Skelet mění majitele

Rozestavěný železobetonový objekt naproti Domu kultury města Ostravy známý všeobecně jako „skelet“ prodá společnost Red House Development společnosti Smart Innovation Center (SIC).

Souhlas s transakcí na základě trojstranné smlouvy s městem, které mělo na budovu předkupní právo, vyslovilo 10. května ostravské zastupitelstvo.

„Stávající smlouva mezi Ostravou a společností Red House neumožňovala prodej nemovitosti třetím osobám. Po zvážení všech okolností jsme se ale rozhodli podepsat dodatek, který tento prodej umožní,“ upřesnil primátor Tomáš Macura s tím, že přidanou hodnotou transakce je, že nový vlastník má na rozdíl od nynějšího věrohodnou koncepci využití budovy. „V jedné části vzniknou kanceláře pro inovační a rozvojové firmy, druhá část má sloužit vzdělávání. Chtějí tam otevřít například cizojazyčnou mateřkou školu,“ upřesnil Macura.

Firma navíc doložila, že má možnost získat dotace na dokončení objektu a souhlasila se smluvní pokutou ve výši 52,7 mil. korun v případě, že objekt nedokončí, na kterou má připravené i bankovní záruky.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Adam (ten hodný) :

  Další centrum pijavic vysávající zbytné dotace z podivného systému jejich přidělování

  Thumb up 8 Thumb down 4
 2. Jiřík :

  Adam (ten hodný) : Na druhou stranu pořád lepší vysávat Evropské dotace, které sají všichni v Evropě, než se dívat do prázdné země.

  Thumb up 11 Thumb down 2
 3. thvari :

  pozitivní. šine se to pomalu jako hrom, ale aspoň se něco děje.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 4. Michal :

  Jak to, něco se děje? Od Silvestra nepřibylo prakticky nic!

  Thumb up 6 Thumb down 1
 5. Ondra :

  Sídliště Šalamouna pár metrů jižněji 17.5. a tráva vysoká tak posraných 40 cm, bída, obvod na to sere, odraz všeho.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 6. Moon :

  Ondra: Tak tam napište.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. robert :

  Ondra:

  Staci vyfotit a poslat sem http://cistota-moap.cz/

  Na ms stavby to nevyresite….

  Thumb up 4 Thumb down 2
 8. Rado :

  Ten skelet se měl zbourat už dávno. Když bylo a je město Ostrava schopno nesmyslně utratit peníze jinde, zrovna tady by to pomohlo jako sůl, protože neznám jiné město, které by si vědomě skoro v centru drželo takovou hrůzu. Navíc pro architekty je pak složité vymyslet něco nového, když základní „kostru“ už máte. Ostrava by si na tomto místě zasloužila barák odpovídající 21. století, ne lepší architekturu 90. let. Ale proč se ta naše Ostrava tak zuby nehty brání moderní architektuře, to nechápu.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 9. Adamous :

  Rado: Bohužel, někteří politi zde uvízli myšlením v 80. letech. Regionální politici jsou odrazem obyvatelstva a jak známo Ostrava byla vždycky rudá. Pevně ale věřím, že situace se konečne pomalu obrací k lepšímu, jen je třeba tomu dát asi ještě trochu času.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 10. Hynek [msstavby.cz] :

  Ondra: s tou travou to je ted vsude stejne.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. rasta :

  Není to zas tak jen o politice. Řada lidí, která je v celých stavebních a investičních procesech angažovaná nemá s politikou nic společného. Na stavebních odborech státní úředníci, kteří by v soukromém sektoru nepřežili ani několik dnů. Rozhodování s minimem iniciativy přinést něco nového a prospěšnějšího pro svoje město a občany, které bych měl zastupovat. Investiční odbory – nakládání s veřejnými penězi na mnohdy nepochopitelná řešení, upřednostňující cenu nad kvalitou. Celková zkostnatělost úředníků. Ti staří už se nezmění a doklepou to, ti mladí většinou drží ústa a krok. V tomhle aparátu se vlastní invence moc nenosí. A můžeme pokračovat, třeba přes náš „oblíbený“ útvar hlavního (stydím se napsat) architekta. Ano, může se namítnout že někde nad tím je politik, který míchá kartami. Tito lidé pracují na úřadech pod různými politickými uskupeními mnohdy dlouhá léta. A povětšinou jen proplouvají. Komunální politik má být především odborník, pokud už se cpe do rady za určitou oblast nebo je dokonce jejím náměstkem. Ať je třeba rudý, zelený nebo koblihový, ale ať pracuje pro ty kteří ho zvolili a nezalehne jen ke svému korýtku. Pokud do tohohle nezačne někdo šít, tak se nikdy nic nezmění.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 12. Davidb :

