Tržnice Černá louka

Aktuální fotografie dokončené tržnice na Černé louce v centru Ostravy.

Estetickou stránku stavby jsme řešili již v článku OVASTORY #39 – tržnice. Ve zkratce stavba není reprezentativní a důstojná. Barevná zbarvení se hodí do mateřských škol několik desítek let zpátky. Použití materiálu je laciné a stavba do městského prostoru nepřispívá. Spíše ho degraduje. Stavba je nezajímavá a hodící lépe jako malý sklad do průmyslového areálu na periferii. Místo zámkové dlažby mohl být použit mlát, který je i pohodlnější pro celodenní stání. Obecně má na tržnicích velké zastoupení prodej ovoce a zeleniny. Dalo by se u trvalé stavby čekat minimálně přípojky vody, popř. elektřiny.

Ostravské Výstavy, a.s. , kterým tržnice patří, spadají pod město Ostrava. Mysleli jste, že zařazením dvou architektonických soutěží do Strategického planu Ostravy se blýská na lepší časy? Naopak se více stmívá.

trznice

trznice

trznice

trznice

trznice

Jen už pro porovnání, jak může tržnice vypadat v jiných městech a jak vypadá v Ostravě.
trznice

Související články


Komentáře

 1. mJožka :

  Chápu to dobře, že zákazníci budou stát vně a při dešti nebo tání sněhu jim bude téci za krk, jak se budou naklánět nad zbožím na pultech? Hm, zajímavá koncepce…

  Thumb up 25 Thumb down 1
 2. D-r :

  Nevíte kolik milionu stala taková moderní konstrukce?

  Thumb up 17 Thumb down 0
 3. marie :

  Jé, nějak podobně vypadaly naše šatny na základce… To bylo před 40ti lety.

  Zjevně jste nepochopili hluboký význam a smysl barev. Jako včeličky v úle, zdálky podle barvy poznají, kam mají letět. Třeba je to taková navigace pro kupující: v zelené se bude prodávat hrášek a okurky, v červené jahody a rajčat atp. (silná ironie).

  Thumb up 27 Thumb down 0
 4. David :

  Já to nechápu. Na jednu stranu se město začíná alespoň snažit o estetizaci veřejného prostoru formou vyhlašování architektonických soutěží a investicemi do záchrany památkově hodnotných objektů. No a na stranu druhou pak v centru povolí postavit něco takového. Podle mě naprostá katastrofa.

  Thumb up 20 Thumb down 0
 5. Aleš :

  To já už nad Ostravou dávno zlomil hůl…

  Thumb up 2 Thumb down 9
 6. aggu :

  Aleš: Ale to my víme, Aleši. Nikdy to nezapomeneš připomnenout ;)
  Úžasná je hned první fotka. Vzadu fantastická budova přístavby Divadla loutek od Petra Hájka, a vpředu protipól, veselé budky kryté laminátem od Karla Burdy.
  Příčinou je to, že Ostravě chybí kontrola nad veřejným prostorem. Něco dělá magistrát. Občas to vyjde, občas ne. Občas něco dělá MOaP. Tomu nevyjde skoro nic. A nejhorší jsou městské společnosti, které jsou podle mě mimo jakoukoliv kontrolu co se týče městských zásahů. Tohle je jen další případ diletantismu. Sareza defacto zničila Čapkárnu. Technické služby se ve městě chovají jako slon v porcelánu. Lokokůň. Burdovu hradu se „smějeme“ všichni. Program Černé louky je na úrovni ptáka loskutáka. A tyhle budky taky.
  Jednoznačně na magistrátu chybí persona, který by tyhle „amatérské pokusy o město“ postavila do latě.
  PS
  Jk je uvedeno výše, budky mají jednu speciální vychytávku. Asi od Ládi Hrušky. Když bude pršet, ovoce si hned umejete. Nebo i krk.

