Renovace katedrály Božského Spasitele

Aktuální fotografie renovace katedrály Božského Spasitele v centru Ostravy.

Za poslední dvě fotografie děkujeme čtenáři!

katedrala

katedrala

katedrala

katedrala

katedrala

katedrala

katedrala

Související články


Komentáře

 1. Rýša :

  Jak jsem někde četl, jedná se o nejrozsáhlejší rekonstrukci katedrály ve své historii. Tak mne dost zaráží – tedy jestli se z fotek nepletu, že na věžích nebude měděný plech? Na fotkách to vypadá na jinou krytinu. Na věžích kostelů měděný plech vydrží bez údržby nejdéle a k tomu vypadá moc dobře, tak by mne zajímalo, jak je to s věžemi katedrály.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 2. aggu :

  Rýša: Zoxidovaný měděný plech moc dobře nevypadá, ale to je každého vkus. Kombo světle šedého (asi) pozinku se zlatou bání vypadá docela dobře. Spíš by mě zajímalo, jestli se nějak podařilo sem dostat ten starý zábřežský zvon, deponovaný v olomouckém arcidiecézním muzeu (to by asi zajímalo i Crazyma, ten má zvony rád).

  Thumb up 2 Thumb down 2
 3. Rado :

  A při této příležitoati bych rovnou zrušil parkoviště u kostela a předláždil kamennou dlažbou. Bylo by to sice mrhání prostředky, ale asi nutný krok k tomu, aby se veřejný prostor v Ově začal nějak kultivovat. Nicméně už i v tak populárním používání betonových dlažebních výrobků Ostravě těžce ujíždí vlak, protože i ty betonové výrobky, pokud už je chce někdo mermomoci používat, už vypadají zcela jinak.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 4. aggu :

  A obligátní vzkaz radním MOaP: táhněte (s těma autama) do háje. Haleluja.

  Thumb up 9 Thumb down 4
 5. zerdě :

  s tou novou hezkou fasadou mam pocit jako by byla mnohem vetsi, vypada to dobre, akorat to namesti kolem je v porovnani s ni docela ubohe, to je skoda

  Thumb up 11 Thumb down 0
 6. balde :

  kolem katedrály by měli být jen stromy lavicky a osvětlní auta ať táhnou

  Thumb up 9 Thumb down 1
 7. Crazym :

  A ježiš, tady se formuje nějaký další odboj, myslím, že v pořadí čtvrtý, tentokrát proti těm zlým automobilistům. Můžu si k tomu přidat malý pododbůjek proti zvonům? :DD

  Thumb up 1 Thumb down 7
 8. Adam :

  Doufám, že z toho sundají ten historický popravčí nástroj. Dělá se mi špatně pokaždé, když ho vidím.

  Thumb up 0 Thumb down 11
 9. Alex :

  Účel sice světí prostředky (o tom církevní struktury něco vědí), ale přece jen mne zaráží, že akce je spolufinancována z dotační výzvy, výslovně určené pro budování turistické infrastruktury.
  Regionální rada ROP Moravskoslezsko se zřejmě domnívala, že k všeobecné pozitivní atmosféře církevních restitucí musí nějak přispět.

  Ale proč ne. Vzhledem k tomu, že se jedná o největší, akusticky nejvhodnější a prakticky jedinou použitelnou symfonickou koncertní síň ve městě… Jen jestli právě tento účel měl investor na mysli.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 10. Martin [msstavby.cz] :

  Alex: Katedrála Božského Spasitele v centru Ostravy, druhá největší sakrální stavba na Moravě, projde nejrozsáhlejší rekonstrukcí ve své historii. Práce za šedesát milionů korun začnou v létě a skončí příští rok na jaře. Poté se katedrála po většinu dne otevře všem příchozím. „V bočních lodích vznikne expozice mapující pozoruhodná místa ostravsko-opavské diecéze, vystaveny budou i dokumenty z historie diecéze,“ popsal projektový manažer ostravsko-opavského biskupství Miroslav Přikryl.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. Alex :

  martin [msstavby.cz]:
  Že projektový manažer ostravsko-opavského biskupství Miroslav Přikryl věří na Ježíška, to se čeká. Že by na něj ale uvěřil řídící výbor RR ROP, to moc pravděpodobné není. Takže v tom, že přiklepli nějakých 40 MKč na rekonstrukci vcelku nezajímavé budovy v naději, že se z ní stane turistická atraktivita, bude nejspíš něco jiného.

