Renovace katedrály Božského spasitele

Informace k renovaci ostravské katedrály Božského Spasitele.

Katedrála Božského Spasitele v centru Ostravy, druhá největší sakrální stavba na Moravě, projde nejrozsáhlejší rekonstrukcí ve své historii. Práce za šedesát milionů korun začnou v létě a skončí příští rok na jaře. Poté se katedrála po většinu dne otevře všem příchozím. „V bočních lodích vznikne expozice mapující pozoruhodná místa ostravsko-opavské diecéze, vystaveny budou i dokumenty z historie diecéze,“ popsal projektový manažer ostravsko-opavského biskupství Miroslav Přikryl.

bozskehospasitele

celý článek: idnes.cz

Související články


Komentáře

 1. Houbelec :

  Jakým příchozím? Nikdo tam chodit nebude.

  Thumb up 0 Thumb down 14
 2. Danek :

  Po rekonstrukci to chce nasvítit jako další cirkevní stvby v OV.vypadá to dost dobře.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 3. Jirka :

  Proč by tam nikdo nechodil? Proč hned vidět všechno tak negativně? Naopak si myslím, že je to dobrý nápad.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 4. Tomin :

  Houbelec: Tak proč ji opravovat, když tam nikdo nebude chodit. Nechme ji tedy spadnout, vždyť o co jde, je to pouze dominanta Ostravy a druhá největší sakrální stavba na moravě. To přece vůbec nic neznamená…Nad některými komentáři mi občas zůstává rozum stát!!!

  Thumb up 3 Thumb down 0
 5. Danek :

  Houbelec: Houbelče, projel jsem toho po Evropskych městech poměrně dost a věřte tomu, že cirkevní stavby hráli vždy v navštěvách měst hodně velkou roli.Třeba v Londýně katedrála Sv.Pavla,v Paříži Notre Dame,Bazilika Sacré-Cœur atd.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 6. Houbelec :

  Jirka: Máte problém s tím, že jsem konstatoval prostý fakt, že tyhle věci nikoho nezajímají? A navíc nechápu proč by to mělo být negativní. Podle mě je to ze všech myslitelných hledisek pozitivní fakt. Pokud nechcete žít v sekulární společnosti, odstěhujte se jinam.
  Tomin: Abych řekl pravdu, mě je úplně jedno, jestli se to opraví, nebo to spadne. Mě ani drtivou většinu obyvatelstva ta stavba nezajímá (nazývat ji dominantou je mimo). Pokud si ji někdo chce opravit, budiž. Ovšem způsob financování je taktéž pochybný. Racionální diskuse o tzv. restitucích/náhradách a určení evropských dotací zde není možná, ani vítaná.
  Danek: Argument množstvím výskytu jevu není přijatelný. Mě zajímají racionální skeptické důvody.

  Thumb up 0 Thumb down 5
 7. Jirka :

  A co tedy lidi zajímá? Já když přijedu do nějakého města, tak většinou nějaký ten kostel navštívím. Nemyslím si, že se z katedrály stane turistický cíl číslo jedna, to nebude nikdy ani Ostrava. Ale tvrzení, že to nikoho nezajímá je jako ze světa rudé záře. Navíc nevidím důvod, proč se někam stěhovat jen kvůli tomu, že mám rád církevní památky a radost z toho, že se ta, která je v Ostravě dominantní, opraví. Dále mě udivuje, že se tady diskutuje spíše jako Novinkách.cz :)

  Thumb up 4 Thumb down 0
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  Houbelec: pokud nebudes vulgarni, je tady mozne docela dost :) s tou vitanosti te trochu podezrivam, ze si pletes diskuzi s nazorem. nevim, proc bys zrovna pod timhle clankem nemohl prezentovat svuj nazor na restituce, vsak se to nabizi, lepsi, nez aby nam to vyhrezlo nekde pod clankem o panelaku :)

  Thumb up 1 Thumb down 1
 9. Xavi :

