Úpravy Slezskoostravského hradu

Výraznou změnu vzhledu a také zlepšení technického stavu přinese aktuální revitalizace Slezskoostravského hradu. Jeho správce, společnost Černá louka s.r.o., připravil jeho postupnou úpravu. Ta byla zahájena v letošním roce revitalizací veřejných ploch horního nádvoří s rozpočtovými náklady 10, 8 milionu korun.

Ze středu nádvoří bude odstraněn kačírek, který bude nahrazen zpevněným povrchem v podobě kamenných valounů. Současně zde budou vyřešeny kotvící prvky pro fixaci mobilního zastřešení pódií, a plánovaného zastřešení stanem v centrální části nádvoří. Na horním nádvoří bude také vybudováno zcela nové, moderní osvětlení, tvořené kombinací nástěnných svítidel umístěných na pevnostní budově hradu a osvětlovacích prvků, umístěných přímo v nově pokládané dlažbě nádvoří.

„Aktuálně tvoří nádvoří kombinace zpevněných a nezpevněných ploch. Tato povrchová úprava je z hlediska konání akcí problematická a nestabilní. Proto bylo přistoupeno k novému řešení úpravy horního nádvoří. Ta bude probíhat za provozu, jen s mírnými omezeními,“ upřesnil jednatel společnosti Černá louka Jan Šumbera.

Další důležitou částí projektu je úprava plochy po levé straně bočního vstupu do hradu, na které se nyní nacházejí kontejnery a parkují na ní služební vozidla. Rekonstrukcí celé nevzhledné plochy vznikne ohrazený prostor se zpevněným povrchem pro parkování vozidel a oddělenou částí pro odpadové hospodářství.

Práce začaly 14. března a hotovo by mělo být v červnu tohoto roku. Během oprav bude hrad dále přístupný, tedy expozice ve věži, hradní galerie, stejně tak bude zpřístupněn hradní palác a hradní kovárna. Omezen bude jen pohyb po horním nádvoří, kde budou probíhat práce, přičemž tento prostor bude označen. Během března a dubna také nebudou probíhat na hradě akce, v dalších měsících se již budou konat bez omezení.

Zhotovitelem prací bude společnost K2 stavební Moravia, která zvítězila ve výběrovém řízení podle projektové dokumentace společnosti ATELIER 38 s.r.o. Prostředky poskytlo ze svého rozpočtu město Ostrava.

Poslední novinkou, která je ve fázi příprav, je nové, ekologické vytápění části vnitřních prostor hradu. Malý a velký sál budou nově vytápěny tepelnými čerpadly, v obou případech bude pořízeno zařízení po 800 tis. korunách. V plánu je dokončení této úpravy do začátku příští topné sezony.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

  1. ELB :

    „Slezskoostravský hrad“, ve skutečnosti nepatrné torzo zámku (věž se zámeckou bránou a kus zdi zámeckého paláce)vystavěné na místě původní hraniční pevnosti Těšínského knížectví, je v dnešní podobě už jen disneylandem, který plynule tématicky i esteticky navazuje na zábavní podnik „Rotunda“ z období 1980s na místě zbořené hradební bašty. Je to takový názorný symbol ostravského Kocourkova. Tváříme se, že jsme zachránili hrad, který je/byl ve skutečnosti zámkem a který je historickou stavbou tak z 10%.

    Thumb up 24 Thumb down 10
  2. Mx :

    Elb: jenže já jsem rád aspoň za to. Všechna čest, že to někdo zachránil a někam posunuje. Mohlo to spadnout.

    Thumb up 9 Thumb down 3
  3. Graylag :

    ELB:
    Ano, a? Pokud vím, tak se nikdo nikdy netvářil, že by to byla nějaká extra historická stavba. Všichni to berou jako historizující areál poblíž centra města, který určitým typům kulturních akcí poskytuje lepší kulisy než třeba Trojhalí nebo DOV/Gong. Nic víc, nic míň. Pro tenhle účel je koneckonců i lepší že to tak je, protože představa, že by se třeba na Hukvaldech jen tak do země zakopaly kotvící prvky a na zdi namontovala osvětlovací technika je nemyslitelná.
    Vzhledem k tomu, že je Česko doslova poseté autentickými hrady a zámky, včetně celé řady z nich v hodinové vzdálenosti od Ostravy, tak opravdu nevím, v čem by měl být problém.

    Thumb up 13 Thumb down 2
  4. ELB :

    Graylag: Přečtěte si prosím příspěvek, který předchází tomu vašemu. Vybudování disneylandu s historicky zmateným názvem bylo opakovaně prezentováno jako záchrana historického objektu a takto to i lidé vnímají: „Mohlo to spadnout, ale my jsme ten hrad zachránili“, to je pohled, který se rozšířil a ujal. Skutečnost je ale zcela jiná, takže jsem si dovolil sdělit tento menšinový, odlišný pohled na věc. Ano, máte pravdu, zábavní zóna zvaná „Slezskoostravký hrad“ poskytuje kulisy, jak uvádíte.

    Thumb up 4 Thumb down 5
  5. Graylag :

    ELB:
    Je to záchrana lokality a je to záchrana toho mála co zbylo. Znamená to, že je to historicky cenná lokalita? Ne, ale vadí to někomu?
    Vezměte to jinak, pokud vezmu historickou budovu v katastrofickém stavu a opravím ji tím způsobem, že vybourám v podstatě všechno kromě obvodových stěn a znovu postavím, tak je výsledkem prakticky novovstavba. Přesto můžu mluvit o záchraně budovy. To je třeba příklad OD Ostravica, ze které sice zbylo víc než jen obvodové stěny, ale na druhou stranu stavební zásahy dalece přesahují „jen opravu“.