  Kdejaký barokní roubený kostel v Gutech nebo Hněvošicích vypovídá o místě, lidech, době svého vzniku a trvání více, než katedrála Božského Spasitele – která se ostatně stala katedrálou před 19 lety v rámci vcelku marných rekatolizačních snah římských katolíků. Ale pokud se ostravští snobové potřebují jednou za rok ukázat na půlnoční, tak proč ne. Je to lepší, než chodit na Baník.

  Thumb up 2 Thumb down 14
 12. Rýša :

  Alex: Vcelku nezajímavá budova? Mně připadá katedrála na tu bídu zajímavých budov v centru zajímavá docela dost. A taky si myslím, že je dobře, že v Ostravě máme katedrálu a je vcelku jedno, že teprve 19 let. Kostel sv. Václava je cenná památka, ale katedrálou se stát asi nemohl…

  Thumb up 6 Thumb down 2
 13. Rýša :

  aggu: Dle mého úsudku zoxidovaný měděný plech na věžích kostelů vypadá až moc dobře, ale to je každého vkus.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 14. Summerboy :

  Rýša: Jeden z mala komentaru Rysi, v nemz mu musim dat za pravdu

  Thumb up 1 Thumb down 1
 15. aggu :

  Nemám nic proti mědi, ale je to prostě zelené. Jestli to vypadá „až moc dobře“, nebo ne…
  Tady spíš rozhodla cena za metr, než něco jiného.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 16. Rýša :

  aggu: No právě, že tady spíš rozhodla cena za metr, je smutné, když se jedná v historii katedrály o první rozsáhlou rekonstrukci od vrcholku po zem vně i uvnitř. Peníze se mohly najít i na kvalitnější krytinu, než je pozink. Ale napsal jste pozink – asi, tak ani nevíme, z čeho je to oplechování.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Alex :

  Rýša:
  Nezlob se, ale tenhle způsob nalézaní hodnoty baráku srovnáním s ostatním ostravským okolím považuji za ne moc užitečný. Barák buď má hodnotu nebo nemá, jestli stojí v Praze, Ostravě nebo Horní Dolní. A hodnotu má tenkrát, když něco vypovídá o době, o lidech, motivech a způsobu vzniku. Když posoudím architektonickou kvalitu katedrály, vzhledem k ambicím této budovy být jednou z nejvýznamnějších staveb ve městě, jak tomu u centrálních kostelů bývalo zvykem, a k tomu srovnám jiné, méně ambiciózní, ryze účelové domy, pak musím trvat na tom, že katedrála je málo zajímavá, i obecně, i v kontextu Ostravy. Velikost doufám není posuzovacím kritériem. A vezmu-li k porovnání regionální církevní stavby, tam už tento barák vůbec ztrácí dech. O barokních lidových stavbách byla řeč. A v obdobné třídě je tady přinejmenším opavská konkatedrála, která je z hlediska historického a stavebního prostě zcela jiná liga.

  Způsob financování renovace je kapitolou samou o sobě. Jestliže se katedrála nestane turistickou atraktivitou, jako že nestane, byla dotace udělena neoprávněně, stačí se podívat na podmínky dotačního titulu, howgh. Ale ať, nebude prvním ani posledním takto financovaným projektem. Dá se to tolerovat třeba tenkrát, bude-li více užívána jako koncertní síň – v tomhle nemá v Ostravě skutečně konkurenci. Ale to se neví a nebylo to ani deklarováno. A ze sympatií k bohulibému programu nositele projektu? Haha. To bych nesměl vědět, jak se diecéze chová ke svým vlastním lidem, jak brutálně vydrbává a oře s vesnickými faráři…

  Thumb up 0 Thumb down 6
 18. Crazym :