  Houbelec: Zajímalo by mě, kde bereš ten svůj „fakt, že tyhle věci nikoho nezajímají“. S týkám se s dost širokou škálou lidí, od akademiků, umělců, podnikatelů či, jak by snad někdo napsal, „prostého pracujícího lidu“. Ačkoliv je většinu z nich možné považovat za nekřesťanskou, osud této stavby je zajímá. Několikrát jsem se s mnohými z nich o jejím stavu bavil, a vždy jsem se setkal s odezvou, která v podstatě vyzněla tak, že je s tím něco třeba udělat. Proto by mě zajímalo, na čem tento tvůj fakt stojí. Na nějakém statistickém průzkumu? Osobně bych byl pro, aby se něco takového uskutečnilo. Věřím, že více než 50% lidí by se postavilo za jakousi rekonstrukci. Možná se ale samozřejmě pletu, neb hovádek je v naší nebohé zemičce vskutku až příliš :-(

  Thumb up 4 Thumb down 1
 10. Houbelec :

  Jirka: Co je „jako ze světa rudé záře“ na tom, že znám data ČSÚ z posledních sčítání a vyvozuji z nich nevyhnutelné závěry, protože netrpím úchylkou přehnané „politické korektnosti“? 30 milionů z evropských peněz na tohle je zvěrstvo. To říkají čísla, a ta ideologické zaujetí neznají.
  Hynek [msstavby.cz]: Budiž. Můj názor je, že podle Ústavy nemůže stát použít bez mého souhlasu moje daně na financování dobrovolných zájmových spolků, včetně spolků magorů fixovaných na komickou starověkou mytologii předkládájící nepodložené metafyzické koncepty jako realitu. Z toho pohledu ale nejen „restituce“ (Odkdy vracíme majetek získaný silou a omezováním lidských práv? Takový stát obvykle zabavuje.), ale i současná praxe dotování církví státem jasně porušuje moje osobní svobody. Dokonce už samotné uznávání církví státem je porušení sekularismu, stát by neměl s církvemi být v jiném kontaktu, než s jakýmkoliv jiným sdružením osob.

  Thumb up 0 Thumb down 6
 11. Houbelec :

  Xavi: Větou „tyhle věci nikoho nezajímají“ jsem se neodkazoval na veřejný názor na opravu objektu, ale na zájem o návštěvu objektu a případně jeho používání k původnímu účelu. Ten je v této zemi prokazatelně mizivý a dále na ústupu, naštěstí.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 12. Tomin :

  Zkuste si někde vyhledat význam slova dominanta…dominanta = výrazná stavba, která zásadním způsobem ovlivňuje vzhled nějakého místa, což bezesporu Katedrála Božského Spasitele splňuje…řeknu Vám, už jsem viděl hodně kostelů a katedrál v nejrůznějších městech Evropy, ke kterým, jako každý jiný turista v daném městě nebo místě mimo jiné mířím a i přes to Katedrálu Božského Spasitele považuji stále za jednu z nejhezčích sakrálních staveb, jaké jsem viděl.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 13. Xavi :

  Houbelec: Dobrá, takže jinak: 1) Myslíš si, že 1 082 463 lidí (tj. 10,37%) je mizivý počet lidí? To je totiž podle posledního sčítání lidu počet osob, kteří se přihlásili k římskokatolické církvi. Podle odhadů je ovšem katolíků daleko více. Cca 11 procent lidí je přitom poměrně velký počet lidí na to, abys mohl hovořit o mizivém počtu lidí. Pokud si to přepočítáš na počet obyvatel Ostravy, vyjde ti zhruba 31 000 lidí, což výrazně překračuje kapacitu daného objektu. Tj. i kdyby mělo zájem daný objekt navštívit jedno procento z těchto lidí, pořád by jich tam přišlo okolo 300. Mimochodem, zhruba před rokem jsem se tam byl jen tak náhodou (jsem ateista, tj. nelobuji zde za římskokatolickou církev ;-)) podívat na jednu mši a bylo tam narváno.
  2) Naštěstí? Proč? To lidé nemají právo věřit v Boha?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. Crazym :

