Renovace katedrály Božského Spasitele

Rekonstrukce katedrály Božského Spasitele v centru Ostravy si vyžádala přes 68 milionů korun. Lidem se bazilika znovuotevřela v neděli 22. listopadu slavnostní mší. Novinkou budou třeba vyhřívané lavice nebo virtuální vitráže.

Autor fotografií: Boris Renner, Ostravaci.cz

Obnova fasády, oprava střech, nová elektroinstalace, restaurace osvětlení i soch nebo nová výmalba. To je jen část prací z rozsáhlé, rok a půl dlouhé rekonstrukce ostravské katedrály. „Provedly se kompletní opravy, nejrozsáhlejší v historii baziliky,“ uvedl projektový manažer Miroslav Přikryl a zdůvodnil, proč se opravy prodloužily. „Při demontáži vrcholů křížů na věžích jsme objevili silnou korozi, se kterou jsme nepočítali. Museli jsme přeprojektovat celou ocelovou konstrukci, proto se práce zhruba o dva měsíce opozdily.“

Vedle vyhřívání lavic či nových toalet budou novinkou takzvané virtuální vitráže. Do zadních oken katedrály jsou totiž namontovány transparentní displeje.

„Jedná se o moderní technologii, která navazuje na tradiční vitráže v oknech kostelů. Displeje ve vypnutém stavu vypadají jako běžné sklo, po spuštění programu dokážou zobrazovat výtvarný obsah,“ řekl Přikryl „Za denního světla je lidé uvidí uvnitř baziliky, večer pak díky vnitřnímu osvětlení zase venku. Chceme tak prezentovat výtvarná díla místních umělců. Jako první využijí projekce studenti ostravské univerzity,“ dodal.

Do katedrály budou moci návštěvníci nově zavítat i během dne. „A to mezi ranní a večerní bohoslužbou, vždy od úterý do neděle. Nově bude otevřena i recepce, kde bude možné zapůjčit si audioprůvodce,“ přiblížil Siuda.

katedrala

katedrala

katedrala

katedrala

katedrala

katedrala

katedrala

zdroj text: idnes.cz
další foto: FB Ostravaci.cz

Související články


Komentáře

 1. meechee_n :

  Za mě jednoznačně velký palec nahoru

  Thumb up 25 Thumb down 2
 2. Petr Ks. :

  nádhera, jediná rekonstrukce, která se za posledních 20 let v Ostravě fakt povedla

  Thumb up 2 Thumb down 3
 3. Jakub FM :

  Velice zdařilé.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. Radim :

  Paráda. Katedrála neskutečně prokoukla.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. Adam :

  Z osazenstva onoho znovuotevření je naštěstí zřejmé, že Křesťanství do dvaceti let prakticky vymře. Já si pro 68 milionů dokážu představit rozumnější využití, než na kostel.

  Thumb up 2 Thumb down 25
 6. Alcedo :

  Adam: Adam: Takových chytrých tu bylo za poslední století plno, a taky už tu nejsou….

  Thumb up 3 Thumb down 0
 7. Miv :

  Fotky vypadají nádherně. Snad najdu příležitost to někdy zkouknout naživo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Adam :

  Alcedo: Tak se podívejte na data ČSÚ. Mezi roky 2001 a 2011 spadla religiozita v ČR z 33 na 21 procent, a předtím bylo tempo podobné. Pokud se podíváte na distribuci podle věku, je úplně jasné, že naprostá většina úbytku je kvůli vymírání generací, které se pohybují i přes 50%. Lidé od 15 do 50 let jsou stabilně kolem 9-10%, a to je tím pádem taky cifra, na které se za cca dvacet let zastavíme. Na tohle bychom měli být hrdí, jedna z mála věcí ve kterých jsme na špičce světového společenského vývoje.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 9. Alcedo :

  Ještě jsem narazil na zajímavý odkaz k akci:

  Thumb up 6 Thumb down 0
 10. Xavier :