  Tak ještě pár drobných dodělávek, seštelovat hodiny aby mohli včas třískat do železa a můžou se zas fráterníci vesele družit s ovečkami popř. s ministranty, to podle orientace :DD A budou k tomu mít konečně důstojné prostředí včetně vyhřívaných laviček a toalet. Tak doufám, že nezapomněli na sprchy :DD
  http://www.imagehosting.cz/?v=pict0207.jpg

  Thumb up 1 Thumb down 4
 19. Crazym :

  Tak včera už zase třískali do železa, doufám, že to byl jen test a spuštění naplno ještě chvíli počká jinak mě asi vzbudí když jdu zrovna spát po noční :-( Tu rekonstrukci jsem miloval :-)

  Thumb up 1 Thumb down 5
 20. Michal :

  To je hrozné, koupím si byt u kostela a pak se divím, že mě otravuje vyzvánění.
  To by se mělo zakázat!

  Thumb up 3 Thumb down 0
 21. Rýša :

  Katedrála prokoukla a kombinace fasádních barev se povedla. Za mne jen lituji, že na věže a střechu nedali měď. O co víc ale teď „křičí“
  neudržovaná poloasijská budova bývalého Fenixu hned u kostela naproti divadla. Kdysi, za časů kavárny Fénix, to byla docela příjemná budova zevnitř i zvenku – alespoň mi se tak jevila.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. Crazym :

  Michal: Pravdu díš, je to hrozné, zakázat! :-) Já bych taky všechny ty internety zakázala :D
  A teď si představ, že jsou tak crazym jedinci co si koupí tam ty byty i dva, fakt nemají rozum :DD

  Thumb up 0 Thumb down 3
 23. Adam :

  Michal: Mají snad kostely výjimku z hlukových limitů? Žijeme v de iure sekulárním státě. Náboženství nemá o nic vyšší postavení než spolek kartářek nebo víkendový kroužek zahradničení pro seniory (v tom ovšem nehlásají nesmysly). Mě třeba křesťanské plky vůbec nezajímají, z jakého principu mají oni právo rušit mě pronikavým zvoněním? Problém je v tom, že náboženství mělo tak dlouho privilegované a nekritizovatelné postavení, že lidé jim všechno tolerují. Snad se v blízké budoucnosti staneme sekulární zemí i de facto, máme jedinečné podmínky být v tomto na vrcholu vývoje lidstva.

  Thumb up 1 Thumb down 7
 24. koudy :

  Adam: A tohle není newage kec? Staletí to nevadilo a najednou se z toho máme Po*at? Jako já nejsem proti… ať to třeba nezvoní když uznáte že i jinde se dá myslet moderně.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 25. Adam :

  koudy: Ne, to není. Z definice. Nepochopil jste, co je to New Age. Nemá to s moderním myšlením nic společného. Jde o účelové blábolení bez jakéhokoliv smyslu, a předstírání že to smysl má (což mimochodem dělá i náboženství). Myslet moderně znamená myslet skepticky a zakládat své názory na realitě.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 26. Miv :

  Adam: Zvony jsou součástí charakteru zdejší krajiny, tak jako třeba zpěv muezzinů v islámských zemích. Doufám, že zvony u nás budou ještě nějakou tu generaci zvonit. Aniž bych byl věřící mám vyzvánění zvonů mnohem raději než třeba všudypřítomné vyzvánění mobilů.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 27. Miv :

  Adam: A kdo určí co je ta ‚realita‘? Vy? Řekl bych, že jste splnil celou svou definici new age kecu. Představu, že existuje jedna realita kterou je možné pochopit, může mít jen do sebe zahleděný jedinec.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 28. Adam :

  Miv: Výsledkem představy, že existuje jedna realita kterou je možné pochopit, je 400 let vědy a VŠECHNO kolem vás, včetně vás samého. O tom, co je realita rozhoduje opatrný, kumulativní, a sebeopravující proces vědecké metody. Je to sice klišé, ale pokud se vám to nelíbí, můžete se vrátit do středověku. A tam si taky užijete kostelní zvony. Křesťanství je historie, atlantická civilizace je založená na UPOUŠTĚNÍ od jeho komických tvrzení. To, že u nás po revoluci začalo být zase módní lézt církvím veřejně do análu, na tom nic nezmění.