  Taky se přidám, ať je veselo… :-)
  Za prvé: Nemám nic proti rekonstrukci, jen ať je to město hezčí, čím víc, tím lépe.
  Za druhé: Rekonstrukci ať si financují ti, které to zajímá, tedy zřejmě věřící a církev. Takže veřejné peníze snad jen v poměru v jakém se aktivní věřící vyskytují v populaci, platí si přece taky daně, že :-)
  Za třetí: Lidé mají právo věřit v Boha ale jen dokud s tím neobtěžují ty ostatní. Takže mi vysvětlete proč mě těch 10% otravuje tím svým hlasitým zvoněním 5x denně. Já kdybych dělal takový randál, tak je to rušení veřejného pořádku a obtěžování hlukem a mám na krku nějaké ty úředníky. :-)
  Za čtvrté: A smolím na to, do začátku to stačí, bylo by to na romám…. :-)
  Včil do mě ať v tom není Houbelec sám :-)

  Thumb up 0 Thumb down 3
 15. aggu :

  Česko je asi nejateističtější stát na zeměkouli, ale co to má dělat s tímhle topicem? ;)
  http://goo.gl/NHmFgX

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Houbelec :

  Xavi: Pokud se spočítají lidé, kteří se k náboženství jen nehlásí, ale aktivně jej „vykonávají“, padá to na jednotlivá procenta (to zkoumá např. Gallup, nebo Pew), zbytek se k tomu hlásí například z implicitního nátlaku rodiny. Samo o sobě, historicky i ve srovnání s většinou světa to mizivé je. I těch 11 % je pořád hluboká menšina. Resp. v MS kraji se k ŘK církvi hlásí kolem 13 % aka 160557 osob (v roce 2001 to bylo ošklivých 412098). Z mého pohledu to není demokraticky významné množství.
  ad 2. Kde jsem vyjádřil jakoukoliv vůli k represi? Nikde. Tak prosím o korektní nakládání s mými slovy. Každý má pochopitelně právo věřit v cokoliv. A pak já mám právo říct (navíc s faktickými a logickými podklady), že jejich názor je směšný. Naštěstí proto, že z čistě racionální analýzy historie a současnosti úplně jasně vyplývá, že úbytek religiozity (a analogických dogmatických iracionalit – astrologie, homeopatie…) je spojen s pozitivním kvalitativním posunem společnosti, hlavně (ale nejen) ve smyslu odbourání zjevných negativních důsledků náboženství. Čímž není ospravedlňen případný (a v některých zemí přítomný) aktivní tlak na dereligionizaci. Ono se to ale děje i samovolně, v „západní civilizaci“ dokonce velmi rychle.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Xavi :

  Houbelec: Ještě jednou k tomu, co jsi psal, tj. „Větou „tyhle věci nikoho nezajímají“ jsem se neodkazoval na veřejný názor na opravu objektu, ale na zájem o návštěvu objektu a případně jeho používání k původnímu účelu.“ – Myslím si, že ty dvě věci ( 1) veřejný názor na opravdu objektu; 2) Jeho používání k původnímu účelu) jsou propojené. Případný průzkum veřejného mínění by se totiž mohl namísto otázky „Myslíte si, že by měl být daný objekt opraven?“ tázat na: „Myslíte si, že by měl být daný objekt opraven, aby mohl být dále užíván k původnímu účelu?“ – Tehdy by podle mě vyjádřil souhlas stejný počet lidí, jako v případě otázky první. Proto si myslím, že ačkoliv je daná menšina z demokratického hlediska možná irelevantní (což je podle mě zavádějící, ale budiž), demokratické hlasování by dopadlo pro její prospěch.
  K poslednímu příspěvku – dobrá, nejspíš jsem to vyjádření interpretoval příliš příkře. Přesto se domnívám, že podáváš nikterak významné argumenty. Právo říct, že jejich názor je směšný, samozřejmě z demokratického hlediska máš. POdložit ho faktickými a logickými podklady jej ovšem nedokážeš. O to už se snažilo tolik lidí, že předpokládám, že jakýkoliv tvůj pokus by vyzněl dosti směšně. Ostatně, i o opak se pokoušelo velké množství lidí, z nichž lze mnohé pokládat za geniální (kupříkladu takový K. Gödel), z nichž mnozí byli také silně provědečtí a myslím si, že krajně racionální.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 18. Xavi :

