Revitalizace Černé louky

Bude kvalitní veřejný prostor v Ostravě někdy běžnou záležitostí?

Fotografii současného stavu zaslal čtenář. Děkujeme!

Na právě probíhajícím projektu revitalizace Černé louky (probíhají úpravy kolem pavilonu A) můžeme vidět již novou podobu zpevněných ploch. Reálný stav absolutně neodpovídá vizualizaci, kdy byly znázorněny dvě různé dlažby z kvalitnějších a hlavně esteticky hodnotnějších materiálů. Práce stále nejsou dokončeny, i když jejich dokončení bylo avizováno do konce roku 2020. Tento pohled působí velmi smutně.

Jaká byla použita dlažba versus jaká byla uvedena dlažba na vizualizacích si může každý čtenář porovnat sám…

Související články


Komentáře

 1. balde :

  asi tady pusobi dlazebni mafie nebo uz fakt nevim 😀😀😀

  Thumb up 37 Thumb down 0
 2. PetrP :

  Hnus, chce se mi zvracet 🤮

  Thumb up 25 Thumb down 3
 3. kletzky :

  Hezké parkoviště…

  Thumb up 26 Thumb down 2
 4. adamous :

  Na radnici si urcite rekli – Na Ostravu dobry.

  Thumb up 23 Thumb down 1
 5. Michal :

  Lidi si na tom musi asi tahat penize bokem, že ve vizualizaci ukážou takový wow to bude vypadat dobře a ve výsledku změny za klasické betonové zámkovky, jinak to nechápu. V revitalizaci Bohumínská byly také ve vizualizaci znázorněn takový ten barevný asfalt alespoň na oživení a hádejte co zde ti majstři položili :D …je mi z toho až smutno. Bojím se, že Revitalizace Bohumínská bude jen jeden velký betonový vtip tipu rekonstrukce místa u Polikliniky v Hrabůvce a to co bylo uvedeno v projektu bude všechno jinak a hlavně co nejvíc fádní. Oni tam moc dobře vědí proč nehlásit změny v projektu veřejnosti, v lokalitě nebydlí a je jim to ve výsledku jedno.

  Thumb up 12 Thumb down 0
 6. David :

  Co jste mohli čekat když se ani nejedná o vizualizaci, ale o fotomontáž z Photoshopu – ani jeden produkt není reálný. Ale ano, stejný slogan – na Ostravu dobrý, buďme vůbec rádi, že aspoň něco. Zrovna nedávno jsem tam procházel – já se tak styděl za to místo jak vypadá :/ Jestli nedokážou udělat ani blbý chodník, jak pak dopadne nějaká revitalizace celé té oblasti proboha??! Bude vůbec hotovo v této dekádě?? Nedivím se, že lidi odjíždí když po letech je změna minimální – toto je další puzzle do obrázku Ostravy :(
  PS: U toho chodníku jsem si včera nevšiml ani jednoho dělníka, ale křivdit jim nechci – zato u Havlíčkova nábřeží byly 3! Ano 3.. čekal bych 30, pak u Laub opět ani noha… tempo v Ostravě je pozoruhodné…

  Thumb up 13 Thumb down 2
 7. petr :

  stejně z toho bude zase parkoviště, tak co

  Thumb up 7 Thumb down 1
 8. Mx :

  Tento článek i s diskusí pod ním pošlu p. Macurovi a na magistrát, ať si vzpomenou na to, až nám zase budou prezentovat projekty zvelebení Ostravy. Komentáře jsou zcela vystihující. Toto už je opravdu skandál. Joo, velké stavby místní diletanství a přístup “nízkých měřítek” nezachrání a už nyní navíc trnu, jak dopadne zázemí sportu a fakulta oproti líbivým fotečkám.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 9. Mx :

  Navíc je škoda, že toto bude budoucí korzo mezi objekty zázemí sportu a fakulty a historickým centrem, tudy se právě bude také často chodit z centra na novou černou louku. Promarněná příležitost udělat z toho krásné místo nebo dokonce atraktivní místo setkávání, opět jen těžký průměr

  Thumb up 10 Thumb down 0
 10. Mx :

  Ještě že aspoň Farská zahrada dopadla nadstandardně výborně a ukazuje občanům a některým radním (a v tomto případě zástupcům Černé louky), že to jde dělat a může i vypadat jinak

  Thumb up 13 Thumb down 2
 11. Adam :

  Byl konkrétní typ dlažby zmíněn v projektu? Nebo byl projekt záměrně vágní, a záměrně doplněn nerealistickou vizualizací?