  Thumb up 29 Thumb down 1
 7. David :

  Aleš: Kdyby to byla pravda, tak nechodíte na tyto stránky. :-) A na lámání hole je vždycky času dost.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 8. David :

  aggu: Naprostý souhlas. S touhle roztříštěností by měl magistrát něco dělat.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Marek :

  Dokud bude na ÚHA držet Vltavský, změnu nečekejte. Tohle jde na jeho triko, tak jako cirkus v barevnosti fasád…

  Thumb up 15 Thumb down 0
 10. PetrM :

  štěrk, rozbité chodníky, bordel, špína – to je celé Výstaviště, tahle tržnice ála Bangkok je jen takový malý střípek do celkové mozaiky do místa, kde se zastavil čas

  Thumb up 9 Thumb down 0
 11. Ales S. :

  Tak to je neuveritelna degradace trziste…ad pripojky..cela republika ted zije EET, na tu je treba elektrina, proc tam nejsou zasuvky? At uz ti kreteni, co to na radnici vymysli, zmizi z vedeni mesta. :(

  Thumb up 4 Thumb down 2
 12. Crazym :

  By mě zajímalo kde jsou všichni ti schvalovači jako třeba ti památkáři, kteří mi na mém baráku zakázali zateplení na fasádě z hladkého, ničím nezdobeného komoušského brizolitu, přitom barák by vypadla naprosto stejně jen by měl na sobě 10 cm hrubou obálku https://mapy.cz/s/1f8DL :-( Nebo areál Černé louky už nespadá pod památkovou zónu kterou se tenkrát oháněli kromě toho, že bych prý narušil nějakou uliční čáru? A to nemluvím o tom, že i tu barvu mi museli schválit parchanti :-( A teď v klidu nechají projít tuhle hrůzu zhruba 200 metrů od toho místa :DD Mají nějaký dvojí metr? Nebo trpí slepotou v případě městských projektů? Za mě jsou zbytečná složka.

  Thumb up 8 Thumb down 3
 13. David :

  Kdo by chtěl panu architektu Vltavskému poslat fotku s touto tržnicovou hrůzou a zeptat se jej, zda se mu to líbí, zda je jeho mail:
  cvltavsky@ostrava.cz

  Thumb up 4 Thumb down 0
 14. Kostelník :

  Crazym: Po zateplení by Váš dům samozřejmě nevypadal stejně. Okna by byla „utopenější“, přišel byste o polovinu korunní římsy, atd. Jako člověk v zimní bundě a bez ní. Čímž nechci říct, že by to tomu baráku ublížilo, možná ano, možná ne, ale na jeho vzhled by to vliv rozhodně mělo.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 15. Nimrod :

  Ales S.: Vsadil bych se, že lidé ve vedení města nevymýšlí tržnici…tihle je dle mého názoru výmysl pana Burdy, ředitele Ostravských výstav. Není to první šaškárna, kterou ve svém areálu (do kterého patří i hrad), udělal. Ale ano, vedení města už ho měla už dávno vyhodit, na to sílu mají

  Thumb up 4 Thumb down 0
 16. patrik :

  Fujtajbl

  Thumb up 3 Thumb down 0
 17. Markus :

  Chtělo to hodně odvahy … Pochvalu pište na sekretariat.ovas@cerna-louka.cz

  Thumb up 3 Thumb down 0
 18. ruda :

  JE TO OTŘESNÉ A OHAVNÉ !!!