  Xavi: Omlouvám se za hroznou stylistickou stránku posledního příspěvku. Sepsal jsem to na rychlo během dělání večeře :)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 19. Tomas T. :

  Crazym: Vam opravdu vadi zvoneni kostela? Ja bydlim u Belkseho lesa a naopak ho velmi postradam, ikdyz tedy do kostela nikdy nechodim. Zvoneni kostela nebo radnicni veze mi prijde jako jeden z jevu opravdoveho mesta. Bez toho mi prijde ze mesto je mrtve a nezije.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 20. Crazym :

  Tomas T.: Ano, vadí. Víte dokud u kostela nebydlíte, tak se vám nedivím. Je zajímavé, že jsem vyrostl asi ve stejné vzdálenosti jako teď bydlím u evangelického kostela a ten neprudil tolik jako ten katolický a to jsem měl stařičké kastlíkové okna. Mají divný zvyk zvonit ráno o víkendu jak urvaní a i když mám zavřené okno, tak mě to vzbudí. Chtěl bych Vás vidět jak dlouho by Vám ta tolerance vydržela. To nemluvím o létě, kdy ráno vztekle vstávám a zavírám ventilačku, protože to je opravdu opruz. Víte, tak nějak jsem schopen pochopit polední zvonění ale dělám v noci a ráno chci spát. Je pravdou, že člověk si zvykne na vše ale proč těch x% věřících musí dělat takový randál :-)
  PS. Zrovna jak to píšu mi pod okny vyřvává tlupa podobných pomýlenců z Hare Kršna a už si dokonce pořídili megafon k těm bubínkům, to jsou taky lidé co bych po nich nejradší hodil vejce bez pojistky :-)

  Thumb up 0 Thumb down 2
 21. acdlcia [msstavby.cz] :

  Tomas T.: Zvonění kostela mi evokuje dědinu a dle mého názoru do města současnosti nepatří.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 22. Tomas T. :

  acdlcia [msstavby.cz]: no dedinu mi evokuje jeden rvonecek nebo klekani. Kdyz slysite velky kostel, tak mi to vesnici neevokuje vubec. Pripadl vam treba nekdy vatikan jako dedina?? :-D

  Crazym: Ja prave vyrustal se zvonenim kostela a prave kdyz ziji nyni bez nej, tak mi chybí. Cili vim o co se jedna a vim jake to je.
  Co se tyce poulinich umelcu (nevim jak je jinak nazvat), tak ti mne osobne take nevadi. A ti kteri mi zanrove nevyhovuji, hold jsem smiren s tim ze je to jaka si dan za to, ze tam jindy hraje nekdo, kdo se mi naopak libi. Jak uz to bylo napsano jinde, pokud bych chtel mit klid, tak se nestehuji do mesta, ale nekde na periferii, kde budu koukat do pole a v lete poslouchat kukacku.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 23. Xavi :

  Crazym: acdlcia [msstavby.cz]: Zkuste se někdy zajet podívat do takových měst, jako je Londýn, Řím či Paříž. Zvony tam vyzvánějí na každém rohu (i když v tom Londýně asi trochu méně, než ve dvou dalších)… a pokud tohle nepovažujete za „města současnosti“, tak už nevím co ;-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. Martin [msstavby.cz] :

  Crazym: A mne vadí, že psi někdy nahlas štěkají a slunko přes léto občas pálí. Co s tím?

