Boom nových podniků v centru Ostravy

4.9. 2014 jsme publikovali první článek o nových podnicích v centru Ostravy. Zmapovali jsme v něm nové podniky, které začaly vznikat od roku 2014. Proč jsme to vlastně udělali…?  Média byla plná zpráv s přízvisky „mrtvá, město duchů, Detroit, vylidněná“. Ale člověk pohybující se po centru si nemohl nevšimnout, že i přes tento negativní obraz médií, začaly vznikat nové obchody. Proto jsme se rozhodli psát o těchto nových podnicích. Udělat jim reklamu a snad pomoci s návštěvností při startu.

Nyní je to už více jak jeden rok, kdy takhle mapuje podniky. Popravdě, ani my jsme nečekali, že jich vznikne tolik. Pro lepší orientaci v nových podnicích jsme vytvořili tento „super-přehled“. Ano, nové podniky vznikly místo zaniklých. Ale to, co nyní vzniklo patří mezi nejstylovější a nejnavštěvovanější podniky vůbec. I nyní některé obchody „mizí“. Jedná se však o podniky, u kterých byl zázrak, že přežily až doteď. Zastaralé koncepty, prodejny ve stylů 90. let, neaktuální zboží a nabídka.

Někdo může namítnout. Že jsou některé výlohy roky prázdné. Těch je však jak prstů na jedné ruce. Příčinou těchto prázdných míst je „vstřícnost“ a zájem vlastních majitelům.

Dalším naším postřehem je konstrukční řešení obchodů. Díky malým a řekněme útulným prostorám, vznikají ve velkém kavárny, restaurace, krámky. Bohužel je přímo v centru absence větších prodejních ploch, které vítají nadnárodní řetězce. Tyto prodejny jsou k dipozici, až na pár výjimek, pouze v obchodním domě Laso a Forum Nová Karolina. Mohlo by jich být více, například v bývalém obchodním domě Bachner atp., ovšem když se majitelé nestarají, či nemají zájem…

zamecka kavarna

Interiér jednoho z nových podniků. Zámecká kavárna.

Seznam neobsahuje cestovní kanceláře, banky, nebo klientská centra různých firem atp. Ze zmapovaných podniků „nepřežil“ pouze jeden podnik. Svatební salon Vera Wang na Českobratrské. Místo něj je jiný podnik určen pro dámskou módu.

Při této příležitosti také rádi upozorníme na slavnostní otevření kavárny Maryčka v areálu dolu Hlubina, které se uskuteční ve středu 30.září. Událost ZDE.

Názvy podniků obsahují prolink na FB profil. Více informací k podnikům také naleznete v souvisejících článcích pod tímto článkem nebo #přehled, #podniky.

 1. BonGusta
 2. Sýrarna Nádražní
 3. Jack Daniel´s burger bar
 4. Ojero
 5. Fér Café 
 6. Qalt cafe
 7. Pupík Trattoria Italiana
 8. Dock
 9. La Cachimba
 10. The Pub Ostrava
 11. CITY FOLKLORE
 12. CO KAFE ( připravuje nové, samostatné prostory)
 13. Impact HUB Ostrava
 14. Sladké Království
 15. Kalerie s čupr uměním Saigon
 16. Pikolo kafé
 17. Čerstvý Boby
 18. Si
 19. Babetti
 20. Rozšíření kavárny Cooltour
 21. Loft / gastro pub
 22. Bolt Cafe
 23. Butik Axello
 24. Restaurace Nová Karolina Park
 25. Wareva Dorty
 26. Květovárna
 27. Sushi Plus
 28. PRIM Manufacture
 29. Verbena
 30. Prodejna se sportovním zbožím Jiráskovo náměstí
 31. Galerie Mezera
 32. Alternativní scéna Absintového klubu Les
 33. Dipo Café & Snacks
 34. HogoFogo Bistro
 35. Wayfarer
 36. GM Electronic (přestěhování)
 37. Svatební salon Paris
 38. Sushi King (přestěhování) 
 39. Ty Idenity
 40. Opravna obuvi u Slávka
 41. Čaj Bar
 42. Biovarna – Zdravé bistro & fresh bar
 43. Kofi Lab
 44. Kavárna u Rady
 45. Mia & Mia
 46. Bisaku
 47. Zámecká Kavárna
 48. Antikvariát Fénix
 49. U Radi
 50. Babylon Cafe
 51. Luxury Second outlet
 52. Divadelní kavárna Beatrice
 53. SALON PM
 54. Ola Rose
 55. Specializovaná prodejna dětské obuvi
 56. Widex
 57. Kavárna Maryčka