  Počítačově genrované vizualizace jsou v současné době šedou zónou mnoha odvětví. Lidé, kteří alokují peníze, a to v soukromém i veřejném sektoru, jsou často tupci, kteří na omalovánku dají více, než na fakta. Mistry ve zneužívání 3D grafiky jsou společnosti Elona Muska, které na základě nerealistických a často hloupých 3D animací vydolovaly neskutečné peníze z věřejných zakázek i od soukromých investorů.

  Tyto praktiky by měly být chápány jako klamavé jednání v obchodním styku, a odpovídajícím způsobem trestány.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 12. DRJPJR :

  Mx: To je přesně to, co nepochopím… Jak je možné, že MMO a MOaP přijde tohle normální ? Na jedné straně jsou projekty, kde „to jde“ a hned vedle se na to úplně kašle.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 13. Migi :

  Dneska si pan Macura s tymem vyjeli na kole na obed do Lodenice, tak se mozna mohli spise projet kolem vystaviste aby videli tuhle realnou katastrofu :)

  Thumb up 7 Thumb down 2
 14. adamous :

  Podobna dlazba byla pouzita v kolejisti te nove zastavky Kotva, mozna jim toho zbylo hodne, tak to svihli tady :D

  Thumb up 7 Thumb down 0
 15. Martin [msstavby.cz] :

  Podle komentářů na FB může za zvolený typ dlažby MAPPA. Dle MAPPY to již není historické jádro a kámen tam prý být nemusí. Jelikož na městě nikdo nemyslí a je jim to tak u hýždí, tak se k tomu bez problémů přiklonili.

  Prý to je dočasné, byť trasa toho chodníků vede stejně v dostupných plánech. Pokud jde o dočasnost, vyvolávají další otazníky vysázené stromy. A další otázky jsou, proč se investují peníze do místa, které se má stejně překopávat za pár let… Strategie opět nikde.

  Thumb up 20 Thumb down 2
 16. David :

  Martin [msstavby.cz]:
  Ono MAPPA byla pěkná myšlenka… ovšem je z toho spíše taková organizace mladých vystudovaných co asi tolik praxe v oboru nemá. Pan Vysloužil je nějaké jméno ale tým pod ním to jsou opravdu lidé co se jen hodili na nějaké volné pozice když se MAPPA založila. V sekci projekty na jejich stránkách se to opravdu hemží… Jestli jsou součástí v těch rozhodovacích procesech a jejich názor byl jak uvádíte, pak už bych se zamyslel jestli má cenu s nimi pokračovat a vyhazovat peníze na provoz něčeho co zjevně nefunguje.

  Thumb up 11 Thumb down 3
 17. vláďa :

  To by mě zajímalo co na to řekne zasloužilá všeumělkyně Bajgarová….hlavně že se to řídí pravidly pro omezení reklamního smogu O)))))

  Thumb up 6 Thumb down 5
 18. DRJPJR :

  Martin [msstavby.cz]: Ty já si nad tím asi ukroutím hlavu … To je přesně to absurdní smýšlení, které jsem myslel, že organizace jako MAPPA měly vymýtit… Co to je do háje za argument, že to není historické centrum ? Kašpaři…

  Thumb up 11 Thumb down 4
 19. thvari :

  DRJPJR: a já teda dodám, protože jsem se paní Bajgarové ptal, podle čeho na Černé louce postupují. Odkazovala se na nějakou studii s prstencovým rozmístěním budov, ale řeší se jednotlivé kusy území postupně. Takže to chápu tak, že se postupuje spíš nesystematicky a minimálně částečně ad-hoc. tak uvidíme, jaká další překvapení jsou pro nás připravována…:)

  Thumb up 4 Thumb down 2
 20. David :

  thvari:
  pokud je to pravda, pak by všechny prvky v tom území měly být stejné, dokonce i ta pěší komunikace. Nedovedu si představit, že k hlavní budově půjdeme po typu dlažby A a za ním po typu B. Čili jestli opravdu zůstanou u těch čtverečků s jakýma začali tak to bude pěkné peklo. Sám by mne velmi zajímalo co je vedlo k použití takové dlažby! Ale jako startovní prvek se tento projekt opravdu nepovedl

  Thumb up 3 Thumb down 1
 21. aggu :

  Pokud je stavba míněna jako dočasná, tak nevím, proč z toho děláte takové drama ;) Já bych tam třeba dlažbu nemusel vůbec, stačily by chodníky třeba jako na Střeleckém ostrově v Praze.
  Historické centrum z hlediska ochrany to je (součást památkové zóny). Lidi z MAPPY to samozřejmě vědí. Ale ruku na srdce, je to Černá louka a sami si dosaďte, jestli na dně haldy hlušiny musí z historického hlediska být nutně kvalitní dlažba.
  Ohledně těch „prstenců Bajgarová zjevně myslela studii Maxwanu.

