Rekonstrukce kolonie v Bohumíně

toleté červené domky v Okružní ulici v centru Bohumína naproti zdejších malometrážek čeká v průběhu tří let zásadní proměna. Bývalou dělnickou kolonii s osmi objekty z neomítaných cihel, pro Bohumín tak typických, chce město proměnit v atraktivní lokalitu pro bydlení. Přípravy na nákladnou rekonstrukci, která si vyžádá odhadem 100 milionů korun, jsou v plném proudu. Původní ráz červené kolonie přitom zůstane.

„Lokalitu se 64 byty postupně vylidňujeme. Už v době, kdy jsme se pustili do přípravy projektu, byla polovina bytů prázdná. Teď už jsou nájemníci jen v šestnácti bytech. S těmi, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou a nemají vůči městu žádný dluh, jednáme o přestěhování do jiných městských bytů. Do konce května by už mohly být všechny byty prázdné,“ uvedl bohumínský místostarosta Igor Bruzl s tím, že vloni se městu podařilo získat pozemky v okolí domů.

První viditelné kroky podnikne radnice už letos. Na jaře v lokalitě vykácí neperspektivní dřeviny. A na podzim by už mělo dojít k bourání deseti nevzhledných kůlen, které sloužily dosavadním nájemníkům k ukládání uhlí. Ty už noví obyvatelé potřebovat nebudou. Lokální kamna v bytech totiž nahradí ústřední vytápění. Domy bude nově vytápět centrální teplovod z Dětmarovic. Kvůli tomu vyrostou v lokalitě dvě menší předávací stanice tepla, jejichž vzhled by měl částečně korespondovat s cihlovými budovami. Město na jejich přípravě spolupracuje s ČEZ Teplárenskou. Rušit i zasypávat se letos bude i osm septiků. Všechny domy se totiž nově napojí na veřejnou kanalizaci.

„Noví nájemníci by se do opravených domků mohli stěhovat už za tři roky o Vánocích. To už budou mít úplně jinou podobu. Po přestavbě nabídne červená kolonie 52 dvoupokojových až čtyřpokojových bytů s kuchyňskými kouty. Velikostně budou mít od 55 do 90 metrů čtverečních. Většina z nich bude přitom mezonetových,“ doplnil Bruzl.

Současný stav

Všechny objekty se dočkají zateplení, ovšem pozor, vnitřního, aby se zachoval jejich historicky cenný vzhled. Tím se sice o něco zmenší obytná plocha, ale zachovat kus bohumínské historie za to rozhodně stojí. Kolonie je totiž jedním z dvanácti zastavení naučné Červené stezky po stavbách z režných cihel. A zůstane i její součástí, protože se zachováním vnější podoby projekt počítá. Fasádu bude ovšem nutné očistit a poškozené cihly zrestaurovat či nahradit. Domky dostanou i novou střechu a nově jim přibydou i balkóny a střešní okna. Každý byt by měl mít minimálně jeden.

„Noví nájemníci by se do opravených domků mohli stěhovat už za tři roky o Vánocích. To už budou mít úplně jinou podobu. Po přestavbě nabídne červená kolonie 52 dvoupokojových až čtyřpokojových bytů s kuchyňskými kouty. Velikostně budou mít od 55 do 90 metrů čtverečních. Většina z nich bude přitom mezonetových,“ doplnil Bruzl.

Z vnitřních dispozic nezůstane prakticky nic, poslouží jen obvodové zdi, nosné stěny a schodiště. „Domky sice vypadají na první pohled stejně, ale zdání klame. Liší se výškou i dalšími parametry. Tomu pak odpovídá i odlišné vnitřní uspořádání. Někde vytvoříme samostatný podkrovní byt, jinde mezonetový, tedy dvoupodlažní,“ vysvětlil Jan Hock z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.

Proměnou projdou i veřejné plochy kolem domů. Vyrostou tady nové chodníky a asi sedmdesátka parkovacích míst. Přibyde veřejné osvětlení s úspornými LED světly a místa pro kontejnery na odpad.

zdroj: mesto-bohumin.cz

Související články


Komentáře

 1. balde :

  to chce potlesk

  Thumb up 14 Thumb down 0
 2. thvari :

  Bohumín se v tomto skutečně snaží, to se jim musí nechat. Jejich náměstíčko ve starém Bohumíně je taky moc hezké a člověk kouká, jak často zde na msstavbách přibývají příspěvky právě s heštegem Bohumín…

  Thumb up 10 Thumb down 0
 3. Doprava je prednejsi :

  Kdyby se radsi starosta postaral o vetsi cetnost spoju mezi jednotlivymi mestskymi castmi a dale, bylo by fajn. Jeden autobus za hodinu do centra a pak 45 min cekani na navazujici na Ostravu, to je fakt silene na jinak celkem vyspělé město.

  Thumb up 1 Thumb down 7
 4. xfun :

  Doprava je prednejsi: takové věci máte řešit s KODISem

  Thumb up 4 Thumb down 2
 5. Crazym :

  Doprava je prednejsi: Ale je krásné, že považujete Bohumín za vyspělé město :DD

  Thumb up 2 Thumb down 4

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.