  Nechápu, jak může názor Houbelce brát vůbec někdo vážně. Nemálo z nás ví, co je to za stvoření ;-).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. Crazym :

  martin [msstavby.cz]: S tím Vám bohužel neporadím, snad jen psa sežrat a před slunkem se schovat :-)
  Ale vím, že skupina lidí která velmi hlasitě upozorňuje na svou víru ty ostatní by měla být trochu tolerantnější. Už žijeme v době, kdy není třeba svolávat všechny ovečky hlasitým zvonem, že už je čas ranní čí večerní mše a je třeba se modlit což bylo původním smyslem toho randálu. Tento smysl už se dávno vytratil, protože všichni už maj hodinky. Tak ať se svolávaj třeba smskou, je mi to fuk, ale ať hlavně neruší ostatní, mimochodem velkou většinu, hlukem. Dovedete si představit, že bych věřil třeba v dechovku a pouštěl si ji ve stejné decibelové úrovni x krat denně z okna svého baráku? Asi tuším co by nastalo… :-)
  A nevím jak Vy, ale já Houbelce neznám, nevím co je za stvoření, já jen vím, že jeho argumenty mají často logiku.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 26. aleš m. :

  Jsem rád, že se katedrála bude opravovat. Sakrální stavby v městech nebo vesničkách patří k nejkrásnějším stavbám, co lidé kdy postavili. A většinou jsou dominanty měst. Je vždy radost pohledět na architekturu těchto staveb a v duchu vzdát hold architektu, který něco tak krásnho stvořil.
  Ovšem zvonění také nemám rád a myslím si, že by alespoň ráno a večer mohly kostely vyzvánění zrušit. V poledne by mi to nevadilo ve všední den ani v neděli.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 27. Skelet :

  Vedle kostela jsem vyrostl a jsem v podobné situaci jako Tomas.T – nevadí mi, a lehce mi chybí. Zvonění kostelů k evropským městům patří stejně jako parky a hřbitovy. Bez nich to jde, ale už to není ono. A obecně – pokud mi něco vadí, tak se k blízkosti toho co mi nevadí nestěhuju.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 28. Michal :

  Koukám, že kdyby se katedrála zbourala a postavil na jejím místě třeba Lidl nebo parkoviště, našlo by se i tady dost lidí, kteří by z toho čurali olej blahem. Děsivě a smutné.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 29. Tomas T. :

  Crazym: Na to Vam muzu oponovat take, a to tim ze napr. kdyz jsem byl maly, tak vedle detskeho hriste kazdou nedeli odpoledne prave vyhravala dechovka. Bylo to nejake odpoledni hrani pro seniory. Od te doby ji bytostne nesnasim, kazdopadne nikdy jsem kvuli tomu nezastaval nazor ze by to meli zrusit a ze me omezuji. Jednak jsem byl maly a ani dnes zpetne to tak nevidim. Jsme hold ve meste, ktere ma slouzit vsem, a ne pouze vetsine.

  Jak zde jiz bylo zmineno, tak mne zase vadi psi. Jejich exkrementy nikdo nesbira a je od nich obcurany kazdy roh. Bohuzel po nekolika letech boje jsem to vzdal, a nejak v sobe nasel jistou davku tolerance.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 30. Crazym :

  Tak se nám začala katedrála zahalovat do lešení, nevím jestli se dělá a od kdy vevnitř ale na to, že říkali něco o začátku v létě, jde vidět činnost až teď. Tak můžou spoléhat na to, že neuhodí brzo mrazy :-) http://www.imagehosting.cz/?v=1510201435.jpg

  Thumb up 2 Thumb down 0
 31. Rýša :

  Crazym: No, to je jako se vším co se v Ostravě začíná opraVovat nebo stavět. Termín netermín.
  Každopádně jsem ale rád, že konečně se s touto krásnou ostravskou stavbou začíná něco dít. Katedrála, Nová radnice a DOV jsou stavby, které Ostravu dělá Ostravou. Mnohé dnešní stavby jsou jako ze šablony a najdete je všude.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 32. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: „Mnohé dnešní stavby jsou jen šablony a nejdete je všude“. Jako co je po roce 89 kopie. Když nepočítám levné oc typ lidl a výrobní haly které mají rozteč po celé Evropě prakticky stejnou?

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.