Související články


Komentáře

 1. Jiřík :

  Jen tak dál, snad tato tendence vydrží !

  Thumb up 2 Thumb down 1
 2. dolil :

  Mundloch Vinárna
  https://m.facebook.com/339123906288941/photos/a.339130299621635.1073741825.339123906288941/339130312954967/?type=3&source=45&ref=ts

  Thumb up 1 Thumb down 2
 3. dan :

  Syrarna na nadrazni je taky pryc uz nekolik medicu.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 4. Martin [msstavby.cz] :

  dan: :((

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. centos :

  Za tyhle přehledy moc díky. Bydlím už přes dva roky v Praze a díky vám si udržuju přehled. Navíc si vytvářím todo list podniků, které při příští návštěvě hodlám navštívit. A mám hroznou radost, že to v Ostravě funguje.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 6. thvari :

  centos: jednou nadejde ten den, kdy se všichni sestěhujeme zpět domů do Ostravy a okolí a to bude teprve jííízda! :-)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 7. MM :

  Opakuji se, ale musím :-) Prosím udělejte někde bistro s těstovinami a pizzou, ale kvalitní, klidně dražší. Takové ty trojúhelníčky pizzy z poctivých surovin, cena do 50,- Kč. Těstoviny nejsou v centru vůbec zastoupeny. Děkuji :-)

  Thumb up 0 Thumb down 2
 8. Martin [msstavby.cz] :

  MM: Coloseum, Lapeco?

  Thumb up 0 Thumb down 1
 9. MM :

  martin [msstavby.cz]: Myslím bistro. Přijdu, na výběr je 5-10 druhů hotových pizz, které si hned sním nebo odnesu. Vlastní těsto atd., měl jsem to v Itálii a ta pizza byla luxusní. To ve vší úctě, Coloseum se nechytá. Je mi jasné, že to nebude jako v Itálii, ale aspoň trochu :-) To co píšeš jsou klasické restaurace.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 10. aggu :

  MM: U nás v Přívoze máme na konci Nádražní na rohu Pizzassimo. Kus za 35. Výběr takový, že by Ital utekl. Asi hrůzou z toho poznání, že pizza je i buchta s ostravskou klobáskou a kečupem ;) Nemají ještě styl no, nechodí na Pecha Kucha, nejsou cool… To se poddá časem ;)
  Uvnitř je to navíc i „trochu“ špinavé, ale to je na balkáně každé bistro… To že pizzu dělají a podávají stejnou rukou jako vybírají prachy, bez rukavice, jim taky ještě nedošlo. Občas si dám kousek s vydatnou porcí chilli jako desinfekci. Funguje to.
  Z čeho mám velkou radost je to, že hned o blok vedle nedávno zkrachovalo „bistro u Vlka“. Prototyp bistra jak ho nikdy nedělat. Chodil jsem okolo každý den a když vás vítá u vchodu popelnice, no nevstupte dovnitř ;) O designu interiéru se snad ani nemusím zmiňovat.
  Nikdy jsem se tam neodvážil, asi i proto, že udělali tu chybu a vylepili si inkoustové tiskárně vytištěné fotky těch mňamek. Popravdě řečeno, za toho cca půl roku jsem tam ani nikoho neviděl sedět a to je to, co mě těší nejvíc. Předpokládám, že majitel dodnes sedí a přemýšlí, kde asi udělal chybu… Už vím, Ostrava za to může ;)
  PS: V Přívoze okolo sadu Boženy Němcové je bambilion firem a lidi se nemají kde najíst. Nikoho tam nenapadlo otevřít bistro jako je třeba Ojero aspol. Konkurence nula. Nejbližší je cosi na Hájkově až vzadu + pár vietnamských jídelen. V centru je to už naprosto v pohodě.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 11. thvari :