  Adam: Sám jsem ateista, ale tohle je prostě příliš. Než vypustíš z klávesnice do světa takový žvást, ověř si fakta. K čemu se dělá sčítání lidu, když potom 90% „slabších“ občanů ČR daná data neumí využít a dělá ze sebe v internetových diskusích ještě mentálně slabší jedince, než jakými ve skutečnosti jsou? Já bych ty peníze dal raději na podporu vědy či církví :-(
  Každopádně viz zde: https://www.czso.cz/documents/10180/20551795/17022014.pdf/c533e33c-79c4-4a1b-8494-e45e41c5da18?version=1.0 . Konkrétně s. 7 a 8. V kategorii 0-14 let (která je podle mě docela irelevantní, ale to je jedno :)) je 195 tisíc lidí. V kategorii 15-19 (tj. zahrnující pouze 4 roky života, oproti té kategorii dětské) je 90 tisíc. 20-29 je 234 tisíc. Nevím nevím, jak dojít k tomu, že křesťanství do dvaceti let vymře. Navíc tady jsme pouze na úrovni ČR, která je považována za nejateističtější zemi v Evropě. Stačí si zajet do vedlejšího Polska a budete se divit. Cca 85% křesťanů. Je třeba si uvědomit dvě věci. Celosvětově (!) se ke křesťanství (ať už jde o jakoukoli odnož) hlásí 31% lidí. Tzn. něco přes 2 miliardy. Křesťanů je stále více, než muslimů, i když se to prý do roku 2050 změní. Těch je nyní jen 1,6 miliardy (zdroj http://www.securitymagazin.cz/zpravy/do-ctyriceti-let-bude-na-svete-vic-muslimu-nez-krestanu-1404044102.html)
  Za druhé, náboženské vyznání, ať už jakékoli, nekoliduje s inteligencí, vzděláním ani ničím podobným. Mrkněte se na statistiky. V případě jiných vyznání tomu tak většinou není, ale podíváte-li se na výzkumy z ČR a právě případ křesťanství, pak jejich vyznavači zaujímají celé spektrum inteligenčního rozsahu obyvatelstva, přičemž více jich je spíše v průměru a nadprůměru, nežli v podprůměru.
  Osobně znám mnoho křesťanů, přičemž ti staří jsou pouze někteří z rodinných příslušníků. Z přátel a známých to jsou spíše lidé mladší. A světe div se, mnohdy jsou velmi inteligentní, vzdělaní a krajně produktivní. Můžu uvést jeden příklad, jeden pan docent z Ostravské univerzity, který běžně publikuje články v Science a Nature, tedy dvou nejprestižnějších časopisech, je křesťan, a krajně věřící (ale rozhodně ne nijak radikální :)) Jmenovat nebudu… nicméně několikrát jsem s nim vedl diskuse na dané téma a nechápal, jak můžu dávat do spojitosti vědu, kterou dělá, a křesťanství, které se netýká poznání, ale čistě víry. Takže tak…
  Mám pro tebe jednu radu. Chceš-li mít takovéto hloupé názory a máš-li potřebu mít kolem sebe lidi podobného přesvědčení, jako ji mají např. právě křesťané, kteří si za účelem sbližování staví své chrámy, odstěhuj se do KLDR. Tam je to běžné :)

  Thumb up 6 Thumb down 0
 11. thvari :

  Xavier: akorát krmíme trolla :-/

  Thumb up 2 Thumb down 0
 12. Hynek [msstavby.cz] :

  Alcedo: super, s dovolenim jsem to vlozil primo. ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. balde :

  Hynek [msstavby.cz]: nebylo by možní také vkládat videa a fotky do komentářů?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Hynek [msstavby.cz] :

  balde: ja to semtam prezvykavam sam, takze videa spis ne, obnasi to urcite nastaveni, aby to tu sedlo. fotky vicmin to same.. ja myslim, ze to neni az takova hruza. nejvic fotek sem dava crazym a ty nejsou nijak zmensovane, odkaz je vhodnejsi. sem tam neco vylepim primo rucne, pokud to dava smysl.

  plus on pak je problem, ze mnohdy ty fotky z externich zdroju casem mizi a nevypada to pak dobre..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Adam :

  Xavier: Takže.

  Kategorie 0-14 je irelevatní, protože máme ten stupidní zvyk neprávem označovat děti náboženstvím jejich rodičů předtím, než o tom mohou rozhosnout samy. Ať už to přímo vyplní rodičče, nebo to vyplní dítě které je od mala indoktrinováno, nemá to žádný význam. U starších už se o tom můžeme bavit, a situace odpovídá tomu, co jsem napsal – 10% religiozity – což je podle mě hranice marginality.