  Thumb up 3 Thumb down 1
 19. Cyril :

  To zas dopadlo…

  Možná se mnou nebudete souhlasit, ale myslím si, že příklad fungujícího města se spokojenými obyvateli neleží daleko. Je to město, které je jen o něco lidnatější, má o něco menší zastavěnou plochu, jezdí v něm o několik linek MHD méně. Umí pracovat s veřejným prostorem (až na některé výjimky se mu to daří skvěle – nebo přinejmenším rozhodnutí vedení města vyznívají logicky a navzájem se nepopírají), vedení města naslouchá přáním jednotlivých občanů a i když nemá žádnou lanovku ani nejnavštěvovanější mimopražskou památku, po pár dnech pobytu zde máte chuť se sem přestěhovat. Myslím, že by bylo nejlepší, kdyby se Ostrava snažila bez velkých keců a majestátních FajnOvých projektů (uznávám, kritiku si tenhle projekt ještě nezaslouží, sotva se rozjel a nemůže tím pádem nést ovoce) jednoduše přemýšlet nad příčinami a důsledky a jednou by mohla být stejně skvělá jako město, o kterém mluvím. Mohla by být více jako Brno – bez urážky, se vším dobrým, čím je dobré se v Brně inspirovat.

  Thumb up 10 Thumb down 4
 20. Jirka :

  Cyril: kdyby jste soudil objektivne tak byste musel uznat ze 1) vychozi podmínky v Ostrave byly mnohem horsi
  2) problémy (ztrata cca 200tis pracovnich mist) asi 100x vetsi
  muselo se resit jak toto vůbec ustat a Ostrava to ustala vcelku dobře. myslim ze Ostrava ma dobře naslapnuto

  Thumb up 2 Thumb down 4
 21. Martin [msstavby.cz] :

  Jirka: Kde se vzalo číslo 200tis?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 22. Jirka :

  martin [msstavby.cz]: ztrata mist v hutnim a tezebnim prumyslu v ostravsko-karvinske oblasti od roku 1990

  Thumb up 1 Thumb down 0
 23. aggu :

  Cyril: Co je to fungující město? Kdo jsou ti „spokojení“? Ti co „píšou blogísky“ a na základě kterých si děláš názor nebo ti z Cejlu nebo Slatiny? Brno umí pracovat s veřejným prostorem? Rozhodnutí města Brna jsou logická? Vedení města Brna naslouchá občanům? Každý má chuť se tam přestěhovat? Brno je skvělé? Cyrile, tohle cancy píšete za peníze nebo z čisté lásky? ;) Jakým hnutím mysli jste došel od Karla Burdy k Brnu? ;)
  Já v Česku žádný vzor nevidím. Jde jen o to, kdo si co urve. Což Brno za vydatné pomoci svých politiků a nezměrné touhy „být jako Praha“ dokázalo. Což je, čistě pragmaticky, fajn. Je fajn, že Brno není jenom „další velký Hodonín“. Ale to je asi tak všechno.
  Jenom nevím, jestli brněnští hipsteři už stačili poděkovat Onderkům, Sobotkům, Haškům, Škromachům, protože jen jim vděčí Brno za rozvoj a dlouhodobě otevřenou státní kapsu. Ostatní je jen „collateral“. Ostrava takové politiky neměla a nemá. Osobně jsem za to rád. Pomalejší, odpracovaný rozvoj mi nevadí.
  Ohledně těch pracovních míst, nejde ani tak o počet (který je mylný) jako o strukturu a dynamiku. Ostrava udělala v posledních 20-30 letech veletoč. Víceméně ignorována zbytkem republiky.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 24. Jirka :

  aggu: ten počet není mylny. trvam na svém

  Thumb up 0 Thumb down 1
 25. aggu :

  Jirka: Ostrava není ostravsko-karvinská oblast (pokud tea nejsi pražský novinář ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 26. Jirka :

  aggu: podivej se do mapy – je to jedna huste osidlena oblast na malem uzemi, kde dojezd do práce z jednoho konce není problem

  Thumb up 0 Thumb down 1
 27. Jirka :

  Někdo si hold zase namastil kapsu,udělal si hezké svátky a tento hnus vyšel pěkně levně.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 28. lulin :

  Dobrý večer,
  chtěl bych Vaši společnosti poděkovat za možnost, kterou jste dali žákům mateřské školy při tvorbě návrhů nové tržnice ve Vašem areálu. Je to od Vás jako městské společnosti záslužný počin, že podporujete budoucí generaci v aktivitě a kreativitě, kéž by se více městských organizací projevovalo podobně progresivně a nemělo obavy z reakcí občanů města. Jste prostě skvělí.
  Chtěl bych poslat osobní zdravici hlavně panu řediteli, jde vidět že je to člověk na svém místě.