  Ondra: Hynek [msstavby.cz]:

  Tak zas nejde mít posekanou trávu během pár dnů všude.
  Nebo jde, ale bylo by na to několikrát více lidí.
  A navíc ta tráva teď roste jak šílená :-)

  Thumb up 2 Thumb down 4
 13. Hynek [msstavby.cz] :

  Davidb: to je otazka. jakmile zacnou sekat, tak uz to vetsinou pak udrzujou a stihaji vsude, takze spis je ted „problem“, ze nezacali vcas. ale to jsou male veci, ja alergik nejsem a ty odkvetle pampelisky jsou docela pekne.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. Davidb :

  Hynek [msstavby.cz]:
  letošní počasí navíc kosení moc nepřálo, dost pršelo.
  No a pak ta tráva roste.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 15. Nimrod :

  Podvod vedení Ostravy na veřejnost – jaké dotace? z čeho? na co? na administrativní činnost? Na magistrátě mají celý batalion úředníků, kteří rozumí dotacím a oni se nechají opít nějakým tvrzením celkem neznámé společnosti. Každopádně tomu moc nevěřím, ta pseudostavba je příšerná

  Thumb up 4 Thumb down 0
 16. Jp :

  Nimrod: Taky me dostalo, ze novy investor se zarucuje, ze na dostavbu kancelarske budovy ma zajistene dotace. Fakt zvrhly system tohle.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 17. thvari :

  Takže, ehm ehm, co se (ne)děje se skeletem? Myslel jsem, že podle smlouvy mají jasně dané deadliny a penále, do kdy co a jak musí udělat. Naposledy se něco dělo snad na přelomu roku…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. jrov :

  thvari: včera už tam byl mobilní jeřáb a dnes parta asi 5 lidé a zase jeřáb. Podle mě to vypadá už nyní, že je konec roku nereálný termín – dodělávají se nějaké dílčí prvky…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. jrov :

  Dle KN je majitelem stále Red House Development, tak nevím co chce Smart Innovations Center dokončovat :-). Podle výpisu není objekt ani dotčen řízením.

  trochu mě to připomína osud Ryugyong Hotelu (Construction began in 1987 but was halted in 1992)

  15.5.2017 dle Polaru (https://polar.cz/zpravy/ostravsko/ostrava/11000008361/nechvalne-znamy-skelet-v-ostrave-zmeni-majitele) :
  Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: “Společnost SIC hodlá ten objekt využít, jako kancelářské prostory s preferencí inovačních a rozvojových firem.”

  „Pokud by se nepodařilo majiteli budovu včas dokončit, musí platit za každý měsíc Ostravě třímilionovou pokutu.“ citace smluvních podmínek asi …

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. thvari :

  jrov: na tom ještě Ostrava vydělá :-D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. dolil :

  tak jak jde? za chvíli konec roku…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. Rýša :

  Ostravská ostuda alias další pomník Macury.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 23. skelet :

  Rýša: Macury?

  Thumb up 0 Thumb down 1
 24. Rýša :

  skelet: Ano, Přečtěte si, co „upřesnil“ Macura 10.5. Zřejmě dodatek smlouvy byl špatný, když skelet je v říjnu v takovém stavu. A Macura je první člověk Ostravy nebo už není? A pokud skelet nebude dokončen, bude to vždy vizitka především primátora, ať už to je kdokoliv. A za tohoto primátora se jásalo, že skelet konečně přestane hyzdit hlavní tepnu města. Ano, začalo to jásotem a zatím to směřuje k breku….

  Thumb up 4 Thumb down 0
 25. skelet :

  je fajn nadávat na primátora, ale ten aspoň dokopal majitele, aby tu stavbu z velké části uzavřel. Což se povedlo po kolika letech?
  Mohl maximálně chtít přesnější harmonogram prací a jeho vyžadování. Ale na to musí přistoupit obě strany..

  Thumb up 3 Thumb down 2
 26. Eli :

  skelet: Ale tu nikdo nedává, tady se píší jenom fakta, co primátor sliboval. Pokud by realita se skeletem byla růžová, nikdo by o primátorovi nepsal. A konec roku se blíží a stavba nepokračuje.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 27. skelet :

  Primátor nic neslíbil, primátorovi to bylo (při)slíbeno a dáno do smlouvy. Tohle není stavba města, město ji de facto pouze dozoruje. Primátor má máslo na hlavě kvůli jiným akcím, než je tohle.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 28. Eli :

  skelet: No jistě, slíbil neslíbil. Do smlouvy to dáno bylo. Tak platí ta smlouva či neplatí?

  Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.