  To že ve světě přibývá věřících rychleji než nevěřích, je naprosto irelevantní pro posouzení, kude vede společenský vývoj vpřed. V rozvinutém světě, kde už populační exploze skončila, kde je dostupné vzdělání, medicína, a informace, v průměru věřících plynule ubývá.

  Kernis 1993, religiozita a inteligence mají negativní korelaci 0,6. A od té doby to bylo mnohokrát potvrzeno, a to i v souvislosti se vzděláním. To, že naše společnost je deformovaná komunismem, a tudíž je u nás pro porevoluční elity cool být věřící, zatímco ostatním je to ukradené, se za čas srovná.

  Nikde jsem nenapsal, že křesťan by nemohl být inteligentní, vzdělaný, produktivní, nebo klidně i vědec. Ale v laboratoři je každý vědec ateista, všichni očekávají, že jejich experiment bude konzistentní a bude probíhat tak, jak by probíhal ve vesmíru bez jakýchkoliv bohů a jiných nadpřirozeností. Pochopitelně se stává, že i inteligentní a vzdělaní jsou věřící, ale vyžaduje to double-think a důkaldné vymývání mozku v dětství (z čehož těžko vinit rodiče, ti jen dělají co jim náboženství přikazuje).
  Každé náboženství pokládá tvrzení o skutečném světě, která jsou v přímém rozporu s vědeckým poznáním. To, co pan docent papouškuje, se nazývá NOMA, a je to logicky nekonzistentní názorový postoj. Jestli chce někdo věřit ve věci nepodložené a nepodložitelné důkazy, jeho problém. Můj problém to začíná být, když to zasahuje do mých práv a do vývoje společnosti, ve které žiju.

  A mimochodem, používání diktátorů jako „konečného argumentu“ je značně ohrané a komické. Konkrétně mytologie dynastie Kimů v KLDR se technicky nedá klasifikovat jinak než jako náboženství (a totéž platí pro Maa nebo Stalina, a Hitler byl katolík a křesťanství masivně používal k propagandě). Ale to je taky vlastně irelevantní. Podstatné je, jak řekl Steven Weinberg: S nebo bez nábožentví, dobří lidé dělají dobré věci a špatní lidé dělají špatné věci, ale aby dobří lidé dělali špatné věci, je možné jenom v náboženství.

  Opravdu nerozumím tomu, proč konstatování faktu, že v této zemi rychlým a stabilním tempem ubývá věřících, je „prostě příliš“. Tak trochu se topíte v politické korektnosti, že? Já ale do zadku nikomu nepolezu.

  Thumb up 0 Thumb down 7
 16. Miv :

  Xavier: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/c3/b1/1f/c3b11f1dd8c632f28b6c9aa08f2a365d.gif

  Thumb up 1 Thumb down 0
 17. Adam :

  Miv: Mám jiný názor než vy. To ze mě nedělá trolla. To že vy mě za trolla označujete jenom ukazuje, že se bojíte konfrontace svých názorů. Je vám nepříjemné číst kritiku vašich názorů? Nezájem.

  Thumb up 0 Thumb down 5
 18. MichalF :

  Adam: Myslím, že přesně vystihujete definici trolla a to nejen v tomto vláknu:) S Vaším či cizím názorem to nemá nic společného. A ne nečekám že to pochopíte a dojde Vám co je „špatně“. Přeji Vám krásný a spokojený život plný lásky a porozumění pane Adame.

  Za mě je rekonstrukce krok správným směrem a rozhodně se povedla. Ještě by to chtělo nějak pořešit to okolí s plechovými krabicemi, ale tak snad se taky jednou dočkáme.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 19. Miv :

  MichalF: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/c3/b1/1f/c3b11f1dd8c632f28b6c9aa08f2a365d.gif

  Thumb up 1 Thumb down 0
 20. Hynek [msstavby.cz] :

  bude architektonická soutěž na prostranství před katedrálou

  Thumb up 1 Thumb down 0
 21. Danek :

  Hynek [msstavby.cz]: No říkejte si chcete, ale po minulé garnituře na radnici sakra posun.Archiektonické soutěže..to tady bylo za socanů tabu.Konečně se tady začlo řešit veřejné prostranství za mě super….

  Thumb up 1 Thumb down 1
 22. Crazym :

  Nějak brzy se nám ten svatostánek začíná rozpadat https://screenshot.cz/CKU0N/
  Asi se málo modlili :-)

  Thumb up 0 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.