    No a ohledně názvu. Slezskoostravský hrad je postavený jako hrad. A vypadá jako hrad. Tak jak ho pojmenovat jinak než hrad? To že se něco jmenuje hrad ještě automaticky neevokuje, že je historický.

    Thumb up 4 Thumb down 1
  6. rom :

    Je škoda, že naproti hradu je budovat, která by byla vhodná pro krásnou letní restauraci – jsou tam již připravené i stylové slunečníky – skutečnost je, že vlastník to využívá jak využívá, bohužel asi není poptávka. (

    Thumb up 1 Thumb down 0
  7. ELB :

    Graylag: Jenže to je právě ten velký omyl, že se jedná o záchranu lokality. Nejedná se o záchranu lokality, ale o degradaci historické lokality a zneužití její „značky“ pro komerční účely, to je zcela zřejmé, jen se to dlouho a vytrvale prezentuje jinak, takže 100x opakované se stává obecně přijatelným. V anotaci kulturní památky v Památkovém katalogu se můžete mj. dočíst, že „…památkové hodnoty jsou degradovány četnými nevhodnými přestavbami.“

    Příklad, který zmiňujete, tedy zachování fasády historického domu a kompletní vykuchání jeho interiéru, neznamená rozhodně záchranu budovy, nýbrž záchranu širšího pohledového kontextu dané historicky či architektonicky cenné lokality. Ano, takto se běžně postupuje.

    P.S. Říkejte tomu klidně Slezskoostravský hrad, Pražský hrad je také zámek :)

    Thumb up 2 Thumb down 4
  8. Graylag :

    ELB:
    Pokud je současný stav degradace historické lokality, jaké jsou tedy alternativy? Mělo se to co z původního komplexu zůstalo zakonzervovat a oplotit, aby se zachovala historická hodnota? Měl se komplex obnovit co nejvíce autenticky do podoby před třicetiletou válkou? V obou případech by byl výsledkem předražený skanzen s historickou hodnotou menší nebo přinejlepším stejnou jako mají stovky dalších hradů a zámků v zemi.
    Nebo se měl celý komplex srovnat se zemí a na místě postavit třeba akvapark s tím, že historická hodnota místa už byla stejně ztracena?
    Nebo se to mělo nechat neužitečně chátrat až tam nezůstane vůbec nic (a pak postavit třeba ten akvapark)?

    Stále moc nechápu, co vás na tom komplexu vlastně dráždí. Jak by to podle vás mělo být správně? A jak by se tomu tedy podle vás mělo říkat?

    Thumb up 6 Thumb down 1
  9. ELB :

    Graylag: Předně, nepovažuji svou poznámku k článku jako výsledek nějakého dráždění, jak píšete. Věty v internetové diskusi mohou někdy znít emotivněji, než jsou myšleny, i když se domnívám, že jsem svou poznámku koncipoval věcně, jako popis určitého symbolu, jak se v Ostravě přistupuje k historickým hodnotám.

    Dále, není na mne, abych představoval alternativu k něčemu, co někdo jiný znehodnotil. Přesto, ptáte-li se, jak zachovat historickou hodnotu v podobě torza zámku, pak podle mého skromného názoru tak, že bude zachováno právě ono torzo ve své jedinečnosti, tedy bez výstavby okolních umělých kulis, které na historické hodnotě torza zámku parazitují a imitují, že jsou jeho funkční součástí, ale nejsou. Alternativou by tedy byla nová městská čtvrť na místě původního jádra Slezské Ostravy s dominantou v pobobě památkově chráněné budovy vstupní brány zámku. Respektuji však současný stav věcí jako odraz doby a jistě je lepší, když je vstupní brána zámku součástí zábavní zóny, nežli kdyby byla snesena.

    Pokud jde o název, k tomu jsem se již vyjádřil výše. Můj úvodní příspěvek ostatně nenavrhoval, ať se změní vžité označení „Slezskoostravský hrad“, pouze jsem upřesnil, že to není hrad, ale torzo zámku. Jinak, aquapark je výborný nápad, skluzavka by mohla obtáčet vtupní bránu, po stranách mít střílny a cimbuří a ústit přímo do Lučiny :)

    Thumb up 1 Thumb down 5
  10. Alex :

    Kdysi, v počátcích této akce, jsem chodíval na skoro každé představení shakespearovských slavností a říkal si, že aspoň pro tenhle účel se kýčovitá romantizující replika středověkého hrádku vyplatí.
    Pak se stalo, že ostravští nabobové a snobové, ehm, chci říci „sponzoři“, začali skupovat přednostně vstupenky po desítkách a věnovali je jako dárky svým stejně laděným obchodním přátelům. Takže ve vyprodaném hledišti bylo sem tam 20% míst neobsazených.
    Takže, jak je vidět, TATO podoba kulturní lokality si v Ostravě své adekvátní uživatele našla.

    Thumb up 2 Thumb down 0
  11. Graylag :

    ELB:
    To beru. Byť můj osobní názor je, že zámků je v okolí tolik, že snažit se zachovávat zbytky jednoho dalšího je neúčelné plýtvání peněz. Ale to je jen můj názor o kterém se dá polemizovat.

    S tím akvaparkem jsme zase něco vymysleli. To je tak hrozně pitomý nápad, že by se toho mohl někdo chytnout a fakt to udělat :)

    Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.