  Přeji krásný den plný podobně infantilních nápadů
  S pozdravem

  tento mail jsem poslal panu řediteli:)

  Thumb up 14 Thumb down 4
 29. Michal :

  A pan ředitel se zasmál a kliknul na „smazat“

  Thumb up 5 Thumb down 2
 30. Hynek [msstavby.cz] :

  Jirka: takze kde se to cislo vzalo? (ne, co znamena, ale zdroj)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 31. Jirka :

  Hynek [msstavby.cz]: uz me ta diskuze nebavi..to číslo zna každý kdo ma vseobecne povedomi o vyvoji Ostravska. tak napr. OKR mělo v roce 1989 120.000 zamestnancu a dnes je to asi + -12.000.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 32. LK :

  Jirka: nezapomeňte na to, že po roce 89 vzniklo mnoho (dceřiných/outsourcovaných) firem, kam se velká část zaměstnanců přesunula a do aktuálního stavu zaměstnanců se nepočítají. De fakto jen došlo ke změně zaměstnavatele papírově a pořád dělají stejnou práci, takže ta data jsou tímto zkreslená. Tím ale netvrdím, že nedošlo ke zmenšení poštu zaměstnanců cca o 50-70%.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 33. Hynek [msstavby.cz] :

  Jirka: pardon, fakt nevim, kolik melo OKR zamestnancu a docela by me zajimal zdroj tehle cisel, motame se v kruhu bez kloudne odpovedi. cisla na zaklade „vseobecneho povedomi“ ja povazuju za vycucana z prstu. rad to prehodnotim, pokud to umite obhajit jinak nez stylem „to vi kazdy“.

  ja se snazil to overit a nasel jsem cislo 90.000: http://www.halonoviny.cz/articles/view/42860888 bohuzel jine cislo u „lepsiho“ zdroje jsem nenasel. existuji grafy vyvoje nezamestnanosti atd, ale konkretni cislo jsem jinde nenasel.

  tady padla cisla 200.000 a 120.000. tak se ptam, odkud se vzala. a netreba brat osobne, ja s nikym nesouperim, proste me zajima, odkud ta konkretni cisla jsou rsp. jestli jsou realna (zvlast pokud v odkazovanem clanku pisou k tomu samemu cislo polovicni)

  Thumb up 7 Thumb down 0
 34. aggu :

  Bádejte si ;)
  https://czso.cz/csu/xt/casove_rady_regionalni
  Ale vždycky když uvedu číslo, je třeba rozlišovat o čem se bavím. Ostrava, ORP Ostrava, kraj, NUTS2…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 35. Rýša :

  Hynek [msstavby.cz]: Měl jsem o Vás lepší mínění a Vy zatím odkazujete( tím pádem i čtete) takový plátek s článkem s komunistou Babkou, který kraji jej škodí.

  Thumb up 1 Thumb down 10
 36. skelet :

  Proč by musel automaticky číst tento plátek? Hledal přes zřejmě přes google, a ten mu nabídl odkazy. Toť vše..