  Thumb up 4 Thumb down 17
 22. Petr :

  Ostravská jednotka dočasnosti je jeden furt, takže se obávám, že téhle nádhery se jen tak nezbavíme

  Thumb up 1 Thumb down 0
 23. Mx :

  Aggu: a na bývalé koksovně Karolina taky stačí paneláky z 80-tek místo moderních staveb, že?

  Thumb up 2 Thumb down 5
 24. aggu :

  Mx: Jakou to má souvislost? Jen polemizuji s tím „musí tam být“. Nemusí. Není historický důvod. A pokud platí, že ten chodník je dočasný, protože území ještě projde změnou, tak není ani jiný důvod.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 25. Martin [msstavby.cz] :

  aggu: Byla to průmyslová oblast. Nicméně teď má potenciál stát se centrem. proto si zaslouží kvalitní návrh. Stačí klidně taková dlažba, co se nyní plánuje na Havlíčkově nábřeží. Nebo velkoformátový bezfalc, kterého je plná Opava a okolí. Hlavně něco světlejšího, co méně pohlcuje teplo a eliminuje tepelné mosty.

  Ale hlavně. Z komentářů na FB vyplynulo, že na Fajnova jsou zveřejňována nepravdivé informace k projektům, pracovní návrhy apod. A i když je na to autorka návrhu revitalizace, která je zmíněna v tomto článku, upozorňovala. Pořád to tam je. Fajnova.cz je teď pro mě velmi nedůvěryhodný zdroj informací. O to hůř, že to je stránka samotného města.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 26. thvari :

  komunikace města směrem k nám občanům by obecně měla být na lepší úrovni. člověk v současné situaci téměř vůbec nerozumí, co, jak a proč se zrovna děje.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 27. Mx :

  Aggu: tady nejde o důvody. Tady jde o vzhled a atraktivitu města. A na takové místo je ostuda, co tam budují. Je to hnusné, nehezké – tečka. Jakékoliv argumenty jsou omluvou toho, co tam vzniká.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 28. Johnny :

  Myslím, že už se to tady trochu přehání. Ano, oproti vizualizaci (podle všeho tedy jen pracovní) je to pokles, kámen nebo bezfalc by byl lepší, ale všechny ty výkřiky, jak je to „hnusné“ mi připadají přes čáru. Není to hnusné, hnusná je zámková dlažba typu „kost“, hnusné je to, co tam bylo předtím, hnusný je asfalt, který se při každé přeložce či opravě čehokoli pod zemí musí rozřezat a zalátovat, až je z toho nechutný kekel (ve Vídni je to skoro všude). Tohle je takový lepší průměr, za který by většina jiných městských obvodů trhala ruce. Taky bych tam rád viděl něco dražšího, ale jako důvod pro vzbuzování takovýchto emocí (chce se mi zvracet, hnus etc.) mi to připadá prostě málo.

  Thumb up 6 Thumb down 9
 29. rom :

  Bohužel zde zarážíme na to, že se tam ještě bude stavět ten hotel nebo BD, současně Pivovarská – otázkou je, zda na to čekat nebo aspoň něco udělat. Tady nevím.

  Ale ďábel je skryt v detailu – dá se to myslím ještě zachránit, pokud se udělají pěkně ty zahradnické práce a doplní mobiliář + odstraní (opraví) aspoň část rušivých prvků v okolí.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 30. Název :

  Martin [msstavby.cz]: Takže nechcete aby na fajnova dávali žádné plány a možné úvahy, ale čistě a jen to, co už se rozhodlo že se bude stavět ano? Čili jinými slovy….. nic tam nedávejte a až se to rozhodne tak to zveřejněte….. Myslím že toto je přesně to, jak by to fungovat nemělo, ne?

