„Revitalizace“ Černé louky

Fotografie proběhlé revitalizace předprostoru pavilonu A na Černé louce v centru Ostravy.

Píše se rok 2021 a město Ostrava je stále schopno v samotném centru města vytvořit doslova odpad mezi veřejnými prostory. Příběh začíná stejně jako u mnoha jiných projektů. Do světa se vypustí nablýskané vizualizace (pracovní verze údajně i bez souhlasu autorů). Město se jimi propaguje. Pak nastává déjà vu, které z Ostravy dobře známe. Výsledný vzhled vypadá zcela jinak. Lidé, občané jsou opět zklamáni. Město stále neumí komunikovat s občany, co jak a proč realizuje.

To co nyní vzniklo na Černé louce, je opravdu něco, co do města nepatří. Byla použita maloformátova dlažba, která navíc působí při chůzi opticky velmi nepříjemně. Technické vlastnosti jsou také o řády horší. Díky malému formátu je zde velké množství spár v dlažbě. Ty také poukazují na nekvalitní položení samotné dlažby.

Prostor působí chladně, nepříjemně, neesteticky. Velká, jednolitá plocha bude v letních měsících přehřátá od slunečního svitu. Takto spojnice centra a výstaviště opravdu vypadat nemá.

Jelikož nikde není oficiální zpráva z dokončení stavby, můžeme jen interpretovat informace od naších zdrojů. Údajně by mělo jít o stavbu dočasnou (?). To pak ale vyvolává otázky, proč byla tato stavba vůbec realizována a energie, peníze a čas směřovány na trvalé stavby. Proč stále není přesně ukotveno, jak bude Černá louka vypadat. Proč se prostor neřeší komplexně. A co je vůbec v ostravských poměrech dočasnost.

Kontrast s veřejným prostorem vybudovaným pár let zpět v okolí přístavby divadla loutek.

Napojí na okolní plochy. Nemáš dlažbu, dej tam beton.

Prezentace na webových stránkách Černé louky ukazuje původní návrh.

Před revitalizací se zde pár let nacházela komická tržnice, která nikdy nefungovala. Viz v článku z roku 2016.

Související články


Komentáře

 1. Alexo :

  Na dotazy odpoví Mgr. Jan Šumbera
  https://www.cerna-louka.cz/cz/kontakty/

  Thumb up 9 Thumb down 2
 2. vojta :

  Jednotka dočasnosti v Ostravě je přece jeden furt. :D

  Thumb up 24 Thumb down 1
 3. Johnny :

  Buďme fér, maloformátová dlažba není principielně špatně, velké množství spár (když je dobře provedeno) umožňuje lepší vsakování dešťové vody, chodníky že štípané žuly, které jsou po celé Praze, jsou taky maloformátové a jsou krásné.

  Abych nebyl špatně pochopen: Taky se mi nelíbí, jak je prostor řešen, ale neztotožním se s prvoplánovými osudky typu: „beton je špatně“ nebo „malý formát je špatně“; vždycky záleží na konkrétním provedení a kreativitě architekta (pokud tam nějaký je, v tom si myslím dlí jádro problému).

  Thumb up 22 Thumb down 4
 4. Dan :

  Johnny: Snad opravdu nechcete srovnavat zulu s betonem? Pouziti materialu se odviji a od mista a funkce. Jsme v centru mesta u vystaviste. Lacine materialy at jsou na periferii. Za rok, dva budete tento maloformat od provozu chodcu vypadat jeste hure. Prubezne spary pusobi tragicky.

  Thumb up 12 Thumb down 6
 5. David :

  To se zase tohle město předvedlo :))))
  Jak dlouho vlastně trval ten proces uložení těch hloupých kostiček? Napojení na Pivovarskou je snad vtip? Nebo to je zase rozděleno na další fázi – tak aby v tom úseku vznikl zase jiný druh dlažby? Čekám designový mobiliář.. ale moment on tam chybí i ten základní :))) Revitalizace parčíku??? Já vidím jen zelenou trávu a pár zasazených pahýlů, kde jsou ty záhony, byliny a okrasné rostliny?? Tam já rozhodně svůj volný čas trávit nebudu….
  Ostuda, co víc dodat! Týmu lidí, kteří se na tomto podíleli bych do budoucna svěřil max. rozmístění popelnic a i tak bych měl ještě obavu

  Thumb up 18 Thumb down 1
 6. adamous :

  Ostrava je na tom financne asi hodne spatne.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 7. Johnny :