  aggu: sad Božky Němcové má blízko tu nej „čínu“, Mekong, kde si sem tam dávám kachnu s ústřicovou omáčkou za lidových 130kč, nu, nekup to. Ale mají tam v poledne dost narváno, takže tam to celkem jede.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. Michal :

  Není podstatné, kolik podniků nově otevřelo, ale jaký je čistý přírůstek za dané období.
  Takže kolik podniků ve sledovaném období zavřelo? To se od sluníčkářů jistě nedozvíme.

  Thumb up 0 Thumb down 13
 13. dan :

  ještě bych dodal ze GM Electronic prostor je na webu k pronájmu, takze se budou asi brzo stehovat z centra. Takových prostor je na realitkách vice např. kadeřnictvi na Tyršove, rohovy prostor na Kurim rynku atd. Bohuzel v centru se dnes nedostava dobrych prostoru, bud jsou moc male, coz muze nekomu vyhovovat nebo obrovske a ty nevyhovuji skoro nikomu, kolem 100 m2 není nic. Ceny jsou navíc porad dost nahore. Např. prostor po byvalem O2 60 tis. mesicne, na tyršove 35 tis. atd. Udrzet se tam bude pro nekoho kumšt, pokud to nebude banka, cestovka a podobne.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. dan :

  aggu: v privoze je toho dost, dva hotely co vari, a další asi 4 hospody kolem Svatopluka cecha, + picassiomo, Mekong. Pracoval jsem tam leta a krom centra tam byl nejlepší vyber kam jit na menicko. Od drahsich po hodne levny produkt. Třeba marjánky jsou na tom mnohem, mnohem hure.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. dan :

  MM: ja bych ocenil v Ostrave Vapiano, ale to není ani v praze, takze i když je to frenčíza, tak se tady asi nedočkáme. Investice je v radu milionů pocitam

  Thumb up 1 Thumb down 0
 16. dolil :

  Sushi Plus
  http://www.isir.info/isir/spis/163566/A/Sushi-Plus-s.r.o

  Thumb up 1 Thumb down 0
 17. dan :

  a ještě naposled k prostorum v centru. Město nabízí také par prostor. Napr. prostor u elektry kde bylo kdysi myslim Vitkovice Tours je znovu pronajat a něco tam vznikne, ale nevim co. Obecne ce se tyce mestkych prostoru je to pro me nepochopitelne, ale oni pronajimaji slusne prostory, třeba kolem 150 m2, ale prilepi k tomu i stejne velke sklepy, které jsou vetsine lidi uplne k nicemu, tudíž se nabízí prostor 300 m2. Měli by pronajímat dohromady se s klepem nebo zvlast, podle toho co kdo chce.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. dolil :

  Velký problém u všech kaváren vidím v otevírací době. Většina mých známých, včetně mne může vyrazit za kulturou až po 20 hodině ; a to už jsou všechny zavřené.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 19. MM :

  dan: GM se přesunul z ulice Dlouhá jak píšete, že je to k pronájmu, na ulici 28. října naproti MM centra (potraviny). Ten bývalý prostor je k pronájmu za 100 tisíc, což je nereálné a hned tak někdo tam nepůjde.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. Summerboy :

  dolil: 20. hodina je uz sice dost pozde, ale naprosto s Vami souhlasim, ze je potreba i kavaren, ktere zaviraji po desate vecer ci pozdeji.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 21. aggu :