  Dokud je to jen návrh, tak se s tím dá ještě něco dělat. Až se to schválí a staví tak už je pozdě něco měnit.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 31. Mx :

  Johnny: přehání? Tak se podívejte na extrémní počty lajků. Asi to tak tedy občan vnímá = nikdo nepřehání

  Thumb up 2 Thumb down 0
 32. Mx :

  Johnny: Kdyby tam vzniklo aspoň něco nápaditějšího, když už ne dražšího, jak píšete. Parkoviště u nákupních center jsou zajímavější než tato plocha

  Thumb up 1 Thumb down 1
 33. Mx :

  Dalším už dále netolerovatelným postupem je neustále předhazování lidem nereálných vizualizací, které se pak stejně nedodrží. K tomu se děje to, že např. na Lauby jsem jich viděl asi 3 typy předprostoru, na zázemí sportu 3 různé nákresy, zejména na okolí řeky tam. Chápu, že se to ladí časem no ale alespoň se to pak má dodržet. Pro jistotu jsem si vyfotil to, co tam visí na plotě. A Černá louka je příklad extrémní odchylky od malůvky, nemyslete si, že je všem tady vše jedno a vše projde s tím, že je to praktické a že jiné obvody by byly s tím spokojené. Občan má vyšší nároky, než si možná občas lide na magistrátu myslí.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 34. Martin [msstavby.cz] :

  Název: Část komentáře z diskuze na FB:

  „Na oficiálních stránkách se třeba k projektům našeho ateliéru píšou takové blbosti a hlavně se zveřejňují naše neoficiální výkresy a nedotažené vizualizace, které byly jen pro konzultace a představu investora. Vůbec jsme je nedávali ven jako oficiální a kolikrát už ani nejsou pravda, protože se návrh mockrát změnil. To jen k neověřeným informacím.“

  Projekt je už navíc v realizaci a byl dávno odsouhlasen, finální návrh to není. Takže by bylo fajn, kdyby tam byly uvedeny aspoň správné informace..

  Thumb up 2 Thumb down 2
 35. Hrdý Ostravák :

  Za ty nenaplněné vizualizace a tím pádem odkloněné finance by už měl být někdo trestně stíhán. Bajgarová , Macura či členové MAPPY? Těžko říci. Krade se,žel stále. Je to skandální a ostudné.

  Thumb up 1 Thumb down 8
 36. David :

  Martin [msstavby.cz]:
  jestli se změna toho obrátku chápe že aktualizovali čtverečkovou dlažbu – to je práce na 5minut ve Photoshopu.
  To, že pak nezveřejnili finální verzi je jejich neschopnost! Pokud nechtějí aby unikali ty neoficiální výkresy tak proč je vypouští?
  Já bych si nikdy nedovolil vypustit něco pod co se můžu podepsat, to už se učí na škole – oni asi vyloženě nemají žádnou. Mají v tom chaos a jde vidět, že vůbec neví jak takový projekt má běžet ať už interně nebo externě!

  Thumb up 3 Thumb down 1
 37. Johnny :

  David: Tady se míchají jabka s hruškama. Interní, pracovní dokumenty zpracovali architekti pro jednání s městem, ale na veřejnost vypustilo je město. Patrně došlo k nějakému komunikačnímu šumu někde mezi architekty, oddělením investic a oddělením PR. Já usuzuji, že si město už finální vizualizace neobjednalo a na web pověsilo indikativní obrázky z IZ. Obecně si ale myslím, že vizualizace mají sloužit jako pomocný nástroj a mnohem praktičtější by bylo, kdyby město zveřejňovalo na stránkách Fajnova vedle nich i nějaké podrobněji popsané výkresy z PD (jako to udělali např. s terminálem Hulváky, sadem B. N. etc.)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 38. adamous :

  Zajimave, ze s dlazbou jinde takovy problem neni: https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/nova-tvar-prahy-velke-prazske-tridy-ceka-vyrazna-promena-vyjde-na-miliardu-1380475

  Thumb up 4 Thumb down 0
 39. David :

  adamous:
  moc pěkné příklady, škoda, že u nás jsou nemehla co neví jak se má změnit veřejný prostor k lepšímu.
  Jinak podobné čtverečky už jsou dokonce použity nově v kolejovém tramvajovém pásu u Kotvy. Žeby ten samý projektant dostal zakázku na Výstavišti? :)

  Thumb up 2 Thumb down 1
 40. MareK :

  adamous: Praha si to přeci může dovolit, neboť po navržené dlažbě nebudou pojíždět auta (aspoň takový je argument místní samosprávy, která obhajuje používání zámkovky). To prostě nevymyslíš! :-/

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.