  Thumb up 0 Thumb down 6
 29. Miv :

  Adam: No tak do středověku se vrátit nemohu, to by jste jako věděcky založený jedinec mohl vědět. Celkově je tento druh argumentace dost nekonstruktivní. I já bych Vás mohl posílat někam, kde zvony nezvoní (třeba do Saudské arábie), ale připadal bych si jako idiot. V křesťanství mnoho lidí hledá útěchu a úlevu od svých problémů a historie křesťanství s tím nemá nic společného. Je to součástí zdejší kultury a tradic. Máte pocit, že jakýsi abstraktní pojem vědy, Vám dává právo se chovat arogantně k těmto lidem. Ve Vaší rétorice je cosi, co je možné vysledovat v historii instituce, kterou se snažíte kritizovat.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 30. Miv :

  Adam: Mimochodem 400 let jste vytáhl odkud? Pokud vím, kupříkladu základy geometrie položil už Pythagoras. A co se týče Vaší vědecké reality (youtube): /watch?v=BMvT2sriq34 /watch?v=IqAWqwh3Etw

  Thumb up 0 Thumb down 0
 31. koudy :

  Adam: Ty nejen že si protiřečíš komentář od komentáře ale ty si protiřečíš i v jednom samotném komentáři. Tobě není dobré, že nárůst cyklostezek souvisí s nárůstem cyklistů, ale jsi schopen říct že hlásání církve je mimo, protože někdo to vědecky vyvrátil. Jenže jeho vědecká metoda je založena na absolutně stejných typech faktu jako ty pitomé cyklostezky.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 32. Adam :

  Miv: Zhruba 4 století uplynula od ustavení a počátku vědomého používání vědecké metody. Pochopitelně, že podobným procesem postupovali někteří jedinci už dříve. Mimochodem, poměrně přesný popis najdeme třeba u Alhazena na přelomu 10. a 11. století. Ale až Evropská exploze vědy v 16. století začala měnit technologii a myšlení lidí.
  A s tím videem má být špatně co? Že jsou ve fyzice desítky oblastí na hranici současného poznání, které se neustále posouvají dále a vyplňují mezery? Já nejsem nějaký jouda s vědomostí fyziky základní školy. I kvantová fyzika, kterou lidé (včetně New Age blábolistů) s oblibou dezinterpretují k ospravedlnění mystických duchařských nesmyslů, je s bezprecedentní přesností popsaná diferenciálními rovnice druhého řádu, které jsou samozřejmě deterministické. A to, že tomu intuitivně nerozumíme, neznamená nic, protože matematicky to funguje bezvadně. To, že nemáme teorii kvantové gravitace, neznamená pro realitu taky nic – před 70 lety jsme neměli sjednocené žádné že 4 silových působení, a dnes máme sjednocena 3. Ale jistě, můžeme sáhodlouze spekulovat, jestli je naše realita klasická nebo probabilistická. Chcete? Ale nezmění to nic na tom, že ji poznáváme výhradně pomocí vědy.

  koudy: S váma je to ovšem marné.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 33. koudy :

  Adam: jen tak mimochodem čekám na reakci u článku o černé louce… Marné to není. Jenže vy s těma outdated blábolama taky ne a ne přestat…

  Thumb up 0 Thumb down 2
 34. Michal :

  Přemýšlím, jak probabilistická realita souvisí s renovací katedrály.
  Kdybych tyhle nesouvisející kydy napsal já, tak by to bylo bleskově smazáno!

  Thumb up 1 Thumb down 0
 35. Miv :

  Adam: Když použiju parabolu toho videa: ty odkazy měly jen ukázat, že ta současná věda drží ocas, ale není si jistá jestli je to slon, nebo nějaké stoocasé zvíře. Žádná jedna realita neexistuje. Když se vrátím ke zvonům: proč by zvony přes den nemohly občas zvonit? Nejsem si vědom toho, že by to porušovalo nějakou normu. Rozhodně dělají menší rachot než třeba petardy, které si může odpálit kdekdo.

  Thumb up 2 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.