zrovna tato), kdy se buď bude s tou stavbou nějak pracovat, a nebo se na to můžeme vykašlat, nechat to být, a udělat si z těch budov muzeum. Akorát, že pak v tom městě můžete čekat obdobnou návštěvnost lidí, jako v těch muzeích.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 14. DLR :

  Jsem jedním ze zájemců o byt v této nemovitosti, takže můj názor není nezaujatý, nicméně o to upřímnější a osobnější. V dnešní době není jednoduché sehnat bydlení a tak nechat chátrat takový dům jen proto, že remcalům se chce něco komentovat a zakazovat, je ubohé. Žiju v Klimkovicích už dost dlouho a tento dům se mi, i přes jeho hranatou strohost (nebo možná právě kvůli ní?) už roky moc líbí a tak vítám, fakt, že mu chce někdo vrátit jeho původní účel, tedy aby v něm bydleli lidé, místo toho, aby jen chátral. Navíc, mám z první ruky informace, že zájmem prodejce je zachovat maximum z původního rázu stavby a oproti původním návrhům, zveřejněným v inzerci na této stránce, se projekt poměrně dost změnil, takže další patro tam nepřibude a maximum prvků, které tam již jsou, tak tam má zůstat. Mezi jinými jde o původní schodiště, kachličky u schodiště a dokonce i ta rohová okna na straně od cesty. Možná to nezúčastněné remcaly překvapí, ale i ta mini okýnka, která jsou dolilovi k smíchu, jsou přítomna i na stávající budově, takže se jen zvýší jejich počet, ale nemyslím si, že by to mělo kohokoliv pohoršovat. Přece jen, tihle remcalové tam bydlet nebudou, oni už určitě mají lepší a krásnější bydlení, které nikomu nevadí a za chvíli si najdou jiný terč, na který budou moci s chutí nadávat, a mně, jako zájemci o bydlení v tomto domě, se většina navrhovaných řešení líbí.

  Thumb up 6 Thumb down 9
 15. thvari :

  DLR: nemyslím, že jsme tu remcalové, jen na to máme jiný názor. podle mě je to nádherné v původním stavu a osobně bych na to vzhledově ale absolutně vůbec nešahal a dělal jen nutnou údržbu, která dostane vilu do provozuschopného stavu. Proč? protože každý zásah poškodí vzhled něčeho, co vzniklo jako celek s nějakým estetickým záměrem. argumentovat tím, že ten, kdo tam bude bydlet, tak jemu se to bude líbit, no možná ano, ale to je jako s tím, že většině národa se taky líbí barevné pruhy na panelácích, ale přesto to není hezké.

  Thumb up 8 Thumb down 5
 16. dolil :

  Proč nezachovat exteriér tak jak byl navržen? Jakákoliv úprava bude vždy ke škodě. Představte si, že by se na vile Tugendhat zmenšila okna a zbytek dozdil. Jak zájemce o bydlení můžete požadovat aby byl zachován původní ráz dle projektu J. Hublíka.

  http://pamatkovykatalog.cz/?element=19849217&sequence=49777&page=1992&action=element&presenter=ElementsResults

  Thumb up 4 Thumb down 2
 17. Klimkovičák :

  DLR: Klidně mi napište kontakt na Vás… co tu píšete jsou kecy v kleci… jednal jsem s investory a hlavně jsem viděl na vlastní oči jak vila vypadala na jaře uvnitř a pak jsem viděl co z ní zbylo… Majitele jsem upozorňoval , že by se to dalo dělat lépe a citlivěji… i za cenu šetření a výsledek… vybít co se dá… IQ šumící trávy, hlavně že realitka nám na to dala prachy a musíme důvěřivcům prodat! Jsem stavař a to co jsem tam viděl bylo tak na ruce na špalek!