  Thumb up 2 Thumb down 0
 37. Hynek [msstavby.cz] :

  Rýša: tak jeste jednou: „bohuzel jine cislo u „lepsiho“ zdroje jsem nenasel“. :) co je Halo Noviny si jsem vedom a ten odkaz jsem sem daval s adekvatni davkou sebezapreni.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 38. Patrik :

  Možná jste si už někdo všiml, ale v centru už jezdí turistický vláček :D :D :D Asi je zapůjčený ze ZOO a má vánoční ozdoby

  Thumb up 0 Thumb down 0
 39. Rýša :

  Hynek [msstavby.cz]: Ok, tak se už nezlobte :-), občas přestřelím, ale jak jsem viděl tu figurku u toho článku, tak jsem dostal vztek, co jsme si tady zvolili za lidi.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 40. Hynek [msstavby.cz] :

  Rýša: nic se nestalo, ja to chapu ;)
  Patrik: myslim, ze tam byva v ramci trhu bezne..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 41. Hynek [msstavby.cz] :

  koukam se nam do verejneho prostoru dostava vojenske nazvoslovi.. no, jak chcou..
  http://www.rozhlas.cz/ostrava/aktualne/_zprava/nove-umisteni-trznice-budi-u-ostravanu-rozpaky–1679272

  Thumb up 0 Thumb down 0
 42. Crazym :

  No není to krásné využití tržnice :DD http://www.imagehosting.cz/?v=p3314828.jpg Ti zmatení zelináři tam přeci jen dělali bordel a muselo se po nich uklízet a peníze z nich byly taky nic moc a jsou pro lidi přeci nepotřební zatím co dnes to nese a starosti minimální :DD OSTRAVA!!!

  Thumb up 1 Thumb down 0
 43. rasta :

  Hynek [msstavby.cz]: Způsob boje se vyznačuje malými skupinkami bojovníků, kteří operují v nepřehledném terénu (často minimálně formálně kontrolovaném nepřítelem), kde je snadná možnost provést taktiku zaútoč a zmiz. Po útoku se partyzánská skupina rychle přemístí a zmizí ve známém terénu dříve, než přijedou další jednotky, které by mohly skupinu ohrozit. Další hlavní náplní partyzánů je provádění sabotáží a špionáže. Neprostupný a nepřehledný terén může být nahrazen též hustě obydlenou oblastí, kde útočníci splynou s obyvatelstvem, které tím ovšem mohou vystavit krutým represím.
  Toto je citace z wiki. Jak trefné. My si za to můžeme dosadit i konkrétní jména. A pan Burda by určitě nechyběl…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 44. talage :

  Hynek [msstavby.cz]: rasta: „Na novém tržišti by se zatím kromě stromků měli prodávat také kapři. “ … Plány imperialistů zhatí, naši vepři boubelatí. Začínám litovat toho, že jsem investoval do bydlení v Ostravě. To přestává být Blbákov, to už je Debilov totok.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 45. talage :

  Příští rok zde bude pořádán Mezinárodní Veletrh Šatnářů, kde si budou moci vystavovatelé vyměnit nejnovější poznatky z oblasti vývoje dozických zámků a klíčů.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 46. Summerboy :

  Crazym: Tak tohleto je masakr… muzete to poslat do Deniku, at z toho udelaji dalsi dil Ostud Ostravy? Je to smutne, ale jinak se verejnost o techto hruzaxh nedozvi…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 47. Hynek [msstavby.cz] :

  Summerboy: mno… jako ciste za mne: ze nekomu porad nedochazi, ze mesto ma byt hlavne pro lidi a ne pro auta, je sice smutne, ale zas bych z toho nedelal takovou aferu, myslim, ze tu mame palcivejsi problemy.. mimo to myslim, ze je lepsi, kdyz si Denik vybere ostudy po vlastni ose (navic verim, ze to tu redaktori docela sledujou, takze jim nic posilat netreba) :)

  Thumb up 1 Thumb down 1
 48. Michal :

  Ne, nedochází. A je nás bohudík stále ještě dost.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 49. Hynek [msstavby.cz] :

  Michal: :) ja chapu kam miris, ale opravdu aby auta stala pod krytou strechou trznice a naopak lidi byli presunuti ke kojim bez zastreseni, je krasna ukazka tohohle na hlavu padleho mysleni.

  Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.