  Minikino, Daniel zavírá v 11, Sádrový ježek o půlnoci, Les ve 2… Ještě jsem nebyl, ale Babylon otvírá pozdě, takže taky asi nezavře po večerníčku ;) …. Ergo nebude to tak tragické s těmi všemi kavárnami ;)

  Thumb up 1 Thumb down 2
 22. aggu :

  Znova říkám, chybí nám nějaká vzdělávací, lokální appka, kde by člověk klikl a viděl kde co je, jak daleko to je, kdy to je, co tam je, za kolik to je. Jednoduše. Pak jsou lidi nervózní, že nemají kam jít a pláčou na netu. A kavárníci taky, že nemají tržby. A zbytek hejtuje že se nic neděje a v centru nic není a není to centrum.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 23. dolil :

  aggu: Mám na mysli kavárnu jako Ostravanka, Atlantik, pikolo, Marie, Co kafe, boby, Dipo, Qalt aj. aj.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 24. Hynek [msstavby.cz] :

  aggu: appka.. to mluvis o foursquare treba, ten je slusne naplneny, pak treba restu atp..
  samozrejme pokud to tam nikdo nenakrmi datama, tak tam otviracku clovek nenajde..

  dolil: to jsou vicmin takove minikavarny ciste na kafe, mnohdy spis myslenkove take-away.. ja kafe nepiju, ale pocitam, ze mnozstvi lidi, kteri do sebe daji kafe po 8h vecer, neni zrovna zavratne.. tu funkci to splnuje spis brzo rano..

  ale rozumim. faktem je, ze vecer fici spis bary/pivnice nez vylozene kavarny.. na druhou stranu se podle me neda rict, ze by v 8 clovek nemel kam zajit (s jidlem je to horsi).

  Thumb up 2 Thumb down 2
 25. Martin [msstavby.cz] :

  dolil: Pod číslem 27.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 26. Summerboy :

  Hynek [msstavby.cz]: No, po osme hodine si kavu da celkem hodne lidi. Nejlepe jako doplnek k vinu nebo koktejlu. I to je duvod, proc ma Daniel porad plno. Proto kavarny typu ani ne tak Ostravanka jako spis Atlantik, Desitka nebo podobne maji smysl i pozde vecer.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 27. Hynek [msstavby.cz] :

  dan: myslim, ze tady je to v kontextu syrarny u pracaku a ta stale jede..

  Thumb up 1 Thumb down 0
 28. Martin [msstavby.cz] :

  Za 6 dní Just Donut.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 29. Hynek [msstavby.cz] :

  a prestehovane co kafe (postovni) v sobotu otviracka

  Thumb up 1 Thumb down 0
 30. koudy :

  Hynek [msstavby.cz]: no jo ale bez Peti s Majou… je to jen značka bez původní duše… Zase další lidi co měli zájem něco dělat a tak si je Berlin stáhnul…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 31. Martin [msstavby.cz] :

  Hynek [msstavby.cz]: Tak je toho zase víc, než jen toto :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 32. Martin [msstavby.cz] :

  Nově otevřené: CO KAFE ve vlastním. Just Donut ( donaty ). Obchod s lahůdkami u Sýkorova mostu, tuším Gurmán. V listopadu otevře Fresh Freak Bistro.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 33. Martin [msstavby.cz] :

  Připravujeme další článek o nových obchodech v centru Ostravy. Mám dotaz na čtenáře. Na Denisove ulici. Je mize domem Umění a Karolinou otevřel nějaký boutique. Já se v tom moc nevyznám, ale ve výloze mají tašky Primark? Mohli by si jen tak tašky Primark dát do výlohy, kdyby neprodávali jejich obleční?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 34. Summerboy :

  martin [msstavby.cz]: Myslim si, ze by to bylo hodne trapne, takze predpokladam, ze budou prodavat jejich obleceni. Ne ze by to byla nejaka extra vyhra mit tasku Primark jako lakadlo, ale super krucek ke svetlejsim zitrkum zaplnenych prostor :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.