  Thumb up 2 Thumb down 1
 18. Alexander :

  Baví mě, jak se sejdou odborníci a pádnými argumenty rozcupujou … vlastně cokoli.
  Už jenom nadpis tohoto vlákna je zavádějící – prý „Destrukce domu J. Glazarové“. Ano, k destrukci by došlo, a to brzy, kdyby se toho někdo nechopil. Někdo, kde to nechtěl nechat spadnout a chtěl zabránit destrukci. Je to REKONSTRUKCE, vážení, a bylo načase, dokonce možná i minutu po dvanácté, protože některé věci se prostě už rekonstruovat nedají.
  Když odhlédnu od skutečnosti, že vila má soukromého majitele, který si s ní může dělat, co chce (nebo co mu úřady v rámci stavebního řízení, pakliže je nutné (!), povolí), nelze konstatovat, že snad jediné, co pohání ty chytráky, je prachsprostá závist, totiž že ten nápad na rekonstrukci nedostali oni. Ta krásná vila byla k mání několik let za fakticky směšné peníze, ale nikdo se k tomu neodhodlal, nikdo to nechtěl dělat a tak to chátralo až do stavu, kdy už to začalo být nebezpečné (namátkou např. velmi pravděpodobné zhroucení zcela prohnilého skleníku, to byste nechtěli zažít dole na ulici). A když někdo konečně začal s tím něco smysluplně dělat, najdou se „odborníci“, kteří by to rozhodně udělali lépe.
  Vila NEBYLA dokonce i přes několik intervencí prohlášená kulturní památkou, a že se „odborníci“ snažili, to tedy jo. A když není kulturní památkou a je v soukromých rukách a neporušuje zákony, tak co je komu do toho? Vám někdo mluví do toho, co si děláte ve svých panelácích?

  Ad Klimkovičák – S investory jste jednat nemohl, protože je určitě neznáte. Možná jste tak mohl nanejvýš mluvit s někým, kdo zastupuje firmu, nikoli s investorem. Žádná realitka žádné peníze na vilu J. Glazarové nikomu nedávala. Dále: bez konkrétního označení co v ní bylo a „co z ní zbylo“ po operaci skvostně nazvané „vybít co se dá“ jsou Vaše připomínky taky jenom „kecy v kleci“. Uveďte konkrétní věci, co se dalo dělat „lépe a citlivěji“, ne však s argumentem „IQ šumící trávy“.
  Ad thwari – ve stavu, jakém se vila nacházela před rokem a něco, nebylo možné provádět „nutnou údržbu, která dostane vilu do provozuschopného stavu“, protože do provozuschopného stavu by ji dostala pouze totální rekonstrukce, a ta probíhá. Nedokážu si představit, co si pod pojmem „nutná údržba“ představujete, ale nemovitost byla ve stavu, kdy na uvedení do provozuschopného stavu nepostačí „nutná údržba“. Když je něco nefunkční, jak chcete na tom provést nutnou údržbu?
  Ad dolil – to je falešné dilema, Tugendhat JE kulturní památkou, Glazarová nikoli. Navíc exteriér je z velké části zachován. Nakonec buďte rád, že jste neviděl původní projekt, ten by změnil exteriér podstatně víc než v současné realizaci. U takovéhoto projektu je to vždy otázka subjektivního vkusu, mě se to celkem líbí (ale nejsem z toho vysloveně nadšený).
  Ad všichni remcalové – jestliže víte, jak se to dalo udělat lépe, proč jste to neudělali? A jestliže tam někdo teď porušuje zákony nebo jedná protiprávně, proč to neřešíte a nejdete to ohlásit? Klidně to nabonzujte, ať se to vyřeší, a to co nejdřív. Kdybych já o něčem takovém věděl, udělám to okamžitě.
  A ještě jednou všem – co je špatné na tom, že léta zchátralý barák, někdo vezme a udělá s ním něco tak, že to opět začne sloužit lidem a poskytne jim to klidné bydlení v krásné nemovitosti. A jo, jsou to peníze, zisk investora, to je to, co všem (nejenom koblihám) leží v žaludku, že jo :-)

  Thumb up 13 Thumb down 2
 19. Crazym :

  Už se perou? :-) https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/rekonstrukce-vily-jarmily-glazarove-hybe-klimkovicemi-20190531.html

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. Jana :

  Crazym: Nic překvapivého, nic nového. Klimkovice jsou druhý Frýdlant nad Ostravicí, zprzněné lázně, zprzněná architektura kam se člověk podívá. A Unučka ať raději mlčí a řeší Letiště Leoše Janáčka. Protože jinak je takový pohádkově placený náměstek KÚ MSK jedině na p.d.

  Thumb up 2 Thumb down 8
 21. aggu :

  Jana: Hate #4358.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 22. ghgh :

  Jana: Nuda.

  Thumb up 1 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.