  Dan: To je přesně ten typ prohlášení, která zjednodušují na takovou míru, až to není snesitelné. Beton rozhodně není laciný materiál a dají se s ním dělat nádherné věci. Ještě k tomu má tisíc podob – hrubý, hladký, tmavý, bílý, vymývaný, leštěný, broušený, probarvovaný, odlévaný do forem; co se dlažeb týče: malý, velký, střední formát; čtverec, hexagon, obdélník; falc a bezfalc… Takhle bych mohl pokračovat. Brutalismus stavěl na betonu jakožto základním materiálu (a snažil se objevovat všechny jeho možné tvary a podoby, přimíchával kameny, štěrk, barviva a všelijaké další zajímavosti). Spousta staveb ze starověkého Říma užívala technologie litého betonu. Beton využívají architekti, sochaři i multižánroví umělci – a nemusíme chodit daleko. Socha směrník, která stála před Havířovským nádražím a nyní stojí před NPÚ Ostrava – beton. Na novém nádraží v Katowicích jsou zase nádherné betonové sloupy odlité v bednění s výraznou strukturou, takže na sloupech zůstaly otisky dřevěných latí. Beton je fantastický materiál a nemůže za to, že město Ostrava neumí (nebo nechce, nedá na to peníze – prašť jak uhoď) jeho potenciál správně využít. Znovu opakuji – když to udělá někdo, kdo to umí, tak beton klidně patří i do centra.

  Thumb up 20 Thumb down 4
 8. Dan :

  Johnny: To je pravda. Ale nic z vyse vypsaneho na fotografiich neni. Bavime se o kumunikaci z centra na vystaviste. Ja na fotografiich vidim nejstupidnejsi dalzbu v nejhorsim moznem formatu co mohl byt pro lokalitu zvolen. Nelze srovnat s kamenem nebo diky zelene v okoli pripadne s mlatem.

  Fakta o moznostech barev, zrnitosti, povrchu betonu atp. nevymazou fakt, ze tady vzniklo neco ohavneho.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 9. Petr :

  Klasika, měli jsme ty nejlepší úmysly, ale dopadlo to jako vždy. Možná by pomohlo mít ještě třetí architektonické těleso, je vidět že duo Mappa a Cyril nestačí :-P

  Thumb up 13 Thumb down 2
 10. Johnny :

  Dan: Ale vždyť to já od začátku píšu, že to, co na Černé louce vzniklo, je hrůza – jenom jsem se vymezil vůči tomu, jak je to formulováno. Toť vše.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Johnny: Text v článku není elaborátem na téma využití betonu a jeho různých forem ve stavebnictví. Beton je skvělý materiál. Ne však v této podobě a formě, jaká je zde.

  Upřímně si nedokáži představit rozšířenější používání formátu dlažby, která je použita na Černé louce, než na dopravním ostrůvku. Je to ještě menší formát, než často (bohužel) používaný obdélníkový formát. Pokud by chtěl už někdo řešit zasakování dešťové vody, jsou mnohem vhodnější formáty a materiály dlažeb.

  V Praze se nejedná jen o žulu převážná část mozaiky je tvořena mramorem https://www.prahaneznama.cz/jine-zajimavosti/mozaiky-na-chodnicich-znate-jejich-nazvy/

  To jsme stále vlastnostmi a vzhledem zcela jinde, než případ Černé louky. A hlavně, pořád se bavíme o centru města, výstavišti.

  Thumb up 12 Thumb down 3
 12. Mx :

  Johnny: neobhajujme beton, tady se to prostě těžce nepovedlo, je to na ostudu a město by se mělo stydět. Vše ostatní jsou diskuse, které opravdu tristní výsledek nezmění.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 13. davidb :

  Nebude náhodou nová Pivovarská zasahovat do tohoto nového chodníku?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. rgrm :

  davidb: Ano bude, část toho chodníku přijde zrušit.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 15. Meechee :

  vojta: Jeden furt to být nemůže bo se většina těchto „rekonstrukcí“ do pár let rozpadá …

  Thumb up 5 Thumb down 1
 16. Tom :

  Cela Černá louka působí spatne. Je smutné, že někdo takto navrhne a realizuje novou drahou opravu.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 17. petr :

  To vypadá, že tenhle Sherwood bude brzy obklíčený ze všech stran novými výstavními projekty: Pivovarská, fakulta OU, Havlíčkovo nábřeží. Na fajnova jsem cosi o téhle Černé díře viděl, ale nezdá se že by revitalizace nebo přestavba nějak hnula kupředu. Takže se spíše smiřme s tím, že tohle tu bude opravdu jeden furt.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 18. Pavel :

  … o architektuře Ostravy nerozhodují lidé, kteří toto město mají rádi – jen dělají svou práci. Možná by nebylo na škodu se podívat do míst kde bydlí („NA SVÉM“), jestli je to taky takový slepenec co dům dal a kýčů z levných časopisů, neudržovaná zahrada atp. … a jestli vůbec bydlí v Ostravě … jediné měřítko těchto bílých límečků v oblecích střižených na míru s hlavou vyleštěnou v barber shopu je: „to je dobrý“ hlavně když to dodá Franta (Eda, Pepa … dosaď si jiné vhodné jméno jejich kamarádů…)

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.